Palangos Kredito Unija – visada arčiau, pinigai pasiekiami paprasčiau ir „sukasi“ vietoje

Linas JEGELEVIČIUS, 2010-10-19
Peržiūrėta
1916
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Kol užsienio bankai, per krizės įkarštį, beveik nustoję kredituoti įmonių ir gyventojų reikmes, į ateitį žvelgia įtariai, lėtai atleisdami suvaržymų mazgus, Palangos Kredito Unija (PKU) daugeliui palangiškių tapo finansiniu išsigelbėjimu. Kreditai joje išduodami lengviau ir greičiau, o pinigai – tiek kredito įstaigos, tiek kredito gavėjų- „sukasi“ čia pat, kurorte. „Vien per pastarąjį mėnesį Palangos Kredito Unijos kredito diapozityvai išaugo dviem milijonais litų“, - kukliai džiaugiasi vienas Palangos Kredito Unijos įkūrėjų Evaldas Petrauskas. Jis kartu su Nijole Pociene, PKU vidaus audito tarnybos vadove ir taip pat viena Kredito Unijos įkūrėja, prieš tarptautinę kredito unijų dieną mielai sutiko pasikalbėti su „Palangos tilto“ žurnalistu.

 

Prisipažinsiu, kad truputį keistoka girdėti, kad bankams sunkiai atsigaunant iš krizės Palangos Kredito Unija džiaugiasi smarkiai didėjančiu klientų skaičiumi ir kreditų portfeliu. Gal užsienio kapitalo Lietuvos bankams suvaržius skolinimosi sąlygas, bankų klientai vis labiau atsisuka į vietos kredito unijas?

N. Pocienė: Taip, tokią tendencija yra labai ryški – žmonės, anksčiau naudojęsi bankų paslaugomis, pastaruoju metu ateina į Palangos Kredito Uniją. Pastaraisiais metais stebime itin didelį savo klientų ir suteikiamų kreditinių paslaugų augimą.

E. Petrauskas: Žmonės visada, bet ypač krizės metu, itin skaičiuoja pinigus. Pavyzdžiui, šalia mūsų esantis užsienio kapitalo bankas už indėlius eurais moka 1% palūkanas, o mes-4%. Už indėlius litais kiti bankai moka 2-3% palūkanas, o mūsų kredito unija – 6%. Užsienio bankai per sunkmetį ypatingai sugriežtino paskolų išdavimo sąlygas arba paskolų visai nesuteikia. Dabar bankų sąlygos gauti paskolai yra tokios sudėtingos, kad žmogui praktiškai sunku jas įvykdyti. Mūsų kredito unijoje, kaip aš sakau, vietos bendruomenės bankelyje, tos sąlygos yra žymiai paprastesnės. Dažniausiai mes savo klientus pažįstame – kartais užtenka tėvų laidavimo, kad mes išduotume paskolą. Mūsų kredito unijoje visi indėliai, kaip ir bankuose yra apdrausti – iki 345 tūkstančių litų visus indėlius valstybė draudžia 100%. Vadinasi, pinigai pas mus yra saugūs, be to, kas yra svarbu daugeliui mūsų klientų, kad įdėti pinigai lieka Palangoje. Bankuose padėti pinigai, kaip taisyklė, iškeliauja į užsienį. Palangiškių pinigai, įdėti į Palangos Kredito Uniją, kuria naujas darbo vietas, tokiu būdu mažina emigraciją.

Daugeliui žmonių kredito unijos siejasi su mažesnėmis paskolomis ir mažesne kredito unijų finansine rizika. Ar yra teisybės tokiuose vertinimuose? Ar PKU teikia dideles paskolas taip pat?

N. Pocienė: Paprastai, kredito unijos daugiausia išduoda mažų ar mažesnių paskolų. Palanga yra kurortinis miestas, kuriame nėra didelių gamybos objektų, todėl paskolos yra sąlyginai mažesnės – orientuotos į poilsio, maitinimo, nakvynės bei kitas paslaugas. Kadangi Palanga yra sezoniškas miestas, verslas čia labiausiai prasideda pavasarį, kai žmonės laimi konkursus. Skolinimo riziką kredito unijoje mes jaučiame kur kas geriau nei bankai, nes mes gyvename toje pačioje bendruomenėje. Mes matome, kaip mūsų klientams sekasi verslą vystyti, jie paprastai ima iš mūsų paskolas kiekvienais metais, todėl rizikos faktorius, žinant klientus, nėra labai didelis.

E. Petrauskas: Paprastai, kiekvienam bankui yra įdomesnis didesnis klientas, nes jis gali atnešti didesnį pelną. Dirbant su mažesniu klientu, pelningumas yra mažesnis, o darbo, forminant paskolų gavimo dokumentus, reikia įdėti ne ką mažiau nei didelei paskolai. Dar vienas Kredito unijos privalumas, kad mes, skirtingai nei bankai, negalime investuoti į akcijas, fondus ar vystymo projektus. Pasikartosiu: visi mūsų klientų pinigai „sukasi“ Palangos mieste.

Kokia dalis jūsų paskolų portfelio tenka juridiniams asmenimis, o kokia – privatiems?

N. Pocienė:  Juridiniams asmenims suteiktų paskolų skaičius sudaro vos kelis procentus. Fiziniams asmenimis daugiausiai suteikiame verslo, vartojimo paskolas, būsto paskolas. Tačiau daugiausia paskolų – vartojimo. Šiais metais stebime verslo paskolų didėjimą. Pernai jų išdavimas buvo gan nedidelis, nes krizė buvo palietusi ne vieną kurorto verslininką. Šie metai rodo žymiai daugiau optimizmo Palangoje – ženkliai padidėjo indėlių aktyvai, gerokai paspartėjo paskolų grąžinimas, išaugo paskolų portfelis.

E. Petrauskas: Taip pat jaučiame didelį mūsų klientų susidomėjimą europinių pinigų įsisavinimu. Kadangi Centrinė Kredito Unija laimėjo konkursą, mes dalyvaujame projekte dalinai finansuodami vietinių projektų įgyvendinimą Europos Sąjungos fondų pinigais. Palangiškiai labai noriai teikia verslo planus. Juolab, kad, kaip minėjau, už paskolas kredito unijoje žmonėms reikia mokėti mažesnes nei bankuose palūkanas. Be to, bankai reikalauja pastovių pajamų, kuriomis nelabai gali pasigirti sezoniško kurorto verslininkai. Palangos Kredito Unija suteikia paskolas būstui įsigyti net tuo atveju, jeigu žmogus turi minimalias pajamas.

N. Pocienė: Išduodami paskolą būstui įsigyti, kaip ir bet kurią kitą paskolą, kredito unijos darbuotojai, žino, kad žmogus, net ir neturintis pastovių pajamų ar mažas pajamas, galės paskolą grąžinti, nes turi pastovų verslą vasaros sezoną. Paprastai, tokie žmonės, pasibaigus sezonui, įneša didesnę paskolos mokėjimų dalį.

Jūs minėjote, kad per paskutinį mėnesį jūsų kredito unijos depozitų aktyvai išaugo keliais milijonais litų?

E. Petrauskas: Taip, nuo rugsėjo mėnesio aktyvai padidėjo dviems milijonais litų.

N. Pocienė: Balandžio mėnesį mūsų depozitų aktyvai sudarė 12, 5 milijono litų, o dabar – beveik 19 milijonų litų. Šie skaičiai daug ką pasako.

Teko skaityti, kad paprastai apie 10% bankų paskolų yra negrąžinamos. Ar galite atskleisti, kiek tokios paskolos sudaro pas jus?

N. Pocienė: Pas mus tas procentas yra žymiai mažesnis – sudaro apie kelis procentus. Šį rudenį mūsų klientų mokumas labai padidėjo – nemokių klientų turime vos vieną kitą.

E. Petrauskas: Jau keli metai, kai didžiausi bankai dirba nuostolingai, o Palangos Kredito Unija šiemet dirba pelningai. Šiems metams esame numatę apie 200 tūkstančius litų pelno. Tai nėra labai daug, bet turint omenyje, kad ekonominis sunkmetis dar nėra pasibaigęs, tai yra geras rezultatas.

Ko gero, norintiems pas jus pasiimti būsto paskolą yra svarbu ir tai, kad bankuose būsto paskolų palūkanos svyruoja priklausomai nuo VILIBOR, tarpbankinių palūkanų normos, o kredito unijoje būsto paskolos palūkanos yra fiksuotos.

N. Pocienė: Taip, palūkanos pas mus yra fiksuotos. Jos priklauso nuo paskolos laidavimo priemonių – kokios jos yra, kokiai paskolai suteiktos. Paskolų palūkanos Palangos Kredito Unijoje svyruoja nuo 6 iki 15%.  Kaip minėjau, mūsų unija moka beveik dvigubai didesnes palūkanas už indėlius.

E. Petrauskas: Dėl konfidencialumo dalykų negalime atskleisti savo klientų pavardžių, bet tarp mūsų klientų yra didelių miesto verslininkų. Jie renkasi kredito uniją dėl paprastos priežasties – užuot gaišę laiką bankuose, jie ateina pas mus. Bet kuris bankas, gavęs prašymą suteikti paskolą, pats nepriima sprendimo – siunčia prašymą į Klaipėdą ar Vilnių. Mes, kaip minėjau, viską sprendžiame vietoje – operatyviai ir lanksčiai. Kartais paskolas, pritrūkus verslininkui apyvartinių lėšų, suteikiame vos kelioms savaitėms – tol, kol verslininkas gaus savo pinigus iš užsakovų.

Teko skaityti, kad kredito unijos savo klientams galės išduoti ir mikrokreditus? Kada tai vyks?

N. Pocienė: Jau esame išsiuntę savo narių, norinčių pasinaudoti mikrokreditavimo galimybe, sąrašus – jau spalio pabaigoje ir lapkričio pradžioje vyks apmokymai Klaipėdoje. Norintys gauti kreditus sužinos, ar atitinka mikrokreditavimo sąlygas, kokie yra reikalavimai.

E. Petrauskas: Kai kuriems žmonėms net nereikia tokių mokymų – jie jau yra įkūrę savo verslą, jie tik ruošia tolimesnius verslo planus. Tikimės, kad projektas „įsibėgės“ jau kitais metais.

N. Pocienė: Skirtumas tarp paprastų kreditų ir mikrokreditų yra toks, kad mikrokreditus draus „Invega“ draudimo bendrovė – iki 80% palūkanų padengs ši draudimo bendrovė, tai yra dalies palūkanų žmogui nereikės mokėti. Tai yra paskata verslui.

Kokias kitas paslaugas siūlote savo klientams?

E. Petrauskas: Teikiame savo klientams, kaip ir bankai, internetinės bankininkystės paslaugas. Visi pavedimai internete yra nemokami. Taip pat teikiame debetinių ir kreditinių kortelių paslaugą –jomis galima naudotis ir užsienyje. Ruošiamės kredito unijoje suteikti žmonėms galimybę sumokėti komunalinius, kitus mokesčius.

Ko palinkėtume palangiškiams Tarptautinės kredito unijų dienos proga?

Jeigu palangiškiams, kuriems reikalinga paskola, svarbus žmogiškumo, bendruomenės faktorius, kviečiame užeiti į Palangos Kredito Uniją.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Tuo metu, kai Lietuvoje dirbantys komerciniai bankai traukiasi iš šalies regionų ir miestelių, lietuviškosios kredito unijos didina apsukas ir užsitarnauja vis daugiau pasitikėjimo. Gyventojai ir verslas vertina ne tik dažnai žemesnes ir palankesnes finansinių paslaugų bei finansinių produktų kainas, aptarnavimo kokybę, bet ir tai, kad kredito unijos bei jų skyriai – atviri savo klientams ir...


Pranešame, kad 2023 m. balandžio 21 d. 15.15 val. Palangos kredito unijos patalpose, adresu Ganyklų g. 6, Palanga, šaukiamas eilinis visuotinis Palangos kredito unijos narių susirinkimas.


Palangos kredito unijos nariai išrinko naujus unijos vadovus, stebėtojų tarybos, paskolų komiteto narius ir antrai kadencijai perrinko unijos pirmininkę Sandrą Garjonytę. Pakartotinis kredito unijos visuotinis narių susirinkimas vyko kovo 21 d. Palangoje.


2016-ųjų kovo 21-ąją įvyko Palangos kredito unijos visuotinis narių susirinkimas. Į susirinkimą užsiregistravo 192 unijos nariai. Retai kada unijų susirinkimuose balsuoja tiek daug unijos narių. Trečią kartą iš eilės per paskutinius dvejus metus susirinkimo pirmininku išrinko šių eilučių autorių Evaldą Petrauską. Į pirmininkus buvo pasiūlytas ir Centrinės unijos...


Buvęs Palangos kredito unijos (PKU) faktiškas vadovas Evaldas Petrauskas, neseniai įsteigtos kredito unijų narių asociacijos pirmininkas, kreipėsi į Lietuvos banko Priežiūros departamentą dėl, jo nuomone, ydingos praktikos Palangos KU – dalies išduotos paskolos pajaus panaudojimui.


Lietuvos centrinė kredito unija drauge su 13 kredito unijų, tarp jų ir Palangos kredito unija bei sporto komentatoriaus Roberto Petrausko komanda Vaikų finansinio švietimo savaitei suorganizavo edukacinį renginių ciklą. Daugiau nei 400 moksleivių iš įvairių Lietuvos miestų ir miestelių susikovė protų mūšyje „Neslėpk žinių, ateik į protų mūšį!“....


Skaitau Palangos kredito unijos valdybos pirmininko Vytenio Tomkaus pamąstymus praėjusiame „Palangos tilto“ numeryje, straipsnyje „Palangos kredito unija augs ir šiais metais“, ir man jie sukelia šypseną.


Lietuvos kredito unijoms pastaruoju metu dėmesio nestinga. Sparčiai joms augant, Lietuvos bankas priėmė kredito unijų priežiūros ir veiklos sugriežtinimo priemones. Tačiau į jas Palangos kredito unijos (PKU) valdybos pirmininkas Vytenis Tomkus linkęs žiūrėti optimistiškai: „Galima ir pasidžiaugti, kad eilę metų besikaupusios problemos pagaliau buvo pradėtos spręsti, kredito unija...


  Teisėsaugininkams sulaikius Palangos kredito unijos administracijos vadovo pavaduotoją Evaldą Petrauską ir vieną iš jos pajininkų, tarp miestelėnų kilusi sumaištis pamažu rimsta. „Darbas grįžta į vėžes. Pirmadienį visuotinio Palangos kredito unijos susirinkimo metu buvo išrinkta naujoji stebėtojų taryba, valdyba, paskolų komitetas, buvo paskirti šių...


Kol užsienio bankai, per krizės įkarštį, beveik nustoję kredituoti įmonių ir gyventojų reikmes, į ateitį žvelgia įtariai, lėtai atleisdami suvaržymų mazgus, Palangos Kredito Unija (PKU) daugeliui palangiškių tapo finansiniu išsigelbėjimu. Kreditai joje išduodami lengviau ir greičiau, o pinigai – tiek kredito įstaigos, tiek kredito gavėjų- „sukasi“ čia pat, kurorte. „Vien per pastarąjį...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius