Miškininkas Raimundas: „Miško SPA yra kokybiškas“

Miškininkas Raimundas: „Miško SPA yra kokybiškas“

Rasa GEDVILAITĖ, 2017 07 20

Vasara – atostogų metas, bet jas kiekvienas įsivaizduoja skirtingai. Tačiau retas kuris tikriausiai vasarą neužsuka į mišką – ar grybų paieškoti, o gal pauogauti, pastovyklauti. Miškininkas Raimundas Ereminas, vedantis pažintines ekskursijas po miškus, teigia, jog miškas ne tik pailsina žmogų, jam suteikia energijos, pabuvus miške pagerėja ir sveikata. Apie tai ir dar daugiau kalbėjomės su entuziastingu miškininku.
– Ar išgyventų žmogus miške vien iš jo teikiamų gėrybių?
– Žmogus miške gali išgyventi tik su miško teikiamomis gėrybėmis. Tik ne ilgą laiką. Greitai išalksi, maistas bus monotoniškas, neįprastas, sunkiai saugomas. Tyro vandens nebus, naktį miegot bus šalta, kąs vabalai, higieninės problemos... Žodžiu, jei išeisi kaip stovi, tai tikrai bus ekstremalu. Jei turi palapinę, maisto, vandens, rūbus tinkamus, turi tikslą ar draugų kompaniją – miške fantastika.
Kadangi aš nesu „šoumenas“, supratau, kas iš tikro išgyvena laukinėje gamtoje – miškininkai. Jei jų pajamų šaltinis yra miškas arba darbas miške, vadinasi, galime sakyti, jog jie sugeba išgyventi laukinėje gamtoje ir dar būti panašūs į žmones. Taigi, eigulys ir medkirčiai – geriausiai įvaldę išgyvenimą laukinėje gamtoje žmonės.
– Pasiūlykite keletą miško gėrybių receptų, tikiu, kad nustebsime...
– Receptas: kiaulienos sprandinė plius paprastas aliejus. Sumaišome, druska ir pipirai pagal skonį. Paliekame šaldytuve 3 dienom. Tada einam į mišką. Miške prisirenkam žalių kadagio uogų. Jas sutraiškome. Prieš pat kepimą ant mėsos suberiame traiškytas kadagio uogas ir kmynų iš parduotuvės. Mėsą veriame ant plonų lazdyno šakų. Būtina mėsos gabaliukus ant iešmo suspausti. Kepimo metu būtina turėti vandens ugniai malšinti. Kepama ant kaitros – jokiu būdu ne deginame ugnyje. Kepimo metu reikia kantriai iešmus sukinėti. Vartojama griežtai be alkoholio.
– Ką būtina žinoti, stovyklaujant miške suaugusiems ir su vaikais?
– Stovyklaujant tokie patarimai: stovyklaukite pritaikytose vietose. Viską ką atsinešate į gamtą, ir išsineškite. Turėkite per akis geriamo vandens. Patogumo dėlei patariu atsivežti savo sausų malkų laužui. Kuo geresnės sausesnės malkos tuo mažiau smarvės nuo laužo. Pasiimkit kamuolį, paplūdimio lėkštę, būtinai pasivaikščiokite po mišką. Turėkite pakankamai maisto. Pasiimkite priemones laužui gesinti. Geriausia – kastuvas.
– Pats organizuojate išvykas į gamtą vaikams ir suaugusiems, kas juos labiausiai nustebina, ko jie nežino?
– Aš mėgstu įkišti ranką į skruzdėlyną. Skruzdės aplimpa ranką, bet neįkanda. Dar parodau, kad jaunas dilgėles galima valgyti,jos nedilgina.
Žmonėms, kurie propaguoja natūralumą, patarčiau vieną dalyką, kertinį ekologijos akmenį: kiek galima mažiau vartoti. Vartoti,turiu omenyje, jei galite apsieiti be brangau telefono – apsieikite, jei statot namą, tai statykit tokį, kad stovėtų 150 metų.
– Esate minėjęs, jog šiuolaikiniai žmonės bijo miško, nes mūsuose sklando daug mitų, jog negalimo ir to, ir ano, bet tikriausiai bijoti nėra ko...
– Dėl baimių – taip, žmonės bijo ne tik erkių. Bijo ir nebesupranta, ar galima iš viso miške būti. Už tai dėkui Aplinkos apsaugos ministerijos ilgalaikei, padrikai politikai. Rezultatas pasiektas, žmonės iš gamtos yra išvaryti. Aš savo ruožtu noriu aiškiai visiems pasakyti – visuose miškuose, su labai retomis išimtimis, lankytis galima. Gėrybes skinti, rinkti irgi galima, tik kultūringai ir su saiku.
– Kaip miškas atsiliepia žmogaus sveikatai?
– Miške labai gera bėgioti, vaikščioti, sportuoti. Nei karšta, nei vėsu. Tyla, ramybė, esi sau vienas, užsimiršta viskas. Miškas puikiai nuima nervinę įtampą. Deguonies per akis, drėgnas oras naudingas veido odai. Kadagių ir pušų išskiriami fitoncidai naikina bakterijas. Po lietaus vasarą beržynai kvepia bičių pikiu. Miške daug kas kitaip, žmogaus kūnas pajaučia miško mikroklimatą. Visi taip nori kokybiško SPA. Miško SPA yra kokybiškas SPA.


Jūsų komentaras:

CAPTCHATaip pat skaitykite

Vasara – atostogų metas, bet jas kiekvienas įsivaizduoja skirtingai. Tačiau retas kuris tikriausiai vasarą neužsuka į mišką – ar grybų paieškoti, o gal pauogauti, pastovyklauti. Miškininkas Raimundas Ereminas, vedantis pažintines ekskursijas po miškus, teigia, jog miškas ne tik pailsina žmogų, jam suteikia energijos, pabuvus miške pagerėja...


Vaikai - padeda, brakonieriai - žudo

Ugnė RAUDYTĖ, 2011 02 07 | Rubrika: Miestas

Šalta bei snieginga žiema sukelia problemų ne tik žmonėms, bet ir miško gyventojams. Esant dideliems šalčiams kai kurie gyvūnai nebesugeba susirasti reikiamo kiekio maisto miške, kadangi viskas būna įšalę, todėl į pagalbą gyvūnams skuba girininkai, medžiotojai bei savanoriai moksleiviai.


Vadovaujantis Aplinkos ministerijos ministro 2009-ųjų metų įsakymu ,,Dėl valstybinės reikšmės miškų plotų schemų tikslinimo“, buvo parengtas Palangos miesto savivaldybės valstybinės reikšmės miškų plotų schemos pakeitimo projektas. Šio žemės ir miško savininakms svarbaus projekto organizatorius yra Aplinkos ministerija, o rengėjas –Valstybinė miškų tarnyba. Šią savaitę su projektu buvo...


Kaip perteikti jausmą aplink supamai gamtai, siūruojantiems miškams, neseniai pasodintiems ir sėkmingai šaknis leidžiantiems dar jauniems medeliams, tačiau kažkuomet tapsiančiais galingais miško valdovais, kaip išmokti tai perteikti kitiems? Žurnalistė, viešosios įstaigos „Žaliosios girios“ direktorė Irena Šalkauskienė tai puikiai geba. Veikli moteris šiuo metu baigia ruošti jau šeštąją...


Visą besibaigiančią savaitę iš visos Lietuvos atvažiavę įvairaus amžiaus vaikai turėjo išskirtinę galimybę įgyti naudingos patirties Jaunųjų miško bičiulių stovykloje „Žalioji vasara“. Jau tradicinė stovykla, organizuojama itin veiklios VšĮ „Žaliosios girios“ direktorės Irenos Šalkauskienės, suteikė progą susirinkusiems stovyklautojams pabūti arčiau gamtos, pažinti mišką bei jo teikiamus...


Miške prie Panevėžio – palangiškio lavonas

Linas JEGELEVIČIUS, 2010 07 10 | Rubrika: Kriminalai

Viename iš šalia Panevėžio miesto esančių miško masyvų,  Panevėžio apskrities policijos Organizuoto nusikalstamumo tyrimo biuro (ONTB) pareigūnai atkasė nužudytų 26 metų amžiaus jaunuolių kūnus. Paaiškėjo, kad tai – neseniai dingusio panevėžiečio Mindaugo  Diržinausko ir palangiškio Tado Lukaičio kūnai.


Patriotus suvienijusios iškilmės Žibininkuose

Gediminas GRIŠKEVIČIUS, 2009 09 19 | Rubrika: Miestas

Žibininkų miško gelmėse esantis Vilimo kalnas vakar suvienijo politinius kalinius ir tremtinius, šaulius, visus patriotiškai nusiteikusius lietuvius ne tik iš Palangos, Kretingos, Rūdaičių, Lazdininkų, bet ir iš Klaipėdos, net Vilniaus.


Itin suaktyvėjusių erkių ataka prasidėjo – šilti ir sausi orai leidžia joms karaliauti ne tik miško tankmėse, bet ir miesto erdvėse, parkuose. Erkinis encefalitas arba net Laimo liga – skatinimas saugotis. Tačiau per šimtą litų kainuojantis skiepas, kai iš viso reikia trijų, – didelė abejonė daugeliui.


Švarinimosi ypatumai arba kur noriu, ten metu

Monika ŠIUGŽDAITĖ, 2009 04 10 | Rubrika: Miestas

Kol vieni balandžio, švaros mėnesį stengiasi apsitvarkyti ne tik namuose, bet ir dalyvauja miesto talkose, kiti nesuka galvos apšniaukštę miškus, pakeles ir kitas, jiems nepriklausančias teritorijas. Kai kurie žmonės be skrupulų į žaliuosius plotus tempia tiek buitines šiukšles, tiek statybinį laužą – lyg patys po to nebambėtų, žaliame miško plote atradę tokių neišvaizdžių „gėrybių“.


Sėkmingas palangiškės startas Korėjoje

Romualdas RIMA, 2009 01 07 | Rubrika: Miestas

Senosios gimnazijos dešimtokė Emilija Rukšėnaitė vis dar gyvena įspūdžių, kuriuos parsivežė iš Pietų Korėjos, nuotaikomis. Praėjusių metų gruodžio pradžioje mergina dalyvavo  Pietų Korėjoje  Changwon mieste vykusioje 5 – ojoje tarptautinėje jaunimo mokslo olimpiadoje. Palangiškė buvo viena iš šešių šalies moksleivių, atstovavusių Lietuvą.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius