„Kas geriau – darželis ar privati auklė?“

„Kas geriau – darželis ar privati auklė?“

Agnė LEKAVIČIENĖ, 2012 05 03

 Neretai jaunos mamos yra graužiamos abejonių: vaiką leisti į darželį, ar samdyti auklę. „Vienareikšmiško atsakymo šioje situacijoje nėra“, – sako Palangos švietimo pagalbos tarnybos psichologė Rasa Karalienė. Visada reikia įsigilinti į situaciją individualiai ir pažinti vaiko poreikius. Anot psichologės, pirmas faktorius, į kurį reikia atkreipti dėmesį – vaiko amžius.

 

Darželio pliusai

Pirmas ir bene pagrindinis dalykas, patiriamas darželyje, yra bendravimas su bendraamžiais ir suaugusiais. Vaikas susiranda naujų draugų, įgyja socialinių įgūdžių, mokosi išklausyti kitus, spręsti konfliktus, turtėja jo žodynas, tampa labiau nepriklausomas bei pasitikintis savimi, pajaučia savo vertę. Be to, darželio dienotvarkė, taisyklės moko vaiką disciplinos, atsakomybės ir tikrai praverčia ateityje, kai jis pradeda lankyti mokyklą. Pavyzdžiui, darželis gali ypač padėti vienturčiams išmokti dalintis, išvengti bendravimo trūkumo. Tuo tarpu jei mažylis drovus intravertas, jam gali būti daug lengviau ramioje namų aplinkoje, nes būryje nepažįstamųjų jis gali patirti patyčias ir agresiją.

Palangos lopšelio-darželio „Ąžuoliukas“ direktorė Rūta Regina Lukaitienė laikraščiui sakė, kad darželyje vaikas gali gauti tai, ko tikrai negaus namuose: „Su profesionalių pedagogų priežiūra įgyti pirmąsias žinias bei įgūdžius, ateityje tapsiančius jo išsilavinimo pamatu. Mažyliui labai naudinga dar darželyje per žaidimus ir užsiėmimus su bendraamžiais pramokti skaityti ir skaičiuoti. Taip lengviau vaikeliui bus mokykloje. Dainavimo, šokių, piešimo ir kitos pamokėlės padeda atsiskleisti vaiko talentams, ugdo jo kūrybinius sugebėjimus. Žinoma, nesupraskite manęs klaidingai, mamų statuso nežeminu, tačiau namuose tėvai neranda tiek laiko užsiimti su vaiku, kiek su juo užsiimama darželyje. Na, o jeigu tėvai vietoj darželio renkasi auklę, pirmiausia turėtų ją pažinti, turėti rekomendacijų“.


 Darželio minusai

Vis tik leisdami vaiką į darželį, tėvai praranda galimybę stebėti savo atžalos daromą pažangą. Šis malonumas atitenka auklėtojoms. Palikdami vaiką svetimų priežiūrai, tėvai dažnai jaučia nerimą dėl to, ar jų mažyliu tinkamai rūpinamasi, ar su juo tinkamai elgiamasi ir ar jam nieko nenutiks. Tėvai nepažįsta auklėtojų asmeniškai, todėl nežino, ar jos iš tiesų yra rūpestingos bei patikimos. O mamas dar neretai kankina ir kaltės jausmas, jog jų nėra šalia visą dieną. Taigi, patarimas tėvams: kiek galima artimiau susipažinti su jūsų atžalėlės auklėtoja.


 Auklės pliusai

„Darželio auklėtoja niekada negalės skirti mažyliui tiek dėmesio, kiek auklė, dirbanti ir asmeniškai bendraujanti tik su vienu vaiku“, – „Palangos tiltui“ sakė psichologė R. Karalienė.

„Būdamas namuose su aukle, vaikas patiria mažiau streso nei darželyje, nes yra pažįstamoje aplinkoje, nejaučia namų ilgesio ir išvengia daugybės nepažįstamų veidų aplinkui. Vaiko namai – tai jo aplinka. Tėvams patarčiau mažylių iki 3 metų į darželį nevesti. Vis tik mažajam namų aplinka yra sveikesnė. Nuo 3 metų reikia žiūrėti ir į vaiko kalbos išsivystymą, juk darželyje jam teks bendrauti su bendraamžiais. Taigi, būtinybės, 3-4 metų sulaukusiam vaikui lankyti darželį, nėra. Šį klausimą sprendžia tėvai taip pat atsižvelgdami į savo ekonomines galimybes“, – pabrėžė psichologė.

Tėvai, rinkdamiesi auklę, turi galimybę ją pasirinkit, susipažinti ir pažinti. Viena auklė reiškia emocinio prisirišimo stabilumą. Be to, mažyliui nereikia kas vakarą persiorientuoti iš triukšmingos, žaismingos darželio aplinkos į namų ramybę. Taip pat atsiranda galimybė nustatyti individualų dienos režimą: kada valgo, kada miega. Namuose augantis vaikas turi daug mažesnę tikimybę susirgti užkrečiamomis ligomis, kurių epidemijos dažnai kyla darželiuose. Tačiau daugelis tėvų gana pagrįstai nerimauja, jog auklė užaugins pasyvią, nesavarankišką asmenybę.


 Auklės minusai

Viena pagrindinių priežasčių, kodėl tėvai negali patikėti vaiko priežiūros profesionaliai auklei – kaina. Ir netgi jei šeimos finansinė padėtis yra pakankamai gera, išsirinkti tinkamą auklę – labai sudėtinga. Ji su vaiku bus viena, tėvų nestebima, todėl svarbu rasti patikimą, išsilavinusį, panašios darbo patirties turintį žmogų. Patikimiausia auklės ieškoti per agentūras.

Augdamas namuose mažylis turi daug mažiau progų bendrauti su bendraamžiais, todėl reikia skatinti auklę jį kuo dažniau vesti į žaidimų aikšteles, kur susirenka daug vaikų. Taip pat naudinga jį leisti į įvairius būrelius, kuriuose galės išmokti to, ko kiti bendraamžiai išmoksta darželiuose.

„Jeigu tėvai, ankstyvajame atžalos amžiuje nutarė rinktis auklę, tai 5 metų sulaukusį vaiką siūlyčiau leisti į priešmokyklinę darželio grupę, muzikos, dailės būrelius. Suaugęs žmogus niekuomet su vaiku nežais taip, kaip jo bendraamžiai. Žinoma, kiekvienas žmogus – suaugęs jis ar vaikas, patiria adaptacinį periodą. Juk ir mes, atėję į naują darbo vietą, pusę metų jame jaučiamės lyg nesavi. Taip pat jaučiasi ir mūsų vaikai darželyje. Tačiau kuo vaikas didesnis – tuo savarankiškesnis“, – pasakojo psichologė.


 Mamų nuomonė skirtinga

Norėdami būti objektyvūs, viename tėvų forume nutarėme paklausti: kas jiems priimtinau – vaikų darželis ar auklė? Spausdiname, mūsų nuomone, tinkamiausius atsakymus.

„Manoji į darželį pradėjo „pėdinti“ sulaukusi 3 metų 5 mėnesių. Džiaugiuosi, kad pateko į gerų auklėtojų grupę. Eina noriai. Manau, kad gerame darželyje vaikui yra geriau nei su aukle“, – rašo 27 metų Vilma.

„Mes savo mergytę pradėjome leisti nuo 1 metų 5 mėnesių. Ką galiu pasakyti – pradėjus lankyti darželį dukra sparčiai ėmė vystytis. Beveik kiekvieną dieną matosi, kaip ji tobulėja. Dukros grupėje yra vaikai iki 3 metų, taigi iš vyresnių vaikų ji daug ko išmoksta. Ir ant puoduko daryti išmoko, žiūrėdama į vyresnius vaikus ir t.t. Dabar dukrytei 2 metukai. Jai darželyje patinka, taigi ir toliau ten einame. Pats darželį lankiau gal kokią savaitę. Ir dabar atsimenu kaip žliumbdavau. Auklė namuose geriau tik dėl vienos priežasties – sergamumo. Iki darželio mes nė karto nesirgome, kai pradėjome vaikščioti, tai ir ligos prasidėjo. Bet sako, kad atserga metus ir tada ligos baigiasi... Tikėkimės... O daugiau auklės privalumų nematau. Bendravimas su savo bendraamžiais ar vyresniais vaikais yra labai gerai, darželyje ir groja, ir dainuoja“, – rašo tėtis Algis.

„Aš labai jau senamadiška. Man, regis, darželis nėra taip blogai, kaip visi apie tai dabar šneka. Dauguma mūsų „užaugom“ darželiuose ir blogais žmonėmis, kaip matau, netapome. Taigi, argi nevertėtų taip elgtis ir su savo vaikais? Vaikas ir auklė vienu du – neskamba taip gerai... Bet čia tik mano nuomonė“, – nuomonę išsakė mama Unė.

„Už darželį! Vaikas jį turėtų pradėti lankyti nuo 2 metų 5 mėnesių iki 3 metų ir geriau vasarą. Tada ir adaptacijos periodas lengviau praeis. Juk vasarą vaikai darželyje daugiau laiko praleidžia lauke, žaidimų aikštėse, baseine, o kaip žinia, tai vaikams labai patinka. Žaisdamas jis užsimiršta, kad dabar jis jau kitoje aplinkoje“, – už darželį pasisakė Dalia.

„Jeigu babkių yra, geriau auklė“, – priešingos nuomonės laikėsi Saulius.

Straipsnis skelbiamas „Palangos tiltui" vykdant Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo (SRTRF) projektą „Mes-juros vaikai".


Jūsų komentaras:

CAPTCHATaip pat skaitykite

Ar tikrai šiandien mums visiems, mažiems ir dideliems, moderniems ir seno „sukirpimo“ atstovams, jau nereikia laikraščių (spausdintų ir kvepiančių spaustuvės dažais!), knygos – spausdinto žodžio? Ex-palangiškis, žinomas vaikų knygų autorius Tomas Dirgėla šypteli, paprašytas atsakyti į klausimą, ar šiais laikais kas nors skaito...


Į redakciją užsukęs mūsų skaitytojas pasidalino savo patirtimi, kai su savo svečiais nuvykęs į Šventąją, pamatė, jog prispyrus reikalui nėra kur bėgti – jokio tualeto. „Man atrodo, kad tokį paprastą dalyką tikrai būtų nesunku įrengti, o žmonėms tai – didžiulis privalumas“, – svarstė palangiškis Vytautas. Tačiau specialistai tikina, jog...


„Palangos tiltui“ pavyko pašnekinti dar vieną mamą, iš kurios vaikas neseniai buvo atimtas Palangos miesto savivaldybės socialinių darbuotojų iniciatyva. Laima (vardas pakeistas, vardas ir pavardė redakcijai žinomi) įsitikinusi, kad išlietas jos pyktis socialinėms darbuotojoms ir išsakyti jos žodžiai, kad pakels prieš save ir savo vaiką ranką...


Gineso rekordas padės atkreipti dėmesį į hepatitą

Artūras Povilaitis, LITPA valdybos pirmininkas, 2013 07 29 | Rubrika: Miestas

Vilniaus Katedros aikštėje, minint Pasaulinę hepatito dieną, buvo fiksuojamas „Guinness“ Pasaulinis rekordas. Šios akcijos organizatoriai – Pasaulinis hepatito aljansas ir Užkrečiamųjų ligų pacientų asociacija džiaugiasi, jog Vilniuje pavyko užfiksuoti rekordą.


„Beveik pusę Palangos kultūros vertybių valdo privatūs savininkai. Ir kartais iš jų galima išgirsti, esą yra labai sudėtinga prižiūrėti bei tvarkyti jų turimus pastatus, kurie įtraukti į Kultūros vertybių registrą, nes esą Kultūros paveldo departamentas neleidžia jiems nieko daryti. Tai nėra tiesa“, – sakė paveldosaugos klausimais Palangoje besirūpinanti...


Danas Paluckas, Palangos miesto savivaldybės Tarybos narys ir socialdemokratų partijos Palangos skyriaus pirmininkas, prieš beveik pusantrų metų, kai naujoji miesto Taryba tik pradėjo dirbti, ir dabar yra toks pat. Nenustygstantis vietoje, siekiantis įsiterpti, sudominti savo požiūriu ir siūlomais sprendimais, kai didžioji dauguma politikų neretai kiurkso abejingi ir dirsčioja į...


Ko reikia, kad vaiko dingimas iš darželio virstų pamoka?  1

Alvydas ZIABKUS, „Lietuvos ryto“ apžvalgininkas, 2012 06 25 | Rubrika: Savaitės komentaras

Visos Lietuvos visuomenę sujaudino istorija apie Palangos vaikų lopšelyje-darželyje „Ąžuoliukas“ keletai valandų pradingusį trijų su puse metų berniuką Juozapą. Smalsus ir aktyvus vaikas netrukdomai išėjo iš darželio teritorijos, keturias valandas klaidžiojo po miestą, šnekučiavosi su suaugusiais nuėjęs į bažnyčią, kalbino centre esančios kavinės...


„Kas geriau – darželis ar privati auklė?“

Agnė LEKAVIČIENĖ, 2012 05 03 | Rubrika: Miestas

Neretai jaunos mamos yra graužiamos abejonių: vaiką leisti į darželį, ar samdyti auklę. „Vienareikšmiško atsakymo šioje situacijoje nėra“, – sako Palangos švietimo pagalbos tarnybos psichologė Rasa Karalienė. Visada reikia įsigilinti į situaciją individualiai ir pažinti vaiko poreikius. Anot psichologės, pirmas faktorius, į kurį reikia atkreipti...


Mūsų visuomenė – įvairi. Vieniems gyvenimas atseikėja su kaupu, kitiems savo vietą po saule tenka išsikovoti patiems. Tačiau yra ir tokių, kuriems būtina mūsų pagalba. Palangos Socialinių paslaugų tarnybos direktorius Romualdas Valantinas neabejoja, jog socialinės paslaugos yra labai svarbi socialinės sistemos dalis: „Suteikiame pagalbą asmeniui arba šeimai dėl...


Finansinis nuosmukis atsiliepė ir „vaiko pinigams“

„Palangos tilto“ informacija, 2009 01 21 | Rubrika: Miestas

Finansinis nuosmukis palietė ir taip įvardijamus „vaiko pinigus“. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija informavo, jog nuo š.m.kovo 1 dienos visi vaikai iki 3 – jų metų gaus išmokas, nepriklausomai nuo šeimos pajamų.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius
spaudos-radio-remimo-fondas