Besigrumiantys su skurdu palangiškiai sukasi, kaip išmano

Agnė LEKAVIČIENĖ, 2012-02-20
Peržiūrėta
1839
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Besigrumiantys su skurdu palangiškiai sukasi, kaip išmano

Kiekvienas gyvenimo etapas yra Dievo duotas. Jaunystė pasižymi energija ir veržlumu, suaugęs žmogus džiaugiasi nuveiktais darbais ir įprasmintu gyvenimu, senatvė yra viso gyvenimo epilogas ir garbinga pabaiga. Tačiau sąskaitos už komunalines paslaugas, pabrangę maisto produktai, sumažėjusios pensijos – dalykai, dėl kurių jaustis garbingai tiesiog nebegali ir Palangos pensininkai.

Sąskaitos už šilumą verčia iš koto
Tipiško lietuvio pensininko paveikslas – 70 metų, senos statybos bute gyvenantis, 550 Lt pensijos gaunantis žmogus, kuris yra priverstas nuolat taupyti visose gyvenimo srityse: pradedant nuo senų drabužių dėvėjimo, baigiant mažiausios galios elektros lemputėmis ir rūpestingu šalto vandens srovelės taupymu. Maistui jie taip pat taupo, iš parduotuvių lentynų ima kuo pigesnius maisto produktus, dažnas per dieną valgo vos vieną kartą. Tačiau seni žmonės nors ir atrodo suvargę, praradę tikėjimą geresniu gyvenimu, yra kantrūs ir sąskaitas apmoka laiku. O kaip gi kitaip. „Gyvenu 45 kv.m bute Vytauto g. 140. Vien tik už šildymą turiu sumokėti 305 litus. O kur dar elektra, vanduo, kiti patarnavimo mokesčiai. Tikrai sunku išgyventi. Džiaugiuosi bent jau tuo, kad abu su žmona esame gyvi, nes jeigu vienam tektų mokėti tokio dydžio sąskaitas – nežinau ką reikėtų daryti. Ar nenuomoju vasarotojams kambarių? Tikrai ne. Mūsų butas mažas, be to pernai vasarą pas mus gyveno žmonos mama. Neįgalia, 90 metų sulaukusia močiute reikėjo rūpintis dieną – naktį. Tad apie poilsiautojų apgyvendinimą negalėjo būti nė kalbos. Taupom, daugiau nieko nelieka. Parduotuvėje renkamės kuo pigesnius maisto produktus“, - „Palangos tiltui“ sakė palangiškis Steponas Petreikis.
„Bam‘o“ kvartalo gyventojas Sigitas taupo dar labiau. Į redakciją atsiimti laikraščio atvažiuoja vos vieną kartą savaitėje: „Autobuso bilietėlis kainuoja 60 centų, tad visos savaitės laikraščių pasiimti atvažiuoju tik penktadieniais. Gyvenu 44 kv. m ploto bute. Sąskaita už šildymą didoka – apie 350 litų. Palyginti su praėjusiais metais – sąskaitos už šildymą išaugo bemaž 100 litų. Taip su žmona ir gyvenam. Gaunam pensijas, sumokam mokesčius, o kas lieka – pragyvenimui. Vasarą poilsiautojams kambarių nenuomojame. Nesmagu į tokį mažą butą įsileisti svetimą. Kaimynystėje gyvena verslininkai, teisininkai, tad jiems didelių bėdų dėl sąskaitų apmokėjimo nėra. Labiausiai gaila tų žmonių, kurie augina 2-3 vaikus ir neturi darbo. Kaip jie išgyvena – nežinia“. 
Pedagogė Elena Songailienė „Palangos tiltui“ sakė, jog norėdami išgyventi Palangos pensininkai turėtų pasukti galvas bei rasti patį prieinamiausią sprendimą: „Mes su vyru iš pensijų išgyvename ir tikrai nesiskundžiame. Tačiau bendraudama su kaimynais, buvusiais bendradarbiais sužinau, kaip nelengva nedideles pensijas gaunantiems žmonėms. Išeitis yra. Kai kurie jų pasirašo sutartis su šilumą tiekiančiomis bendrovėmis, kad sąskaitą už šildymą išdalintų metams. Taip – po truputį jie tuos pinigėlius ir išmoka. Dar vienas būdas – persikraustyti į mažesnį butą. Pavyzdžiui, mes su vyru iš trijų kambarių buto persikraustėme į vieno kambario. Ir tvarkytis mažiau reikia, ir sąskaitos negąsdina. Taigi, išeitis yra“.

Senatvės galimybės
Lietuvos investicijų ir pensijų fondų asociacijos skaičiavimais, vieną pensininką Lietuvoje išlaiko daugiau nei du dirbantys žmonės. Kitose regiono šalyse šis rodiklis svyruoja nuo 1,2 iki 2, tačiau senatvės pensijos Lietuvoje tesiekia 222 eurus (766,5 lito). Mažiau gauna tik rumunai ir bulgarai. Garbaus amžiaus lenkai vidutiniškai gauna dvigubai daugiau – 432 eurus (1,5 tūkst. litų).
Įkopus į antrąją gyvenimo pusę savo namų biudžetą papildyti sudėtingiau, tačiau įmanoma.
„Klaipėdos teritorinėje darbo biržoje Palangos skyriuje pensinio amžiaus žmonės nesiregistruoja. Veikia „Senjorų bankas“, tačiau jame nėra užsirašęs nei vienas pensinio amžiaus žmogus. Manau, kad vyresnio amžiaus žmonės, kuriems dirbti leidžia sveikata, patys susiranda darbo. Skelbimų yra ir mūsų skyriuje, ir vietinėje spaudoje. Žiema yra žiema, o vasarą darbo skelbimų padaugėja“, - apie galimybes įsidarbinti pensinio amžiaus sulaukusiems žmonėms komentavo Klaipėdos teritorinės darbo biržos Palangos skyriaus vedėjos pavaduotoja Lilija Želvienė.
Spaudoje galime rasti straipsnių, kad darbdaviai kviečia atgal į darbą pagyvenusius žmones auklės, namų tvarkytojos, sargo pareigoms. Panašu, jog ir Palangoje vyresnio amžiaus žmonės turi „antrą šansą“.
UAB „Greenas“ Palangoje ieško valytojos prekybinėse patalpose. Už darbą tris kartus per savaitę, po dvi valandas siūlo 300-400 litų. „Taip, mielai įdarbintumėm ir pensinio amžiaus žmogų“, - laikraščiui sakė UAB „Greenas“ atstovė Gražina.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Gegužės 5 d. yra minima kaip Europos savarankiško gyvenimo diena. Savarankiškas gyvenimas reiškia, kad žmogaus laisvės ir orumas atsiranda tuomet, kai žmogus pats kontroliuoja savo gyvenimą, pats sprendžia, kur ir su kuo gyventi, ko siekti gyvenime, o ne kiti nusprendžia už jį.


Nuo birželio 1 dienos visi palangiškiai, kaip ir bet kurios kitos savivaldybės gyventojai, sulaukę 16 metų, yra kviečiami savarankiškai registruotis skiepui nuo koronaviruso. Žinomi kurorto žmonės ragina pasinaudoti tokia galimybe ir pasiskiepyti. „Kuo daugiau žmonių kuo greičiau tai padarys, tuo sparčiau grįšime į iki pandemijos buvusias gyvenimo vėžes“, – sakė...


UAB „Palangos šilumos tinklai“ informuoja, kad sąskaitos už gautas paslaugas vasario mėnesį vėluos dėl AB „Lietuvos paštas“ vykdomų darbų diegiant automatizuotą siuntų skirstymą.


Nors Alzheimerio liga būdinga vyresnio amžiaus žmonėms, tačiau pastaruoju metu ji vis jaunėja. Žmonės simptomus pradeda jausti ir nuo 40 metų. Pasak Kauno „Kardiolitos“ klinikų gydytojos neurologės Ligijos Silvos Mikalauskienės, dažnai pirmuosius ligos požymius artimieji linksta suvesti į charakterio keistenybes, o nežinodami kaip elgtis, sergančiuosius dažnai palieka vienus. Laiku...


Nuo 2017 m. balandžio 1 d. visi Lietuvos bankai privalės naudoti naujas komunalinių įmokų surinkimo formas, kai visos įmokos bankų elektroninėje bankininkystėje turės būti pervedamos į paslaugų teikėjų sąskaitas atskirai.


Kiekvienas gyvenimo etapas yra Dievo duotas. Jaunystė pasižymi energija ir veržlumu, suaugęs žmogus džiaugiasi nuveiktais darbais ir įprasmintu gyvenimu, senatvė yra viso gyvenimo epilogas ir garbinga pabaiga. Tačiau sąskaitos už komunalines paslaugas, pabrangę maisto produktai, sumažėjusios pensijos – dalykai, dėl kurių jaustis garbingai tiesiog nebegali ir Palangos pensininkai.


Keisti gyvenimo būdą – itin sunkus uždavinys, kurį įveikti pasiseka tikrai ne visiems. Tačiau kartais priverčia pats gyvenimas, o perkopus svarbiausią laiptelį, nelabai ir besinori grįžti prie ankstesnio gyvenimo būdo. Būtent tokios patirties teko pasisemti ir sveikos gyvensenos propaguotojui Daliui Viršilui. „Mūsų dukrelei reiškėsi nuolatinė alergija, tad pradėjome domėtis, kur problema...


Guvus vaikinas, dėmesį patraukiantis dėl savo meniškos sielos neslepiančios išvaizdos bei mąslių akių, kurias puošia, kaip pats paminėjo tikrai ne Hario Poterio, tačiau vardiniai Džono Lenono akiniai, pasiruošęs šviesiai ateičiai, susijusiai su jį itin dominančiomis meno išraiškomis. Tai – palangiškis moksleivis Gintas Kvedaras, savo įžvalgomis galintis nustebinti net ir daug mačiusius...


Vygaudas Ušackas, ES pasiuntinys Afganistane, atostogaudamas Palangoje neužmiršo karo nuniokotos žemės – praėjusį penktadienį jis susitiko su miesto visuomene ir svečiais, papasakojo apie tolimos šalies istoriją, dabartį, apžvelgė šalies politinę, etninę padėtį, supažindino su savo, kaip ES pasiuntinio, darbo specifika šalyje. Garbingas svečias laikėsi savo pažado – prieš susitikimą...


Valdžiai padės pensininkai?

Dalia JURGAITYTĖ, 2009 12 12 | Rubrika: Miestas

Gruodžio 9-ąją Seimas apsisprendė laikinai mažinti išmokas visoms socialinėms grupėms. Nuo kitų metų sausio mažinamos senatvės pensijos, bedarbių pašalpos, vaiko pinigai, slaugos ar priežiūros išlaidų kompensacijos, perskaičiuojamos valstybinės ir našlių pensijos. Nuo liepos „karpomos“ ir motinystės pašalpos. Parlamentarai atsižvelgė tik į pirmos grupės invalidus, kurių nedarbingumo...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius