Gerai psichinei sveikatai – aštuonios valandos darbo ir tiek pat miego

„Palangos tilto“, „Delfi“ inf., 2013-10-10
Peržiūrėta
1529
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Gerai psichinei sveikatai – aštuonios valandos darbo ir tiek pat miego

Nerimas, padažnėjęs širdies plakimas, įtampa raumenyse, nuovargis – pirmieji nuolatiniame strese gyvenančio žmogaus sveikatos sutrikimo požymiai. Kas yra psichinė sveikata ir kodėl būtina ja rūpintis?
Psichoterapeutas pataria: gerai psichinei sveikatai – aštuonios valandos darbo ir tiek pat miego
Gydytojas psichiatras, psichoterapeutas Raimundas Alekna dalinasi savo įžvalgomis apie tai, kas yra stresas, kokios jo priežastys ir kaip išmokti jį valdyti.
Pasak psichoterapeuto, pagrindinis kriterijus, kuriuo remiantis galima įvertinti psichinės sveikatos būklę, yra žmogaus elgesys kasdienėje aplinkoje. Sveikas žmogus geba tvarkyti kasdienius reikalus, struktūruoti savo laiką, finansus, buvimą socialinėje aplinkoje. Jis išlaiko gerus darbo, socialinius, šeimyninius ryšius, neturi reikalų su teisėsauga.
Kitaip tariant – jaučiasi komfortabiliai: aiškiai suvokia realybę, įsisąmonina savo emocijas ir jų reikšmę, suvokia situacijos pokyčius ir lanksčiai, spontaniškai, autonomiškai į juos reaguoja. Tai kitaip vadinama gerai išvystytu emociniu intelektu.
Psichiatrijoje išskiriamos tam tikros psichinės sveikatos sutrikimo stadijos. Jeigu žmogus laiku ir adekvačiai nesureaguoja į esamą situaciją, tai vadinama pasyviu elgesiu.
„Įprastai, susidūręs su sunkumais, žmogus stengiasi grįžti atgal į savo komforto zoną, – sako gydytojas. – Sunkesnė sutrikimo stadija – kai, susidūręs su problema, asmuo eikvoja energiją tam, kad atliktų veiksmus, kurių iš jo tikisi, neatsižvelgdamas į savo interesus. Nerimastingoje stadijoje sutrinka miegas, atsiranda depresijai būdingų požymių, pablogėja apetitas, prastėja dėmesio koncentracija, atmintis. Inkapitacijos arba neįgalumo stadijoje jau pasireiškia sunkios somatinės ligos, tokios kaip infarktas ar insultas, taip pat psichozė, mintys apie savižudybę, agresyvumas“, – teigia R. Alekna.
Kas lemia tai, kad vieni žmonės yra linkę greičiau prarasti pusiausvyrą, o kiti – tvirtai stovi ant žemės? Pasak psichoterapeuto, tik gimę jau mokomės gyventi šeimoje, vystome savo emocinį intelektą, išmokstame tam tikrus stereotipinius reakcijos į aplinką modelius.
„Psichologinės traumos patirtos vaikystėje gali lemti emocinio intelekto pažeidimus. Dėl šios priežasties suaugę asmenys neadekvačiai reaguoja į įvairias gyvenimiškas situacijas, – sako psichoterapeutas. – Jausdamas, kad nepritampa socialinėje aplinkoje, asmuo patiria dar didesnį stresą”.
Gydytojas įsitikinęs, kad patiems tokią būseną valdyti sudėtinga. Neretai jos nepastebime, kol neatsiranda išreikštas nuovargis. Dar didesnė problema – savigyda, dažniausiai tai – alkoholis arba migdomieji. Tačiau mažos dozės atsipalaiduoti nepadeda, o nuo didelių kitą dieną kamuoja pagirios arba mieguistumas, o blogiausia tai, kad galiausiai susiformuoja priklausomybė.
R. Alekna pataria: „Streso ir nuovargio kamuojamam žmogui būtinas poilsis, taip pat patartina susiplanuoti tokį darbo grafiką, po kurio liktų laiko kitiems, maloniems, užsiėmimams. Būtina suprasti, kad negalima dirbti daugiau negu aštuonias valandas, o miegoti mažiau negu aštuonias. Atsipalaiduoti padeda ir muzika, sportas, kita mėgstama veikla. Neurofiziologai sako, kad kokybiškiausias miegas – tarp 22 val. ir 1 val. nakties“.
Kaip elgtis artimiesiems, jeigu šalia esantis žmogus nuolat patiria stresą, yra irzlus arba jį kankina panikos priepuoliai? Psichoterapeutas įsitikinęs, kad dėl pastarojo būtina iškart kreiptis į specialistą: čia nepadės nei artimieji, nei savigyda. Nuo suirzusio artimojo ar kolegos geriau atsiriboti ir neleisti daryti įtakos savijautai ir, žinoma, rekomenduoti kreiptis į gydytoją.
„Skeptiškai žiūriu į psichotropinių vaistų skyrimą žmonėms, kuriuos vargina nežymūs miego, nuotaikos sutrikimai ar kartais užeinantis nerimas, – sako R. Alekna. – Arba tai neturi būti vienintelė gydymo priemonė. Vaistai padeda, bet kas nutinka, kai nustojama juos vartoti, o gyvenimo būdas nepasikeičia? Viskas vėl kartojasi iš naujo. Todėl būtina keisti gyvenimo kokybę, stengtis išlaikyti sveikatą, tokiais atvejais visuomet rekomenduoju gydytis psichoterapiškai“.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Spalio 10-ąją – Pasaulinę psichikos sveikatos dieną nevyriausybinė organizacija „Jaunimo linija“ kviečia prisijungti prie akcijos „Žalia šviesa gyvenimui“ ir taip atkreipti dėmesį į sudėtingą Lietuvos jaunų žmonių psichinę sveikatą.


 Ji organizuojama kartu su Klaipėdos universitetu ir skirta visų specialybių vaikų ligų gydytojams ir kitiems sveikatos priežiūros specialistams.


Balandžio 21-ąją sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys Seime pristatė sveikatos priežiūros įstaigų tinklo pertvarką, kuri yra vienas svarbiausių šios Vyriausybės programoje numatytų darbų. Pertvarkos tikslas – geresnė gyventojų sveikata ir kokybiškesnės sveikatos priežiūros paslaugos.   


Palangos kurorto muziejus prisijungia prie Lietuvoje lapkričio 15–21 dienomis vykstančios Suaugusiųjų mokymosi savaitės surengdamas seminarą suaugusiems „Kaip rūpintis savo psichine sveikata“.


Palangos medikams, įtemptai ir pasiaukojančiai dirbusiems visų mūsų labui karantino metu bei įnešusiems svarų indėlį suvaldant COVID-19 (koronaviruso infekcijos) plitimą, trečiadienį Klaipėdos universitete vykusio iškilmingo renginio metu sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga įteikė apdovanojimus “Už reikšmingą indėlį Lietuvos žmonių sveikatai“.


Iš įvairių Lietuvos kampelių į Palangą suplūdusiems jaunuoliams, trokštantiems šiek tiek užsidirbti laikinoje šalies vasaros sostinėje, stovėjimas už prekystalio ar pedalų mynimas ne vienam tapo rimtu išbandymu. Sezoninis darbas nepatyrusius darbuotojus vargino ne tik fiziškai – teko išklausyti ir nepatenkintų Palangos svečių bambėjimus...


Vėžys – viena dažniausių ligų Europoje, nusinešanti daugelio žmonių gyvybes. Kasmet rugsėjo 15 d. minima Tarptautinė prostatos vėžio diena, kuria siekiama atkreipti dėmesį į dažniausią vyrų onkologinę ligą Lietuvoje. 2014 m. prostatos vėžiu sirgo 300 vyrų, o prevencine programa, kuri yra nemokama, pasinaudojo tik 29 proc. Moterys apie sveikatos problemas linkusios...


Gerai psichinei sveikatai – aštuonios valandos darbo ir tiek pat miego

„Palangos tilto“, „Delfi“ inf., 2013 10 10 | Rubrika: Sveikata

Nerimas, padažnėjęs širdies plakimas, įtampa raumenyse, nuovargis – pirmieji nuolatiniame strese gyvenančio žmogaus sveikatos sutrikimo požymiai. Kas yra psichinė sveikata ir kodėl būtina ja rūpintis?


Be maisto žmogus išgyventų savaites, be vandens – keletą dienų, tačiau be oro galėtume išbūti tik keletą minučių. Kvėpavimo sutrikimai, kamuojantys tiek vaikus, tiek suaugusius, turi įtakos tiek fizinei, tiek psichinei savijautai. Ir jeigu vaikai dažniausiai kenčia dėl padidėjusių adenoidų, kuriuos galima nesunkiai pašalinti, suaugusiesiems yra sunkiau. Kvėpavimo...


Tik artėjant mokslo metams tėvai dažniausiai susigriebia, jog jų atžalos vis dar neturi profilaktinio sveikatos patikrinimo pažymėjimo, kurią mokykloms būtina pateikti iki rugsėjo 15 dienos. Tada jie būna priversti tvarkyti viską paskutinėmis minutėmis, dažniausiai bendrosios praktikos gydytojų kabinetuose dėl to nusidriekia eilės.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius