Paplūdimio maitinimas smėliu: vienas kilometras „suryja“ 7 milijonus litų

Linas JEGELEVIČIUS, 2011 03 16
Paplūdimio maitinimas smėliu: vienas kilometras „suryja“ 7 milijonus litų

Paplūdimio ruože netoli Botanikos parko burzgia galinga technika, dėmesį traukia įspūdingo dydžio vamzdžiai, o visą darbų aikštelę saugo pasamdyti akylūs saugos tarnybos vyrukai. Jie, beje, tik po derybų leido trumpai šnektelėti su paplūdimyje dirbančiais belgais - ruošiamasi paplūdimio maitinimo darbams. Paplūdimių maitinimas smėliu – itin brangus malonumas. Laimei, Palangos savivaldybės biudžetui darbai nekainuos nė cento – pinigus dosniai pažers motulė Europos Sąjunga.

 

Buvo numatyti darbai praėjusiems metams

Iš Europos Sąjungos lėšų finansuojamą paplūdimių papildymo smėliu projektą vykdanti Klaipėdos apskrities viršininko administracija jau pernai buvo numačiusi, kad, pasirašius sutartį su konkurso nugalėtojais, darbai bus padaryti iki praėjusių metų liepos mėnesio. Pagal sutartį paplūdimyje turėjo būti išpilta apie 200 tūkst. kubinių metrų smėlio.

Tačiau atplėšus konkurse dalyvavusių trijų užsienio bendrovių vokus (konkurse dalyvavo belgų, vokiečių bendrovės ir viena Lietuvos bendrovė) su pasiūlymais konkurso rengėjams kilo papildomų klausimų. Todėl numatytus darbus buvo nuspręsta atidėti iki šių metų pavasario. Pasibaigus teismams, paplūdimio maitinimo smėliu darbai buvo pradėti kovo pradžioje. Palangos paplūdimyje darbuojasi  Latvijos kompanija BMGS, turinti padalinius Estijoje, Rusijoje, Turkmėnistane ir Lietuvoje, ir belgų bendrovė „Dredging International“. Šios abi bendrovės laimėjo praėjusiais metais Aplinkos ministerijos organizuotą tarptautinį konkursą – sutiko darbus atlikti už 14 milijonų litų.  Didžiają dalį darbų finansuoja Europos Sąjunga. Už tiek paplūdimyje numatyta išpilti smėlio 2,1 kilometro dviejuose paplūdimio ruožuose. Į kurorto paplūdimį smėlis žemsiurbe  bus siurbiamas iš jūros netoli Juodkrantės.

 

Ruošiasi darbams

„Šiuo metu mes ruošiamės smėlio iš jūros pumpavimo darbams. Pirmiausia turėsime jūroje, kur yra didelis smėlio telkinys, atlikti kelis gręžinius. Planuojame, kad šiuos darbus pradėsime jau kitą savaitę (šnekėjomės kovo 10-ąją-aut), o baigsime pirmą ar antrą balandžio savaitę. Tada mes nutiesime vamzdžius smėliui siurbti ir pumpuoti į krantą. Tuomet beliks smėlį atvežti į paplūdimį Palangoje. Atliekant gręžinių įrengimo darbus, mums padės ir specialiai tokiems darbams skirtas laivas,“ - „Palangos tiltui“ sakė „Dredging International“ projektų vadybininkas Geert Goedminne. Jis sakė, kad darbus Palangos paplūdimyje administruoja šeši žmonės, o paplūdimyje darbus atlieka apie dešimt žmonių. Dauguma užsieniečiai – belgai, slovėnai, keli italai. Tačiau, įsibėgėjus darbams, tikimasi, kad dirbs apie dvidešimt darbininkų. Anot Goedminne, belgų bendrovė kai kuriems darbams atlikti samdo ir lietuviškas bendroves – iš jų nuomojama technika ir darbuotojai. Dar daugiau lietuvių ketinama priimti į darbą, kai prasidės paplūdimio maitinimo smėliu darbai. „Džiaugiamės, kad galime prisidėti prie vietinės ekonomikos – samdome lietuvius kai kuriems darbams, naudojamės vietine technika, perkame vietos degalus, nuomojamės viešbutį,“ – sakė belgų vadybininkas. Kaip sakė viešbučio „Prie parko“ administratorė, viešbutyje gyvena apie 15 užsieniečių.

Paplūdimio maitinimo smėliu darbus numatyta baigti iki gegužės vidurio.

 

Nesiryžta spręsti dėl kainos ir kokybės santykio

Palangos savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas B. Martinkus sakė, kad savivaldybei paplūdimio maitinimo smėliu projektas nekainuoja nė cento. „Didžiają dalį lėšų skyrė Europos Sąjunga, kažkiek prisidėjo Aplinkos ministerija, kuri ir rengė viešų pirkimų konkursą“, - sakė B. Martinkus. Jis džiaugėsi, kad jau dvi pastarąsias žiemas jūra nuo paplūdimio nenuplovė smėlio. „Žinoma, prie to prisidėjo ir tai, kad žiemos buvo šaltos, ir krantai buvo sukaustyti. Tačiau smėlio pylimo nauda paplūdimyje akivaizdi. Jeigu prieš trejus metus nebūtų paplūdimys pamaitintas smėliu, ko gero, dabar paplūdimio šiaurinėje dalyje visai neturėtume“, - spėjo valdininkas. Anot jo, jūra ypač ėmė kėsintis į paplūdimio smėlį, kai po naftą gabenančio tanklaivio nelaimės jūroje prieš dešimt metų, išsiliejus naftai, buvo nukastas nemažas paplūdimio ruožas. Kalbėdamas apie darbų kainą, B. Martinkus sakė: „Žinau, kad tokie darbai kainuoja labai didelius pinigus. Nesiimu spręsti apie darbų kainos ir kokybės santykį, bet paplūdimius maitinti smėliu yra tikslinga“, - įsitikinęs direktoriaus pavaduotojas.

Jūsų komentaras:

CAPTCHATaip pat skaitykite

Savivaldybės Ekstremalių situacijų komisija pirmadienį, kovo 23 d., priėmė sprendimą, kad nemokamas mokinių maitinimas (mokiniams, kurių tėvai gauna mažas pajamas) turi būti organizuojamas nuo kovo 23 d. iki karantino pabaigos.


Europos Sąjungos (ES) Regionų Komiteto šią savaitę organizuotame kasmetiniame renginyje, į Briuselį sukvietusiame tūkstančius bloko piliečių nuo Lisabonos iki Palangos, dvi temos skambėjo nuolat.


Baltijos pajūryje oficialiai įregistruoti trys nudistų paplūdimiai Nidoje ir Klaipėdoje – Giruliuose bei Smiltynėje, o neoficialių ir seniai pamėgtų bei lankomų nudistų pliažų ar zonų yra Juodkrantėje, Šventojoje ties Jūros gatve, Palangoje ties Birutės parku ir netoli Nemirsetos bei kitų mažiau žinomų vietų. Šventojoje šią vasarą intensyviai pradėti iš...


Palangos paplūdimio aukščiausią kokybę vėl liudys Mėlynoji vėliava

„Palangos tilto“, Palangos m. sav. inf., 2014 05 22 | Rubrika: Miestas

Prasidėjus kalendorinei vasarai, birželio 1 d., Palangos Birutės parko paplūdimyje vėl suplevėsuos Mėlynoji vėliava, liudijanti, jog šis paplūdimys atitinka aukščiausius kokybės reikalavimus.


Palangos miesto savivaldybės Taryba jau įpusėjo kadenciją. Jau mažiau kaip po dvejų metų įvyks kiti savivaldos rinkimai. Kokia Tarybos pusiaukelė yra jos lyderiui, merui Šarūnui Vaitkui? Kokias naujas, kurortą galinčias garsinti idėjas brandina miesto vadovas? Ar pavyks jam išlaikyti didelį palangiškių pasitikėjimą iki kitų rinkimų?


Sunku įsivaizduoti Palangos kurortą be banguojančios Baltijos jūros, auksinio paplūdimio, Birutės parko. Jūra visuomet turėjo įtakos ir tebeturi čia gyvenusių žmonių gyvenimo būdui, dvasinei kultūrai bei pragyvenimui. Palangos istorijos audros, kaip ir jūros bangos, Baltijos neaplenkė. Štai ir dabar, pirmosiomis sausio dienomis pajūryje šėlusi vėtra paliko pėdsaką mūsų...


Audra griovė tvorą, sieną, traukė elektros laidus, bet paplūdimio pagailėjo

Agnė LEKAVIČIENĖ, Alfredas PUMPULIS, 2011 11 28 | Rubrika: Miestas

    6 iškvietimai per naktį Palangos priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos vadovas Vidmantas Jarulis „Palangos tiltui“ sakė, jog žuvusių ar traumuotų žmonių dėl sustiprėjusio vėjo nėra. Nors sekmadienio naktį siaučiantis uraganinis vėjas didelės žalos miestui ir nepadarė, užmigti sugebėjo nedaugelis. Naktį vėjo gūsiams pasiekus 33 metrų...


Paplūdimio ruože netoli Botanikos parko burzgia galinga technika, dėmesį traukia įspūdingo dydžio vamzdžiai, o visą darbų aikštelę saugo pasamdyti akylūs saugos tarnybos vyrukai. Jie, beje, tik po derybų leido trumpai šnektelėti su paplūdimyje dirbančiais belgais - ruošiamasi paplūdimio maitinimo darbams. Paplūdimių maitinimas smėliu – itin brangus malonumas. Laimei, Palangos savivaldybės...


Valdantieji planavo, kad dar ši Tarybos kadencija patvirtins paplūdimio tvarkymo ir viešųjų vietų išdėstymo schemą, bet, regis, išeis šnipštas. Vieša paslaptis, kad valdantieji norėtų dar iki savivaldos rinkimų surengti konkursus „restoraninėms“ vietoms paplūdimyje užimti. Bet valdančiųjų siekius žlugdo pernelyg didelė kritika pateiktai schemai, net iš savųjų tarpo – praėjusiame Tarybos...


Iš paplūdimio išvežta 400 tonų dumblių

„Palangos tilto“ informacija, 2010 09 06 | Rubrika: Miestas

Šią savaitę Palangos paplūdimyje, nuo Centrinės gelbėtojų stoties iki Palangos tilto, visus itin nustebino išmestų dumblių gausa. Kaip pasakojo UAB „Palangos komunalinis ūkis“ direktorius Konstantinas Skierus, išvežta 400 tonų dumblių.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius
spaudos-radio-remimo-fondas