Palangos dienų“ mažasis jubiliejus – su originaliomis staigmenomis miestiečiams

Palangos tiltas, 2018-03-22
Peržiūrėta
1772
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Palangos dienų“ mažasis jubiliejus – su originaliomis staigmenomis miestiečiams

Šiemet kurortui minint „Palangos dienų“ mažąjį jubiliejų – penkerių metų sukaktį, miesto šventė bus gausi naujų renginių bei konkursų. Miestiečiai varžysis plunksnos kare, kurdami haiku, įdomiausio muziejinio eksponato konkurse, pirmąsyk pamatys originalų 1899 m. pieštą Birutės parko planą, kartu su „Grubiuoju“ teatru paminės jo 25-metį ir žymiojo šalies mąstytojo Vydūno 150-ąsias gimimo metines, bei, žinoma, Lietuvos valstybės atkūrimo jubiliejų, kuriam ir skiriama šventė. „Palanga šimtmečiui“ – su tokiu šūkiu didžiausias Lietuvos kurortas ir skelbia miesto vėliavos savaitę.
Šventiniai renginiai kurorte vyks kovo 30 balandžio ¬– 5 dienomis.

Šventę pradės spektaklis
Šiemet miestiečių laukia ne viena naujiena. Neįprastai bus paskelbta šventės pradžia. „Atsisakome įprastų eitynių, penktadienio, kovo 30 d., vidurdienį susirinksime Nepriklausomybės aikštėje, kur iškelsime tris vėliavas – Palangos, Šventosios ir Lietuvos. Pirmą kartą šių renginių metu bus pristatytas spektaklis, ¬– pasakojo Savivaldybės administracijos Kultūros skyriaus vedėjas, „Palangos dienų“ darbo grupės pirmininkas Robertas Trautmanas. – Šiemet skaičiuojantis 25-erius veiklos metus Palangos „Grubusis“ teatras pristatys sutrumpintą spektaklio „Laikykis, Vydūne“ variantą. Jo premjera įvyks šį šeštadienį, kovo 24 d., Kurhauze. Publicistinis spektaklis skirtas paminėti Vydūno gimimo 150-osios metinėms“.
Esant prastam orui, spektaklis iš Nepriklausomybės aikštės bus perkeltas į Kurhauzą.
Vakarop, 16 val., Palangos autobusų stotyje tradiciškai atidaroma kurorto ikimokyklinių įstaigų vaikų kūrybos paroda, šiųmetė – pavadinimu „100 teptukų pasakėlių“.
17 val. miestiečiai bus laukiami Palangos kurorto muziejuje, kur bus apdovanoti poezijos konkurso „Haiku Palangai“ nugalėtojai.

Šventinė sueiga Kurhauze
„Šiemet nusprendėme kultūrinius renginius praturtinti ir sportu, – sakė R. Trautmanas. – Todėl šeštadienį, paskutinę kovo dieną, sporto arenoje (Ganyklų g. 18) rengiamos vaikų dziudo varžybos „Už savo šalį, už savo miestą“.
14 val. miesto gyventojai kviečiami į Šventinę sueigą ir koncertą Palangos kurhauzo salėje, kur vizualiai bus pristatyta Palangos miesto istorinė apžvalga. Juk šiemet skaičiuojame 765-erius metus nuo pirmojo Palangos vardo paminėjimo.
Renginį kurhauze ves Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro solistas Šarūnas Juškevičius, koncertuos Ramunė Bučniūtė (vokalas, smuikas, gitara) ir Dailė Docienė (arfa).
Tradiciškai sueigos metu bus apdovanoti iškiliausi palangiškiai, bus įteiktos Palangos vėliavos. „Tačiau ne daugiau kaip penki, – pabrėžė Kultūros skyriaus vedėjas. – Iki šiol vėliavų įteikdavome daugiau, net po keliasdešimt, per ketverius metus organizuotas „Palangos dienas“ jų išdalinta apie 80, bet nusprendėme kiekybę keisti kokybe, kad ši dovana taptų dar prasmingesnė ir ypatingai vertinama“.
Pernai kurorto šventę pristačius Lietuvos Respublikos Seime, ji tęsia ribų plėtimąsi iki šalies sostinės. Tą patį šeštadienį Vilniaus Šventos Kotrynos bažnyčioje vyks Palangos pučiamųjų orkestro koncertas „Su gimtadieniu, sere Endriu“, skiriamas kompozitoriui, vienam turtingiausių Anglijos žmonių, lordui Endriu Loidui Veberiui, kovo 22 d. atšventusiam 70-ies metų jubiliejų. „Drįstu teigti, kad turbūt nė vienas kitas miestas, švęsdamas savo gimtadienį, nenukeliauja iki sostinės, ¬– sakė R. Trautmanas. – Tad džiugiai kviečiame vilniečius ir Vilniuje gyvenančius ar tomis dienomis sostinėje viešinčius palangiškius švęsti kartu su mumis „Palangos dienas“, apsilankant šiame koncerte“.
Kadangi miesto šventės data sutampa su šventomis Velykomis, sekmadienį, balandžio 1 d., palangiškiai ir šventojiškiai kviečiami į šventas Mišias už Palangą ir palangiškius: 11 val. – Šventosios Švenčiausios Mergelės Marijos Jūrų Žvaigždės, 12 val. – Palangos Švenčiausios Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčiose.
Antrąją Velykų dieną, pirmadienį, palangiškiai raginami sėstis ant dviračių, stotis ant riedlenčių, riedučių ar tiesiog apsiauti patogius batus ir, nuo 10 val. iki 11 val. užsiregistravus Jūratės ir Kastyčio skvere, keliauti į Šventąją. Žygio „Gintaro kelias“ ir akcija „Riedam“ dalyviai 12.30 val. bus pasitinkami Šventojoje, Prieplaukos ir Jūros g. sankryžoje. O čia tradiciškai bus vaišinamasi pasieniečių virta dar garuojančia koše, vyks orientacinės margučių paieškos varžybos.
Kas patingėjo, negalėjo ar dar dėl kitų priežasčių neišėjo ir neišriedėjo į Šventąją, turės ką veikti likę ir Palangoje - 13 val. ant tilto galės ridenti margučius.

Vienas iš populiariausių renginių
Antradienį, balandžio 3 d., jau trečiąkart Savivaldybės įstaigoje, antrame ir trečiame aukštuose, miestiečiai kviečiami į palangiškių ir šventojiškių rankdarbių parodą „Palanga – mano miestas“. „Kasmet dalyvių daugėja, – džiaugėsi renginio organizatorė, bendruomenės „Palangos santarvė“ pirmininkė Daina Eimanavičienė. – Per dvejus metus parodoje savo darbus eksponavo 48 miestiečiai, parodyta beveik 100 darbų, šiemet užsiregistravo jau 20. Ir dalyvių dar laukiame“.
D. Eimanavičienė priminė, kad registruotis gali kiekvienas brandaus ir pagyvenusio amžiaus kurorto gyventojas, neprofesionalus kūrėjas, namuose tapantis, mezgantis, siuvantis ar kitus gražius darbus savo rankomis kuriantis, kuris šioje parodoje dar nėra dalyvavęs. Vienas žmogus gali pateikti 2 savo darbus, sukurtus per pastaruosius dvejus metus. „Nekviečiame vaikų, moksleivių, nes jie lanko mokyklas, darželius, kuriuose gali savo kūrinius pristatyti, o vyresni miestiečiai neturi kur parodyti savo darbų. Ir kasmet laukiame vis kitų žmonių, norime, kad kuo daugiau miesto gyventojų turėtų galimybę parodyti savo darbus visuomenei, – sako parodos organizatorė. – Ši paroda visuomet būna labai gausiai lankoma, Savivaldybė net lūžta nuo žmonių“.
Šiųmetę parodą savo atliekamomis dainomis atidarys Trečiojo amžiaus universiteto moterų kolektyvas. „Moterys dainuoja, bet taip pat neturi, kur pasirodyti. Į visus renginius juk kviečiami profesionalūs kultūros centro kolektyvai, tad „Palangos dienos“ ir suteikia galimybę pasirodyti“, – sakė D. Eimanavičienė. – Todėl labai palaikau miesto šventės idėją, visuomet menu „Palangos santarvės“ garbės pilietį Vitalių Bernardą Litvaitį, kurio iniciatyva ir gimė „Palangos dienos“, skirtos būtent mums, gyvenantiems šiame mieste“.
Trečiadienį, balandžio 4 d., jau po darbų, 17.30 val. miestiečiai laukiami Palangos miesto savivaldybės viešojoje bibliotekoje, fotografijų „Dingusi Palanga“ parodos atidaryme.

Originalus parko planas
Renginių savaitę užbaigs ketvirtadienį, balandžio 5 d. 17 val. iš įprastų bibliotekos erdvių šiemet į Palangos kurorto muziejų persikelsiantis „Suneštinis muziejus“. „Anksčiau kolekcininkai atnešdavo ką norėdavo ir kiek norėdavo, o šiemet šis muziejus keičia formatą – skelbiame įdomiausio eksponato konkursą. Tad iš kolekcininkų laukiame po vieną atrinktą eksponatą ar vieną eksponatų kolekciją ir jo pristatymo“, – aiškino muziejaus vyriausioji fondų saugotoja, laikinai einanti direktoriaus pareigas, Virginija Paluckienė.
Eksponatus vertins ir įdomiausią išrinks V. Paluckienė, Palangos kurorto muziejaus muziejininkė-istorikė Regina Šulskytė bei Lietuvos dailės muziejaus Prano Domšaičio galerijos ekspozicijos saugotoja Aurelija Malinauskaitė.
„Palangos dienų“ proga Kurorto muziejuje pirmą kartą miesto visuomenei bus pristatytas originalus Palangos Birutės parko planas „Parc de Polangen. 1899“, sukurtas Birutės parko kūrėjo Eduardo Fransua Andrė mokinio, Versalio nacionalinės aukštosios sodininkystės mokyklos studento Pierre Gauberti. „Planas yra pieštas ranka, glaudžiai susijęs su Palangos parko projektu „Parc de la Birouta“, bet detalesnis, spalvingesnis ir su keletu nedidelių papildymų ir pakeitimų“, – sakė V. Paluckienė.
Suneštinio muziejaus metu bus eksponuojamos ir konkurso „Palanga. Jūros įkvėpta istorija“ dalyvių geriausios nuotraukos, parodai atrinktos Lietuvos fotomenininkų sąjungos narių Aleksandro Ostašenkovo, S. Jokužio spaustuvės savininko Sauliaus Jokužio, menotyrininkės Danguolės Ruškienės, Palangos kurorto muziejaus muziejininkės-istorikės Reginos Šulskytės.
Abu minimi konkursai yra muziejaus vykdomo projekto „Palanga. Pavilosta: Jūros įkvėpta istorija“ dalis.
Konkurso nuotraukos kartu su palangiškių suneštiniame muziejuje pristatytais eksponatais bei su originaliu parko planu bus eksponuojami iki balandžio mėnesio pabaigos.

Šventės priešistorė
Kaip gimė idėja mieste surengti „Palangos dienas“, prisimena šio renginio iniciatorius Vitalius Bernardas Litvaitis. „2012 m. bibliotekoje Adas Sendrauskas surengė Palangos visuomenininkų susirinkimą, kuriame ir pasiūliau idėją surengti miestui šventę, nes kurorte gausu renginių, skirtų ne miesto gyventojams, o svečiams. Balandžio 5 d. yra oficialusis, istorikų pripažintas Palangos gimtadienis. 1253 m. Rygos vyskupija ir Livonijos ordinas pasidalino pajūrio žemę, kuomet Palanga atiteko Livonijai. Šiame dokumente Palanga pirmą kartą ir pavadinta kaip vietovė. O kovo 30-oji – Palangos nepriklausomybės diena. 1921 m. buvo pasirašyta Lietuvos-Latvijos sienos sutartis, kuria Šventosios-Palangos pajūrio ruožas atiteko Lietuvai. Valstybių sienų ginčą išsprendė tarptautinė arbitražinė komisija, vadovaujama škotų diplomato Džeimso Jango Simpsono, kurio vardu turime pavadintą gatvę. Todėl ir pasiūliau šį laikotarpį, nuo kovo 30 d. iki balandžio 5 d., skirti miesto šventei, kuri jokiu būdu neturinti tapti komercine – ji turi būti skirta būtent mums, gyventojams“, – kalbėjo V. B. Litvaitis.
Pirmą kartą „Palangos dienos“ vyko vien miesto visuomenininkų iniciatyva ir jėgomis, bet jau ketvirtus metus prie šventės organizavimo prisideda Savivaldybė, specialiai šiai šventei subūrusi darbo grupę bei kasmet skirianti reikiamą finansavimą iš miesto biudžeto.

Palangos miesto savivaldybės inf.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) inicijuoja pakeitimus, kuriais šeimos gydytojo išrašomas siuntimas galios iki 180 dienų. 


Populiariausiame Lietuvos pajūrio kurorte – Palangoje esančio daugiabučio gyventojai po renovacijos džiaugiasi ne tik gerokai sumažėjusiomis pastato energijos sąnaudomis, bet ir trečdaliu išaugusia būstų verte.


V. Jurgučio pagrindinės mokyklos penktokas Juozas Korsakas šiuo metu vis dar gyvena naujausio laimėjimo nuotaikomis – matematikos konkurse „Pangea“, varžantis mokiniams iš visos Lietuvos, jis pelnė trečiąją vietą. Tai – ne pirmas svarus laimėjimas, tikėtina, kad tikrai ir ne paskutinis, nes Juozas – itin imlus ir pasiryžęs įveikti dar ne vieną...


Šiemet kurortui minint „Palangos dienų“ mažąjį jubiliejų – penkerių metų sukaktį, miesto šventė bus gausi naujų renginių bei konkursų. Miestiečiai varžysis plunksnos kare, kurdami haiku, įdomiausio muziejinio eksponato konkurse, pirmąsyk pamatys originalų 1899 m. pieštą Birutės parko planą, kartu su „Grubiuoju“ teatru paminės jo 25-metį ir...


Rugpjūčio 19 d. 12 val., „Pasaulinės švyturių dienos“ metu, bus minimas Šventosios švyturio 70 metų jubiliejus. Šventės svečiams bus suteikiama unikali galimybė aplankyti Šventosios švyturį, ne tik patekti į jo vidų, bet ir išvysti puikiai atsiveriančią Šventosios panoramą.


Birželio 29 d. Palangoje bus minimas ypatingas jubiliejus – kartu su visuomene Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) pareigūnai minės tarnybos veiklos 95-mečio jubiliejų. Beje, šiemet sukanka ir 25 metai nuo tos dienos, kai Nepriklausomybę atkūrusioje Lietuvoje pradėta kurti valstybės sienos apsauga.


Lygiai 100 dienų beliko iki tarptautinių 1000 km lenktynių, pagrįstai tituluojamų kaip didžiausia automobilių sporto šventė Baltijos šalyse. Šiemet jos bus neeilinės – 15-osios jų istorijoje. Nors tai dar ne akademinis jubiliejus, tačiau pirmoji ženklesnė sukaktis brangi bei įsimintina ne tik lenktynių organizatoriams, bet ir daugumai varžybose dalyvavusių...


Liepos 6 dieną Palangoje startavo interaktyvus pažintinis turas „Tiškevičių bulvaras“, pristatantis miesto svečiams ir patiems palangiškiams 20 objektų, ne tik puošiančių kurortą nuo grafų Tiškevičių laikų ir pripažintų saugotinomis kultūros vertybėmis, bet ir tokių, kurie iki mūsų dienų neišliko. Šis projektas – lyg įžanga į...


„Bočių“ laukia gražus jubiliejus

„Palangos tilto“ informacija, 2011 04 17 | Rubrika: Miestas

Pastaruoju metu „Bočių“ ansamblio nariai išgyvena kupinas malonaus nerimo dienas, kadangi artėja gražus 50-ties metų kolektyvo gyvavimo jubiliejus.


Botanikos parke atkuriamas mažasis parteris

Ugnė RAUDYTĖ, 2010 07 20 | Rubrika: Miestas

Palangos miesto savivaldybė parengė projektą „Palangos botanikos parko istorinės dalies restauracija ir pritaikymas viešoms reikmėms“. Pagal šį projektą buvo gautas finansavimas iš Europos Sąjungos, kurio vertė yra 3 603 455 litų.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius