Balti pašto karveliai ir ranka rašyti laiškai – jau praeities romantiška nostalgija

Kotryna REKAŠIŪTĖ, 2015-10-15
Peržiūrėta
2399
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Balti pašto karveliai ir ranka rašyti laiškai – jau praeities romantiška nostalgija

Regis, dar visai neseniai laiškų rašymas ranka buvo įprastas ir nieko nestebinantis dalykas. Šiais laikais tai skamba tarsi tikra egzotika, o ypač jaunosios kartos atstovams. Ranka rašytų laiškų nebegauname, patys jų nerašome, o ką ir bekalbėti apie kadaise buvusius ir dabar tik romantiškai įsivaizduojamus pašto karvelius. Spalio 9-ąją minint Pasaulinę pašto dieną, „Palangos tiltas” pasmalsavo apie laiškininko profesiją ir jų darbo ypatumus – kalbėjomės su Palangos skyriaus pašto viršininke Rasa Rukšėniene.

Iššūkių reikalaujanti laiškininko profesija
R. Rukšėnienės teigimu, pašto darbuotojai, pristatydami gyventojams laiškus, įvairias siuntas ar prenumeruojamus spaudos leidinius dažnai susiduria su įvairiomis jų laukiančiomis kliūtimis. „Verta atkreipti dėmesį, kad vis dar kas penktas adresatas Lietuvoje neturi įsirengęs pašto dėžutės, arba ji yra itin prastos būklės ir nebetinkama naudoti. Kai nėra tvarkingų pašto dėžučių, laiškininkai negali užtikrinti korespondencijos, prenumeratos saugumo ir pristatymo kokybės”, – teigė R. Rukšėnienė.
Palangos skyriaus pašto viršininkė pabrėžė, jog neretai laiškininkams keblumų suteikia ir neteisingai bei neįskaitomai užrašytas pašto siuntos gavėjo adresas. Visgi viena iš didžiausių ir labiausiai pavojų keliančių problemų – nepririšti ir agresyvūs gyventojų šunys. „Ši problema itin dažna kaimiškose teritorijose, tačiau pastaruoju metu pastebime tendenciją, kad laiškininkai vis dažniau šunų užpuolami ne kaimuose ar vienkiemiuose, bet ir privačių namų teritorijose matant šeimininkams”, – apie paštininkus tykojančius pavojus pasakojo R. Rukšėnienė. Taip pat kaip vieną iš dažniausiai pasitaikančių problemų moteris išskyrė ir prastą kelių būklę, ypač šaltuoju žiemos sezono metu. Tuomet pasitaiko nemažai sunkumų norint įveikti ir pasiekti atokesnes kaimo gyvenvietes.

Įvairiapusė profesija
Baltų pašto balandžių atnešami laiškai, paštininko pristatomas virvelėmis surištas pluoštas gražiausių laiškų – seniems romantikams tai tikras anų laikų paštininko profesijos atstovo įsivaizdavimas. Šių dienų realybė kiek kitokia. „Sakoma, kad laiškininko profesija yra viena iš romantiškiausių, bet noriu atkreipti dėmesį, kad šių dienų laiškininkas gyventojams pristato ne tik meilės laiškus. Klaidingai įsivaizduojama, kad laiškininko darbas tėra viso labo laiško įmetimas į pašto dėžutę ar prenumeruojamų spaudos leidinių išnešiojimas. Laiškininkai gyventojams pristato pensijas ir kitas socialines išmokas, priima mokesčius už komunalines bei kitas paslaugas, prenumeratos užsakymus, atokesnėse kaimo gyvenvietėse iš laiškininkų žmonės gali įsigyti būtiniausių buities prekių. Tai – sunkus, reikalaujantis didžiulio supratingumo ir dėmesio žmogui darbas”, – kasdienius paštininko darbo ypatumus atskleidė R. Rukšėnienė.

Rašyti laiškus ranka – nebemadinga
Prakalbus apie popierinių laiškų populiarumą šių dienų visuomenėje, Palangos pašto viršininkė buvo atvira: „Tradicija siųsti ranka rašytus laiškus pamažu tiek Lietuvoje, tiek visame pasaulyje nyksta. Tendencijos rodo, kad rašytinės informacijos siuntimas kasmet sumažėja apie 15 proc.”.
Pasiteiravus, kas moters manymu, ranka rašomų laiškų tradicijos nykimui turi įtakos, vienu iš pagrindinių veiksnių moteris įvardijo šiuolaikines technologijas. „Greitas šiuolaikinio gyvenimo tempas žmones atpratino rašyti ir siųsti popierinius laiškus, nes, įsigalėjus naujoms technologijoms, laiškus kaip bendravimo priemonę pakeitė spartesnės ryšio priemonės: el. paštas, telefoniniai skambučiai ir trumposios SMS žinutės, galimybė su savo draugais, artimaisiais bendrauti per socialinius tinklus internete”, – sakė pašnekovė.

Didžiausias darbymetis – švenčių metu
Ne paslaptis, jog artėjant laukiamiausioms metų šventėms visus užpuola ne tik dovanų karštinė, ilgi nepabaigtų darbų sąrašai, bet ir didžiausias darbymetis, ypač – pašto darbuotojams. „Intensyviausias darbymetis paštuose būna prieš didžiąsias metų šventes, ypač Kalėdas ir Naujuosius metus. Šiuo laikotarpiu, kuris tradiciškai prasideda nuo gruodžio pradžios ir tęsiasi iki sausio vidurio, žmonės ne tik daugiau išsiunčia laiškų, atvirlaiškių su sveikinimais ir siuntų, bet ir gerokai padaugėja iš užsienio šalių atkeliaujančių siuntų. Skaičiuojama, kad prieššventiniu laikotarpiu net dvigubai išauga siuntų srautai”, – „Palangos tiltui” sakė R. Rukšėnienė.
Praėjusiais metais iš Palangos paštų išsiųsta beveik 92,5 tūkst. įvairių pašto siuntų (laiškai, smulkūs paketai, siuntiniai), gauta per 68 tūkst. siuntų.

Jūsų komentaras:

', 2015-10-18 09:23 (. / IP: 78.57.226.210)
rasyt nemoka

Taip pat skaitykite

Klaipėdoje sausio 26-ąją surengtoje konferencijoje „Vartai į jūrą. Lietuvos uostų proveržis“ Palangos meras Šarūnas Vaitkus sukėlė gyvą diskusiją, atvirai papasakojęs apie Palangos dedamas pastangas atstatyti Šventosios jūrų uostą. „Ar tikrai esame jūrinė valstybė? Arba kodėl plojame estams ir ar toliau Šventosios ir kitus uostus bei uostelius statysime su nuolat ištiesta ranka?“ – visų klausė...


Ar dar prisimenate, kaip smagu gauti popierinį laišką su sveikinimais ir palinkėjimais? Šventiniame šurmulyje ir dovanų paieškose lengva pamiršti, kokį džiaugsmą gali suteikti paprastas ranka rašytas laiškas ar atvirukas.


Kurorto festivalio „Myliu Palangą 770“ metu, 2023 m. birželio 3 d. Palangos balandininkų klubas surengė Tarptautinę parodą-edukaciją „Skriskit balti balandžiai“, skirtą Palangos balandininkų klubo 10-mečiui ir Palangos miesto 770-mečiui paminėti.


Išsaugotos šeimos ir giminės relikvijos apie praeities įvykius gali papasakoti įtaigiau, nei atskleidžia iš lūpų į lūpas perduodamos istorijos. Kovo 11-osios išvakarėse Palangos viešosios bibliotekos skaityklos salėje eksponuojama Europos Parlamento nario prof. Liudo Mažylio parengta paroda „Skausmo ir vilties laiškai iš šalčio žemės“. 


Lietuvos paštas pranešė, kad viešojo aukciono būdu sėkmingai pardavė buvusias pašto patalpas Palangoje. Vytauto g. 53 įsikūrusios patalpos parduotos už kiek daugiau nei 600 tūkst. eurų. Gautas lėšas bendrovė investuos į strateginius projektus: veiklos modernizaciją, pašto skyrių atnaujinimą ir darbo sąlygų gerinimą. 


„Ką pasakytumėte Karaliui Mindaugui? Už ką padėkotumėte Gabrielei Petkevičaitei-Bitei? Kuo jus įkvepia Juozas Miltinis? Ką apie šiandieninę Lietuvą papasakotumėte Vincui Kudirkai?“ – į šiuos klausimus atsakyti Lietuvos moksleivius kviečia Vasario 16-ąją prasidėjusi akcija „Laiškas istorijai“. Palangoje pašto dėžutė pastatyta prie...


Regis, dar visai neseniai laiškų rašymas ranka buvo įprastas ir nieko nestebinantis dalykas. Šiais laikais tai skamba tarsi tikra egzotika, o ypač jaunosios kartos atstovams. Ranka rašytų laiškų nebegauname, patys jų nerašome, o ką ir bekalbėti apie kadaise buvusius ir dabar tik romantiškai įsivaizduojamus pašto karvelius. Spalio 9-ąją...


Nenumaldomai tirpsta 2014 metų dienos, o tuo pačiu ir laikas skirtas šių metų numatytiems darbams atlikti. Paskubėkite įgyvendinti ne tik savo svajones, bet ir pasižadėjimus! Gruodžio 3 dieną2014-12-03 padėjome įgyvendinti sibiro Sibiro tremtinio, Palangos jūros šaulių šeštos kuopos būrio vado Petro Neverausko užsibrėžtą tikslą – dar dviems Kretingos...


Penktadienio vakarą į kurorto viešąją biblioteką gėlėmis nešini rinkosi palangiškiai ir ne tik mūsų miesto gyventojai, suaugę ir maži, gimnazistai ir pradinukai, – žodžiu, visi tie, kas jau spėjo pamilti šį rudenį septynerių metų gimtadienį švenčiančio „Šilko klubo“ narių darbus. Šį kartą tapybos ant šilko vertintojai...


Į redakciją kreipėsi net keletas žmonių, piktindamiesi užplūdusiais laiškais. „Didysis žaidimas“, „išskirtinė galimybė laimėti“ – tokie žodžiai pasitinka kiekvieną, kuriam į rankas patenka „išpūstažandis“ vokas, kviečiantis įsigyti knygą bei suteikiantis „išskirtinę progą tik Jums“ laimėti automobilį bei piniginius prizus.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius