Palangoje „išvaduotojams tarybiniams kariams“ per Vėlines degtos žvakutės

"Palangos tilto" informacija, 2019-11-05
Peržiūrėta
756
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Per Vėlines uždegti žvakutę ir atiduoti amžiną pagarbą „didvyriams, žuvusiems 1941–1945 m. didžiajame Tėvynės kare“, tebėra įmanoma viename didžiausių Lietuvos kurortų ­­­– Palangoje. Sovietinius karius gerbiantis obeliskas pastatytas vos per dešimtį metrų nuo paminklo šalies didvyriui ir rezistentui generolui Jonui Žemaičiui.

Kūju ir pjautuvu puoštas memorialas tarybiniams kariams, kaip skelbia ant jo esantis užrašas, Rusijos ambasados lėšomis buvo atnaujintas 2005 m.

Šalia bažnyčios esančioje aikštėje palaidoti 106 sovietų kariai glumina turistus.

Dviem kalbomis ­­­– lietuvių ir rusų ­­­– išdėstyti užrašai skelbia tai, ką būtų galima laisvai vadinti okupacijos neigimu. Prie paminklo sutikti turistai kraipo galvas: ar tikrai kūju ir pjautuvu puošti memorialai gali stovėti pagrindinėje miesto aikštėje ES šalyje?

Tėvynės Sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos nariai Laurynas Kasčiūnas ir Audronius Ažubalis pateikė įstatymo projektą, siūlantį įpareigoti pašalinti viešus objektus Lietuvoje, kurių pavadinimas ar turinys propaguoja komunizmą ar kitą totalitarinę santvarką.

Pasak seimūnų, tokių paminklų Lietuvoje galėtų būti išlikę apie 150.

2018 m. Kultūros ministerija įvertino konservatorių pateiktą įstatymo pataisą esant pertekline. Ministerija pažymėjo, kad galiojantys įstatymai leidžia pasiekti tuos pačius tikslus.

Premjeras Saulius Skvernelis atsakomybę už simbolių nukėlimą permetė atgal savivaldybėms, pareiškęs, kad bendruomenės tvarkosi pačios, o kova su sovietiniais simboliais ­­­– ne pirmo būtinumo klausimas.

Seimo narys A. Ažubalis tikina, kad problema kyla ne dėl asmenų, kurie atneša žvakučių, o dėl to, kad šie simboliai vis dar stovi pagrindinėse miestų aikštėse. „Tie piliečiai, kurie galvoja, kad ten palaidoti išvaduotojai, turi konstitucinę teisę juos pagerbti, niekas neždraus.

Kita vertus, jų tikėjimą, kad elgiasi teisingai, sustiprina tai, kad per 30 metų Lietuva taip ir nesugebėjo atsisveikinti su tais balvonais – visais okupacijos ženklais. Jei paminklai vis dar stovi, tai reiškia, kad čia jie teisybę liudija. Jei liudytų melą, netiesą, juk turėtų būti pašalinti“, ­­­– portalui Alfa.lt teigė politikas.

Vienas iš sovietinių paminklų pašalinimo įstatymo iniciatorių apgailestavo, kad jo įgyvendinimui pritrūko politinės valios. „2017 m. mes teikėme su kolegomis įstatymą ir jam po pateikimo pritarė Seimas, tačiau vėliau jis nukeliavo į Istorinės atminties komisiją ir stojo tyla.

Raginau komisijos vadovus, kad laikas imtis kažko toliau, tačiau taip ir neišgirdau atsakymo, dėl ko trypčiojama vietoje. Aš manau, kad tiesiog trūksta politinės valios“, ­­­– konstatavo Seimo narys.

Miesto atstovų teigimu, ateityje aikštę priešais bažnyčią planuojama rekonstruoti, į vieną sujungiant dvi erdves – aikštės dalį, kur tebestovi obeliskas sovietiniams kariams, ir kitą jos pusę, kurioje pastatytas paminklas generolui J. Žemaičiui.

 

Jūsų komentaras:

atsimenam pokario miskinius banditus 2019-11-06 12:38 (IP: 37.228.246.175)
Slove Tarybiniams kariams isvadavusius Lietuva nuo nacistines Vokietijos okupacijos. Nebutu islaisvine - ne jusu landzberginiu atmatu nebutu dabar Lietuvoje. Nieko nera amzino. Sitas pasvinkes liberast-pederast - ruzavas komunistinis rezimas taip pat , atrodo, greitu laiku isnyks. Va jezus, RUSAIIIII PUOLAAAAAAA .......

Taip pat skaitykite

Minint žydų žudynių Palangoje dieną, antradienį, birželio 27 d., prie Birutės parke esančio paminklo bei senosiose žydų kapinėse nužudytiesiems atminti uždegtos atminimo žvakutės bei padėti akmenėliai.


Po sėkmingai įgyvendintos akcijos „Padovanok Kalėdas batų dėžutėje” Ukrainoje esantiems vaikams ir kariams, buvo nuspręsta akciją kartoti ir Šv.Velykų proga.


Balandžio 28 dieną vykusiame Savivaldybės tarybos posėdyje neeiliniu klausimu buvo svarstomas sprendimo projektas dėl Palangos centre esančio obelisko su sovietine simbolika demontavimo. Už jį balsavo visi posėdyje dalyvavę Tarybos nariai.


Keturios savivaldybės kreipėsi į paveldosaugininkus, prašydamos įvertinti galimybes naikinti sovietiniams kariams statytų memorialų teisinę apsaugą, kad paminklus būtų galima nukelti.


Minint Laisvės gynėjų dieną, Sausio 13-ąją, prie paminklo generolui Jonui Žemaičiui padėtos gėlės ir uždegtos atminimo žvakutės žuvusiems už Lietuvos laisvę.


Pagerbtas Holokausto aukų atminimas Palangoje

"Palangos tilto" redakcija, 2021 01 27 | Rubrika: Miestas

Trečiadienį, sausio 27 d., Palangos miesto savivaldybės atstovai visų palangiškių vardu uždegė atminimo žvakutės Holokausto aukoms. Minint Tarptautinę Holokausto aukų atminimo dieną, pagarba šių baisių istorinių įvykių aukoms atiduota bei atminimo žvakutės uždegtos Palangos miesto kapinėse, ant Palangos žydų genocido aukų kapo. Šioje vietoje 1958 m. buvo perlaidoti 1941...


Populiari miesto interneto svetainė www.palangoje.info ieško pirkėjo - parduodama už 2 500 eurų.


Pačiame miesto centre, priešais Šventosios Mergelės Marijos Ėmimo į Dangų bažnyčią vis dar tebestūkso sovietinius laikus menantis paminklas žuvusiems sovietų kariams, o karių kapinės užima visą skverelį, vieną brangiausių miesto vietų. Nors rusų turistų kurorte dėl geopolitinių įtampų gerokai sumažėjo – anksčiau miesto valdžia bijojo, kad imdamasi žygių prieš...


Vytautas Landsbergis, Lietuvos politikos ir Tėvynės Sąjungos-Lietuvos Krikščionių demokratų patriarchas, sako, kad pastebįs viešoje erdvėje daugiau žinių iš Palangos, ir „tai yra gerai“, prisipažįsta, kad beveik kiekvienais metais atostogauja Šventojoje, bet vengiąs „pigaus“ Palangos šurmulio. Europarlamentaras prisipažino, kad jau...


Palangos kurorto pačiame centre, priešais bažnyčią išdidžiai stūkso paminklas sovietiniams kariams, prie kurio beveik visada žydi gėlės. O prie netoliese pastatyto kuklaus paminklo partizanų vadui Jonui Žemaičiui gėles išvystame labai retai. Tokių pavyzdžių Lietuvoje gana daug.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius