Kaip tavo sveikata, tėti?

Palangos tiltas, 2013-05-30
Peržiūrėta
64
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Kaip tavo sveikata, tėti?

Tėvo dienos išvakarėse sukate galvą, kuo pradžiuginti savo tėtį, vyrą, senelį? O gal užuot ieškoję materialių dovanų, tiesiog nuoširdžiai paklauskite: „Kaip tavo sveikata, tėti?“ Šis klausimas, su meile ir rūpesčiu adresuotas jums brangiam žmogui, gali būtų neįkainojamai vertingas.

Vyrai vengia skųstis
sveikatos problemomis

Nemažai lietuvių neskuba pas gydytojus ir į juos kreipiasi tik tada, kai jau prispiria tikra bėda ir pradeda kamuoti rimtos ligos. Itin didelė dalis jų – vyrai, ypač vyresnio amžiaus. Daugelis jų mano, jog kalbėti apie savo sveikatos problemas ir negalavimus yra nevyriška.
Toks požiūris atsispindi demografinės statistikos eilutėse. Anot tyrimo, kurį atliko Europos Komisija bei Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija, Lietuvos vyrų tikėtina gyvenimo trukmė yra trumpiausia palyginti su kitomis Europos Sąjungos šalimis ir siekia tik 65,1 metų.
Kad Lietuvos vyrai išties vangiai rūpinasi savo sveikata, patvirtina ir Vilniaus visuomenės sveikatos biuro duomenys. Pasak biuro visuomenės sveikatos stebėsenos specialistės Dainos Juršytės, demografinė Lietuvos vyrų statistika nedžiugina: „Demografinė gyventojų analizė Vilniaus apskrityje, kaip ir visos šalies mastu, atskleidžia liūdną realybę – amžiaus grupėje nuo 35 metų, vyrų skaičius tolygiai mažėja palyginti su moterimis, nes moterys gyvena ilgiau.“ D. Juršytei pritaria ir jos kolegė Vilniaus visuomenės sveikatos biure Dovilė Jakubavičiūtė: „Nors tam tikromis ligomis sergančių moterų nustatoma daugiau, tačiau dažniau nuo tų ligų miršta vyrai. Moterys linkusios dažniau kreiptis į gydytojus net ir tada, kai dar nejaučia jokių ligos simptomų. Todėl išaiškintos ligos sėkmingiau gydomos ir stebimos. Tuo tarpu vyrai mano, kad nėra nusiskundimų – nėra ir ligos“.
Nepakankamas vyrų dėmesys savo sveikatai linksniuojamas ir vykdomų prostatos vėžio prevencijos projektų rezultatuose. Nuo 2012 m. lapkričio po Lietuvą keliaujanti mobili prostatos vėžio ankstyvosios diagnostikos laboratorija jau pirmajame šio projekto etape nustatė itin didelį sergamumą prostatos ligomis. Pavyzdžiui, pirminiais tyrimų duomenimis, padidintas prostatos specifinio antigeno (PSA) kiekis kraujyje Šiaulių rajone buvo nustatytas beveik 11 proc. pasitikrinusių vyrų, Ukmergės rajone – beveik 14 proc., Širvintų rajone – net 18 proc. pacientų. Statistika teigia, kad daugiau nei 60 proc. pacientų, kurie į gydytojus kreipiasi jau rimtai sunegalavę, dažniausiai išgirsta vėlyvųjų stadijų prostatos vėžio diagnozę. Deja, visiškai išgydyti šios stadijos vėžio jau nebeįmanoma.


Šeimos narių atidumas gali būti lemtingas

Vyrai garsiai kalbėti vengia ne tik apie „vyriškus“ susirgimus. Gėdos jausmą, nenorą skųstis ir net baimę išgirsti blogus tyrimų rezultatus daugelis vyrų maskuoja pasiteisinimais, jog lankytis pas gydytojus neturi laiko, yra ir svarbesnių reikalų, todėl šeimos ir artimųjų paskatinimas susirūpinti sveikata jiems gali būti gyvybiškai svarbus.
Net jei pats žmogus niekuo nesiskundžia, kai kuriuos dalykus, pavyzdžiui, atminties sutrikimus, pablogėjusį regėjimą, sutrikusio kraujospūdžio požymius, gali pastebėti ir artimieji. Habilituotas biomedicinos mokslų daktaras, urologas, profesorius Balys Dainys teigia, kad artimiesiems vyrus reikia paskatinti, padrąsinti ir įtikinti, jog tikrintis sveikatą privalu, nes ligos pasekmės vėliau paliečia ne tik pačius vyrus, bet ir jų šeimas.
„Turiu pasakyti, kad artimieji labai padeda. Moterys yra pastabesnės. Jos pastebi, kad vyras įėjo į tualetą, o srovė čiurlena vos vos, kai anksčiau kaip Niagaros krioklys šniokšdavo. Moterys labiau rūpinasi ir savo, ir vyro, ir šeimos sveikata. Jas galima už tai pagirti. Jos atveda vyrus, juos užregistruoja pasitikrinimui“, – pasakoja profesorius B. Dainys.
Jam antrina ir po truputį gerėjančia situacija džiaugiasi vieno optikos salono gydytoja oftalmologė Jolita Vailionienė.
„Pastebėjome, kad vyrų atsakomybė dėl savo sveikatos auga. Vyresni vyrai – vis dažnesni svečiai optikose. Pastaruoju metu vis daugiau jų ateina patys, o ne, kaip buvo įprasta seniau, tik lydimi žmonų ar suaugusių vaikų. Galima spėti, jog įprotis „skolintis“ akinius iš šeimos narių ar tiesiog „susitaikymas“ su prastu regėjimu po truputį jau išgyvendinamas“, – teigia ji.
Vis tik, anot jos, dar nemažai vyrų, kurie savo savijautą vertina pernelyg atsainiai ir delsia profilaktiškai tikrintis sveikatą tol, kol jų problemas gali išspręsti tik chirurgai: „Tėvo diena – puiki proga priminti savo mylimiausiems vyrams, kokie jie mums svarbūs ir paskatinti profilaktiškai apsilankyti pas medikus. Jei ne dėl savęs, tai dėl tų, kurie juos myli. Iš savo praktikos galiu patikinti, kad dėl artimųjų paraginimo daugybė sutrikimų išsprendžiami profilaktiniais būdais, neleidžiant problemai išplisti. Brangių žmonių rūpesčio paskatinti vyrai daug lengviau išdrįsta prabilti apie savo sveikatą ir problemas. Todėl rūpinkimės savo tėčiais ir skatinkime juos rūpintis savimi, kad dar ilgai pirmieji birželio savaitgaliai būtų šventė visai šeimai“.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Palangiškius ir miesto svečius kviečiame nuo balandžio 3 d. į papildomai organizuojamus haloterapijos seansus. Haloterapija (druskų gydykla) pagerina kvėpavimo sistemos ligomis sergančiųjų būklę, stiprina imunitetą, puikiai tinka peršalimo ligų profilaktikai. Ši procedūra ne tik sumažina kvėpavimo takų problemas, bet ir gydo sinusitą, nosiaryklės uždegimus.


Taip jau gyvenime būna: kartais per kvailiausius užsiėmimus (sprendžiant kryžiažodį) surandi tai, ko galbūt ieškojai ne vieną dieną. Interneto puslapyje ieškodama senovės baltų mitologijoje man reikiamo deivės vardo, suradau Marijos Gimbutienės rašytus žodžius: „Tiek vertas gyvenimas, kiek einame per jį su viltimi ir meile“. Šis, testamentinis lapelis...


Prieš kurį laiką „Palangos tiltas“ palangiškių teiravosi, ar jie patenkinti komunalinių paslaugų kokybe ir jų kaina. Į redakciją užsukęs palangiškis Antanas Butkevičius, šiuo metu jau besimėgaujantis užtarnautu poilsiu, pasidalino, kokios klaidos visgi bado akis ir ką būtų galima ištaisyti. Tiesa, pasak pašnekovo, jos nedidelės, pastangų...


Vėžys – viena dažniausių ligų Europoje, nusinešanti daugelio žmonių gyvybes. Kasmet rugsėjo 15 d. minima Tarptautinė prostatos vėžio diena, kuria siekiama atkreipti dėmesį į dažniausią vyrų onkologinę ligą Lietuvoje. 2014 m. prostatos vėžiu sirgo 300 vyrų, o prevencine programa, kuri yra nemokama, pasinaudojo tik 29 proc. Moterys apie sveikatos problemas linkusios...


Prostatos vėžiu sergančių vyrų, kurie valgė mažai riebalų turintį maistą ir vartojo žuvų taukus, tikimybė susirgti pakartotinai buvo mažesnė. Jų kraujyje buvo mažiau uždegimą sukeliančių medžiagų, o ląstelių dauginimosi ciklas buvo lėtesnis palyginti su vyrais, kurie vartojo vakariečiams įprastą maistą.


Visų taip laukiama ir mylima vasara rūpesčių nekelia, ko gero, tik vaikams. Vasarai baigiantis užpuola kiti reikalai – kaip, kur ir kada įsigyti būtiniausių daiktų mokyklai. Nereikėtų pamiršti ir dar vieno itin svarbaus dalyko – profilaktinio vaiko sveikatos patikrinimo. Pažymas mokymo įstaigos kasmet prašo pristatyti iki rugsėjo vidurio.


Vaikų sveikata – tautos kultūros dalis  1

Regina LELIENĖ Palangos lopšelio-darželio „Žilvinas“ direktorė , 2013 07 18 | Rubrika: Sveikata

Lopšelio-darželio ,,Žilvinas“ pedagogai, įgyvendindami Valstybinės sveikatą stiprinančių mokyklų plėtros programos nuostatas, organizavo pedagogams seminarą ,,Vaikų sveikata – tautos kultūros dalis“ ir kvalifikacijos tobulinimo programą minėtos asociacijos nariams ,,Vaikų sveikatos, kaip tautos kultūros dalies įgyvendinimas lopšelyje-darželyje“.


Tėvo dienos išvakarėse sukate galvą, kuo pradžiuginti savo tėtį, vyrą, senelį? O gal užuot ieškoję materialių dovanų, tiesiog nuoširdžiai paklauskite: „Kaip tavo sveikata, tėti?“ Šis klausimas, su meile ir rūpesčiu adresuotas jums brangiam žmogui, gali būtų neįkainojamai vertingas.


Lipdamas savivaldybės laiptais, šnopuoja kaip šernas, pavalgęs pietus „Pas Feliksą“, gadina orą kaip šeškas, bet... apskritai – visai neblogas žmogus, nors tinkamas tik bokso kriaušei daužyti. Spėkite kas toks? Ogi Palangos vicemeras Saulius Simė. Kas dar nori „pavaryt“ ant kurorto vicemero?


Svarbiausias klausimas: kaip išgyventi?

Dalia JURGAITYTĖ, 2010 01 27 | Rubrika: Miestas

Palangos miesto savivaldybės tarybos Ekonomikos ir finansų bei Švietimo, kultūros ir sporto  komitetai pradėjo svarstyti šiųmečio biudžeto programas. Šįsyk su švietimo ir kultūros programų asignavimų valdytojais po kaulelį narstytas kiekvienas mokesčių mokėtojų litas, skirtas biudžetinėms įstaigoms išlaikyti bei įvairioms programoms įgyvendinti.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius
spaudos-radio-remimo-fondas