Palangos frankofonų klubas tradiciškai minėjo Frankofonijos dieną

Rasa GEDVILAITĖ, 2017 03 20
Palangos frankofonų klubo aktyvi narė Miglė Jonaitienė dėkojo visiems Frankofonijos dienos minėjimo dalyviams.

Palangos frankofonų klubo aktyvi narė Miglė Jonaitienė dėkojo visiems Frankofonijos dienos minėjimo dalyviams.

Palangos frankofonų klubo, kitaip Lietuvos ir Prancūzijos asociacijos Palangos skyriaus, nariai jau daug metų rengia įvairius renginius Frankofonijos dienai paminėti. Šįsyk pagerbtas garsus prancūzų menininkas Edgaras Dega – popietė buvo skirta jo šimtosioms mirties metinėmis paminėti. Į renginį, vykusį Palangos gintaro muziejuje, atvyko gausus būrys prancūzų kalbos mylėtojų, tarp jų – ir daug jaunimo.

Prisimintas žymus menininkas
Kaip pasakojo Palangos frankofonų klubo iniciatorė Miglė Jonaitienė, Frankofonijos diena kurorte minima nuo 2011 metų. Kasmet vis sumanoma nauja tema. „Draugaujame su kitais Lietuvos ir Prancūzijos asociacijos miestų skyriais, konsultuojamės dėl minėjimų, tad minčių, kaip paminėti Frankofonijos dieną, kyla įdomių ir naudingų. Šią dieną stengiamės paskirti ir paskaitoms, ir smagiems susitikimams. Džiugu, jog minint Frankofonijos dieną, ir kitų mūsų organizuojamų renginių metu, įsitraukia daug jaunų žmonių“, – kalbėjo M. Jonaitienė.
Šiemet Frankofonijos diena buvo skirta paminėti prancūzų menininko Edgaro Dega mirties šimtąsias metines ir prikelti nemirštančią jo kūrybą. Paskaitą „Edgaro Dega kūryba: šokėjos, impresionizmas, fotografija ir dar šis tas“ skaitė VDU Menų fakulteto Menotyros katedros doc. dr. Aušrinė Cemnolonskė. Paskaitoje buvo pristatyta žymaus prancūzų impresionisto E. Dega kūrybinė biografija, atskleidžiama jo aistra fotografijai, japonų menui ir žavėjimasis moters kūno judesio plastika.
Edgaras Dega (1834 m. liepos 19 d. – 1917 m. rugsėjo 27 d.) – prancūzų menininkas, žymus savo tapybos, skulptūros, grafikos ir piešimo kūriniais. E. Dega dailininko autoritetas augo palaipsniui ir XX a. pradžioje jis jau buvo pripažįstamas vienu reikšmingiausių XIX a. antros pusės Prancūzijos menininkų. Garsiausiais jo kūriniais minimi: „Belelių šeima“ (iki 1869), „Šokio pamoka“ (1871, keletas variantų), „Medvilnės prekybos birža Naujajame Orleane“ (1873, pirmasis E. Dega kūrinys, kurį 1876 m. įsigijo muziejus), „Absentas“ (1876), 1886 m. eksponuota besiprausiančių moterų 6 aktų serija.
Vėliau padovanojo koncertą Palangos senosios gimnazijos mokiniai: Austėja Mikutytė, Teodora Žvilaitytė, Paulina Skrabytė, Algirdas Benetis, Dimitry Oliinyk, Iveta Danieliūtė, Domantas Ulevičius, Vilius Mickūnas (prancūzų k. mokytoja Živilė Kerpytė).

Daug nuveikta
M. Jonaitienė prisiminė, jog 2011-aisiais palangiškiams ir miesto svečiams buvo pristatyta iš Prancūzijos atsigabenta paroda „Rašytojų rankos“, o vaikams vaikų rašytoja Ula Šimulynaitė papasakojo apie savo sukurtus personažus – kotonus, kurie lankėsi Paryžiuje. Tokiu pavadinimu – „Kotonai Paryžiuje“ – pavadinta rašytojos knygelė.
2012 metais dėmesys buvo skirtas prancūzų rašytojui Romain Gary. Tuomet paskaitą apie lietuvių kilmės prancūzų rašytojo kūrybą ir gyvenimą skaitė aktorius Romualdas Ramanauskas.
Kitais metais pakviesta dėstytoja iš Vytauto Didžiojo universiteto pasakojo apie architektūrą, dar kitais metais buvo surengti prancūzų skaitymai kavinėje, 2015-aisiais buvo organizuota filmo peržiūra. Pernai buvo kalbėta apie Paryžių lietuvių literatūroje.
Palangos frankofonų klubas kasmet mini ne tik Frankofonijos dieną, bet ir Bastilijos paėmimo dieną liepos 14-ąją. Be šių įsimintinų dienų dar rengiama ir daug kitų įdomių susibūrimų, kurie kartais tarp gausybės renginių ir lieka nepastebėti. „Atrodo, organizuojame, mėgaujamės tuo, ką darome. Man asmeniškai labai patinka vykdyti šio klubo veiklą, bet niekada apie nuveiktus darbus garsiai nerėkiame, o kai to nedarai, atrodo, jog nieko ir nevyksta. Džiaugiuosi jaunais, aktyviais žmonėmis, kuriems tenka ir sunkiai dirbti, tačiau jie mielai patikėtus darbus atlieka. Pavyzdžiui, vasaros metu vyksta prancūzų filmų kino vakarai, mūsų klubo nariai pasiryžta juos titruoti. Tai nėra lengva. Prisidedame prie kino festivalio „Žiemos ekranai“ organizavimo. Labai daug žmonių dalyvauja šiame festivalyje. Pastaruoju metu jis buvo organizuojamas Gintaro muziejuje, susirinkdavo tiek žmonių, jog net sunku būdavo visus talpinti“, – kalbėjo Miglė.

Jungtinių tautų organizacija (JTO) paskelbė kovo 20-ąją Tarptautine prancūzų kalbos (frankofonijos) diena. Prancūzų kalba – viena iš šešių JTO oficialių kalbų.
Kiekvienai iš šių kalbų skirta minėtina diena: prancūzų (kovo 20 d.), kinų (balandžio 20 d. ), anglų (balandžio 23 d. – V. Šekspyro gimtadienis), rusų (birželio 6 d.), ispanų (spalio 12 d.), arabų (gruodžio 18 d.). Šios dienos skirtos kiekvienos iš kalbų istorijai ir kultūrai. Šiomis dienomis organizuojami kalbų kursai, vyksta įvairiausi kultūriniai, muzikiniai, pramoginiai renginiai.

Jūsų komentaras:

CAPTCHAMiglė Jonaitienė 2017-03-21 09:44 (migle.jonaitiene@gmail.com / IP: 85.206.11.225)
Dėkui Rasai Gedvilaitei gerą straipsnį. Tik norisi patikslinti - frankofonų klubo įkūrėja 1993 m. yra gerbiama prancūzų kalbos mokytoja Elena Čepuliavičienė. Klubo veikloje nuo pat jo įkūrimo aktyviai dalyvauja Angelė Martinkėniene, Jolanta Jonikienė, Ramunė Gecienė, Kastytis Aleknavičius, Dovilė Oškinytė, Gražina Oškinytė, Elena Karnauskaitė ir kiti. Prieš porą metų aktyviai ir šauniai į veiklą įsijungė prancūzų kalbos mokytoja Živilė Kerpytė. Nuoširdus DĖKUI visiems :)

Taip pat skaitykite

Sausio 13-ąją visa Lietuva, ir Palanga, minėjo Laisvės gynėjų dieną. 1991 metais šią dieną įvyko masinis taikus Lietuvos piliečių pasipriešinimas Sovietų Sąjungos vadovybei jėga paimti į savo rankas Vilniaus televizijos bokštą. Prie televizijos bokšto Vilniuje per 600 taikių ir neginkluotų žmonių buvo sužeista, žuvo 14. Televizijos bokštas buvo užimtas...


Palangos frankofonų klubo renginyje, vykusiame Palangos gintaro muziejuje, dalyvavo gausus būrys prancūzų kalbos mylėtojų, tarp jų daug jaunimo. Vieni iš jų – Palangos senosios gimnazijos mokiniai, padovanoję susirinkusiems į renginį koncertą. Tai Austėja Mikutytė ir Paulina Skrabytė, prancūzų kalba atlikusios dainas, Dimitry Oliinyk, originalo kalba skaitęs Jacques Prevert...


Palangos frankofonų klubo, kitaip Lietuvos ir Prancūzijos asociacijos Palangos skyriaus, nariai jau daug metų rengia įvairius renginius Frankofonijos dienai paminėti. Šįsyk pagerbtas garsus prancūzų menininkas Edgaras Dega – popietė buvo skirta jo šimtosioms mirties metinėmis paminėti. Į renginį, vykusį Palangos gintaro muziejuje, atvyko gausus būrys prancūzų kalbos...


Palangos šauliai iškilmingai minėjo Mindaugo karūnavimo dieną

"Palangos tilto" informacija, 2016 07 11 | Rubrika: Miestas

Liepos 6 dieną Palangoje vyko nemažai renginių, skirtų paminėti šalies Valstybingumo ir Mindaugo karūnavimo dienai. Šventės išvakarėse Palangos viešojoje bibliotekoje organizuotas koncertas, kurio metu patriotines dainas traukė Palangos kultūros ir jaunimo centro kolektyvai: moterų vokalinis ansamblis „Guboja“ ir „Jūros šaulių vyrų...


Tradiciškai kiekvienais metais Klaipėdos apskrities ugniagesiai gelbėtojai savo profesinę šventę švenčia vis kitame apskrities mieste. Šiais metais gegužės 2 dieną šventė vyko Skuodo mieste.


Balandžio 28 d. – Pasaulinė darbuotojų saugos ir sveikatos diena, kuria siekiama atkreipti didesnį visuomenės dėmesį į tą žalą ir skausmą, kuriuos sukelia abejingumas darbo sąlygoms, į darbdavio pareigą pasirūpinti, kad jos būtų saugios ir nekenktų sveikatai. Lygiai taip svarbu, kad ir darbuotojai suvoktų būtinybę patys saugoti save ir laikytis saugaus darbo reikalavimų....


Mokyklinukai minėjo Pasaulinę gyvūnijos dieną

Agnė LEKAVIČIENĖ, 2011 10 06 | Rubrika: Miestas

Spalio 4 dieną Palangos pradinė mokykla pusdieniui buvo virtusi mini zoologijos sodu, kurioje netrūko smagaus vaikų juoko ir šuniukų amsėjimo. Joje buvo minima Pasaulinė gyvūnijos diena. Svarbiausias renginio tikslas – ugdyti vaikų meilę bei globą gyvūnams. Šia proga vaikai į mokyklą skubėjo nešini savo naminiais gyvūnėliais: pelytėmis, triušiais...


Pirmąją vasaros dieną kasmet didžiausias dėmesys būna skiriamas vaikams, mat tą dieną minima Tarptautinė vaikų gynimo diena. Mažiesiems, nuolat skaidrinantiems pasaulį, tenka visos smagiausios pramogos, tarp jų klounai, atrakcionai, o kaip gi šventė ir be dovanų.


Praėjusią savaitę lietuviai minėjo Kovo 11-ąją – Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo 21-ąsias metines. Vieni aktyviau, kiti pasyviau, tačiau ši diena, žinoma, nepalieka abejingo nei vieno piliečio. Šią dieną minėjo ir palangiškiai, ypatingai šią dieną pagerbė jaunieji miestelėnai, dovanoję gražiausias dainas ir šokius Lietuvai.


Jaunieji palangiškiai kūrybingai minėjo gyvūnų dieną

„Palangos tilto“ informacija, 2010 10 11 | Rubrika: Miestas

Visą praėjusią savaitę Palangos miesto Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba minėjo Pasaulinės pasiutligės ir gyvūnijos dienas. Praėjusį pirmadienį renginį, pavadintą „Gyvūnas – mano draugas“, organizavo Šventosios pagrindinėje mokykloje, o vakar gausus būrys vaikų rinkosi Palangos pradinėje mokykloje, kur buvo vertinami jaunųjų gyvūnų mylėtojų darbai – piešiniai bei fotografijos....


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius
spaudos-radio-remimo-fondas