Atnaujintas namas, nauja ir nuovaža: (ne)numatytos neįgaliųjų bėdos

Atnaujintas namas, nauja ir nuovaža: (ne)numatytos neįgaliųjų bėdos

Rasa GEDVILAITĖ, 2016 12 05

Praėjusiame Palangos miesto taryboje nuspręsta skirti vienkartinę paramą nuovažai (pandusui) prie gyvenamojo namo įrengti. Iki šiol tik neįgaliojo vežimėlio pagalba galinti judėti palangiškė (vardas ir pavardė redakcijai žinomi) naudojosi jau griūvančia nuovaža. Ir, kaip kukli moteris teigė, ko gero, nebūtų prašiusi pagalbos įsirengti naują, jeigu ne baigiama daugiabučio namo renovacija.

Senoji nuovaža kėlė bėdų
Ne paslaptis, jog negalios įkalinti žmonės dažniau susiduria su tokiomis kliūtimis, kurios sveikiesiems būtų lengvai įveikiamos, tačiau neįgaliesiems tampa sunkiu išbandymu. Pavyzdžiui, sunku kartais būna patekti į kai kurias patalpas, o kartais netgi ir į savo namus. Kaip kad nutiko kalbintai palangiškei.
„Mano senoji nuovaža buvo jau sutręšusi, kadangi medinė, seniai pastatyta, nieko keisto. 16 metų jau naudojausi ja. Kiek kartų aš pati ją savo lėšomis tvarkiau. Keičiau ir keičiau lenteles, turėklus. Teko ir samdyti darbuotojus, pirkti medieną. Brangiai atsieidavo. Jau ir pavargau“, – teigė palangiškė.
Moteris pripažino, jog prasidėjus renovacijai ji nė nepagalvojo, jog jos nuovaža nėra įtraukta. Žinoma, vykstant statybos darbams, nuovaža dar daugiau nukentėjo, kaip ir pats keliukas iki gatvės.
Galiausiai statybininkai visai nuėmė nuovažą ir taip palangiškei užkirto kelią išvažiuoti laukan. Tačiau pažadėjo greitu laiku sutvarkyti. „Nesmagu, aišku, kai žinai, kad esi kaip ir įkalintas namuose, tačiau iš tiesų menkai bėdos, jeigu man ko prireiks, paprašysiu dukterėčios pagalbos“, – kalbėjo moteris.

Naudojasi vienas žmogus
Kadangi palangiškė naudojasi viena pati šia nuovaža, į renovacijos sąmatą ji nebuvo įtraukta, tad teko prašyti pagalbos Savivaldybės. Moteris yra neįgali, jau daug metų gali judėti tik neįgaliojo vežimėlio pagalba, gyvena viena. Prašydama pagalbos ji nurodė, jog iki namo renovacijos iš namų ji galėjo išvažiuoti vežimėliu nuovaža, kuri prie jos buto balkono buvo įrengta maždaug prieš du dešimtmečius, kaip minėta prieš 16 metų. Per daug metų nuovažos lentos supuvo, nuovaža tapo nebetinkama naudoti, netgi pavojinga ja važiuoti. Kad galėtų išeiti iš namų ir po namo renovacijos, palangiškė paprašė rasti galimybę iki namo renovacijos pabaigos įrengti naują nuovažą, skirti lėšų jai įrengti. Gyvenamo daugiabučio namo pirmas aukštas yra aukštai, nuovaža turi atitikti teisės aktų reikalavimus nuolydžiui, todėl jos nuvažiavimo ilgis turi būti didelis su dviem tarpinėmis aikštelėmis.
UAB „Palangos komunalinis ūkis“ parengė sąmatą, kurioje apskaičiuota, kad visi nuovažos įrengimo darbai kainuotų 9187,40 eurų. Moteris savo lėšų nuovažai įsigyti ir ją įrengti neturi, pačiai vos užtenka kasdienėms išlaidoms, tad prašymas apsvarstytas ir jam pritarta.
Daugiabučių atnaujinimo programos administratorė Kristina Viščiūnienė paaiškino, jog nuovažos kaštai įtraukiami į renovacijos sąmatą tik tokiu atveju, jeigu ja naudojasi visi gyventojai, kitu atveju, kaip minėtu, tenka žmonėms patiems ieškoti išeities.
„Jeigu nuovaža dar yra tinkama naudoti, ją statybos metu galima patraukti, o vėliau ir vėl patvirtinti, tačiau šiuo atveju nuovaža jau visai nebetinkama naudoti, pavojinga, tad tokia naudotis nepatartina. Juolab, jog senokai įrengta nuovaža jau nebeatitinka teisės aktų reikalavimų“, – papasakojo K. Viščiūnienė.

Mieste ne visur patogu
Iš Kėdainių į Palangą prieš daug metų atvykusi moteris jau ilgai naudojasi ir neįgaliojo vežimėliu. Ji prisiminė, jog prieš kurį laiką neįgalieji apskritai niekur nevažinėdavo, sėdėdavo namuose ir tiek. „Seniau niekas tokių nuovažų nedarė, net nebuvo kalbos“, – prisiminė moteris. Tačiau dabar neįgalieji yra ir nori būti lygiaverčiais visuomenės nariais, visur dalyvauti ir savimi pasirūpinti.
Nors ir turėjusi jau kurį laiką nuovažą, galėjusi ja naudotis, pašnekovei iškildavo ir kitokių bėdų – užstatyti automobiliai trukdydavo jai išvažiuoti į gatvę. „Išsiprašiau kelio ženklo, draudžiančio stovėti automobiliams. Kurį laiką to ženklo vis tiek niekas nepaisė. O kiek prisiklausydavau visko, pasiūlydavo peršokti. Pastačius ženklą turiu galimybę pranešti policijai, tokiu atveju automobilio savininkas gali būti baudžiamas. Daug tokių buvo. Vaikai jau šaudavo iš toli: „Nestatyk čia mašinos, o tave nubaus“. Vaikai šiais laikais kitokie, nei buvo mano jaunystėje. Jie dabar tokie drąsūs, jiems nieko nebepaaiškinsi, jie viską žino“, – šypsojosi pašnekovė.
Paklausta, ar jeigu ne renovacija, ar moteris būtų pati prašiusi pagalbos keisti pasenusią nuovažą į naują, ji atsakė, kad ne. „Būčiau nedrįsusi“, – pripažino ji. Atsiradus galimybei išsirinkti, kokios norėtų nuovažos, ji pasirinko metalinę, tikėdama, jog nebereikės taip vargti, kaip teko su medine.
„Dabar visur metalines nuovažas daro, aš matau. Štai, nuvažiuoji į savivaldybę, nuostabus nuvažiavimas. Į kai kurias parduotuves turiu prašyti, kad užstumtų, pati neįstengiu patekti. Nesuprantu, kam reikia leisti pinigus nuovažai, jeigu ja neįgaliajam neįmanoma naudotis. Tarsi pasityčiojimas. Važiuoju ten, kur man geriausiai įvažiuoti ir nesinervinu be reikalo. O pati geriausia nuovaža yra pašte“, – įvertino palangiškė, pasvarsčiusi, jog nuovažas darant reiktų išbandyti, pasikviesti žmogų su negalia, kad jis įvertintų, tik tokiu atveju ją tinkamai įrengti.


Jūsų komentaras:

CAPTCHANeptunas 2016-12-08 09:47 (IP: 193.219.12.71)
Savivaldybe turetu zinoti kiekviena savo miesto gyventoja kuris yra prikaustytas ratukuose. Pagelbeti ir tt

Neptunas 2016-12-08 09:47 (IP: 193.219.12.71)
Savivaldybe turetu zinoti kiekviena savo miesto gyventoja kuris yra prikaustytas ratukuose. Pagelbeti ir tt

Balsas į dangų 2016-12-06 22:16 (IP: 78.61.88.19)
Juokaujat"savivaldybe turetu dometis kuriuose namuose gyvena likimo nuskriausti ir irengti nuovazas".Savivaldybė visus metus peni pažadais apie liftą neįgaliesiems į antrą aukštą poliklinikoj.Ir neaišku kada jis bus,nors "žadėjo".Ar nepasityčiojimas soc.rūpybos kabinetą nukelti į žemėtvarkos trečią aukštą.Pati pasikvietusi darbuotoją dokumentus gatvėj ant suoliuko tvarkiau.Žvejų g.kad ir tame nuspurusiame namelyje buvo pirmas aukštas ir pandusas. Na bukoka ir arogantiška darosi ta mūsų savivaldybė. Dabar jau prasideda panigirika būsimu baseinu.

G.K. 2016-12-06 14:58 (fgh / IP: 195.182.88.82)
Atsiprašome, bet nesuprantame šio straipsnio esmės, o ypaš klaidinančios antraštės. SAVIVALDYBĖ SKYRĖ GYVENTOJAI BEVEIK 10.000 EURŲ, kad žmogus galėtų įsirengti nuovažą. Tai padarė praėjusio posėdžio metu. TAI AR JI NESIRŪPINA ar neišgirdo ? Per 20 dienų po rašto gavimo parengė dokumentus Tarybai, o ši skyrė lėšas.Gaila, kad norima melu išpūsti problemą.

Vytautas 2016-12-06 11:05 (IP: 83.191.12.149)
Taip, taip turetu buti ir savivaldybe turetu zinoti kur gyvena neigalieji kuriems reikia nuovazu. Nepalikt ju likumo valiai, o kuo labiau integruot i bendruomene. O nuovaza tokiems zmonems labai palengvina pabuvima lauke. Linkiu nors tuom pasirupinti savivaldybes klerkus ir zinoti nedideleje musu bendruomeneje kur gyvena ir kur reik tu nuovazu. Padekit nors tuo

Vytautas 2016-12-06 11:04 (IP: 83.191.12.149)
Taip, taip turetu buti ir savivaldybe turetu zinoti kur gyvena neigalieji kuriems reikia nuovazu. Nepalikt ju likumo valiai, o kuo labiau integruot i bendruomene. O nuovaza tokiems zmonems labai palengvina pabuvima lauke. Linkiu nors tuom pasirupinti savivaldybes klerkus ir zinoti nedideleje musu bendruomeneje kur gyvena ir kur reik tu nuovazu. Padekit nors tuo

Vidmantas Palangiskis 2016-12-06 09:46 (IP: 78.57.233.115)
Manau prie visu daugiabuciu kuriame gyvena ikalinti neigalieji turetu buti nuovazos. Ir savivaldybe turetu dometis kuriuose namuose gyvena likimo nuskriausti ir irengti nuovazas. Nemanau, kad daug ju butu, bet pagalba tokiem zmonem begaline. Atsisukite i tokius zmones kurie priversti trunyti namie

Taip pat skaitykite

„Šito Palangos Kurhauzo atstatymo etapo pabaigtuvių laukia rimtos bėdos,“ – sakė žinomas kurorto architektas Edmundas Benetis, užėjęs į „Palangos tiltą“ pasidalinti savo nuogąstavimais. 


Koks namas statomas?

"Palangos tilto" redakcija, 2019 11 06 | Rubrika: Miestas

Nijolė Petrauskienė Facebook paskyroje Vieninga Palanga klausia: „Vasario 16-osios gatvėje 35 statomas 4 aukštų, 16 butų namas. Visi jo kaimynai norėtų sužinoti, ar čia vyksta savavališka statyba, ar yra išduotas statybos darbų leidimas tokiam pastatui. Kreipėmės į valstybinę teritorijų planavimo ir statybos inspekciją, tačiau nors jau antras mėnuo atsakymo dar...


Praėjusiame Palangos miesto taryboje nuspręsta skirti vienkartinę paramą nuovažai (pandusui) prie gyvenamojo namo įrengti. Iki šiol tik neįgaliojo vežimėlio pagalba galinti judėti palangiškė (vardas ir pavardė redakcijai žinomi) naudojosi jau griūvančia nuovaža. Ir, kaip kukli moteris teigė, ko gero, nebūtų prašiusi pagalbos įsirengti naują, jeigu ne baigiama daugiabučio...


Visuomenei pristatytas atnaujintas „Anapilis“

Rasa GEDVILAITĖ, 2016 08 25 | Rubrika: Miestas

Vakar visuomenei pristatyta atnaujinta vila „Anapilis“. Šio įvykio palangiškiai ir miesto svečiai, kurių per ilgą laikmetį ne vieno šioje istorinėje vietoje pabuvota, labai laukė. Atliktus darbus pristatė ir atnaujintas patalpas aprodė Palangos meras Šarūnas Vaitkus, UAB „Pamario restauratorius“ direktoriaus pavaduotojas statybai Algimantas...


Praėjusį penktadienį, rugsėjo 7 d., 22.27 val. iš BPC Klaipėdos skyriaus buvo gautas pranešimas, kad dega gyvenamasis namas Palangos m. Sermiesčio g. 9. 22.31 val. ugniagesiams gelbėtojams atvykus, namas degė atvira liepsna. Namas mūrinis, 1 aukšto su mansarda, stogas dengtas čerpėmis. Gaisro metu stipriai sugadinta medinė terasa, apdegė 1-ojo aukšto 2 langai...


Skaitytojas klausia: ar tiesa, kad yra atnaujintas butų privatizavimo procesas? Teisininkas V.Korsakas atsako: Taip, visai neseniai, 2015 m. sausio 1 d.,


Raimundą Palaitį užgriuvo bėdos

Linas JEGELEVIČIUS, 2014 08 28 | Rubrika: Miestas

Buvusį vidaus reikalų ministrą ir Palangos merą Raimundą Palaitį užgriuvo bėdos: tenka varstyti teismų duris ir gydytis sužalojimus, patirtus per keistą auto įvykį liepos viduryje kurorto J. Simpsono gatvėje. Gindama viešąjį interesą, Generalinė prokuratūra siekia per teismą valstybės naudai iš R. Palaičio priteisti virš 200 tūkst. litų žalai valstybei atlyginti, kurią...


Lepos 17 dieną Palangos m. neįgaliųjų draugijos   nariai išvyko į Respublikinę neįgaliųjų asociacijų šventę   Pasvalio rajone, Talačkonyse.


Naujiesiems metams ant kulnų lipa senos bėdos  2

Alvydas ZIABKUS, „Lietuvos ryto“ apžvalgininkas, 2013 01 03 | Rubrika: Savaitės komentaras

  Metai nauji, o transporto eismo bėdos mieste – vis tos pačios. Po praėjusios vasaros jas vėl priminė Naujųjų metų sutikimas Palangoje, kai miesto gatvės vėl duso nuo staiga užplūdusios automobilių gausybės.      


Prancūzų neįgaliųjų kelionės po Lietuvą idėja gimė prieš porą metų, kai Klaipėdos krašto socialinio tinklo darbuotojai lankėsi Dordonėje. Lietuvių viešnagės metu vienas iš susitikimų vyko Prancūzijos paralyžiaus asociacijos būstinėje. Sutikti asociacijos nariai prancūzai labai susidomėjo Lietuva ir joje veikiančiomis neįgaliųjų įstaigomis bei draugijomis....


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius