Kokia dabartinė Palangos smulkiojo verslo padėtis?

Danas PALUCKAS Tarybos narys, 2013 04 25
D. PALUCKAS.

D. PALUCKAS.

Mes visi jau pripratome, kai verslininkus dažnai vadina išnaudotojais, piktais žmonėmis ar net banditais. Bet ar nors retsykiais susimąstome, kad be šių verslininkų nebūtų nei darbo vietų, nei didžiosios dalies sumokėtų mokesčių. Politikai prieš rinkimus ypač mėgsta glaudžiai bendradarbiauti su verslininkais, tikėdamiesi vadovų ir jų darbuotojų paramos. Bet vos tik atsidūrę ant valdžios pjedestalo, viską, kas buvo žadėta, greit pamiršta ir netgi pradeda galvoti apie kai kuriuos verslo suvaržymus, draudimus ar panašius dalykus.
Mano nuomone, šiandieninė Palangos smulkiųjų verslininkų padėtis yra nepavydėtina. Jie nėra palaikomi ir skatinami savo miesto valdžios atstovų. Juos daugiau yra norima suvaržyti nei suteikti galimybę plėsti verslus ir tuo kelti mūsų miesto verslumą. Kai kuriais atvejais miesto valdančioji dauguma net negirdi ir nesikalba su smulkiaisiais verslininkais.
Kas gali atsakyti: kuo palangiškis verslininkas yra blogesnis už kauniškį ar vilniškį? Kodėl vieni pasiūlę verslo idėją, gali gauti dovanų valstybinę žemę, o kiti ne? Nejaugi mūsų vietiniai verslininkai negali sugalvoti perspektyvios verslo idėjos? Tuo aš abejoju.
Manau, kad vietiniai verslininkai yra nusivylę valdžios persivertimu pasibaigus rinkiminei kampanijai. Jie tiesiog žmogiškai pyksta, nes už jų geras iniciatyvas jie patys ir nukenčia. Prisiminkime, kad ir „Palangos stalą“. Ši šventė buvo verslininkų idėja, kad galėtų pritraukti daugiau žmonių, poilsiautojų. O valdantieji savo ruožtu sugebėjo ne paskatinti sėkmingą iniciatyvą, o ją apmokestino. Tai štai ir kontrastas: atvažiuoja verslininkas iš Vilniaus su „grandioziniu verslo planu“, kaip pastatyti prekybos centrą ir jam yra padovanojamas žemės gabalas. O vietiniai verslininkai yra skriaudžiami ir apmokestinami net ir už mažas, bet ne ką blogesnes, iniciatyvas.
Taigi, kur mūsų miesto patriotiškumas, savų žmonių palaikymas? Nejau mes turime labai daug valstybinės žemės, kuri dalijama į kairę ir į dešinę? Ar tai teisinga, kai dar nėra pasibaigusi žemės reforma ir nėra atkurta palangiškių nuosavybė. Beje, atrodo, kad neturime Palangoje smulkiojo verslo asociacijos, viešbučių asociacijos. Ar su jais pasitarėme, padiskutavome? Ne? O kodėl? Juk jie tam ir yra!
Netolimoje ateityje dar vienas „grandiozinis planas“ laukia valdančiųjų atsakymo. Šeimininkai turi 1 ha žemės (žinoma, jiems per mažai), kuriame „sugalvojo“ statyti trijų dalių sporto-laisvalaikio-poilsio kompleksą. Su savivaldybe „suderino“, gražių atviručių parodė ir dabar laukia rezultato – 9 ha žemės dovanų. Žinoma, galima apsvaigti nuo pristatytos beveik utopinės idėjos: bus ir baseinas su ledo arena, kuris galės būti skaidomas į mažesnius ir didesnius baseinus. Bus ir pasagos formos žirgynas, jojimo mokykla, konkūrų aikštė su tribūnomis. Ir dar viešbutis, ir prie jo dar motelis! Atrodo pagaliau, o pagaliau Palanga turės visos Lietuvos išsvajotąjį olimpinį baseiną! Pagaliau Palanga bus išlaisvinta iš sezoniškumo gniaužtų! Yra tik du maži ir labai nereikšmingi (palyginti su siūloma idėja), veiksniai. Pirmasis iš jų – finansavimas. Nežinoma į kokius fondus bus kreipiamasi ir ar jie finansuos privačias idėjas. Ir antrasis veiksnys: tai mūsų miesto saugikliai. Kas garantuos, kad numatytoje vietoje bus įgyvendinama būtent ši sporto-laisvalaikio-poilsio komplekso idėja?
Mano pasiūlymas labai aiškus: bendraukim ir tarkimės su savais verslininkais. Jie geriausiai žino, kas Palangai yra geriausia, nes jai dirba jau po 20 metų. O politikai, deja, bet dvidešimt metų valdžioje neišlieka. Kada suprasim, kad kažką draudžiant vietiniams verslininkams, apsunkinant jų iniciatyvas, neatsiklausiant jų nuomonės, mes tik pjaunam šaką, ant kurios patys sėdim. Po kiekvieno ištarto „ne“, turi būti pateikiama alternatyva. Ir šis mano pasiūlymas visiškai nereiškia, kad esu prieš kitų miestų ar šalių investuotojus. Mano nuomone, būtina tartis, bendradarbiauti, ieškoti optimalių sprendimų su vietiniais verslininkais, kurie gali patarti, nukreipti tinkama linkme ir patys sukurti kažką gražaus, jei tik bus suteikiamos galimybės. O ne pirmenybę ir audiencijas teikti svetimiems, kol dar savų bėdos neišspręstos.

Jūsų komentaras:

CAPTCHAArunas 2013-04-30 09:43 (arunasgirn@gmail.com / IP: 84.46.246.40)
Dabar tik atkreipiau demesi , kad rasomi IP adresai ir kagi kagi kur blogas komentaras tai is sito IP: 78.61.214.75 idomu butu atsekt kieno jis, ar tik ne savivaldybes ar Lrytas redakcijos? gal kas zinot ? :)

Konservams NE 2013-04-29 19:30 (IP: 78.61.64.104)
Visi pilni pykčio, nes ne konservai ar liberalai rašo apie bėdas su kuriuomis susiduria verslininkai Palangoje, šaunu, kad nors kažkas kitais rūpinasi, o ne tik "savais"... Pagirimas redaktoriams, už rodomus IP. Dabar galėsime matyti, kurie komentarai yra rašomi iš svaivaldybės, o kurie iš žmonių...

dalyvis/to tikra tiesa 2013-04-29 10:59 (IP: 82.135.141.134)
Labai jau panašu, kad rašė maro ruporas ponia Vanagė

Arunas 2013-04-29 10:58 (arunasgirn@gmail.com / IP: 85.206.129.46)
Skaitau komentarus ir bandau suvokt kas du klounas juos raso ??? vat butu idomu jei komentarus galetum rasyt tik su foto ir su viesu ip adresu kazi ar tad kas rasytu, mulki tu isigilink i esme kas straipsni rasoma o ne ant asmenybes varyk

meras kaltas 2013-04-28 23:00 (garis@gmail.com / IP: 78.61.251.251)
Kaltinkim ir mera uz tai, kad leidzia koncertus papludimy, kur narkotiku nors vezimu vesk, ir visus panasius renginius kur jis suderina, o gal zulkus padeda "suderinti"

Jore 2013-04-28 22:44 (IP: 78.61.251.251)
Jei komentaruose teisybė, tai jis bent jau padeda, o jūs tik lot tesugebate.

Tikra tiesa slypi cia 2013-04-28 20:39 (IP: 78.61.214.75)
aruka is Lietuvos ryto korespondento: O gal jis jau nebėra toks jaunas politikas, jei šią vasarą taip uoliai advokatauja triukšmingais vakarėliais ir jaunimo girdymu pasižymėjusiai pliažo kavinei „Mojo Lounge“. Kaip reiktų vertinti D.Palucko pasisakymą, kad paplūdimio kavinėse nuo 22 valandos draudžiama muzika yra žalinga smulkiesiems verslininkams ir ignoruoja dalies jaunimo lūkesčius? Be abejo, toks savivaldybės draudimas smarkiai kirto politiko kažkodėl labai pamėgtai pliažo kavinei „Mojo Lounge“. O gal pamėgtai todėl, kad jo partneris miesto taryboje Artūras Sabaliauskas paplūdimio kavinėms nuomoja kilnojamus tualetus? Dalis jaunimo kurorte ieško ne tik alkoholio, bet ir narkotikų. Negi politikas pasisako ir už tokius jaunimo lūkesčius? Reikšdamas nuomonę apie pernai nelegaliai veikusius olandų atrakcionus, D.Paluckas vėl suvelia „abrakadabrą“. Kalbėdamas apie J.Basanavičiaus gatvę jis retoriškai klausia, ar ši alėja negalėtų būti maloni, ramybe alsuojanti gatvė, kuria žmonės eitų link tilto palydėti saulės, grožėtųsi architektūros paminklais „Juk prekybos vietoms ir atrakcionams gali būti skirtos kitos Palangos vietos“, – savo nuomonę dėsto politikas. O kitame sakinyje klausia: „Nejau blogai buvo, kai karuselės buvo įsikūrusios vienoje vietoje?“ Ką tuo norėjo pasakyti D.Paluckas? Jis už atrakcionus ir prekyvietes J.Basanavičiaus gatvėje, ar jis nori matyti ramybe alsuojančią gatvę? Dar viena jaunojo socialdemokrato auksinė mintis: apgriuvusius pastatus netvarkantiems savininkams suteikti finansinę paramą iš savivaldybės investicinių lėšų. Tai siūlo miesto tarybos narys, kuris turėtų žinoti, kad privatų verslą finansuoti iš miesto biudžeto draudžia biudžeto sandaros įstatymai. Tai D.Paluckui, matyt, nerūpi. Svarbu – skambūs šūkiai, gražūs žodžiai ir neįgyvendinami pažadai. Žiūrėk, gal kas ir patikės.

Paluckui buves palapines darbuotojas 2013-04-28 20:27 (p[sfg / IP: 78.61.214.75)
Užsisakė straipsnį Paluckas ir džaiugiasi koks yra kietas verslininkų globėjas. Tik tie verslininkai ne palangiškiai o is kauno puses, nes palangiskiai kioskų ir palapinių verslo neturi. Kas nežino kad Paluckas globoja kaunieciu palapinę pajūryje? Kaip ten MOJO LONG ar kazkaip panasiai? Gal tarnybos pasidomes del ko paluckas taip suauges su tais Kaunieciais? Ka jis ten vasaros vakarais veikia? Informacijos yra dau ir tegu neapsimeta angeliuku.

Taip pat skaitykite

Klaipėdos apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (Klaipėdos AVMI) pastebi augančią verslo liudijimų apgyvendinimo paslaugoms paklausą: verslo liudijimų patalpų nuomos ir apgyvendinimo paslaugoms teikti pajūrio kurortuose šiemet įsigyta 10 proc. daugiau nei pernai tuo pačiu metu. Verslo liudijimus „Gyvenamosios paskirties patalpų nuoma, neteikiant apgyvendinimo paslaugų“...


Visi norintys prekiauti ar teikti paslaugas kurorte vasarą savivaldybės tarybos nustatytose viešosiose vietose, miesto savivaldybei turi pateikti reikiamus dokumentus iki balandžio 21 dienos 16 valandos. O jau kitądien, penktadienį, konkursantai dėl pasiūlytų beveik 50 verslo veiklų susirungs atrankoje. Miestas ieško, kas ne tik norėtų prekiauti kava ar arbata, bet ir...


Daugiau kaip 12 metų sėkmingai dirbanti kavinė-baras „Luiza“ sulaukė valdžios kirčio – paskutiniame Tarybos posėdyje buvo apribotas jos prekybos alkoholiu laikas iki vidurnakčio. Savininkė Irena Staponienė teigia tapusi „atpirkimo ožka“: „Miesto valdžia ir policija „užmerkė“ akis prieš tai, kas vyksta prie „karščiausių“...


Mes visi jau pripratome, kai verslininkus dažnai vadina išnaudotojais, piktais žmonėmis ar net banditais. Bet ar nors retsykiais susimąstome, kad be šių verslininkų nebūtų nei darbo vietų, nei didžiosios dalies sumokėtų mokesčių. Politikai prieš rinkimus ypač mėgsta glaudžiai bendradarbiauti su verslininkais, tikėdamiesi vadovų ir jų darbuotojų paramos. Bet vos tik...


Nuo sausio pirmosios dirbantiesiems su verslo liudijimais vėl kyla mokesčiai, nes įsigaliojo lapkričio 29 d. Palangos miesto tarybos priimtas sprendimas, kuriuo nustatyti nauji fiksuoti gyventojų pajamų mokesčio dydžiai, taikomi įsigyjant verslo liudijimus 2013 metams vykdomai veiklai. Tiesa, tokio šoko, kurį vadinamiesiems patentininkams teko patirti pernai, kai Vyriausybės...


VšĮ Kauno paslaugų verslo darbuotojų profesinio rengimo centras Kurorto verslo skyrius surengė konkursą-parodą „Su gintarinėm Šv. Kalėdom, Palanga!“


Lietuva turi naują gražuolę – „Mis Lietuva 2011”, vykusiame praėjusį trečiadienį Palangos vasaros estradoje,  tapo Mykolo Romerio universiteto būsima teisės ir valdymo trečiakursė Ieva Gervinskaitė. Dvidešimt vienerių mergina puikiai dainuoja, groja akordeonu ir fortepionu. Iš Skuodo rajono kilusi 177 centimetrų ūgio ir 58 kilogramų svorio I.Gervinskaitė...


Verslo liudijimai Palangoje yra populiarūs, ypatingai vasaros sezono metu. Kaip teigė Palangos biudžeto skyriaus vedėja Regina Garadauskienė, šiais metais minimalus verslo liudijimo mokestis už metus buvo 1440 litų. „Kaina priklauso nuo to, kokią veiklą nori vykdyti žmogus. Jei tai nuoma, tuomet žmogaus pajamos yra didesnės, todėl automatiškai ir verslo liudijimas kainuoja brangiau, jei...


Palangoje, jos „auksinėje“ vietoje, paplūdimyje prie tilto, prekybos paviljonų vietų atidavimas ne pagal didžiausią konkurse pasiūlytą sumą, o pagal tai, kas prie prekyvietės pasiūlys geriausią sporto ar neįgaliųjų reikmes tenkinančią programą, jau seniai įplieskė kurorto verslininkų ir politikų (ar teisingau – politikų – verslininkų) ginčus ir svaidimusis kaltinimais korupcija. Nors abi...


Kitąmet mokesčiai dar labiau patuštins smulkiųjų verslininkų kišenes, nes minimalus fiksuoto pajamų mokesčio dydis verslo liudijimus įsigijusiems gyventojams Palangos miesto savivaldybės teritorijoje negali būti mažesnis kaip 1440 litų. Šis mokestis bus tvirtinamas artimiausiame Palangos miesto savivaldybės tarybos posėdyje.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius
spaudos-radio-remimo-fondas