Gediminas Valinevičius: „Rasti tinkamą, motyvuotą darbuotoją tampa vis sunkiau, tačiau nei užsieniečių, nei robotų nesame įdarbinę“

Linas JEGELEVIČIUS, 2026-05-30
Peržiūrėta
1365
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Gediminas Valinevičius, Aldo Kazlausko nuotr.
Gediminas Valinevičius, Aldo Kazlausko nuotr.

Didžiausia miesto įmonė, UAB „Palangos komunalinis ūkis“ intensyviai rengiasi vasaros sezonui. „Daugiausia dėmesio – paplūdimių infrastruktūros – takų, suoliukų, kabinų, konteinerinių tualetų – tvarkymui. Apie 80 procentų darbų yra padaryta. O miestas, kaip visada, yra pasirengęs priimti svečius,“ – įmonės direktorius Gediminas Valinevičius sakė „Palangos tiltui.“ Skaitykite visą interviu laikrašty „Palangos tiltas.“

–Neabejoju, kad vasarą, kaip ir kiekvienais metais, sulauksite šimtų skambučių. Ar, kai kurioms Savivaldybės įstaigoms pasitelkiant automatizaciją dideliems skambučių srautams apdoroti, ir „Palangos komunalinis ūkis“ eina tuo keliu – žmogų pakeičia automatinė, ar dirbtiniu intelektu grįsta, atsakymų sistema?

–Kol kas tam tikslui naudoti dirbtinio intelekto ar automatizacijos nesiruošiame. Išties, sezono metu sulaukiame labai daug skambučių, bet mūsų įmonė – specifinė, paslaugų, su įvairialype veikla – nuo žolės pjovimo iki tualetų valymo, tad ir atsakymas kiekvienu atveju turi būti individualus, specifinis. 

–Jūsų, UAB „Palangos komunalinis ūkis“ direktoriaus, veiklos ataskaitoje už 2025 metus yra įdomių skaičių. Pavyzdžiui, pajamos augo iki 7.8 milijono, nors pelnas tebuvo vos 35 tūkstančiai 900 eurų. Kodėl?

–Mūsų įmonė – ne pelno siekianti organizacija, orientuota į kokybiškų, savalaikių paslaugų teikimą ir rentabilumą,  Jeigu pelnas būtų didelis, matyt, daugeliui tai reikštų, kad mes taikome didelius paslaugų įkainius.

Jūsų įmonės įstatai leidžia vykdyti ir komercinę veiklą. Kiek pajamų iš jos gavote pernai?

–Esame šimtu procentų Savivaldybės valdoma įmonė, o pagal galiojančius teisės aktus Savivaldybei turime atlikti ne mažiau nei 80 procentų paslaugų. Tad mūsų veikla orientuota ne į komerciją, o į kokybišką viešųjų miesto paslaugų teikimą. Komercinės paslaugos paprastai apima medžio nupjovimą ar krūmų apgenėjimą, žolės nupjovimą ir panašiai.

–Kitas įdomus skaičius iš jūsų ataskaitos – pernai jūsų įmonės surinktų atliekų kiekis padidėjo 614 tonų, iki 14 962 tonų. Kodėl? Ar palangiškiai ir kurorto svečiai daugiau palieka šiukšlių?

–Atsakymas kitas: Palanga plečiasi, daugėja gyventojų. Tą rodo įvairi statistika. Daugiau žmonių į savo antruosius būstus Palangoje atvažiuoja ne tik sezono metu. Be to, žinia, pernai buvo labai lietinga vasara, dėl to labai padidėjo išvežtų žaliųjų atliekų kiekiai.

–Beje, jūsų ataskaita rodo, kad pernai ženkliai sumažėjo surinktų statybinių atliekų kiekiai – nuo 815 tonų užpernai iki 364 tonų pernai. Kas tai lėmė?

–Mūsų įmonė statybinių atliekų išvežimo paslaugos neteikia. Jūsų minėti skaičiai susidarė kai gyventojai neteisėtai statybines atliekas, tokias kaip klozetai, dušo kabinos ir kitas statybines atliekas, palieka neleistinose vietose .

Labai raginčiau gyventojus laikytis nustatytos tvarkos ir stambiagabarites atliekas išsivežti į Joskaudų sąvartyną. Norėčiau padėkoti miesto Viešosios tvarkos ir rinkliavų tarnybai, kuri padeda kovoti su nelegaliais teršėjais.

Pastebiu, kad prie atliekų konteinerių paliktų stambiagabaričių atliekų kiekvienais metais vis mažėja – gyventojai tampa atsakingesni ir sąmoningesni.

–Jūsų ataskaitoje abejotinų įmonės skolų suma – apie 17 tūkstančių. Ar Palangoje yra nemažai nemokių gyventojų?

–Dauguma tokių skolų susiję su daugiabučių namų administravimu ir renovacija. Turint omeny, kad renovacija kai kuriems gyventojams kelia finansinių iššūkių, tokia suma, kurią jūs paminėjote, man neatrodo itin didelė.

–Beje, kiek daugiabučių Palangoje yra jau renovuoti?

–Šiuo metu Palangoje yra renovuota šiek tiek daugiau nei pusė visų daugiabučių. Skatinčiau kurorto nerenovuotų daugiabučių namų gyventojus ryžtis ir priimti sprendimą dėl renovacijos. Renovacijos nauda yra akivaizdi. Paprastai nuo gyventojų sprendimo iki renovacijos dokumentų parengimo praeina apie 2 metus.

–Jūs administruojate ir Palangos autobusų stotį, kuriai, beje, jau 11 metų. Kiek keleivių tikitės? Ar vežėjai moka mokestį už įvažiavimą į ją?

–Įdomumo dėlei pasakysiu: ne sezono metu per dieną į mūsų autobusų stotį įvažiuoja ir išvažiuoja apie 180 autobusų. Vasarą – apie 240. Taikome trijų rūšių įkainius: mūsų miesto autobusams,  priemiestiniams ir tarpmiestiniams. Miesto autobusai už įvažiavimą moka mažiausiai – 0,1 euro, priemiestiniai – 1,5 euro, tarpmiestiniai – 2,5 eurus, tarptautiniai – 5,0 eurus.

–Mano pastebėjimu, Palangos autobusų stotis – kaip ir kitos autobusų stotys kituose šalies miestuose – neretai tampa užuovėja ar prieglauda asmenims, neturintiems pastovios gyvenamos vietos ar su negalia. Sutikite, tai – jautrūs, nelengvai sprendžiami dalykai, tačiau keleiviams, besinaudojantiems stotimi, norėtųsi stoty tvarkos ir malonaus kvapo. Ką jūs apie tai manote?

–Tai – kartais sudėtingi dalykai, nesame socialiai atsakingi tokiais atvejais, esant reikalui, prašome policijos pagalbos – tokiais asmenimis turėtų būti pasirūpinta. Suprantama, kad keleiviai, besinaudojantys mūsų autobusų stotimi, tikisi kokybiško aptarnavimo, komforto ir tinkamos aplinkos. 

–Jūs administruojate ir Palangos laidojimo namus. Ar jie dirba rentabiliai, nors kalbant apie artimųjų palydėjimą į Amžiną poilsio vietą, toks žodis kai kam, matyt, ir netinkamai skamba? Ar Palangos kapinėse didės kolumbariumas, skirtas urnoms su kremuotų žmonių palaikais laikyti?

–Kolumbariume vietų yra pakankamai, miesto kapinės buvo išplėstos. Esame paskaičiavę, kad vietos jose turėtų užtekti 10 metų. Nors mūsų laidojimo namai taiko truputį mažesnius įkainius nei kiti privatūs laidojimo namai, tačiau jų pakanka, kad padengti sąnaudas ir dirbti rentabiliai. 

Esate didžiausia Savivaldybės įmonė, įdarbinanti virš 100 žmonių. Ar rasti tinkamų darbuotojų, ypač sezonui, tampa vis sunkiau?

–Ne sezono metu pas mus dirba 150-155 darbuotojai, o vasarą – virš 200. Išties, rasti tinkamą, motyvuotą darbuotoją yra sunku. Tačiau užsieniečių nesame įdarbinę – „Palangos komunaliniame ūkyje“ dirba tik Lietuvos piliečiai.

Dalyvaujate parodose, skirtose komunalinių paslaugų tiekėjams, Lietuvoje ir užsienyje. Kokias tendencijas stebite? Vistik, matyt, robotizacija yra neišvengiama?

–Kituose sektoriuose matome vykstančią robotizaciją. Bet galvoju, kad komunalinių paslaugų srityje žmogaus rankų reikės dar nemažai metų. Pasodinti gėlėms – tvarkingai ir estetiškai, ravėti, net pjauti žolei, kai tai reikia padaryti prie gatvės, mažuose tarpuose, tarp medžių, vis dar žmogaus rankos tinkamesnės. Neseniai lankiausi tarptautinėje komunalinės technikos parodoje Miunchene, joje buvo demonstruojamos autonomiškos gatvių šlavimo mašinos. Tačiau Lietuvoje jų naudojimas nėra reglamentuotas, tačiau, neabejoju, kad ateity jos atsiras ir pas mus. 

 

 

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Didžiausia miesto įmonė, UAB „Palangos komunalinis ūkis“ intensyviai rengiasi vasaros sezonui. „Daugiausia dėmesio – paplūdimių infrastruktūros – takų, suoliukų, kabinų, konteinerinių tualetų – tvarkymui. Apie 80 procentų darbų yra padaryta. O miestas, kaip visada, yra pasirengęs priimti svečius,“ – įmonės direktorius Gediminas Valinevičius sakė „Palangos tiltui.“  


Vasarį „KOPA“ apdovanojimuose Palangos bendruomenė „Metų atlikėju“ išrinko Matą Karkauską, klausytojams geriau pažįstamą kaip „qarri“ ir „LeQ“. 


Ieškote naujo dviračio? Dviračio pirkimo procesas gali būti suskirstytas į tris pagrindinius veiksmus:  Išsiaiškinkite savo dviračio tipą: Jums tinkamas dviratis priklausys nuo to, kur ir kaip planuojate važiuoti. 


Kasmet tenkinant darbuotojų trūkumo iššūkį darbo rinkoje Lietuva leidžia darbdaviams įsivežti darbo jėgos iš trečiųjų šalių supaprastinta tvarka, nustatant  kvotą palengvintam užsieniečių įdarbinimui pagal profesiją, kuri įtraukta į trūkstamų profesijų sąrašą.


Į redakciją užėjusi sudėtingo likimo jauna moteris guodėsi, kad jos penkiametę dukrą Palangos vaiko teisių apsaugos darbuotojos, padedant policijos pareigūnams, „atėmė“ jai socialinę darbuotoją negražiai pavadinus. „Nesusilaikiau, pripažįstu. Paskui man daug kas sakė, kodėl aš nepatylėjau. Bet negalėjau. Mano nuomone, ji to buvo verta“, – įsitikinusi...


„Kas ieško, tas randa“, – sakė kai kurie verslininkai, paklausti, kaip sekasi ieškoti beprasidedančiam vasaros sezonui darbuotojų. Tačiau visi kalbintieji sutiko, jog kasmet į Palangą vasaros sezonu prisikviesti kvalifikuotų darbuotojų tampa vis sunkiau, apskritai pastebi tendenciją, jog žmonių, kuriuos galėtum priimti dirbti, nebėra. Kur kas aktyviau darbų...


Palangos mokyklos jau pasiruošusios sutikti sugrįžtančius mokinius. Jau skaičiuojama, kiek jų sugrįš, kiek ateis pačių mažiausiųjų. Taip pat jau žinoma, kokios naujovės jų šiemet laukia.


Kaip rasti tinkamą darbuotoją vasarai? O kaip sezoninio darbo ieškančiam jaunam žmogui išsirinkti tinkamą darbdavį? Į tai, ko gero, padės atsakyti praėjusį penktadienį Klaipėdos teritorinės darbo biržos (KTDB) Palangos jaunimo darbo centre (PJDC) surengta apvaliojo stalo diskusija „Palangos darbo rinka: iššūkiai ir sprendimai 2016 m. vasaros sezonui“....


Palangoje, artėjant vasarai, vis daugiau atsiranda skelbimų, kurie siūlo darbą įvairių specialybių darbuotojams. Pabandėme pasidomėti, ar žmonės Palangoje aktyviai ieškosi darbo, ar paprasčiausiai gyvena iš Darbo biržoje gaunamos pašalpos. Klaipėdos teritorinės darbo biržos Palangos skyriuje 2011 kovo 1 dieną buvo registruoti 2123 ieškantys darbo asmenys, iš jų bedarbių – 1815. Tačiau...


Nors pensininkams sunkiau, palangiškiai kantrūs

Rasa GEDVILAITĖ, 2010 12 21 | Rubrika: Miestas

Vykęs svarstymas Seime dėl kitų metų pensijų didinimo sužadino viltis Lietuvos pensininkams, tačiau netrukus jos ir sužlugo. Kaip gi gyvena Palangos pensininkai, vis dar užtenka būtiniausios reikmėms, ko teko atsisakyti? Vienbalsiai visi patvirtino, jog, žinoma, gyvenimas tikrai nepagerėjo, tačiau lietuviai – kantrūs, kai kurie kalbinti žmonės teigė išgyvensiantys šį juos užklupusį...


Renginių kalendorius