Stintų šventės populiarumas neblėsta, o kitąmet ji – jubiliejinė

Rasa GEDVILAITĖ, 2017 02 09
Pasidabinę išskirtinėmis aprangomis Stintų ordino nariai jau prieš mėnesį susirinko aptarti Stintų šventės organizacinių reikalų.

Pasidabinę išskirtinėmis aprangomis Stintų ordino nariai jau prieš mėnesį susirinko aptarti Stintų šventės organizacinių reikalų.

Jau kitą savaitgalį vėl į Palangą sugrįš vasariškas šurmulys. Vasario 17-19 dienomis vyks Stintų šventė – tradicinė kurorto žiemos šventė, kasmet sulaukianti vis didesnio populiarumo. Kaip teigė vienas iš organizatorių, save pristatantis Stintų ordino kancleriu Nerijus Stasiulis, šios šventės sėkmės paslaptis yra paprasta – ši šventė įkvepia įvairias iniciatyvas, kurios tik ir skatina dar intensyviau dalyvauti šventėje.

Steigs asociaciją
Įprasta, jog visų renginių organizavimas „nutupia“ ant Palangos kultūros ir jaunimo centro darbuotojų pečių, tačiau Stintų šventė yra išskirtinė tuo, jog ją organizuoja entuziastingai nusiteikę Stintų ordino nariai.
„Sudaryta darbo grupė „Stintų ordinas“, kuri ir atlieka organizacinius darbus. Mūsų grupelė visus 14 metų šventę ir organizuoja. O kitąmet Stintų šventė bus jubiliejinė – penkioliktoji. Ketinama įkurti asociaciją „Stintų ordinas“, kuri ir apsiimtų organizuoti visą šventę. Tuomet būtų galima rengti ilgalaikius planus. Kultūros ir jaunimo centras, reikia suprasti, nepajėgus aprėpti tiek daug renginių, juk jiems tenka organizuoti visas šventes, minėjimus, didžiosios šventės reikalauja ypač daug dėmesio ir resursų“, – kalbėjo Stintų ordino kancleris.
Minėto ordino nariai likus maždaug mėnesiui kasmet susirenka aptarti šventės organizacinių detalių. Žinoma, visi tuomet turi galimybę ir paskanauti agurkais kvepiančios žuvies, suviliojančios kasmet į Palangą būrius žmonių.
„Ruošdami stintų patiekalus šventei palangiškiai nebando labai radikalai improvizuoti, nes viskas, kas yra skaniausia, jau yra seniai atrasta ir patikrinta. Keturiolika šventės „Palangos stinta“ metų įrodė, kad patys skaniausiai patiekalai yra nesikeičiantys – populiariausia kasmet būna šviežiai kepta stinta, antra vieta be konkurencijos atitenka marinuotai, trečia – vytintai arba rūkytai stintai. Šalia šių bei kitų tradicinių patiekalų, kasmet pasiūloma ir naujovių. Pavyzdžiui, šiemet bus siūloma paragauti stintų ikrų kotletukų, „dešrainių“, kurių dešrelę pakeis stinta, kitų neįprastų patiekalų su stinta. Džiaugiamės, kad jau ne vienerius metus „Palangos stintos“ metu vyksta ir Stintų barbekiu čempionatas, kurio metu geriausi Lietuvos virėjai gamina naujus skanius patiekalus. Tie patiekalai, kurie pasitvirtina Stintų barbekiu čempionato metu, vėliau visus metus siūlomi įvairiuose šalies restoranuose“, – prieš mėnesį aptarinėjant Stintų šventę su Stintų ordino nariais tada kalbėjo Stintų ordino kancleris N. Stasiulis.
Beje, Stintų ordinas kartais dar ir pasipildo naujais nariais, pavyzdžiui, šiemet inauguruotas palangiškis tautodailininkas Linas Žulkus, kuriam patikėta rūpintis „Palangos stintos“ mugėje siūlomų tautodailininkų dirbinių pasiūla bei įvairove.

Visapusiška nauda
Vienas iš organizatorių neabejoja, jog Stintų šventė yra svarbi miesto įvaizdžio kūrimo detalė. „Taip kurortas gali parodyti, jog yra gyvas ne tik vasarą. Ir žiemą čia esama įdomių renginių, traukiančių minias žmonių. Septinta Stintų šventė iš eilės yra anšlaginė, vadinasi, ši šventė jau pripažįstama, įtraukiama į svarbiausių šalies švenčių kalendorių, o tai įrodo, jog verta atvažiuoti, čia yra ką veikti“, – sakė N. Stasiulis.
Šventės naudą pašnekovas įžvelgė dvejopą: žmonės atvyksta ir kurorte palieka pinigus, vadinasi, gelbsti verslininkams, tautodailininkams, bet papildomas yra ir miesto biudžetas, visgi atvykę žmonės tuoj pat neišvyksta, lieka nakvoti, vadinasi, moka „pagalvės“ mokestį.
Šiemet Stintų šventėje panoro savo gaminiais prekiauti rekordinis dalyvių skaičius – 300. Surinkta apie 9000 eurų mokesčio.
Į šventės organizatorius kreipiasi ir iniciatyvūs žmonės, kurie įsteigia prizus. Šiemet atsirado žmonės, kurie pasiūlė įsteigti prizus geriausiems žvejams – vieną skirs moteriai, kitą – vyrui. Geriausieji į namus grįš su šašlykinėmis.
„Ši šventė dėl to ir yra sėkminga, nes prie jos noriai prisideda daug žmonių. Ir tai yra vienintelė šventė, kurioje dalyvavo Prezidentė, kiek daug buvo atvykusių aukštas pareigas užimančių pareigūnų. Jie visi buvo inauguruoti į Stintų ordino narius. Ką įsipareigoja tapę nariais? Mūsų vienintelis noras yra tas, jog jie nepamirštų populiarinti šventės ir gintų priekrantės žvejus. Aktuali tema yra ir Šventosios uostas, būtina pagalba, užtarimas jam atstatyti. Mes, visuomenininkai, galime žaidimų forma skleisti žinią, transliuoti ją per televiziją, spaudą ir kitur, o politikai turi kitokių prieigų“, – kalbėjo N. Stasiulis.

Tradicijos nėra blogai
Kartais pasigirsta lietuviams būdingų pabambėjimų, jog tradicinės šventės tampa nuobodžios, nes viskas kartojasi metai iš metų, niekas nesikeičia. Tokiems žmonėms Stintų ordino kancleris atšauna: „Stintų šventė yra tokia populiari dėl to, jog į ją kaip tik žmones ir vilioja stabilumas. Tai yra žvejiška, žuvies šventė, skirta atkreipti dėmesį į žvejus. Žmonės kartais klausia, kodėl nekeičiame rungčių. Sugalvoti kažką nauja nėra sunku, greit galėtume prigalvoti, bet ar tai būtų tai, ko reikia žmonėms. Žmonės atvyksta į Stintų šventę žinodami, kas joje laukia, žino, ką nori išbandyti ir ko jie nori. Į šventę metai iš metų susirenka rungčių čempionai. Jie atvažiavę į šventę ir neberadę savo išbandytų rungčių, be abejonės nusiviltų. Ne be reikalo yra taip vertinama tradicija. Kažkiek naujovių reikia, bet visuma turi išlikti“.
Stintų ordino kavalieriai atsakingai prižiūri ir prekiauti kermošiuje norinčius dalyvius – atsakingai kontroliuoja šventės turinį. „Būna, kad pyksta ant manęs kai kurie norintys prekiauti žmonės, nes jie neatitinka šventės tematikos. Pagrinde siekiama, kad būtų prekiaujama kuo daugiau žuvimi, ypač stinta“, – teigė pašnekovas.
Jau daug metų organizuojama šventė sulaukia palankaus atgarsio ir tarp prekybininkų, todėl nieko keisto, jog šiemet sulaukta rekordinio skaičiaus dalyvių, pareiškusių norą prekiauti kermošiuje. Dėl to šventė vien J. Basanavičiaus gatvėje nebeįsitenka, prekybininkams bus suteiktas plotas ir Vytauto g. atkarpoje.
„Į Šventę atvyksta srautas žmonių, pasiryžusių pasivaikščioti po kermošių, rasti sau tinkamų prekių. Vieni prekybininkai vos spėja suktis ir aptarnauti nusidriekusias žmonių eiles. Būna ir abejojančių, ar verta atvykti, ar bus naudos. Bet greit sklinda kalbos iš lūpų į lūpas. Vienas kitam pasako, rekomenduoja. Žinoma, priklauso ir nuo pačių prekių paklausos“, – kalbėjo Stintų ordino kancleris N. Stasiulis.

Laukia gausaus svečių būrio
Jau keturioliktoji šventė „Palangos stinta“ tradiciškai šurmuliuos tris dienas – vasario 17-19 dienomis, bet didžiausio svečių skaičiaus laukiama šeštadienį, vasario 18 d.
Neabejojama, jog Stintų šventės metu J. Basanavičiaus gatvėje nestigs nei stintų, nei linksmybių – šventinę nuotaiką palaikys skambančios žvejiškos melodijos, nosį kutens kepamos stintos kvapai, savo meistriškumą demonstruos stintų barbekiu čempionato meistrai, o sugebėjimais stebins stintų valgymo čempionato, valties tempimo bei inkaro laikymo varžybų dalyviai.
Norintieji namo parsivežti lauktuvių, tai pat turės iš ko pasirinkti – pramogautojų dėmesio lauks specialiai šventei marinuotos ir išradingai supakuotos marinuotos stintos, šviežia žuvis, taip pat – kiti gardumynai bei tautodailininkų siūlomi dirbiniai.
Tikimasi, kad šviežia stinta pakvipusi Palanga sulauks ir itin gausaus svečių skaičiaus, tad Stintų šventės organizatoriams teko ieškoti būdų, kaip sutalpinti šventėje visus norinčiuosius. Apsispręsta šventės vietą išplėsti – šiemet „Palangos stinta“ šurmuliuos ne tik J. Basanavičiaus gatvėje bei Jūratės ir Kastyčio skvere, bet ir Vytauto gatvės atkarpoje nuo sankryžos su Kretingos gatve iki Kurhauzo. Kurhauzo kiemas taip pat bus išnaudotas pramogoms – čia veiks interaktyvi zona, skirta mažiesiems šventės svečiams.
Šventę „Palangos stinta“ praturtins ir vasario 18 d. vyksianti sveikuolių šventė „Palangos ruoniai 2017“ – tradicinės vadinamųjų ruonių maudynės žiemiškoje Baltijoje ties jūros tiltu itin domina smalsuolius.

 

Jūsų komentaras:

CAPTCHATaip pat skaitykite

Šilta žiema prie Baltijos krantų siūbtelėjo daug stintų, o Palangos tiltą apniko žvejai, kurie stintoms traukti ant tilto tvirtina žuvų tinklinių samčių kranus (žvejai juos vadina „keseliais“), kitus kėlimo mechanizmus. Į „Palangos tiltą“ šią savaitę pasipylė skambučiai: „Žvejybos įrankiai tvirtinami darant įpjovas tilte. Be to, toks jų...


Penktadienį, balandžio 26 d., Palangai Šveicarijoje, Montrė kurorte, perduota estafetė kitąmet rengti prestižinį muzikos pasaulio renginį – Europos varinių pučiamųjų orkestrų čempionatą. Tad jau po metų, 2020 m. gegužę, pučiamųjų pasaulį praturtins istorinis įvykis – Europos varinių pučiamųjų orkestrų čempionatas pirmą kartą vyks ne Vakarų, o Rytų Europoje.


Palanga intensyviai rengiasi jau šeštadienį, vasario 17 d., vyksiančiai Stintų šventei, o žvejai – tradicinei šios šventės daliai – stintų meškeriojimo varžyboms Mero taurei laimėti.


Palangoje jau vis labiau juntamas stintų kvapas – iki jubiliejinės, penkioliktosios Stintų šventės liko mažiau nei mėnuo. Renginio organizatoriai žada – gerų, laiko patikrintų pramogų bei atrakcijų šventėje tikrai nestigs.


Jau kitą savaitgalį vėl į Palangą sugrįš vasariškas šurmulys. Vasario 17-19 dienomis vyks Stintų šventė – tradicinė kurorto žiemos šventė, kasmet sulaukianti vis didesnio populiarumo. Kaip teigė vienas iš organizatorių, save pristatantis Stintų ordino kancleriu Nerijus Stasiulis, šios šventės sėkmės paslaptis yra paprasta –...


Palangą jau daugiau nei dešimtmetį garsinanti Stintų šventė įgauna tarptautinį atspalvį – antradienį Liepojoje (Latvija) pasirašytas bendradarbiavimo susitarimas, kuriuo užtikrinamas Palangos ir Liepojos bendradarbiavimas turizmo srityje. Tarp dokumente numatomų bendrų abiejų miestų renginių – kiekvieną vasarį Palangoje ir Liepojoje vykstanti Stintų...


Ko sulauksime: Stintų šventės ar stintų turgaus?

Alvydas ZIABKUS “Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2014 02 13 | Rubrika: Savaitės komentaras

Vienuoliktus metus Palangą žiemos metu garsinančios Stintų šventės organizatoriai, dalyviai bei savaitgalį į didžiausią šalies kurortą traukti planuojantys svečiai sulaukė gerų žinių iš sinoptikų. Savaitės pradžioje šventės dieną lietų ir smarkų vėją pranašavę meteorologai visus skuba nuraminti: prognozuotas lietus turėtų išsilyti šventės...


Šį šeštadienį Palangoje vyksianti šventė „Palangos stinta“ į kurortą privilios ne tik šios agurkais kvepiančios žuvies mėgėjus, bet ir žvejus – būtent stintų meškeriojimo nuo jūros tilto varžybos šeštadienį paskelbs šventinių pramogų pradžią.


Ar nepritrūks Stintų šventėje... stintų? Praėjusią savaitę vietos žvejai dėl šąlančios jūros buvo priversti ištraukti tinklus bei persikelti į Kuršių marias. Šventės organizatoriai tikisi, kad pasikeis vėjo kryptis ir galbūt nupūs ledus, kad vietos žvejai kitam savaitgaliui galėtų parūpinti Baltijoje sugautų stintų.   Tikisi palankesnio oro...


Visokiausi niekučiai, pradedant statulėlėmis, baigiant tūkstančio litų vertės gintariniais karoliais, derybos dėl kelių centų, vagystės. J.Basanavičiaus gatvėje ar šalia jos prekiaujantiems smulkiesiems verslininkams tai yra įprasta rutina. Šiems žmonėms nebaisus joks lietus ar uraganas. Suvenyrų pardavinėjimas jiems dažniausiai yra vienintelis pajamų šaltinis.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius
spaudos-radio-remimo-fondas