Ar kaukolė ant marškinėlių daro neigiamą įtaką vaiko raidai?

Ar kaukolė ant marškinėlių daro neigiamą įtaką vaiko raidai?

Jelena ZACHAROVA Psichologė, 2013 08 29

Dažnai sutinku ikimokyklinio amžiaus vaikų, ant kurių drabužių nupieštos kaukolės. Kepurės, striukės, marškinėliai, kojinės, kelnaitės... Kaukolės, skeletai, monstrai jau nebesukelia  atgrasumo. Atkreipus tėvų dėmesį į šį simbolį, susiduri su jų abejingumu, nesupratimu. Tai, kas metų metais buvo suvokiama kaip pragaro išraiška, dabar sukelia juoką.  

Tikslingai perka
Vieni tikslingai perka šiuos drabužius. Tėvas nupirko 5 metų sūnui šalmą su kaukolės piešiniu, kad jis išsiskirtų iš kitų vaikų. Šiuo atveju nepilnavertiškumas kompensuojamas per vaiką. Kiti pastebi jau nusipirkę, kad įsigyto drabužio ornamente yra įpintos kaukolės. Belieka tik rinktis: nešioti ar nenešioti. Pasirinkimas priklausys nuo pasaulėžiūros. Kai krikštamotė anūkui dovanų nupirko megztinį su kaukole, močiutė pareiškė savo tvirtą poziciją – NE tokiam rūbui.
Mūsų kultūroje per amžius susiformavo simbolių reikšmės. Matant kaukolę žmogus būtinai pagalvos apie  mirtį, praradimą, pavojų. Kaukolės simbolio reikšmė – mirtis, sunaikinimas,  destrukcija, disharmonija. Tokie vaizdai vaiko pasąmonėje programuoja nenorą gyventi. Mirtis romantizuojama. Vaiko pasaulio suvokime didėja tendencija mirties motyvams. Mažylis priartinamas prie žaidimo su mirtimi, o tai paauglystėje, jaunystėje gali baigtis savižudybe. Pavyzdžiui, vienoje iš paauglių subkultūroje – gotams – būdinga liūdesio bei mistiško skambesio tendencija, kitaip sakant, būdingas polinkis į depresiją ir į šizofreniją. Užtenka pažiūrėti į jų dėvimus simbolius, kurie yra tie patys, ką mes matome dabar ir mažų vaikų rūbuose, tik vaikų rūbuose jie nėra tokie ryškūs, kraštutiniai.
Visi buvome vaikais ir žinome, kad vaiko žaidimas atspindi jį supantį pasaulį. 3-7 metų vaiko vystymasis ypatingai sparčiai vyksta siužetiniuose-vaidmeniniuose žaidimuose. Žaisdamas vaikas atlieka tam vaidmeniui būdingus veiksmus. Šiuo atveju žaidimuose jis virsta blogiuku,  susitapatina su dėvimu simboliu, tai gali būti kaukolė, monstras ir t.t. Per žaidimą vaikas mokosi santykių, bendravimo, kurie vėliau perkeliami į gyvenimą. Žaidžiant vaikas įsisąmonina tam tikro elgesio stereotipus, jis nori būti, elgtis, atrodyti kaip jų herojai. Žinodami apie tai, tėvai gali  užbėgti už akių nešančiai grėsmę simbolikai.

Vaikystėje formuojasi gėrio ir blogio
supratimas

Vaikystėje formuojasi pasaulėžiūra, gėrio ir blogio supratimas. Galime išgirsti, kad kai kuriems mažiems vaikams patinka kaukolės piešinukai. Jie prašo tėvų nupirkti drabužių su šia simbolika. Toks vaikas jau neišsigąsta blogio. Taigi, nustojama skirti gėrį nuo blogio. Yra vaikų, kuriems, priešingai, nepatinka tokie piešiniai. Auklėtoja paklausė 3 metų mergaitės apie pavaizduotas  megztinyje princeses ir megztinio šone nupieštą kaukolę. Mergaitė pasakė, kad jai patinka šios gražios princesės, o ši kaukolė nepatinka. Būtų smagu, jei tėvai, išgirdę šį pokalbį, atkreiptų dėmesį į dukros žodžius. Asmuo, kuriam vaikystėje tėvai neperdavė vertybių, kuris neišmoko rinktis, lieka be vertybinio pamato, gyvena bijodamas realybės, neturi savo nuomonės, jam sunku priimti sprendimą.    
Kas laukia mažylio, kurio mama, jau besilaukdama, nešiojo megztinį su kaukolės piešiniu? Mačiau nėščias su tokiais rūbais. Atverskime kostiumo istorijos knygą. Joje rašoma, kad ankščiau besilaukdama moteris nešiojo marškinius su išsiuvinėtu medžio piešiniu – gyvybės, derlingumo simboliu. Emocinė moters būsena nėštumo metu persiduoda kūdikiui ir šios emocinės būsenos gali tapti dominuojančiomis po gimimo. Senų laikų motinos gerai išmanė simbolių poveikį.

Romantizuojami ir piratai
Romantizuojami ir piratai. Močiutė 3 metų anūkui nupirko baltą su juodomis kaukolėmis skarelę. Vokietijoje vyko piratų šventė, kurioje ir įsigijo šią piratišką atributiką. Skaitytojui primenu, kad piratų simbolis yra kaukolė su sukryžiuotais kaulais, kuri reiškia mirtį ir sunaikinimą. Piratai nebuvo herojai, jie buvo plėšikai, žudikai. O nusikaltėlių pasaulyje  kaukolės tatuiruotė nurodo, kad jos šeimininkas yra vagis.
Mirties tematikos tabu ir vidinės cenzūros panaikinimas sukelia rimtus psichinius ir asmenybinius sutrikimus. Gali atsirasti vaikų baimės, neurozės, nemotyvuota agresija, naktiniai košmarai. Mažai kas susimąsto, kad šis simbolis neša savyje galingą psichologinį, psichosomatinį, moralinį ir dvasiškai negatyvų poveikį vaikui. O kas tie psichosomatiniai vaikų susirgimai? Tai susirgimai, kuriuos iššaukia ne fiziologiniai, o psichologiniai procesai. Emocinės būsenos: pyktis, baimė, nerimas, liūdesys veikia organizmo fiziologinius procesus. Atsiranda įvairūs negalavimai kūne, o fizinio pažeidimo nėra. Vaikas gali skųstis įvairiais skausmais, dažnai sirgti, bet kraujo tyrimai bus geri. Vienintelis vaistas – pozityvūs jausmai, kuriuos sukelia estetiški vaizdai.
Vaikas mokosi per pojūčius. Per regą gaunama daugiausiai informacijos. Vizualinių simbolių poveikis stipriausias. Nuo senų laikų įtaka daroma per reginius. Vaizdai, spalvos veikia vaiko emocinę, fiziologinę būseną. Žiūrint į kaukolės simbolį, vaikas išgyvena įvairias emocijas: baimę, nerimą, prislėgtumą. Pažvelgiant į šį reiškinį iš krikščionybės pusės, vaiko sąmonė demonizuojama.
Kalbant su tėvais apie kaukolės piešinį drabužiuose dažniausiai susiduri su ambivalencija – minčių dvilypumų, prieštaringu požiūriu. Susidaro įspūdis, kad jie neturi nuomonės. Kai kurie tėvai sako, kad šie simboliai jiems yra nepriimtini, kad greičiausiai nepirktų jų savo vaikams,  drabužiai dovanoti. Kiti pasisako neigiamai šio simbolio atžvilgiu, bet pažymi, kad jei kam patinka šie simboliai, gali juos dėvėti. 
Visi žinome, koks svarbus yra dvasinis, psichinis ir fizinis vaiko auklėjimas. Todėl pirkdami savo mažyliui drabužius ar žaislus, atkreipkime dėmesį ir į jų papuošimus, paveiksliukus, piešinius, simbolius.


Jūsų komentaras:

CAPTCHATaip pat skaitykite

Kai naujojo miesto Savivaldybės Tarybos šaukimo naujokai dar nedrąsiai čiupinėja gautus Tarybos narių ženkliukus ir žvalgosi į labiau patyrusius kolegas, Dainius Želvys, atstovaujantis Tėvynės sąjungai – Lietuvos krikščionims demokratams (TS-LKD), daug ką joje galėtų daryti užsimerkęs – 22 darbo Taryboje metus pradedantis miesto politikas pagal darbo Taryboje patirtį...


Palangos gelbėtojai šią vasarą ne tik sergėjo poilsiaujančiuosius pajūryje, bet ir dažnai tekdavo padirbėti auklėmis – būdavo tokių dienų, kai tėvų neberasdavo apie pusšimtis vaikų. Kadangi šiemet, kaip niekad anksčiau, teko ieškoti itin daug tėvų, kurie nesužiūrėjo savo mažųjų, gelbėtojai ir Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos atstovai...


Praėjusią savaitę palangiškiai tėveliai sukėlė diskusiją apie tai, kad Palangoje nėra vaikų gydytojo, o sergančiam vaikui iškvietus medikus, jie neva, atvykę iš Klaipėdos, to ir nežinojo. Medikai patikino, kad tikrai visi viską žino, tačiau vaikas, jeigu jo būklė yra prasta, vis tiek vežamas į artimiausią gydymo įstaigą.


Šis savaitgalis neabejotinai taps vienu iš įsimintiniausiu per visas vasaros atostogas daugiau nei 500 „Vaikai, nepykite, kad aš negaliu su jumis maudytis – man neleidžia,“- sakė prezidentė, kuri kartu su Palangos meru Š. Vaitkumi, jo šeima ir daugiau kaip puse tūkstančio vaikų iš visos Lietuvos sušoko Palangos vasaros...


Inga ŠVIESAITĖ Palangoje žurnaliste dirbusi Inga Šviesaitė dabar sėkmingai dirba dizainere Klaipėdoje, o laisvalaikiu mėgsta fotografuoti ir keliauti. Inga toliau dalijasi savo kelionės į Maroką potyriais su „Palangos tilto“ skaitytojais.  


Palangos švietimo pagalbos tarnyba (PŠPT) atvira ir vaikams, ir jų tėvams, ir mokytojams, ir net senjorams. Čia pas psichologą apsilankę mažiausieji net nesupranta, kad šiltas, smagus pokalbis su „gražia mokytoja“ sprendė jų bendravimo, mokymosi sunkumus. O tarnybos pažyma ne vienam moksleiviui gali palengvinti ir egzaminų maratoną. O kur kitos vaikus...


Ar kaukolė ant marškinėlių daro neigiamą įtaką vaiko raidai?

Jelena ZACHAROVA Psichologė, 2013 08 29 | Rubrika: Sveikata

Dažnai sutinku ikimokyklinio amžiaus vaikų, ant kurių drabužių nupieštos kaukolės. Kepurės, striukės, marškinėliai, kojinės, kelnaitės... Kaukolės, skeletai, monstrai jau nebesukelia  atgrasumo. Atkreipus tėvų dėmesį į šį simbolį, susiduri su jų abejingumu, nesupratimu. Tai, kas metų metais buvo suvokiama kaip pragaro išraiška, dabar...


„Išmokime bent  vieną tarptautinę ir kaimyninių tautų kalbą!“ Tokia UNESCO paskelbta iniciatyva kiekvienais metais  kviečia visų respublikos miestų bei rajonų  4 – 12 klasių moksleivius dalyvauti vertimų  bei iliustracijų anglų, prancūzų, rusų ir vokiečių kalbomis  konkurse „Tavo žvilgsnis“.  Konkursas – labai paprastas: rankose – tušinukas, prieš akis –...


Triušio metais svarbiausia nesiblaškyti kaip triušiui

Rasa GEDVILAITĖ, Ugnė RAUDYTĖ, 2010 12 29 | Rubrika: Miestas

„Manau, kad ateinantys Triušio metai tikrai bus ne blogesni, o tik dar geresni“,- kalbėjo „Pušyno“ vadovas V. Nesteckis. Tigro metai buvo kupini įtampos, įvairių pasikeitimų ir nebūtinai gerų, tą galėtų patvirtinti ne vienas lietuvis. Palangoje taip pat nuvilnijo ir smagių, ir tragiškų nutikimų banga. Susiduriantys su Palangos visuomenės kultūrinimu palangiškiai pamatė ir gerų perspektyvų...


Maždaug prieš mėnesį palangiškė Justina Sabina Pocienė išleido knygą „Ikimokyklinis mokymas: raida, pedagoginės sistemos“. „Visą gyvenimą kaupiau užrašus, knygas, studentų darbus apie ikimokyklinio amžiaus vaikų pedagoginį ugdymą. Jau dešimt metų nebedirbu tiesioginio darbo universitete, todėl mąsčiau, ką man daryti su šiuo „turtu“. Jis man naudos jau nebesuteiks ateityje, todėl buvę...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius
spaudos-radio-remimo-fondas