Pasiskiepykime vasarą, kad iki atvėstant orams spėtų susiformuoti imunitetas ir rudenį galėtume saugiai dirbti bei atostogauti

Linas JEGELEVIČIUS, 2021-07-29
Peržiūrėta
2690
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Pasiskiepykime vasarą, kad iki atvėstant orams spėtų susiformuoti imunitetas ir rudenį galėtume saugiai dirbti bei atostogauti

Siekiant suvaldyti COVID-19 ligos Delta atmainos plitimą Lietuvoje, nuo liepos 26 d. įsigalioja papildytas darbų ir veiklos sričių sąrašas, kurių atstovai turės būtinai profilaktiškai periodiškai tikrintis dėl užkrečiamosios ligos, dėl kurios yra paskelbta valstybės lygio ekstremalioji situacija ir (ar) karantinas. 

Naujasis Vyriausybės potvarkis aktualus Palangai

Reguliariai tikrintis sveikatą privalės COVID-19 nepersirgę ir nepasiskiepiję tam tikrų sektorių ar veiklos sričių darbuotojai. Naujas Vyriausybės potvarkis yra labai aktualus ir Palangai – periodiškai testuotis reikės ir darbuotojams užsiimantiems laisvalaikio ir pramogų, kultūros, meno paslaugų teikimo veikla, taip pat dirbantiems viešojo maitinimo paslaugų ir mažmeninės prekybos sektoriuje.

Alternatyva – pasiskiepyti nuo COVID-19

„Išties, naujas potvarkis tiesiogiai paliečia ir Palangos restoranų, kavinių darbuotojus bei kitų viešojo maitinimo paslaugų tiekėjus. Kadangi potvarkis tik įsigaliojo ir jam įvykdyti minėtų kategorijų darbuotojams yra skirta 70 dienų, dar ankstoka kalbėti, kokį poveikį jis turės maitinimo sektoriuje dirbantiems žmonėms,“ – sakė Ingrida Valaitienė, Palangos viešbučių ir restoranų asociacijos (PVRA) prezidentė.

Ji neslėpė, kad kiekvienoje įmonėje – ir maitinimo įmonės nėra išimtis – yra nemažai vadinamųjų „antivakserių“ – žmonių, nusiteikusių prieš skiepus.

„Mano asmeninė žinutė yra paprasta: reikia skiepytis, kad apsaugotumėme save ir kitus,“ – sakė I. Valaitienė. Ji prisipažino, kad jau yra gavusi pirmąją nuo koronoviruso vakciną.

Nuo šio pirmadienio periodiškai testuotis reikia ir kitų profesijų darbuotojams

Nuo šio pirmadienio periodiškai testuotis reikia ir darbuotojams, dirbantiems krovinių tarptautinio vežimo, viešojo transporto ir keleivių vežimo įmonėse. Taip pat sveikatą periodiškai tikrintis privalės viešojo administravimo subjektų darbuotojai, profesinės karo tarnybos kariai bei darbuotojai, kurių veikla susijusi su masinio užsieniečių antplūdžio, dėl kurio paskelbta valstybės lygio ekstremalioji situacija, valdymu (nuolatinis tiesioginis kontaktas su šiais užsieniečiais).

Tačiau kai kurių kurorto maitinimo įmonių vadovai turi kuo pasididžiuoti – darbuotojai yra sąmoningi, noriai vakcinuojasi, o kai kur pasiskiepijusių darbuotojų dalis siekia net 80-85 procentus.

„Būtent tiek yra pasiskiepijusių mūsų darbuotojų. Didžioji dauguma aiškiai supranta skiepijimosi būtinybę,“ – sakė Margarita Kerzaitė,  kavinės „Cepeliniškės“ J. Basnavičiaus gatvėje, direktorė.

Ši kavinė šią vasarą išgarsėjo tuo, kad, kiekvienam pasiskiepijusiam nustatytomis valandomis kavinėje, įteikiama cepelinų porcija.

Cepelinų su mėsa ar varške galima nemokamai gauti tik pasiskiepijimo dieną. Kavinės vadovė sako, kad akcija surengta pamačius, jog lėtėja skiepijimo tempai ir rudenį vėl gali būti įvestas karantinas. Pora įmonės padalinių taip ir neatsidarė. 

„Mus gąsdina kaip įmonę, kadangi mums jau teko susidurti su patirtimi, ką reiškia, kai būna taikomi apribojimai, tenka stabdyti veiklą“, – „Cepeliniškės“ vadovė.

„Vidutiniškai tokiu būdu apie 20 cepelinų kasdien padovanojame,“ – sakė pašnekovė.

Privalomi periodiniai sveikatos patikrinimai

Privalomi periodiniai sveikatos patikrinimai turės būti atliekami ne dažniau kaip kas 7 dienas ir ne rečiau kaip kas 10 dienų nuo paskutinio sveikatos patikrinimo, atsižvelgiant į užkrečiamosios ligos, dėl kurios yra paskelbta valstybės lygio ekstremalioji situacija ir karantinas, epidemiologinius ypatumus.

Darbuotojas, atsisakęs nustatytu laiku pasitikrinti, ar neserga užkrečiamąja liga, arba nepasitikrinęs be labai svarbių priežasčių (pavyzdžiui, liga, dalyvavimas giminaičių laidotuvėse, komandiruotė), atsižvelgiant į darbo pobūdį skiriamas dirbti nuotoliniu būdu arba perkeliamas toje pačioje darbovietėje į kitą darbą, kurį jam leidžiama dirbti pagal sveikatos būklę. Jeigu tokių galimybių nėra, darbdavys nušalina jį nuo darbo, nemokėdamas jam darbo užmokesčio, iki tos dienos, kol darbuotojas pasitikrins, ar neserga užkrečiamąja liga. Darbuotojas grąžinamas į ankstesnį darbą nuo tos dienos, kurią pateikia darbdaviui sveikatos patikrinimo išvadas, kad gali tęsti darbą.

Pradėta dirbti dviem pamainomis

Kiekvieną ketvirtadienį VšĮ „Palangos asmens sveikatos priežiūros centre“ nuo 11 val. iki 16 val. pasiskiepyti nuo COVID-19 galima be išankstinės registracijos. Gyventojai gali rinktis iš tuo metu sveikatos priežiūros įstaigoje turimų vakcinų. Šiuo metu įstaiga turi dviejų gamintojų vakcinų: „Comirnaty“ (gamintojas – „Pfizer ir ​BioNTech“), „Vaxzevria“ (gamintojas – „AstraZeneca“).

Punkte padidinamos darbo apimtys pradėta dirbti dviem pamainomis.

Ilgesnės, nei iki šiol, punkto darbo valandos suteikia galimybę priimti bei testuoti daugiau besikreipiančiųjų. Kiekvieną dieną, išskyrus savaitgalius, Mobiliame punkte bus galima atlikti 180 tyrimų, iš jų 120 – antigeno testų, 60 – PGR tyrimų.

Privalomi periodiniai sveikatos patikrinimai turi būti atliekami ne dažniau kaip kas 7 dienas ir ne rečiau kaip kas 10 dienų nuo paskutinio sveikatos patikrinimo. Apie atliktą profilaktinį tyrimą darbuotojai darbdavį turi informuoti per 10 dienų nuo teisės akto įsigaliojimo.

Nereikia kreiptis į šeimos gydytoją

Dėl profilaktinių darbuotojų COVID-19 tyrimų nereikia kreiptis į šeimos gydytoją. Registruotis privalomam testavimui reikia per 1808.lt platformą. Kol kas jis bus atliekamas valstybės lėšomis.

Atvykti tyrimo į Mobilų punktą galima tik iš anksto užsiregistravus ir tik tiksliai paskirtu laiku. Būtina turėti asmens dokumentą bei registravimo numerį, gautą sms žinute.

Galima pasiskiepyti Jūratės ir Kastyčio skvere

Be išankstinės registracijos savaitgaliais galima pasiskiepyti Jūratės ir Kastyčio skvere esančioje Nacionalinio kraujo centro palapinėje. Čia vasaros savaitgaliais – šeštadieniais ir sekmadieniais (išskyrus liepos 31 d.) – nuo 11 val. iki 16 val. galima pasiskiepyti „Janssen“ vakcina. Imunitetui susiformuoti pakanka vienos šios vakcinos dozės.

Vakcinai nuo COVID-19 ligos galima registruotis ir interneto puslapyje www.koronastop.lt arba telefonu 1808, reikiamos informacijos suteiks ir šeimos gydytojai.

Svarbu: vykstant skiepytis reikia turėti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą. Taip pat dėl aukštos oro temperatūros rekomenduojama turėti vandens atsigerti.

Registruotis skiepui gali visi šalies gyventojai nuo 12 metų

Šiuo metu registruotis skiepui gali visi šalies gyventojai nuo 12 metų, nepriklausomai nuo jų profesijos, lėtinių ligų ir kitų faktorių. Nuo 18 metų galima rinktis visas šiuo metu Lietuvoje naudojamas vakcinas – „Comirnaty“ (gamintojas – „Pfizer ir ​BioNTech“), „Vaxzevria“ (gamintojas – „AstraZeneca“), „Moderna“ (gamintojas – „Moderna“) ir „Janssen“ (gamintojas – „Janssen Pharmaceutica NV“). Jaunesni, 12–18 metų, asmenys gali skiepytis tik „Comirnaty“ vakcina. 

Sveikatos priežiūros specialistai primena, kad, pasiskiepiju, imunitetui susiformuoti prireikia nuo mėnesio iki pusantro mėnesio, tad jau dabar metas susirūpinti, kaip gyvensime, dirbsime, mokysimės ar bendrausime su artimaisiais rudenį.

Pasiskiepykime vasarą, kad iki atvėstant orams spėtų susiformuoti imunitetas ir rudenį galėtume saugiai dirbti bei atostogauti.

 Prisiminkime, kad būtina rūpintis savo ir aplinkinių saugumu – ir toliau uždarose patalpose dėvėti kaukes, vengti didelių susibūrimų, laikytis saugaus socialinio atstumo.

 

 

 

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Lietuvos pajūrio verslininkai intensyviai ruošiasi artėjančiam vasaros sezonui. Jau prasidėjo ir pirmosios viešbučių rezervacijos.


Kur pigiau atostogauti rudenį – Lietuvoje ar užsienyje? Į šį klausimą keliautojas, kelionių organizatorius Rimvydas Širvinskas - Makalius atsako nedvejodamas: „Šiuo metu pigiau atostogauti Lietuvoje“. 


Kad viešojoje erdvėje pastaruoju metu vis dažniau pokšteli Šventosios vardas, „kalti“ du Palangos miesto savivaldybės naujakuriai – Eglė ir Ruslanas. Jis – scenaristas-režisierius, ji – jo žmona ir prodiuserė, o suskaičiuoti jų renginius, organizuotus nuo atsikėlimo į Šventąją praėjusių metų rudenį iki metų pabaigos, ir vienos rankos pirštų, matyt, neužteks.


Nesuklysime rudenį įvardindami kaip vieną gražiausių metų laikų, kuomet norisi kuo dažniau išeiti pasivaikščioti ir pasimėgauti įspūdinga gamta. Visgi, oro sąlygos tokiems pasivaikščiojimams ne visuomet yra palankios, tačiau šis aspektas labai priklauso nuo to, kaip mes patys esame pasiruošę. Jei šį rudenį dažniau ketinate leistis į trumpesnius ar ilgesnius žygius, pasitikrinkite, ar...


Siekiant suvaldyti COVID-19 ligos Delta atmainos plitimą Lietuvoje, nuo liepos 26 d. įsigalioja papildytas darbų ir veiklos sričių sąrašas, kurių atstovai turės būtinai profilaktiškai periodiškai tikrintis dėl užkrečiamosios ligos, dėl kurios yra paskelbta valstybės lygio ekstremalioji situacija ir (ar) karantinas.


Pasiskiepykime vasarą, kad iki atvėstant orams spėtų susiformuoti imunitetas ir rudenį galėtume saugiai dirbti bei atostogauti. Juo labiau, kad vakciną nuo COVID-19 ligos galima gauti ir be išankstinės registracijos. 


Šalies pajūrio kurortai vasaros sezoną pasitinka naujais įkainiais. Palangoje išaugo rinkliavos už automobilių stovėjimą, o Neringoje ekologinį mokestį teks mokėti 20 dienų anksčiau nei pernai. Kalbama, kad lietuviams atostogauti Latvijoje jau yra pigiau nei Lietuvoje, tačiau „Žinių radijuje“ kalbėję kurortinių miestų merai tokiam teiginiui prieštaravo. Anot...


Šylant orams bei švelnėjant karantino apribojimams, išaugo susidomėjimas nuoma pajūryje bei kaimo turizmo sodybose. Butuose „įstrigę“ žmonės ieško galimybių pabėgti į gamtą, planuoja vasaros atostogas. Lyginant su tuo pačiu 2019 m. laikotarpiu, kaimo turizmo bei nuomos pajūryje paklausa šią savaitę išaugo 15-28 proc.


„Matyt, palangiškiai moka melstis, kad po visos savaitės lietaus ir darganos išmeldė tokį gražų šeštadienį“, – juokavo kurorto svečiai, atvykę kartu su miestelėnais šeštojoje Tūkstančio stalų šventėje „Palangos stalas 2013“ paganyti akis po išmoningai papuoštus įstaigų bei organizacijų stalus...


Laikraščiui „Palangos tiltas“ reikalinga(-as) maketuotoja(-as)-dizainerė(-is) dirbti redakcijoje pirmadieniais ir ketvirtadieniais. Būtina mokėti dirbti Adobe


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius