Kaip Palangos stintų ordinas išsigando HBH-ašo ordino ir jo cepelinų

Linas JEGELEVIČIUS, 2014-02-10
Peržiūrėta
1456
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Kaip Palangos stintų ordinas išsigando HBH-ašo ordino ir jo cepelinų

Kurorto pašonėje įsikūręs HBH-ašas iki šiol Palangą laikė savo drauge. Vienas didžiausių maitinimo ir pramogų kompleksas, paprašius, skyrė virš 10 tūkstančių litų „Palangos“ („Naglio“) krepšininkų pietums, prisidėjo prie komandos finansavimo, Palangos moksleivių renginiui sriubos katilą išvirė ir ja nemokamai vaišino, Palangos meras ir jo svečiai iš Gruzijos pas Radą, komplekso savininkę, glostė gomurį rydami jos virtuvės skanėstus ir alų, HBH – iki šiol nekart dalyvavo „Palangos stalo“ šventėje. Bet, pasirodo, to maža, kad geri kaimynai šiemetinėje „Palangos stintos” šventėje būtų gavę rengėjų leidimą pasistatyti palapinę ir vaišinti HBH-ašiškomis stintomis J. Basanavičiaus gatvėje...

 

Palangai – nereikalingi?

„Regis, karčiai suklydau: Palangai mes – nereikalingi. Nepaisant to, kad, ko gero, neužtektų ir abiejų rankų pirštų išvardinti, kaip ir kuo esame pagelbėję Palangai. Ir krepšinio komandai, ir moksleiviams, ir daugeliui kitų. Ką gi, yra kaip yra. Vadovaujuosi taisykle: jeigu vienur užsidaro langas, kitur atsiveria durys“, – „Palangos tiltui“ sakė R. Matulevičienė.

Išgirdusi iš žurnalisto šventės organizatorių nuogąstavimus, kad ji Stintų šventėje išrikiuosianti cepelinų puodus, juokėsi: „Ar tikrai jie taip mano? Iš tiesų, mes rengėmės visiems pasiūlyti daug skanios „hašbėhašiškos“ stintos. Ir, žinoma, su HBH-ašiška nuotaika“.

Jeigu šventės organizatoriai vis tik leistų „įsisprausti“ tarp palangiškių verslininkų tik miesto promenadoje šiemet įsitaisysiančiose stintų prekyvietėse, R. Matulevičienė sakė, kad skubėtų kaisti keptuves stintoms čirškinti.

Kai kurių restoranų ir kavinių savininkai skundžiasi, kad šiemet už stintas tenka žvejams mokėti labai brangiai – net 15 litų už kilogramą.

 

Kermošius, Kaziukas 2 ar autentiška šventė?

Klaidas Pakutinskas, prieš du metus įsteigto Palangos stintų ordino magistras, Palangos viešbučių ir restoranų asociacijos narys, laiko „suprantamu dalyku“, kad šventėje dalyvaus tik palangiškiai verslininkai.

„Pasižiūrėkite: J. Basanavičiaus gatvė – tik vieno kilometro ilgio, o į ją turėsime sutalpinti 30 kavinių palapinių, 20 prekiautojų žuvimi, dar 150 tautodailininkų. Tiesiog čia nėra visiems vietos“, – teigė „Palangos tiltui“ K. Pakutinskas.

Bet paklaustas, kas konkrečiai nurodė šiemet visus „sutalpinti“ į miesto promenadą, verslininkas iš pradžių teigė, kad savivaldybė: „Buvo toks, kiek aš pamenu, savivaldybės direktorės įsakymas…“

Bet suabejojęs, primygtinai siūlė skambinti Kultūros centro direktoriui Žilvinui Kažiui: „Jis geriau pasakys…“

Vakar Ž. Kažys neatsakė į laikraščio redaktoriaus skambučius.

Pasiteiravus, ar asociacija įvertino, kiek miestas praras pinigų, nusprendęs neleisti šiemet šventei nutįsti ir į Vytauto gatvę, K. Pakutinskas atsakė klausimu: „Turime vieną kartą visiems laikams nuspręsti: ar mes norime visi surinkti daugiau rinkliavų, ar padaryt tikrą, tik su Palanga siejamą, stintų šventę, ar kermošių? Jeigu šnekame apie Kaziuką 2, tada ir darykime jį per visą Palangą. Aš esu asmeniškai už šventės autentiškumą. Kuo jo daugiau, tuo šventė įdomesnė“.

Verslininkas žada visus kitą šeštadienį vyksiančioje stintų šventėje vaišinti ne tik stinta, bet ir skumbre bei silke.

Anot K. Pakutinsko, įsileidus į šventę HBH-ą, „nebūtų kaip“ atsakyti ir kitiems verslininkams ne iš Palangos.

„Įsileidę visus, prarasime savo autentiškumą“, – įsitikinęs „Molinio ąsočio“ savininkas.

Bet pastebėjus, kad Palanga į šventę įsileido daug iš visų šalies kampelių atvyksiančių tautodailininkų, K. Pakutinskas sakė, kad tai „kas kita“.

Paklaustas apie HBH-ašo pagalbą Palangai, vienas „Palangos stinta” 2014 organizatorių, sakė: „Gal ir padeda. Aš nežinau. Bet cepelinų ir dešrų šventėje nematau“.

Įdomu, kad 2012 metais pasirašęs Palangos stintų ordino sudarymo aktą, ir tapęs stintų magistru, ponas Klaidas jame ne tik pripažino kad Palanga yra pirklių ir žvejų miestas, o ordino teritorija skelbiama žemė nuo Ronžės pradžios rytuose iki Baltijos jūros vakaruose (tai yra Palangos teritorijoje), bet ir pasižadėjo Ordino veiklą vykdyti... visoje Baltijos jūros erdvėje, čia esantiems gyventojams suteikiant teises stintą žvejoti, parduoti ir garsint vardą visame sviete.

Dėl tokių ekspansinių užmačių karo Palangos stintų ordinui dar nepaskelbė nei rusai, nei vokiečiai, nei švedai, bet magistras Klaidas kažkodėl netaikė ordino akto veiklos nuostatų HBH-ašui, taip pat Baltijos jūros erdvėje.

Kas bus jeigu dviejų ordinų – Palangos stintų ir HBH-ašo – karas įsiliepsnos?

 

Geografiją reikėtų plėsti

Kad HBH-aš nebuvo įsileistas į „Palangos stintą” piktinosi ir maitinimo bei pramogų komplekso direktorė Dalia Aušrienė.

„Iš dalies jaučiuosi lyg „balta varna“ – nors ir esame šalia Palangos, remiame kurorto krepšinio komandą, pas mus dažnai atvažiuoja ne tik kurorte poilsiaujantys, bet jame gyvenantys ir dirbantys žmonės, netgi atvyksta pasisvečiuoti Palangoje su oficialiais vizitais viešinčios užsienio delegacijos, kažkodėl, kai pareiškėme norą dalyvauti „Palangos stintos“ šventėje, mums buvo pasakyta „ne“, – neslėpė apmaudo direktorė.

Tokia naujiena gerokai nustebino praėjusį antradienį į tradicinį „Palangos tilto“ kavarytį susirinkusius svečius.

Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Bronius Martinkus sakė esąs nemaloniai nustebintas šios žinios, nors, anot jo, ne savivaldybės administracija, o Palangos viešbučių ir restoranų asociacija turėtų priimti sprendimus dėl šventės dalyvių.

„Gal vienas iš šventės sumanytojų Klaidas Pakutinskas galėtų ką nors paaiškinti?” – svarstė B. Martinkus.

Pasak D. Aušrienės, būtent su K. Pakutinksu ir buvo kalbėta. Jis pasakęs, jog HBH dalyvavimo „Palangos stintoje“ klausimą reikia derinti lyg su Taryba, lyg su savivaldybe. O po kurio laiko – matyt, po derinimo su kažkuo – ir pasakęs „ne“.

Dėl tokios situacijos sakė esąs nemaloniai nustebęs ir „Gamanta“ savininkas Alvydas Meškys, kurio nuomone, ir pačios šventės, seniai jau išaugusios iš J. Basanavičiaus gatvės rėmų, bet vis dar atkakliai į juos spraudžiamos, geografiją reikėtų plėsti, ir jos dalyviai turėtų būti ne vien iš Palangos.

 

Palangos verslininkai bijo konkurencijos?

Nustebo dėl tokios žinios ir Palangos miesto valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vyriausioji specialistė Birutė Simutienė.

„Palangos stintoje“ juk paprastai dalyvauja ne vien palangiškiai, net iš Latvijos dalyvių atvyksta, ir jiems VMVT reikalingus leidimus išduoda“, – stebėjosi ji.

„Gal Palangos verslininkai bijo konkurencijos?“ – retoriškai teiravosi B. Martinkus, žadėjęs pasidomėti, kieno sprendimu HBH nebuvo įleista į šventę.

Paskambinus vėliau, pavaduotojas sakė, kad jis asmeniškai tokio sprendimo nesuprantąs.

„Tikrai ne pats geriausias asociacijos sprendimas. Maža paslaptis, kad HBH-ašo retai kada nors nematome kokioje nors Palangos šventėje“, – sakė B. Martinkus.

Kita vertus, jis svarstė, kad „galbūt atėjo laikas“ užtikrinti, kad „Palangos stintoje” „nebūtų dešrų“: „Kokia ta šventė turi būti, matyt, vis dar yra diskusijos dalykas“.

„Nuoskaudų neturime. Ir jeigu Palangos verslininkai mūsų bijo, tai HBH-ašui – tikras komplimentas“, – pajuokavo D. Aušrienė.

 

„Palangos stinta” auga

Albertas Bakauskas iš Palangos kultūros centro sakė, kad šiemet buvo sulaukta virš 300 paraiškų. Iš jų beveik pusė – ne iš Palangos.

„Šiemet panorusiųjų dalyvauti šventėje – daugiau. Pernai tebuvo apie 250-260. Akivaizdu, kad „Palangos stinta” auga. Gerą stintą per dešimt metų Palanga užsiaugino, bet šiemet pirmenybė teikiama vietiniams prekiautojams stinta“, – sakė A. Bakauskas.

Kaip „Palangos tiltą“ informavo Palangos miesto savivaldybės administracijos Rinkliavų skyriaus vyresnioji specialistė Aušra Dangėlaitienė, iki šios dienos išduotas 101 leidimas prekiauti Stintų šventėje, iš jų 68 leidimai prekiauti tautodailės dirbiniais ir 33 – maisto produktais.

Leidime nurodomas tik parduodamų prekių asortimentas – ,,maisto produktai“, dėl to specialistė negalėjo pateikti tikslios informacijos, kiek asmenų prekiaus žuvimi ir kiek mėsos produktais.

Skyrius surinko 10 100 Lt vietinės rinkliavos už leidimus prekiauti „Palangos stintoje”.

33 leidimai prekiauti maisto produktais išduoti tik Palangos verslininkams.

Praėjusiais metais prekybai šventės metu išduoti 136 leidimai, iš jų – 57 prekybai maisto produktais ir 79 prekybai tautodailės dirbiniais ir buvo surinkta 13 600 Lt vietinės rinkliavos už leidimų išdavimą.

Likus vos kelioms dienoms iki šventės, HBH-ašo savininkė R. Matulevičienė vis tik dar nepraranda vilties, kad gera kaimynystė nebus paminta ir šventės organizatoriai „ras tarpelį“ J. Basanavičiaus gatvėje įsisprausti ir HBH-ašui.

Žinoma, su stintomis – ne cepelinais...

Jūsų komentaras:

VMI 2017-02-22 08:37 (IP: 78.57.202.58)
O įdomu,kaip buvo įsigyta stinta prekybai,ar turėjo prekiautojai visus reikiamus dokumentus?Ir dar,reikėtų sužinoti,kokios sumos buvo surinktos šventės metu ir kokie mokesčiai bus sumokėti už vasario mėn.

transparantai - su kiauliasnukiais!?... 2014-02-13 11:07 (. / IP: 86.100.63.40)
-"priešįstatymiška veikla prieš gyventojus" prasidėjo nuo "karaliavusių kiauliasnukių" :-P.Žeimio! Garolio!Kuznecovo! Martinkaus! Kirstuko! ...ir visos eilės virtinės kt... "šildęsis prie miesto lovio "iš mūsų visų ! Tęsinys vyksta ...

..."Išdidumas pražudė Oficierių"? 2014-02-11 09:25 (. / IP: 86.100.63.40)
O Jums mes reikalingi? -Purškiate į akis -galit čia ir nevažiuoti!.. -Vienok, cepelinai sumažėję, kainos dvigubos, -paskutiniu metu priekaištavo "provincialai"(pagal Tamstą!)...Vienareikšmiai sekė atsakymas: - čia pas mus į "HBH" atvyksta pilni autobusai net iš SSSR, Baltarusijos , ir kt...galit čia ir neiti,net tuo didžiavotės!..Atrod kad dustate? -O gal "cepelinai" bus su stintos įdaru? ar kt nesąmone?

Taip pat skaitykite

Palanga po metų pertraukos vasarį kvies į tradicinę stintų šventę, tuo metu Kuršių nerija nusprendė, kad „Stintapūkis“ kaip ir pernai nevyks.


Lyja dar vasaros lietumi, taip smulkiai, smulkiai...Jis, lietus, nusėda ant margaspalvių žiedų mano kaimynės sode... Šis paskutinis vasaros lietus labai panašus į mane. Aš, mano muzika (gitaros garsai) ir lietaus šokis, iki skausmo pažįstamas – paskutinis šią vasarą.


Porcija cepelinų nuo 5 iki 7,50 eurų, dubenėlis šaltibarščių – nuo 2,50 iki 5 eurų – tokiomis kainomis šįmet verslininkai poilsiautojus pasitinka J. Basanavičiaus gatvėje, Palangoje. Tačiau kai kurie poilsiautojai gali gauti ne tik nemokamų ledų, bet ir nemokamų cepelinų, rašo Kristina Pocytė, delfi.lt žurnalistė.


Ar galima riboti žmogaus laisvę? Išgirdus tokį klausimą, niekam nekiltų abejonių dėl atsakymo – žmogaus laisvės niekas negali riboti. Tačiau kai vienokios taisyklės galioja žmogui, gyvenančiam savarankiškai, kitam, gyvenančiam tam tikroje įstaigoje, reikia prisitaikyti prie kitokių taisyklių. Bet kaip prisitaikyti, kai iki šiol buvo leidžiama gyventi laisviau. Taip...


Prieš kurį laiką „Palangos tiltas“ palangiškių teiravosi, ar jie patenkinti komunalinių paslaugų kokybe ir jų kaina. Į redakciją užsukęs palangiškis Antanas Butkevičius, šiuo metu jau besimėgaujantis užtarnautu poilsiu, pasidalino, kokios klaidos visgi bado akis ir ką būtų galima ištaisyti. Tiesa, pasak pašnekovo, jos nedidelės, pastangų...


Lietuva be cepelinų – kaip Palanga be Baltijos jūros. Bene visos kurorto kavinės ir restoranai siūlo cepelinus, tautinės virtuvės „tradicijų tradiciją“. Vis tik virėjai tvirtina, kad cepelinai, nors vis dar „madingi“, savo „pozicijas“ Palangoje palengva užleidžia brangesniems ir labiau gurmaniškiems patiekalams. Kur kurorte galima pigiausiai...


Kurorto pašonėje įsikūręs HBH-ašas iki šiol Palangą laikė savo drauge. Vienas didžiausių maitinimo ir pramogų kompleksas, paprašius, skyrė virš 10 tūkstančių litų „Palangos“ („Naglio“) krepšininkų pietums, prisidėjo prie komandos finansavimo, Palangos moksleivių renginiui sriubos katilą išvirė ir ja nemokamai...


Ar nepritrūks Stintų šventėje... stintų? Praėjusią savaitę vietos žvejai dėl šąlančios jūros buvo priversti ištraukti tinklus bei persikelti į Kuršių marias. Šventės organizatoriai tikisi, kad pasikeis vėjo kryptis ir galbūt nupūs ledus, kad vietos žvejai kitam savaitgaliui galėtų parūpinti Baltijoje sugautų stintų.   Tikisi palankesnio oro...


Praėjusį savaitgalį nacionalinė labdaros iniciatyva „Maltiečių sriuba“ pradėjo turą po Lietuvą, o pirmąja jos stotele tapo Palanga. Ši Maltos ordino iniciatyva jau šeštus metus prieš Šv. Kalėdas kviečia Lietuvos žmones dalintis – vaišintis sriuba ir padėti aukomis skurstantiems ir vienišiems senoliams. Kalėdinis jaunųjų...


Dainininkė Evelina Sašenko - šešis kartus „Dainų dainelės“ laureatė, šiuo metu Lietuvos muzikos ir teatro akademijos magistrantūroje studijuojanti džiazo vokalą. Ji dalyvavo tokiuose projektuose kaip „Triumfo arka 2“, LNK muzikiniame projekte „Žvaigždžių duetai 5“, taipogi du kartus jau žengė į nacionalinės atrankos „Eurovizija“ sceną,  antrasis kartas, žinia, buvo sėkmingas – mergina...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius