Gatvės apklausa

Klausimas: Kaip vertinate Vyriausybės siūlymą nuo kitų metų atsisakyti pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvatos šildymui bei pateikiamus šį pasiūlymą grindžiančius argumentus?

„Aiškinimai dėl kažkokio mistinio „socialinio teisingumo“, neva PVM lengvata dabar naudojasi ir mažesnes pajamas gaunantys, ir turčiai, o ją panaikinus neturtingiesiems kompensacijomis bus „išlygintas“ kainos pakilimas, tėra valdančiųjų išsisukinėjimas dėl siūlomų nepopuliarių veiksmų. Labai neigiamai žiūriu į siūlymą naikinti PVM lengvatą. Juk visiems aišku, kas gyvena daugiabučiuose, vadinamose „chruščiovkėse“ ar kiek vėlesniais laikais statytuose, kuriuose šiluma tiekiama centralizuotai – tikrai ne turčiai. Jie turi namus, kotedžus, kurių didžioji dalis ne prie tinklų prijungta. Taip, premjeras sakosi gyvenąs daugiabutyje. Na, ir pas mus Palangoje kai kuriuose daugiabučiuose kai kurie piliečiai įsirengė individualią šilumos apskaitą ir moka mažiau nei likę mirtingieji. Taigi, šis sprendimas, jeigu bus priimtas, kirs neturtingiausiems ir vidutiniokams. O dėl kompensacijų – tikrai nemanau, kad toji sistema bus deramai sutvarkyta. Jokios kompensacijos čia neišgelbės... Netikiu, kad pavyzdžiui, mūsų šeima, nors esame pensininkai, tą lengvatą gautume. O jau ir dabar, prasidėjus šildymo sezonui, sumokėję mokesčius gyvename iš to, ką per vasarą sutaupome. Premjeras tikino: naujų mokesčių nebus. Taip, PVM panaikinimas nebūtų naujas mokestis. Tačiau mokėti mums reikės gerokai daugiau. Taip tiesiog nesąžininga...“

- Vitalius Litvaitis .bendruomenės „Palangos santarvė“ narys

„Jau ne kartą įsitikinome, kad kai panaikinamos lengvatos, visos kalbos apie kompensavimą – grynas skiedalas. Aš esu kategoriškai prieš PVM lengvatos naikinimą. Nes pas mus bet kokia kompensavimo sistema neveikia, nėra sukurta tinkamų skaičiavimų. Panaikinus lengvatas gal ir bus užkišta kokia nors „skylė“, tačiau nereikia kvailinti žmonių, kad „kaina beveik nedidės arba didės nežymiai“.

- Irena Švanienė .asociacijos „Svetingas šeimininkas“ pirmininkė

„Visų pirma prieš pradedant bet kokius svarstymus apie lengvatų naikinimą, o juolab tokioje jautrioje srityje, kaip šildymo kainos, reikia sukurti sistemą, kaip ir kam bus kompensuojama pabrangusi šiluma. O kad brangs, tai savaime suprantama: jeigu gyventojai mokėjo 9 proc. PMV, o prisidės dar 12 proc. iki 21, kaina kils. Tiesa, verslas ir dabar tuos 21 proc. mokėjo, o ir pats lengvatinis tarifas galioja tik iki šių metų pabaigos, tad sprendimą priimti reikės. Gal ir teisinga būtų visiems taikyti vienodą PVM, bet, kaip sakiau, pirmiausia reikėjo paskaičiuoti, kiek lėšų gali prireikti kompensacijoms bei numatyti visą kompensavimo mechanizmą. O tai dabar vėl daroma kaip visada: iš pradžių priimsim sprendimą, paskui žiūrėsim, kaip taisyti jo pasekmes“.

- Vaidas Šimaitis .verslininkas

„Tiesą sakant, aš su centralizuoto šildymo problema beveik nesusiduriu. Tačiau, mano nuomone, valstybė ir ją valdantieji bei visų mūsų gyvenimui įtakos turinčius sprendimus priimantieji turėtų visų pirma galvoti, kaip sudaryti sąlygas, kad žmonės Lietuvoje galėtų dirbti ir užsidirbti. Tad pirmiausia reikėtų galvoti apie darbo vietų išlaikymą, naujų kūrimą bei tokių sąlygų verslui sudarymą, kad tų naujų darbo vietų būtų sukurta kuo daugiau. Ir kad dirbantis žmogus galėtų oriai susimokėti visus mokesčius, ir jam dar liktų lėšų ne mažiau oriai gyventi, o ne kurti nepasiturinčių, paramos, pagalbos ir pašalpų prašančių varguolių visuomenę“.

- Domininkas Jurevičius .Šventosios seniūnijos bendruomenės tarybos pirmininkas

„Kai girdžiu paaiškinimus dėl PVM lengvatos už šildymą panaikinimo ir kompensacijų nepasiturintiems didinimo, neva taip bus pasiektas socialinis teisingumas, nes dabar PVM lengvata naudojasi visi, tarp jų ir turtingieji, tai labai noriu valdžios žmonių paklausti: ar daug jūs matėte tų turtingųjų, kurie gyventų daugiabučiuose, juolab senos statybos, kur daugiausiai suvartojama šilumos energijos? Ir ar paskaičiuota, kiek lėšų prireiks kompensacijoms mokėti? Juk kiekvienam aišku, kad panaikinus PVM, šildymas šimtu procentų pabrangs. Man kyla ir dar vienas klausimas: kaip bus su tais 280 mln. litų, kuriuos „Lietuvos dujos“, o tikriau visi mes, vartotojai, permokėjome „Gazpromui?“ Teigiama, kad tos permokos bus kompensuojamos „nebuitiniams vartotojams“ – šilumos gamybos ir kitoms didelėms įmonėms – sumažinus 2015–2016 metais parduodamų dujų kainą. Tačiau skamba ir kitas pasiūlymas – kažkokiu būdu tas „sutaupytas“ lėšas perduoti krašto apsaugai. Niekas neneigia, kad šiam tikslui lėšos tikrai reikalingos, bet gal ne tokiu keliu?“

- Vincas Nesteckis .poilsio ir reabilitacijos centro „Pušynas“ direktorius
Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius