Gatvės apklausa

Klausimas: „Palangos tiltas“ palangiškių teiravosi, ar išties mirties bausmė padėtų sumažinti nusikalstamumą, ar tai gąsdintų linkusius nusikalsti asmenis labiau nei dabar taikomos bausmės, o gal tai nieko nepakeistų?

– Mirties bausmė nieko neišspręstų. Kažkokį atgarsį galbūt turėtų tik tokiu atveju, jeigu šalyje būtų įvykdoma labai nedaug nusikaltimų. Šiuo atveju juk kasmet netaikysi po 20 mirties bausmių. Gyvename ne Kinijoje, esame maža tauta. Šia tema galima daug kalbėti, nes sunku suprasti, kodėl taip vyksta. Nusikalsti linkusiems asmenims įtaką gali daryti daug faktorių, tai ir auklėjimas, ir socialinė aplinka, ir nedarbas bei daug kitų dalykų. Mano nuomone, turi būti vykdoma tam tikra prevencija. Kaip, pavyzdžiui, šiuo atveju, kai buvo nužudyta jauna mergina, veiksmas gi vyko pagrindinėje respublikos gatvėje – automagistralėje, kur negalima net sustoti, nebent avarijos metu, o štai pagrobiama ir nužudoma jauna mergina. Kiek dabartiniais laikais esama apsaugos priemonių, tačiau niekas nelaimei nepadėjo užbėgti už akių. Apie tai reikia galvoti. Be to, dar galima mąstyti ir apie tai, jog kartais mes patys savo išvaizda prisišaukiame nelaimę. Kaip šiuo atveju, jauna mergina vairavo labai prabangų automobilį, nežinia, jeigu nebūtų atkreipusi į save dėmesio, galbūt būtų išvengusi nusikaltėlių akių. Kam jaunai merginai reikia tokio automobilio, aš suprantu verslininkus, kurie užsidirba prabangiam automobiliui. Kitose šalyse savo turtais apskritai niekas nesididžiuoja, pas mus – priešingai. Taigi viena iš didžiausių nuodėmių yra puikybė. Žinoma, labai sunku kalbėti apie nutikusias tokias baisias nelaimes, tai didžiulis praradimas jauno žmogaus šeimai ir visai visuomenei.

- Kęstutis Rudys, Palangos miesto savivaldybės viešosios bibliotekos direktorius

– Tikrai nemanau, jog mirties bausmė būtų geriausias sprendimo būdas. Reikėtų taikyti kitokias priemones. Visuomenė pati turėtų nusistatyti prioritetus. Klausimas, ar žmogus turi teisę teisti kitą asmenį mirties bausme. Daugiau naudos duotų pilnavertis įgaliotinis bendruomenėse. Pavyzdžiui, aš gyvendamas Šventojoj nežinau, kas yra mūsų įgaliotinis, o tai yra labai blogai. Mano nuomone, gyvename neramiais laikais, tad visuomenė visuomet turi būti šiek tiek įsitempusi, pasiruošusi bet kokiai situacijai, turim saugoti ir mylėti vienas kitą. Dabar gyvendami bendruomenėje, net ir daugiabučiuose nepažįstame vienas kito, nežinome, kas yra mūsų kaimynai. Tai yra mūsų valioje, ir tai mes galime pakeisti.

- Kęstutis Oginskas, aktyvus Šventosios bendruomenės narys

– Mirties bausmė niekada nebus tinkama išeitis. Tai neišsprendė problemos nei tada, kai ji buvo taikoma, neišspręstų ir dabar. Net sunku įsivaizduoti, kas galėtų sustabdyti nusikaltėlius. Atrodo, pas mus ir įstatymų bazė yra normali, tačiau tikriausiai didžiausia bėda slypi pačiuose žmonėse –baisius nusikaltimus padarantys žmonės tiesiog yra „nuvažiavę nuo protelio“. O tai, kad nutikus baisiam dalykui, žmonės reikalauja mirties bausmės, galiu pasakyti, kad jie daug ko reikalauja. Mirties bausmė pas mus nebesugrįš, gyvename Europos Sąjungoje, kuri netoleruoja tokių bausmių. O ir reikia pagalvoti, jog tokioms bausmėms vykdyti būtina turėti budelį, kas imsis tokio darbo? Manau, jog nusikaltėliams sunkesnė bausmė yra sėdėti vienutėje iki gyvenimo pabaigos.

- Edmundas Krasauskas, Palangos miesto savivaldybės tarybos narys

– Aš manau, kad mirties bausmė didelių pokyčių visuomenėje neatneštų. Ar nusikalsti linkusiems asmenims galvose susiformuotų kitoks požiūris, jeigu būtų taikoma mirties bausmė, mažai tikėtina. Juk Lietuvoje tokia bausmė kažkuomet buvo taikoma, tačiau nusikaltimai, ir įvairaus pobūdžio, vis tiek buvo vykdomi. Tikiu, jog darydami baisų nusikaltimą tie jauni vyrai negalvojo apie jų laukiančią bausmę, nesvarbu, kokia ji bebūtų. Vadinasi, nesustabdytų nusikalsti linkusių žmonių net ir žinojimas, jog jų laukia mirties bausmė. Taigi visi puikiai žino faktą, jog už padarytą sunkų nusikaltimą laukia kalėjimas iki gyvos galvos, bet tai neatgraso nuo nusikaltimo. O tai, jog mūsų šalyje yra taikomos per švelnios bausmės, negalima sakyti.

 

- Gintautas Pocevičius, Palangos policijos komisariato Reagavimo skyriaus viršininkas, laikinasis komisariato viršininkas
Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius