„Birutės parko atspindžiai“ nebyliai nukels į kurorto praeitį

„Birutės parko atspindžiai“ nebyliai nukels į kurorto praeitį

„Palangos tilto“, Palangos m. sav. inf., 2013 06 27

Visą vasarą Palangos Birutės parkas nebyliai pieš kurorto istoriją – parko lankytojai netikėtai bus nukeliami į 19 a. pabaigą bei galės pasigrožėti vienoje iš gražiausių Palangos vietų laisvalaikį leidžiančiais grafų Tiškevičių šeimos nariais bei atostogaujančiais jų svečiais.

Gamta ir menas
Daugeliui parko lankytojų atgimę 19 a. laikmečio personažai – ne naujiena, nes projektas „Birutės parko atspindžiai“ Palangoje įgyvendinamas jau aštuntus metus. Tačiau kasmet praeitį bei kurorto istoriją primenantys personažai parke pasirodo vis kitokie, bet ne mažiau žavūs ir paslaptingi.
Garsusis prancūzas, Palangos Birutės parko architektas E. F. Andre yra pasakęs, jog parkas yra ta vieta, kur gamta derinama su menu. Būtent šiuos architekto žodžius tik patvirtina Birutės parke įgyvendinamas projektas, lankytojams atskleidžiantis kurorto praeities šydą.

Grafai ir jų svečiai
Jau kitą savaitę, ketvirtadienį, startuosiantis ir visą vasarą besitęsiantis projektas „Birutės parko atspindžiai“ lankytojus nebyliai supažindins su grafų Tiškevičių ir kurorto istorija.
Kiekvieną ketvirtadienį nuo 18 val. iki 19.30 val. Birutės parke bus galima sutikti vienuolika grafų laikus primenančių personažų: tikruosius dvaro šeimininkus grafus su mažyle dukrele, kurią, Birutės parke leidžiančią pirmąją savo vasarą, prižiūrės ir kelios guvernantės. Taip pat parko grožiu mėgausis ir mažosios grafaitės seneliai – vyresnieji grafai, dvi viešnios iš Kretingos dvaro. Po parką dviračiu važinėsis ir grafų svečias iš užjūrio, o mažajame parteryje darbuosis sodininkas.
Parkui romantikos suteiks ir gėlėmis padabinta valtele tvenkinyje tyliai besiirstantys grafų svečiai – jauna porelė. Jei lankytojams pasiseks, galbūt ir jie bus pakviesti į valtį.
Pakiliai nuteiks ir iš parko salos sklindantys smuiko garsai – čia bei mažajame parteryje grieš dvaro smuikininkas.
Nebylūs personažai
Grafų laikus primenančius personažus bus galima sutikti ir vaikščiojančius centriniais parko takais. Tiesa, į smalsuolių klausimus jie neatsakinės – taip siekiama išlaikyti paslaptingumą, solidumą bei senovinę dvasią. Į visus smalsių praeivių užduodamus klausimus „Birutės parko atspindžių“ herojai atsakyti gali vienintele fraze: „Šiuo metu Palanga yra nuostabi, ar ne taip?“.
Vakare, kai 18.30 val. Palangos orkestras pakvies į tradicinį „Dūdų vasaros“ koncertą rotondoje, personažus kartais bus galima išvysti ir čia.

Primins istoriją

„Su projektu „Birutės parko atspindžiai“ poilsiautojams norime tyliai, neprikišamai priminti kurorto istoriją. Galbūt parko lankytojai, pasigrožėję parke netikėtai sutiktais grafais Tiškevičiais ar jų svečiais, panorės užsukti į Gintaro muziejų, susipažinti su kurorto ar grafų Tiškevičių gyvenimo istorija, pamatyti grafų portretą“, – kalbėjo šio projekto sumanytoja ir įgyvendintoja, Palangos kultūros centro renginių režisierė Aušra Latonienė.
Nebyliai vaikštantys, poilsiaujantys personažai parko lankytojams taip pat primins, kad Birutės parkas yra rami, romantiška pasivaikščiojimo vieta, kurioje ramiai leidžiamas laisvalaikis, perskaitoma daug knygų (viena iš grafaičių parke dažnai pasirodys su knyga rankose – anglų kalba skaitys Šekspyrą).

Tikrovės įspūdis

Projekto rengėjams tenka gerokai pasistengti, kad po parką vaikštantys personažai kasmet pasidabintų naujais drabužiais, atrodytų tikroviškai bei įtikinamai. Pasukti galvą tenka ir kuriant šukuosenas rūmų damoms. „Puošdami personažus, siekiame išlaikyti autentiškumą. Kostiumai nužiūrėti iš senųjų grafų Tiškevičių giminės nuotraukų albumų ar siūti atsižvelgiant į to laikmečio aprangos tendencijas, kostiumų istorijos vadovėlius. Siekiame, kad mūsų personažų pasivaikščiojimas po parką sukurtų ne teatro, o tikrovės įspūdį“, – kalbėjo A. Latonienė.
Papuošalų rūmų damos nenaudos, nes, pasak projekto sumanytojos, vasara yra poilsio metas, o Birutės parkas – pasivaikščiojimų, o ne pasilinksminimų vieta. „Pasivaikščiojimų apranga bus kukli, neiššaukianti, bet tuo pačiu ir puošni – juk parke netikėtai gali sutikti ir kitus grafų svečius, tad nevalia vilkėti pernelyg kasdieniškus drabužius“, – sakė Palangos kultūros centro renginių režisierė.
Projekto organizatorių išradingumo prireikė ir ieškant autentiškų, 19 a. pabaigą menančių daiktų – svarbių detalių, atkartojančių šimtmečio istoriją. Vežimėlį, kuriuo bus vežiojama grafų mažylė, A. Latonienė sakė įsigijusi antikvariate. Vėliau specialistų jis buvo padailintas pagal 19 a. pabaigos madą. Dviratis, kuriuo po parką važinėsis vienas iš grafų svečių, taip pat pagamintas taip, kad visiškai atitiktų to laikmečio madą. Net gėlės, kuriomis bus padabinta valtis, parinktos tokios, kokios buvo madingos 19 a. pabaigoje. „Labai svarbu, kad kiekviena detalė būtų nesumeluota“, – teigė projekto sumanytoja ir įgyvendintoja.

Aštuntą kartą

Šiais metais personažai Birutės parką papuoš jau aštuntą kartą. Per daugelį metų projektas „Birutės parko atspindžiai“ jau įgijo nuolatinių gerbėjų, kurie kiekvieną vasaros ketvirtadienį ateina į parką tyliai pasimėgauti kurorto istorijos dvelksmu. „Nebylus vienuolikos personažų pasivaikščiojimas sukuria atmosferą, lankytojus nukeliančią į praėjusio šimtmečio pradžią. Poilsiautojams tai labai patinka. Kas juos vilioja kaskart išvysti tai, ką jau matė? Manau, gražus vaizdas ir romantiška bei paslaptimi dvelkianti atmosfera, kurią sukuria nebylūs grafai bei jų svečiai“, – sakė A. Latonienė.  
Projekto idėjos autorė pasidžiaugė, kad per septynerius projekto gyvavimo metus pagaliau pavyko išauklėti parko lankytojus. „Dabar rezultatą turime tokį, kokio ilgą laiką laukėme – tyliai praeinantis personažas žmonių yra pastebimas, bet nebešūkčiojama, į jį nerodoma pirštais, jis nekalbinamas. Juo tiesiog žavimasi“, – kalbėjo projekto idėjos autorė.

Profesionalūs aktoriai
Personažus įkūnys profesionalūs aktoriai – tie patys, kurie, puikiai susipažinę su grafų Tiškevičių gyvenimo istorija, jau septynerius metus vaikščiodami po parką stebindavo bei džiugindavo praeivius. „Gatvės teatras yra sudėtingas tuo, kad žiūrovas yra labai arti aktoriaus, ir šis nežino galimos praeivio reakcijos. Mūsų aktoriai moka tinkamai reaguoti į įvairias situacijas, išmušti iš vėžių juos nebūtų lengva“, – kalbėjo Palangos kultūros centro renginių režisierė.


Jūsų komentaras:

CAPTCHAAbsurdas... 2013-07-13 17:12 (IP: 86.100.60.112)
Vienintelė rami vieta -parke pasivaikščioti ...O užėjus į Rūmų vidų...po "atnaujinimo" teko nustebti ir nusivilti-kokie baisūs išdėvėti kilimai ir kt. Absurdas...

Taip pat skaitykite

Ruduo Palangoje įprastai prasideda žvilgsnį nukreipiant į Palangos Birutės parką – būtent čia, prasidėjus rudeniui, kasmet minima Birutės parko diena. Šiais metais parkas mini 120-ąsias įkūrimo metines ir kviečia kurorto gyventojus bei svečius jau rytoj, rugsėjo 2-ąją, drauge pasidžiaugti šia gražia sukaktimi.


Visą vasarą Palangos Birutės parke miesto gyventojai ir svečiai bus nukeliami į XIX a. pabaigą ir galės pasigrožėti „grafų Tiškevičių šeimos nariais“ ar jų svečiais, pamatyti „tikruosius“ dvaro šeimininkus su mažąja dukrele, grafų senelius – „vyresniuosius grafus“, besigrožinčius rožynų įstabumu ir daug kitų.


Palangos Birutės parką jau šį šeštadienį padabins originalios instaliacijos fotografijos tema – kurortas jau 10-tą kartą visus kviečia į Birutės parko dieną.


Palangos Birutės parkas nuo vakar lankytojus stebina nebyliai kurorto istoriją piešiančiais personažais – jau dešimtą sezoną vienoje iš gražiausių kurorto vietų pristatomas projektas „Birutės parko atspindžiai“.


Palangos Birutės parko Sodininko namelyje (ties centriniu įėjimu į parką, Vytauto g. 19) duris atvėrė unikali paroda, skirta šio parko istorijai. Pasak parodos koordinatorės Aušros Latonienės, parko istorija besidominčiųjų šią vasarą lauks ne vienas renginys, o jų ciklas.


Prieš metus duris atvėręs vaikų žaidimų parkas Palangoje, įsikūręs netoli gelbėjimo stoties, tebėra labai populiarus ir lankomas, tačiau vis dažniau galima išgirsti ir jam skirtų pastabų.


„Birutės parko atspindžiai“ nebyliai nukels į kurorto praeitį  1

„Palangos tilto“, Palangos m. sav. inf., 2013 06 27 | Rubrika: Kultūra

Visą vasarą Palangos Birutės parkas nebyliai pieš kurorto istoriją – parko lankytojai netikėtai bus nukeliami į 19 a. pabaigą bei galės pasigrožėti vienoje iš gražiausių Palangos vietų laisvalaikį leidžiančiais grafų Tiškevičių šeimos nariais bei atostogaujančiais jų svečiais.


Penktadienį vienoje gražiausių Birutės parko vietų – rozariume prie Gintaro muziejaus – iškilmingai atidengti šeši balti elegantiški suoliukai. Tai – šį pavasarį penkerių metų veiklos sukaktį paminėjusio Palangos LIONS moterų klubo projekto „Suoliukas Palangai“ pirmoji dovana.


Palangos Birutės parke – nebyli grafų gyvenimo istorija

„Palangos tilto“, Palangos m. sav. inf., 2012 07 12 | Rubrika: Miestas

Palangos Birutės parko lankytojai kiekvieną vasaros ketvirtadienį kviečiami stebėti nebylią kurorto istoriją – vienoje iš gražiausių kurorto vietų įgyvendinamas projektas „Birutės parko atspindžiai“. Jau septintus metus gyvuojantis projektas parko lankytojus nukelia į praėjusio šimtmečio pradžią. Kiekvieną ketvirtadienį nuo 18 iki 19 val. parke – prie...


Kartais pats gyvenimas pamėtėja gerą progą, kuria pasinaudojus jis tampa tik turiningesnis. Botanikos parko direktoriaus pareigas užėmęs Valdas Pakusas patikino, jog jo nuoširdaus darbo dėka pavyko pakilti karjeros laipteliais. Gamtos apsuptyje – gražiausiame kurorto kampelyje besisukiojantis miestelėnas papasakojo, jog ir laisvalaikį jis taip pat gamtoje leidžia, tad viena aišku, naujasis...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius