Su bibliotekos pinigais buhalterė elgėsi kaip pelė savo aruode

Linas JEGELEVIČIUS, 2012 01 26
Su bibliotekos pinigais buhalterė elgėsi kaip pelė savo aruode

 Palangos viešoji miesto biblioteka neparduoda bandelių ar alaus, bet įstaigos buhalterė Rima Padroštytė per du metus mažai grynaisiais pinigais operacijų vykdančioje įstaigoje sugebėjo pasisavinti 26 355 litus. Savivaldybės kontrolės ir audito tarnybai išaiškinus pinigų trūkumą, direktorius Kęstutis Rudys paskubėjo nesąžiningą darbuotoją atleisti, o kontrolės medžiaga buvo atiduota prokuratūrai.


 Įtarimai kilo patiems darbuotojams

Kontrolės ir audito tarnyba atliko bibliotekos grynųjų pinigų apskaitos patikrinimą sulaukus iš bibliotekos darbuotojų pranešimų, kad nuo 2009 metų, įnešant pinigus į kasą, jiems nebebuvo išduodamas kasos pajamų orderio antrasis egzempliorius arba jo kvitas.

Patikrinimas buvo atliktas nuo 2009 metų iki 2011 metų gruodžio 20 dienos.

Jo metu nustatyti Kasos darbo organizavimo ir kasos operacijų atlikimo taisyklių pažeidimai: 2009 metais nebuvo sudarytos kasos apyskaitos, nevesta kasos knyga, didžioji dalis išrašytų kasos išlaidų orderių neturi visų reikalaujamų rekvizitų: vadovo, buhalterio ar kasininko parašų, nenurodyti dokumentai, kurių pagrindu buvo iš kasos išmokami pinigai; nėra nustatytos ir vadovo patvirtintos pinigų sumokėjimo tvarkos ir terminų.

Palyginus patikrinimo metu surinktus duomenis su apskaitos duomenimis, bibliotekoje nustatytas grynųjų pinigų trūkumas – 26 355,21 litai, 2009 metų grynųjų pinigų trūkumas – 13445,46 Lt. 2010 metų grynųjų pinigų trūkumas – 3994 Lt. 2011 metų grynųjų pinigų trūkumas – 8915,75 Lt.

Trūkumas nustatytas remiantis tų metų banko išrašais, kasos aparatų žurnalais bei išrašytomis sąskaitomis-faktūromis ir pirkimo kvitais.

Nustatyta, kad ne visada buvo vedama kasos knyga, patikrinimo metu nerastas nė vienas išrašytas kasos pajamų orderis.


 Audito medžiagą atidavė prokuratūrai

„Bibliotekos inventorizacija buvo atlikta kaip dalis savivaldybės biudžeto audito dalis. Visą audito medžiagą atidavėme Palangos prokuratūrai, nes įtariame piktnaudžiavimą“, – „Palangos tiltui“ sakė savivaldybės kontrolės ir audito tarnybos kontrolierė Aušra Kedienė.

Pagal Biudžetinių įstaigų buhalterinės apskaitos organizavimo taisykles, už biudžetinės įstaigos buhalterinės apskaitos organizavimą atsako biudžetinės įstaigos vadovas, o už visų tinkamai įformintų ir apskaitos dokumentais pagrįstų ūkinių įvykių ir ūkinių operacijų įtraukimą į apskaitą – įstaigos vyriausiasis buhalteris.

„Akivaizdu, kad kontrolės bibliotekoje trūko“, – sakė kontrolierė.

Ji įpareigojo Palangos viešosios bibliotekos direktorių išieškoti įstaigai padarytą 26355,21 Lt žalą ir ją pravesti į Savivaldybės biudžetą, o pažeidimus padariusius asmenis – drausminėn atsakomybėn.

R. Padroštytė sausio 13-ąją grąžino trūkstamus pinigus, o sausio 16-ąją direktorius K. Rudys pasirašė įsakymą darbuotoją atleisti.

 

Elgesys įtarimų nesukėlė

Direktorius sako, kad atleista buhalterė, įtariama, gviešėsi pinigus, surinktus už bibliotekoje teikiamas kopijavimo paslaugas, taip pat buvo paimti pinigai iš banko.

„Nuimdavo pinigus ir jų nepadengdavo. Matyt, trūko ir mano kontrolės. Bet kuo gali bet kuris direktorius pasitikėti, jei ne savo buhaltere pirmiausia? O buhalterija, prisipažinsiu, nėra mano stiprioji pusė“, – sakė „Palangos tiltui“ bibliotekos direktorius.

Jis teigė, kad R. Padroštytės elgesys įtarimų direktoriui nesukėlė.

„Atlyginimai buvo mokami laiku, buvo reguliariai atsiskaitoma už paslaugas. Išlaidų yra galybė, visų ir nesukontroliuosi. Tiesa, kartą kilus įtarimams dėl esamų pinigų kasoje už kopijavimo paslaugas, sutikrinome pinigų likutį su kasos aparato parodymais, bet viskas atitiko“, – prisiminė K. Rudys.

Anot jo, pinigus savinosi tik R. Padroštytė.

„Nei kontrolės tyrimas, nei mūsų vidaus tyrimas neatskleidė, kad prie to būtų prisidėję ir kiti darbuotojai“, – sakė direktorius.

Bibliotekos vadovas ketina skelbti konkursą buhalterės pareigoms užimti.

Jūsų komentaras:

CAPTCHA... 2012-01-28 11:45 (IP: 78.60.47.243)
O siaip vadovaujantis LR buhalterinės apskaitos istatymu, Darbo kasos tisykliu organizavimo tvarka vyriausiasis buhalteris( buhalteris) neturi teise priimti ir apskaityti grynuosius pinigus. Tam tikslui privalo būti kasininkas. Taip atsiranda einamoji paskesnioji finansine kontrolė. Taip, kad sioje situacijoje kaltas ir direktorius, kuris atsako uz apskaitos organizavimą ir kontrolę.

Taip pat skaitykite

Iš atostogų Prancūzijos Alpėse per Milaną į Palangą grįžęs Leonas Šidlauskas, Palangos senosios gimnazijos direktorius, dvi savaites dėl koronaviruso grėsmės praleido namuose.(VISĄ STRAIPSNĮ SKAITYKITE LAIKRAŠTYJE "PALANGOS TILTAS").


Palangos viešoji biblioteka šį pavasarį švenčia garbingą 80-mečio jubiliejų. Prisiminkime keletą bibliotekos istorijos epizodų…


Trečiadienį „Palangos tiltas“ redakcijoje miesto ugdymo įstaigų atstovams pristatė laikraščio laimėtą Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo remiamą projektą „Nors esu mažas, myliu Palangą ir tėvynę Lietuvą“. Projektas įtrauks Palangos miesto vaikus nuo 3 iki 16 metų, tad su juo buvo supažindintos visos Palangos miesto ir Šventosios ikimokyklinio...


Buvusio UAB „Palangos šilumos tinklai“ direktorius Rimantas Gliožeris buvo atleistas teisėtai, nusprendė Palangos miesto apylinkės teismo teisėja Diana Vercinskė. Ieškovas R. Gliožeris ir jo advokatas Alvydas Buta teismo prašė pripažinti, kad R. Gliožeris iš darbo buvo atleistas neteisėtai ir reikalavo, kad būtų priteista išeitinė išmoka...


Palangos viešoji miesto biblioteka neparduoda bandelių ar alaus, bet įstaigos buhalterė Rima Padroštytė per du metus mažai grynaisiais pinigais operacijų vykdančioje įstaigoje sugebėjo pasisavinti 26 355 litus. Savivaldybės kontrolės ir audito tarnybai išaiškinus pinigų trūkumą, direktorius Kęstutis Rudys paskubėjo nesąžiningą darbuotoją atleisti, o kontrolės...


Palangos savivaldybės kontrolės ir audito tarnyba 2010 metais atliko 12 veiklos plane numatytų auditų. Šiuo metu yra dar atliekami 7, iš kurių trys yra baigiami, ir jų ataskaitų projektai iki metų pabaigos bus pateikti savivaldybės administracijai. „Tai ribotos apimties auditai dėl biudžetinių įstaigų perėjimo prie naujos apskaitos, dėl vietinės rinkliavos už automobilių stovėjimą miesto...


Palangos miesto meras V. Stalmokas, siekiantis ant menčių paguldyti verslininką Gediminą Jacką Kurhauzo sklypo dalybose, gavo visai netikėtą antausį –teismo nuosprendį, įpareigojantį Jackos  šeimynai sumokėti...33 litus. Gegužės pabaigoje Jackų šeimyna sukurpusi raštą su pasiūlymais kaip spręsti Kurhauzo problemą miesto savivaldybės Tarybai, administracijos direktoriui Valerijui...


Paaiškėjo, kad atviras alaus baras „Alynas“ J. Basanavičiaus gatvėje, iki šiol pykdęs ne vieną kaip neskoninga alaus girdykla kurorto šerdyje, nelegaliai suręstas ir pažeidžia pačios savivaldybės  Tarybos nustatytus reikalavimus. Pagal juos tokia prekyba turi vykti ne arčiau trisdešimties metrų nuo šaligatvio ir tik uždarose patalpose. Nors baras kviečia išmaukti alaus jau ne vieną...


Valdžia nesugebėjo tinkamai atleisti ugdymo įstaigos vadovės

„Palangos tilto“ informacija, 2009 08 20 | Rubrika: Miestas

Praėjusią savaitę posėdžiavusi savivaldybės Taryba svarstė klausimą dėl likviduotos Smilčių pradinės mokyklos vadovės Nijolės Pogienės atleidimo iš pareigų ir darbo sutarties nuo rugpjūčio 31 dienos nutraukimo.


Palangos miesto savivaldybės kontrolės ir audito tarnyba, atlikusi UAB „Palangos autobusų stotis“ finansinį auditą, nustatė, kad bendrovė moki, tačiau atskleista ir nemažai trūkumų.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius
spaudos-radio-remimo-fondas