Ketvirtadienį sausakimšoje Palangos miesto savivaldybės viešosios bibliotekos salėje pristatytas leidinys „Kraštiečiai. Palanga“.

Ketvirtadienį sausakimšoje Palangos miesto savivaldybės viešosios bibliotekos salėje pristatytas leidinys „Kraštiečiai. Palanga“.

Knygon „Kraštiečiai. Palanga“ sudėta per 500 rinktinių biografijų

Livija GRAJAUSKIENĖ , 2014 01 13

Praėjusį ketvirtadienį Palangos miesto savivaldybės viešosios bibliotekos salėje ir šalia jos vilnyte vilnijo palangiškiai, atėję į pirmojo tokio pobūdžio enciklopedinio leidinio, į kurį sudėta per 500 rinktinių biografijų, pristatymą: dienos šviesą išvydo knyga „Kraštiečiai. Palanga“.

Pirmas leidinys
„Mūsų bibliotekoje esame turėję labai daug renginių, bet šis sutraukė išties rekordinį žmonių skaičių, – kreipėsi į susirinkusiuosius Palangos miesto savivaldybės viešosios bibliotekos direktorius Kęstutis Rudys. – Žiūrėdamas į jus, prisimenu neseniai Vitaliaus Litvaičio pasakytus žodžius: kur jūs sutalpinsite tiek asmenybių, kiek jų paminėta knygoje „Kraštiečiai. Palanga“? Buvo minčių leidinį pristatyti restauruotoje Kurhauzo salėje, tačiau, tęsdami geras tradicijas, nusprendėme, kad knyga vis dėlto turi būti pristatoma bibliotekoje“.
Direktorius prisipažino, kad pernai, kai viešosios įstaigos „Leidybos idėjų centras“ atstovai kreipėsi į biblioteką su pasiūlymu išleisti Palangai ir palangiškiams skirtą rinktinę biografijų knygą, jis buvo kiek skeptiškai nusiteikęs: ką leidėjai gali padaryti nežinodami ir nepažinodami mūsų miesto ir jo žmonių? Bibliotekos Kraštotyros skyriuje nuolat pildoma medžiaga apie istorines asmenybes, tačiau į šią rinktinę ketinta sudėti biografijas ir dabar gyvenančiųjų, tad kokie bus atrankos kriterijai?
„Šiandien galiu tik pasidžiaugti, kad leidėjai ėmėsi šio darbo ir kad mes, palangiškiai, turime pirmąjį tokio pobūdžio leidinį. Turime, galima sakyti, parankinę knygą, kurią vartydami galime susipažinti su žmonėmis, kūrusiais ir kuriančiais Palangos istoriją“, – sakė direktorius.

507 biografijos
VšĮ „Leidybos idėjų centras“ vyriausioji redaktorė Kristina Pečiūraitė pristatydama leidinį paminėjo, jog žmones, kurių biografijos surinktos į knygą, atrinko redakcija, atsižvelgdama į žmonių veiklos pobūdį, jiems patikėtą atsakomybę, asmeninį indėlį ar profesinius laimėjimus, žmones taip pat rekomendavo iniciatyvūs palangiškiai.
„Knygą, skirtą Palangos miesto 760 metų jubiliejui bei įamžinančią iškiliausias, įdomiausias, darbščiausias Palangos krašto asmenybes, sudaro kelios dalys“, – sakė K. Pečiūraitė.
Jos pradžioje pristatomi miesto Garbės piliečiai: grafas Alfredas Tiškevičius, Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus direktorius Romualdas Budrys, generolas Jonas Žemaitis. Toliau įdėti visų buvusių miesto vadovų palinkėjimai Palangai ir palangiškiams, pristatoma Palangos miesto savivaldybės istorija, įvardijami akto dėl Lietuvos nepriklausomos valstybės atstatymo signatarai, buvę ir esami Seimo nariai, ministrai, visų kadencijų Palangos miesto savivaldybės tarybos nariai. Nuotraukomis iš viešosios bibliotekos ir Sauliaus Žulkaus kolekcijų iliustruota knygos dalis „Iš Palangos miesto istorijos“.
Atskirą knygos dalį sudaro praeityje garsių, jau mirusių palangiškių ar su Palanga susijusių žmonių gyvenimo aprašymai – pristatomos 152 istorinių asmenybių biografijos. Tai yra žmonės, ne tik gimę ar gyvenę Palangoje, bet ir kurį laiką mokęsi Palangos progimnazijoje ar gimnazijoje. Net ir trumpą laiko tarpą gyvenę Palangoje šie žmonės paliko ryškų pėdsaką miesto istorijoje, čia pradėjo formuotis ir tobulėti jų asmenybės.
„Dalyje, skirtoje nūdienai, pristatomos 355 verslo, kultūros, meno, politikos, mokslo, medicinos, švietimo, sporto ir kitose srityse nusipelniusių žmonių biografijos. Tai yra žmonės, kilę iš Palangos, kurį laiką gyvenę, mokęsi ar dirbę, dabar Palangoje besidarbuojantys, kuriantys, savo darbais, pasiekimais, profesiniais ar kūrybiniais laimėjimais garsinantys ne tik savo gimtąjį miestą – Palangą“, – pasakojo K. Pečiūraitė.
Atskira dalis skirta knygos leidybos partneriams ir rėmėjams. O paskutiniojoje jos dalyje sudėti Palangos vaizdai ir žmonės, kuriuos užfiksavo fotomenininkai  J. Baltiejus, T. Budrys, A. Indriošius, V. Janušonis, Z. Kazėnas ir A. Žolys.

Galimybė pažinti vieni kitus
Palangos miesto savivaldybės administracijos bei Tarybos vardu leidėjams už kruopštų darbą surenkant ir sudedant į knygą žmonių, nusipelniusių Palangai, biografijas bei už suteiktą galimybę prisiminti, kas pamiršta, ir susipažinti su tais, kurių dar galbūt nepažįstame, dėkojo vicemeras Saulius Simė.
Palangos gintaro muziejaus vyriausioji muziejininkė Regina Makauskienė sakė, jog ją, jau spėjusią perversti knygos lapus, ir džiugino, ir stebino tai, kiek, pasirodo, Palangoje būta ir esama žmonių, kuriuos galima pavadinti tikrais šviesuliais.
„Norisi visus jus palyginti su gintaro inkliuzais, – kalbėjo R. Makauskienė. – Šioje knygoje jūs žibate pačiomis įvairiausiomis spalvomis ir visi esate be galo svarbūs. Prisimindama žurnalisto ir rašytojo Gedimino Griškevičiaus žodžius, noriu palinkėti mums visiems: nebūkime abejingi, gyvuokim ilgai, ir toliau darykime darbus, kad mūsų vaikai ir anūkai, vartydami šią knygą, galėtų pasakyti, kad ne veltui buvome joje minimi“.
„Man kiek sunku kalbėti apie šią knygą, nes dar nespėjau jos nei perkaityti, nei perversti, – prakalbo Vitalius Litvaitis. – Tačiau jau dabar matau, kad čia sudėta išties daug ir, tikiu, vertingos informacijos, suteiksiančios mums galimybę pažinti vieni kitus ne tik iš nosies, bet ir iš rašto. Viliuosi, jog rasiu čia informacijos apie tas asmenybes, apie kurias iki šiol tos informacijos trūko. Ir tikiuosi, kad jeigu visi mes pripažinsime, jog leidinys pavykęs, su laiku galėsime informaciją pildyti“.
„Garbė tam pakaušiui, į kurį cinktelėjo mintis išleisti šį biografijų rinkinį – knygą, kuri tikrai verta garbingos vietos būsimajame „Anapilyje“ įsikursiančiame muziejuje“, – šiuos Gedimino Griškevičiaus žodžius palydėjo visų susirinkusiųjų aplodismentai.
VšĮ „Leidybos idėjų centras“ direktorė Vesta Jozonienė, paminėjusi, jog jau yra išleistos dešimties Lietuvos miestų kraštiečiams skirtos knygos ir rengiamas leidinys apie Šiaulių kraštiečius bei knyga, skirta Lietuvos medikams, pabrėžė, jog visa informacija, kuri buvo surinkta rengiantis leisti knygą „Kraštiečiai. Palanga“ bus perduota Palangos miesto viešajai bibliotekai, ir ja galės naudotis visi norintys.

Padėkos ir rėmėjams, ir leidėjams
V. Jozonienė, padėkojusi visiems, kurie noriai bendradarbiavo su leidėjais pildydami atsiųstąsias anketas bei suteikdami medžiagą apie istorines asmenybes, įteikė vardines knygas partneriams ir rėmėjams. Knygos skirtos Palangos miesto savivaldybės viešosios bibliotekos direktoriui K. Rudžiui, Stasio Vainiūno meno mokyklos direktorei Virginijai Marozaitei, Palangos orkestro meno vadovui ir dirigentui Vygantui Rekašiui, Palangos senosios gimnazijos direktoriui  Algirdui Karačionkai, viešbučio „Pušų paunksnėje“ savininkams Arvydui ir Ingridai Saboniams, Palangos turizmo informacijos centro direktorei Allai Valužienei, viešbučio „Medūza“ direktorei Živilei Antropikienei, viešbučio „Palangos vėtra“ direktorei Ingridai Vasaitienei,  verslo ir kultūros komplekso „Ramybė“ steigėjai Gaivai Samukienei, viešbučio „Vanagupė“ direktorei Giedrei Kvedaravičienei, UAB „Parama“ direktoriui Stasiui Prikockiui, UAB „Litesko“ filialo „Palangos šiluma“ direktoriui Rimantui Kregždei.
Atsiimdama jai skirtąjį vardinį leidinį Kultūros centro „Birutės uostas“ ir B. Petrikytės muzikos klubo prezidentė Birutė Petrikytė savo ir „Birutės uosto“ direktoriaus Igorio Karžickio vardu dėkojo už tai, kad nors ji tik septyneri metai Palangoje, buvo įtraukta į šią knygą. „Tikrai myliu Palangą“, – skambant plojimams nuoširdžiai prisipažino tituluota dainininkė.
„Suprantu, kad bus ir patenkintų, ir nepatenkintų šiuo leidiniu, - sakė poilsio ir reabilitacijos centro direktorius  Vincas Nesteckis. – Bet mano giliu įsitikinimu jis tikrai turi išliekamąją vertę: žmonės skaitys ir žinos, kokie mes buvome 2013-aisiais“.
Besibaigiant renginiui, kurį muzikiniais intarpais papuošė S. Vainiūno meno mokyklos auklėtiniai smuikininkas V. Aikevičius, pianistė S. Butkutė, akordeonistas A. Benetis, birbynininkas N. Putrius ir birbynių ansamblis, padėkota ir gėlės įteiktos visam prie 600 egzempliorių tiražu išleistos 350 puslapių knygos „Kraštiečiai. Palanga“ dirbusiam VšĮ „Leidybos idėjų centras“ kolektyvui.
„Gal kam ir kils noras pasakyti – gal nėra į šį leidinį įtraukta viena ar kita asmenybė, gal trūksta nuotraukos ar kokių faktų. Tačiau kadangi visa medžiaga bus patalpinta mūsų bibliotekos interneto svetainėje, galėsime ją pildyti. Ir gal kada nors sulauksime antrojo papildyto leidimo“, – sakė Palangos miesto savivaldybės viešosios bibliotekos direktorius K. Rudys. 


Jūsų komentaras:

CAPTCHA-negražu!.. 2014-01-14 14:03 (. / IP: 86.100.63.40)
Į „Vakarinės Palangos“ redakciją paskambinusi medikė piktinosi, kodėl V. Jozonienė pristato leidinį „Kraštiečiai. Palanga“, bet su kolegomis negrąžina pinigų už medicinos knygą. „Prenumeravomės iš anksto, pinigus mokėjome, bet niekas nekalba apie grąžinimą“. „JJJ leidybos“ skola – 248000tūkst. Lt • VšĮ „JJJ leidyba“ Kauno apygardos teisme iškelta bankroto byla 2013 m. liepos 3 d. • Bylai prasidėjus įmonei buvo skaičiuojama 248 tūkst.Lt skola. • Spalio 28 d. teismas priėmė nutartį pripažinti „JJJ leidybą“ bankrutavusia ir likviduojama.

Taip pat skaitykite

Pasikeitė Savivaldybės internetinės svetainės adresas. Naujasis yra toks - www.naujas.palanga.lt


Siūlyti pretendentus „Gintarinės snaigės“ apdovanojimui kviečiami ne tik palangiškiai, bet ir kitų miestų gyventojai. Anketą užpildyti galima internetu – www.palanga.lt (bėganti eilutė puslapio viršuje), arba tiesiog užsukus į Palangos miesto savivaldybę (Informacijoje). Siūlymus galima teikti iki 2019 m. lapkričio 11 d. imtinai.


Iki rugsėjo 29 d. vyksta kandidatų į seniūnaičius registracija

"Palangos tilto" informacija, 2019 09 23 | Rubrika: Miestas

 Palangos miesto savivaldybė vykdo Palangos miesto teritorijos seniūnaitijų: Kunigiškių, Nemirsetos, Palangos, Vilimiškės, Virbališkės – Medvalakio bei Šventosios seniūnijos teritorijų seniūnaitijų: Būtingės, Monciškių ir Šventosios seniūnaičių rinkimus. Seniūnaitijų teritorijų gatvių sąrašas skelbiamas savivaldybės tinklalapyje...


Praėjusį šeštadienį Kaune, karininkų ramovėje, vykusiame Lietuvos šaulių sąjungos (LŠS) suvažiavime dalyvavo 191 delegatas. LŠS sudaro 10 rinktinių, veikiančių teritoriniu principu visose Lietuvos apskrityse. Šiandien rinktines sudaro daugiau nei 100 kuopų, įkurtų visuose Lietuvos rajonuose. Ir Šaulių sąjungai priklauso per 10 tūkst. narių....


Palangos pulsas

2017 02 02 | Rubrika: Miestas

Įamžinti S. Povilaičiui – 20 idėjų Palangos miesto savivaldybės administracijos organizuojamam dainininko Stasio Povilaičio atminimo įamžinimo Palangoje idėjos projekto konkursui (toliau – Konkursas) iš viso pateikta 20 idėjos projektų. Šie projektai eksponuojami Palangos miesto savivaldybės viešojoje bibliotekoje, Vytauto g. 61 (III aukštas) iki...


Svarstoma galimybė Vytauto gatvės atkarpoje nuo sankryžos su Druskininkų gatve iki S. Dariaus ir S. Girėno gatvės leisti vienpusį eismą pietų kryptimi – tokį projektą svarstė Palangos miesto savivaldybės Eismo saugumo komisija. Visuomenė taip pat kviečiama pareikšti savo pastabas ir pasiūlymus – su UAB „Kelprojektas“ parengtais eismo organizavimo pasiūlymais...


Praėjusį ketvirtadienį Palangos miesto savivaldybės viešosios bibliotekos salėje ir šalia jos vilnyte vilnijo palangiškiai, atėję į pirmojo tokio pobūdžio enciklopedinio leidinio, į kurį sudėta per 500 rinktinių biografijų, pristatymą: dienos šviesą išvydo knyga „Kraštiečiai. Palanga“.


VšĮ Leidybos idėjų centras išleido rinktinių biografijų knygą „Kraštiečiai. Palanga“, skirtą įamžinti iškiliausias, įdomiausias, darbščiausias Palangos krašto asmenybes. Leidinyje pristatomos 355 verslo, kultūros, meno, politikos, mokslo, medicinos, švietimo, sporto ir kitose srityse nusipelniusių žmonių biografijos. Tai yra...


Šeštadienį erdvioje Palangos viešosios bibliotekos salėje bene primą kartą pritrūko vietos: ir joje, ir šalia jos būriavosi palangiškiai, gausiai susirinkę į mūsų miesto literatų kūrybos rinktinės „Takai per kopas“ pristatymą.


Kūčiukai, aguonpienis, kisielius, žirnių šutynė ir dar daug daug patiekalų – viskas, kas turi būti Kūčių vakarą – buvo sudėta ant šventinio stalo Palangos moksleivių klube šventes pasitikusio folkloro ansamblio „Kikilis“ vakaronėje.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius