L. Skirpstas. Žvejys.

L. Skirpstas. Žvejys.

Algimanto Želvio vadovaujamas foto-kino būrelis išugdė pulką fotografijos mylėtojų

Livija GRAJAUSKIENĖ , 2013 05 20

Moksleivių užimtumas Palangoje: ko galime šiandien pasimokyti iš anų dienų istorijos...

 

(Tęsinys. Pradžia „Palangos tilto“ Nr. 37)

Fotografija Palangoje turi gilias tradicijas, kuriai pamatus klojo ir buvusios I-osios vidurinės – dabartinės Senosios gimnazijos – foto-kino būrelis. Daug metų jam vadovavęs mokytojas Algimantas Želvys gimnazijos 90 metų jubiliejaus metu sakė, jog visi metai, kai jis vadovavo būreliui ir mokė fotografijos paslapčių jaunuosius fotografus, buvę puikūs.
„Palangos tilto“ skaitytojams pristatome būrelio istoriją, kuria maloniai sutiko pasidalinti A. Želvys.

Parodos – kasmet
Kasmet nuo 1952-ųjų savo istoriją skaičiavęs foto-kino būrelis organizuodavo ataskaitines parodas, kurios sulaukdavo didžiulio Palangos gyventojų bei poilsiautojų dėmesio. Atsiliepimų knygoje paliko gerų atsiliepimų. Apie būrelio darbą rašoma laikraščiuose „Švyturys“, „Tarybinė Klaipėda“, „Komjaunimo tiesa“ ir žurnaluose „Moksleivis“, „Kostior“, „Šeima“.
Aktyviausi būrelio nariai buvo V. Laučys, A. Štombergas, J. Meškys, M. Malūkas, K. Erentrautas, A. Šarakauskas, R. Jarulaitis, V. Kazlauskas, J. Bandza ir kt.
Ypač intensyviai mėgėjiško kino srityje dirbo mokytojas A. Želvys. Buvo filmuojami visi kultūriniai renginiai Palangoje bei mokyklos gyvenimo įvykiai.
1970 m. mokytojas pakviečiamas dalyvauti XIII-oje Respublikinėje kino mėgėjų apžiūroje – konkurse su kino filmo „Mūsų gyvenimo puslapiai“ nauja redakcija.
Konkurse filmui buvo pripažinta trečia vieta ir autorius apdovanotas atitinkamo laipsnio diplomu bei laureato medaliu. Šiuo metu aktyviai foto būrelyje reiškėsi V. Kazlauskas, A. Mikučionis, V. Laučys kaip foto dokumentalistai J. Bandza ir A. Kšatuckas. Jų darbai puošė mokyklos stendus, buvo spausdinami laikraščiuose.

Perėjo į moksleivių
namus

1969 metais Palangoje įsteigiami Pionierių ir moksleivių namai, kuriuose pradėjo veikti foto, jaunųjų technikų, dramos, aviamodelizmo ir turizmo būreliai. Foto būreliui nuo įsikūrimo dienos vadovavo mokytojas A. Želvys.
Ypač intensyviai dirbo Elvyra Kūrapkaitė, Leonardas Skirpstas, Stasys Antanavičius, Danielius Antanavičius, Jonas Kukukas ir kiti.
Daug dėmesio naujojo foto būrelio nariai skyrė laboratorijos įrengimui bei sutvarkymui.
Materialinės bazės stiprinimui bei aprūpinimui foto medžiagomis ypatingą dėmesį skyrė tuometinis Pionierių ir moksleivių namų direktorius F. Banitauskas (buvęs Švietimo skyriaus vedėjas). Direktorius visada ir visur teikė materialinę ir moralinę paramą, padėjo organizuoti ir rengti foto parodas miesto visuomenei bei poilsiautojams.
1973/74 m. būrelis suruošė didžiulę darbų parodą kino teatre „Naglis“, kur pelnė daug nuoširdžių atsiliepimų. Šioje parodoje daug ir gerų darbų eksponavo Leonardas Skirpstas. Į parodą buvo pakviestas žymus fotomenininkas ir rašytojas Bernardas Aleknavičius, kuris labai šiltai atsiliepė apie mokinių darbus.
1974 m. buvo Pionierių ir moksleivių namų esminio posūkio metai. Gavę visuomenės paskatinimą būrelio nariai L. Skirpstas, E. Kūrapkaitė, S. Antanavičius, J. Kukukas pradėjo dirbti dar brandžiau ir intensyviau. Ypač būrelyje išaugo L. Skirpstas, kuris su didžiuliu užsidegimu ruošėsi savo darbų autorinei parodai. Minėtas mokinys aktyviai dalyvavo ir spaudoje. Dažnai buvo galima sutikti jo fotonuotraukas „Moksleivyje“, „Mūsų gamtoje“, laikraštyje „Švyturys“, visasąjunginiame žurnale „Kostior“. Paskutiniajame buvo labai gera jo darbų charakteristika.
Į būrelį atėjo nauji nariai: J. Vilytė, R. Degimas, G. Jogofarovas, A. Sendrauskas, P. Raštikis. Aktyviausias iš jų buvo A. Sendrauskas.
1974/75 m. būrelio nariai intensyviai nagrinėjo fotografijos teoretinius pagrindus, nagrinėjo ir aptarinėjo geriausius profesionalų fotomenininkų darbus.
Būrelio nariai vėl pasikvietė į susitikimą žinomą fotožurnalistą B. Aleknavičių. Šis fotomenininkas dažnai lankydamasis būrelio darbų parodose davė daug labai naudingų patarimų, kurie padėjo pagerinti atliekamų foto darbų meninį ir techninį atlikimą.

Fiksavo istoriją
Taip pat būrelio nariai buvo pasikvietę iš Klaipėdos M. Korenich, kuris parodė ir pakomentavo fotomenininko Dabkevičiaus darbus, davė vertingų praktinių patarimų dėl foto medžiagų apdorojimo.
Įsteigus Pionierių ir moksleivių namuose foto būrelį, vidurinės mokyklos jaunųjų fotografų veikla išblėso. Pionierių namų foto būrelio pagrindą sudarė buvę vidurinės mokyklos foto mėgėjai, kurie su vadovu mokytoju A. Želviu perėjo į šią įstaigą. Vidurinės mokyklos fotografams vadovavo Rolandas Mitkevičius. Pagrindinį kontingentą sudarė V, VI, VII klasių mokiniai. Ir todėl rimtesnės veiklos neišvystė. 1976 m. būrelis nustojo egzistuoti.
Nuo seno mokykloje, o vėliau ir Pionierių ir moksleivių namuose jaunieji fotografai paliko to meto gyvenimo momentus sienlaikraščiuose, žurnaluose, laikraščiuose, parodose bei foto albumuose.
Foto būrelio nariai, 1-osios vidurinės mokyklos auklėtiniai Leonardas Skirpstas ir Arūnas Jonušas baigė Vilniaus universiteto žurnalistikos fakultetą, rašė straipsnius, spausdino nuotraukas laikraščiuose bei žurnaluose.
Buvęs foto būrelio narys, žinomas Palangos fotomenininkas A. Sendrauskas organizuoja parodas ne tik mūsų mieste, bet ir užsienyje. Savo darbais garsina Palangos vardą Lietuvoje ir už jos ribų.

„Palangos tiltas” vykdo Spaudos, Radijo ir Televizijos rėmimo fondo projektą „Mes – Baltijos jūros vaikai”.


Jūsų komentaras:

CAPTCHATaip pat skaitykite

Kai naujojo miesto Savivaldybės Tarybos šaukimo naujokai dar nedrąsiai čiupinėja gautus Tarybos narių ženkliukus ir žvalgosi į labiau patyrusius kolegas, Dainius Želvys, atstovaujantis Tėvynės sąjungai – Lietuvos krikščionims demokratams (TS-LKD), daug ką joje galėtų daryti užsimerkęs – 22 darbo Taryboje metus pradedantis miesto politikas pagal darbo Taryboje patirtį...


Praėjęs penktadienis Palangos senosios gimnazijos 76 laidos 146 abiturientams buvo neeilinis – jiems įteikti brandos atestatai. Šventė prasidėjo eisena nuo gimnazijos iki naujosios Palangos koncertų salės, kurioje ir įvyko atestatų įteikimo ceremonija. Abiturientus sveikino Palangos miesto meras Šarūnas Vaitkus, Lietuvos Respublikos premjero patarėjas Antanas Vinkus...


Liepos vidurys – metas, kuomet abiturientai gali šiek tiek atsikvėpti: brandos egzaminų sesija jau praeityje, rezultatai aiškūs, o netrukus rankose jie laikys ir brandos atestatą. Odontologiją arba mediciną planuojanti studijuoti Kotryna Jasinskaitė – Palangos senosios gimnazijos abiturientė, su kuria, pakėlusia sparnus skrydžiui iš Palangos, pasikalbėjome...


Palangos senosios gimnazijos gamtos mokslų mokytojos gimnazistams, besidomintiems gamtos mokslais, organizavo kelionę į Taliną ir Tartu mokslo centrą AHHAA. Kelionė prasidėjo anksti – pirmą valandą nakties. Nors ir trūko miego, visiems rūpėjo iki soties pasišnekėti su draugais, todėl per Latviją Estijos link tamsoje riedantis autobusas ūžė kaip avilys.


Lietuvos moksleivių krepšinio lygos (MKL) čempionate Palangos senosios gimnazijos merginos ir vaikinai pasidabino aukso ir sidabro medaliais.


Kol kitų partijų skyriai būsimų savivaldybių tarybų rinkimų programos rašymą atidėlioja bent jau rudeniui, Dainius Želvys, ilgametis Tėvynės Sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) ir jos frakcijos miesto savivaldybės Taryboje narys, neslepia, kad jau mėnesį jis, taip pat skyriaus pirmininkas Šarūnas Vaitkus bei dar keturi-penki bendrapartiečiai...


Fotografija Palangoje turi gilias tradicijas, kuriai pamatus klojo ir buvusios I-osios vidurinės – dabartinės Senosios gimnazijos – foto-kino būrelis. Daug metų jam vadovavęs mokytojas Algimantas Želvys gimnazijos 90 metų jubiliejaus metu sakė, jog visi metai, kai jis vadovavo būreliui ir mokė fotografijos paslapčių jaunuosius fotografus, buvę puikūs. „Palangos...


Fotografija Palangoje turi gilias tradicijas, kuriai pamatus klojo ir buvusios I-osios vidurinės – dabartinės Senosios gimnazijos – foto-kino būrelis. Daug metų jam vadovavęs mokytojas Algimantas Želvys gimnazijos 90 metų jubiliejuje sakė, jog visi metai, kai jis vadovavo būreliui ir mokė fotografijos paslapčių jaunuosius fotografus, buvę puikūs. „Palangos tilto“...


A.Mončio muziejuje – prancūziškai lietuviškas fotografijos, kino ir literatūros vakaras

„Kaunas Photo 2013“, „Palangos tilto“ inf., 2013 04 18 | Rubrika: Kultūra

Antano Mončio namai-muziejus ir fotomeno festivalis „Kaunas Photo 2013“ maloniai kviečia į fotografijos projekcijų ir literatūrinio skaitymo vakarą.


„Čia nėra nieko atsitiktinio, ir šios dvi technikos ne veltui susietos. Ieškokite sąsajų, jų yra daug. O tai, ką matote, išskaidyti ir vėl susieti galima taip: foto / sintezė / fotosintezė“, – penktadienio vakarą, į stogą intensyviai barbenant pirmajam tikram pavasario lietui, „Ramybės“ galerijoje atidarydama savo akvarelės ir fotografijos...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius
spaudos-radio-remimo-fondas