Po trūklio lervų aptikimo Kretingos vandenyje – dėmesys biologinei taršai ir Palangoje

Po trūklio lervų aptikimo Kretingos vandenyje – dėmesys biologinei taršai ir Palangoje

2016 03 17

Šį antradienį, kovo 15 dieną, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Palangos VMVT vyko pasitarimas tema „Prevencinės priemonės geriamojo vandens saugai ir kokybei užtikrinti“. Pasitarime dalyvavo Palangos miesto savivaldybės administracijos, UAB „Palangos vandenys“, UAB „Kretingos vandenys“, Kretingos ir Palangos VMVT vadovai bei atsakingi specialistai. Pagrindinis uždavinys – numatyti prevencines priemones geriamojo vandens saugai ir kokybei užtikrinti, pasidalinti patirtimi su kolegomis ir atsakingais kitų tarnybų specialistais.
Palangos VMVT viršininkė Virginija Grigalauskienė priminė pasitarimo dalyviams, kokią svarbią vietą mūsų visų gyvenime užima vanduo.
Dalyviai prisiminė, kad pernai liepos mėnesį nustatyta Kretingai tiekiamo vandens biologinė tarša – vandenyje buvo aptiktos uodo trūklio lervos. Vandens tiekėjų ir sanitarijos specialistų pastangos galutinai išvalyti geriamą vandenį nuo uodo lervų buvo tik iš dalies sėkmingos ir aiškaus galutinio sprendimo vis dar nėra.
Viršininko pavaduotoja-valstybinė maisto produktų inspektorė Birutė Simutienė trumpai supažindino susirinkusius su valstybine geriamojo vandens kontrole Palangoje.
UAB „Palangos vandenys“ tiekia geriamąjį vandenį 98 proc. Palangos gyventojų. Visas gyventojams tiekiamas vanduo yra požeminis, išgaunamas iš 220-250 m gylio gręžinių II-ojoje (Austėjos g.), III-ojoje (Dobilo gyv.), Šventosios (Mokyklos g.) vandenvietėse. Išgautas vanduo gerinamas specialiuose vandens gerinimo įrenginiuose vandens ruošykloje, kurioje atliekamas geležies ir fluoro pertekliaus šalinimas. Geriamojo vandens vamzdynų ilgis Palangoje – per 170 km. UAB „Palangos vandenys“ vykdo geriamojo vandens programinę priežiūrą. Vandentiekiu tiekiamo geriamojo vandens kokybę kontroliuoja atestuota UAB „Palangos vandenys“ vandens tyrimo laboratorija. Pagal grafikus, suderintus su Palangos VMVT, tyrimams vandens mėginiai imami iš skirtingų taškų – vandenvietėse, vandens ruošykloje bei skirtingose miesto vietose (vaikų ugdymo įstaigose, maisto gamybos ir viešo maitinimo įmonėse, sveikatos priežiūros įstaigose ir kt.). Du kartus per savaitę vandens mėginiai paimami iš 5-10 skirtingų vietų. Esant nusiskundimams, vanduo tiriamas ir pas gyventojus. Vartotojams tiekiamame vandenyje mikrobinės taršos atvejų nebuvo.
Vartotojų skundų gaunama retai: 2008 m. pasitvirtino skundas dėl vandens spalvos ir nuosėdų. Tyrimo metu nustatyta, kad sugedus geležies šalinimo įrenginiui Nemirsetos vandenvietėje, bendrosios geležies kiekis geriamajame vandenyje viršijo leistiną normą 4 kartus. Gedimą pašalinus, buvo užtikrinta vandens kokybė. 2009 m. S. Nėries g. gyventojas skundėsi dėl nepriimtino geriamojo vandens kvapo (buvo jaučiamas naftos produktų kvapas). Patikrinimo metu nustatyta, kad vanduo naudojamas tik sezono metu, todėl vamzdynuose užsistovėjo. Vamzdynai buvo seni, sujungimo vietos buvo užsandarintos tepalu, nuo kurio vanduo įgavo naftos kvapo. Tačiau už vamzdynus nuo įvado atsako pats vartotojas, todėl vandentiekio kaltės nenustatyta.
2015 m. vartotoja skundėsi, kad miesto centre iš čiaupo bute bėga rudos spalvos vanduo. Ištyrus vandens mėginį nustatyta, kad geležies kiekis leistiną normą viršija dvigubai. Vartotoja nepastebėjo pranešimo apie vykdomus vamzdynų remonto darbus, kai trumpam sustabdomas vandens tiekimas. Atnaujinus, iš čiaupo bėga rudos spalvos vanduo, nes sukeliamos vamzdynuose geležies oksidų nuosėdos. Mokslininkų įrodyta, kad padidintas geležies kiekis nėra toksiškas žmogaus organizmui, tačiau jis kenkia buitiniams prietaisams, spalva ir kvapas nepriimtini vartotojams.
Sukaupti ne vienerių metų duomenys rodo, kad mūsų miesto gyventojai vartoja labai geros kokybės geriamąjį vandenį.
Kretingos VMVT vyriausioji specialistė-maisto produktų inspektorė Regina Slušnienė papasakojo apie svarbiausius darbus, šalinant biologinės taršos padarinius Kretingos mieste nuo 2015 metų liepos mėnesio.
Pasitarimo dalyviai domėjosi, kaip uodo trūklio lervos galėjo patekti į viešai tiekiamą geriamąjį vandenį.
UAB „Palangos vandenys“ vandentiekio tarnybos vedėjas Vytautas Ramonas pasitarimo dalyvius informavo, kad Palangos miesto vartotojams geriamas vanduo tiekiamas iš Palangos (antrosios ir trečiosios), Šventosios, Nemirsetos ir Būtingės vandenviečių. Bendras visų vandenviečių pajėgumas yra 30 tūkst. kub. m per parą ir kad geriamojo vandens kokybė šiuo metu yra gera ir nuolat kontroliuojama. Periodiškai yra atliekamas vandens rezervuarų valymas ir dezinfekcija. Specialistas pasidalino nuomone, kaip efektyviau galima būtų atlikti miesto vandentiekio tinklų plovimą panaudojant suspaustą orą.
UAB „Palangos vandenys“ direktorius Virgilijus Beržanskis į pasitarimą atvyko su jau patvirtintu „Vandens tiekimo sistemos apsaugos nuo biologinės taršos prevencijos planu“. Numatyti konkretūs darbai, kurie bus atliekami iki gegužės pradžios. Vandentiekio vadovas pateikė ir „Reagavimo, nustačius makrobestuburius vandentiekio sistemoje, priemonių planą“.
Palangos VMVT viršininkė V. Grigalauskienė apibendrindama pasakė, kad pasitarimas buvo naudingas visoms pusėms: ir vandens tiekėjams, ir kontroliuojantiems specialistams.

Birutė SIMUTIENĖ
Palangos Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnybos
Viršininko pavaduotoja-valstybinė maisto produktų inspektorė


Jūsų komentaras:

CAPTCHATaip pat skaitykite

Rytoj, rugsėjo 3 d., Palangos Birutės parkas pakvies į jau vienuoliktąjį tradicinį renginį – čia bus švenčiama Birutės parko diena. Šiemet išskirtinis dėmesys skiriamas laiškams.


Saulei plieskiant, Šventoji praėjusios savaitės viduryje buvo panaši į San Paulą Brazilijoje – tūkstančiai poilsiautojų kaip ruoniai vartėsi paplūdimyje, sruvo miestelio gatvėmis, o automobiliais buvo užkištas, neretai paminant visas miesto taisykles, kiekvienas gyvenvietės lopelis. „Darbų itin daug Šventojoje tokią savaitę, bet mūsų dėmesys –...


Šį antradienį, kovo 15 dieną, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Palangos VMVT vyko pasitarimas tema „Prevencinės priemonės geriamojo vandens saugai ir kokybei užtikrinti“. Pasitarime dalyvavo Palangos miesto savivaldybės administracijos, UAB „Palangos vandenys“, UAB „Kretingos vandenys“, Kretingos ir Palangos VMVT vadovai bei...


„Shodan” vadovui – šalies vadovų dėmesys

"Palangos tilto" informacija, 2013 10 14 | Rubrika: Sportas

Minint kūno kultūros ir sporto dieną Palangos karate kiokušin mokyklos „Shodan“ mokytojas Lukas Kubilius sulaukė aukščiausių šalies vadovų – prezidentės Dalios Grybauskaitės bei ministro pirmininko Algirdo Butkevičiaus, taip pat Kūno Kultūros ir sporto departamento dėmesio. Lukui šie metai buvo patys sėkmingiausi karatė kelyje – Vilniuje...


Palangos jaunimą mokė saugiai elgtis vandenyje

„Palangos tilto“, Palangos m. sav. inf., 2013 06 13 | Rubrika: Miestas

Palangos jaunuoliams kurorto paplūdimyje primintos saugaus elgesio vandenyje taisyklės. Padėti skęstančiajam, suteikti pirmąją pagalbą bei užbėgti nelaimei už akių juos mokė profesionalūs gelbėtojai, budintys centrinėje Palangos gelbėjimo stotyje.


Birželio 11 d., 14 val., 14-18 metų jaunuoliai kviečiami atvykti prie Palangos gelbėjimo stoties, kur vyks mokymai „Būk saugus vandenyje. Pirmoji pagalba skęstančiajam“. Metodinę pagalbą suteiks bei su pagrindinėmis taisyklėmis mokymų dalyvius supažindins Palangos gelbėtojų stoties darbuotojai.


Jau dešimtmetį organizuojama „Rožinio kaspino“ autobusiuko akcija per ilgąjį savaitgalį užsuko ir į pajūrį. Moterys pasitikrinti krūtis Palangoje bei Šventojoje galėjo pora dienų. Kaip „Palangos tiltui“ pasakojo akcijos koordinatorė Beata Krapikaitė, į jų autobusiuką užsuko įvairaus amžiaus moterys: nuo 21 iki 79 metų. Išvis per dvi dienas...


101 žmogus kurorte atsakingas už čia vyraujančią švarą ir tvarką. Tarsi bitelės kasdien dūzgia po miestą UAB „Palangos komunalinis ūkis“ darbuotojai, suburti direktoriaus Konstantino Skieraus. „Tik užėmęs naujas pareigas pasakiau, jog nemėgstu tinginių ir girtuoklių“, - savo darbo pradžią Palangoje, prieš penkerius metus, prisiminė direktorius. Panašu, jog puikiai sustyguota komanda vadovo...


Šalies menininkų dėmesys – kuršių kraštui

Dalia JURGAITYTĖ, 2009 07 19 | Rubrika: Sveikata

Liepos pabaigoje Šventojoje vyks jau ketvirtasis šalies menininkų vasaros pleneras. Kaip „Palangos tiltui“ sakė projekto įgyvendintojas skulptorius Petras Baronas, šįsyk kūrėjų dėmesys bus skirtas istoriniam, kultūriniam, archeologiniam kuršių žemių paveldui.


Miesto vizija – dėmesys sportui ir kultūrai

Dalia JURGAITYTĖ, 2009 02 17 | Rubrika: Miestas

Kas savaitę susitikime su spaudos atstovais miesto meras Vytautas Stalmokas supažindino su numatomais įgyvendinti projektais sveikatinimo, sporto, turizmo srityse.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius