Skambanti Palangos styga: Vytautui Strikui – 75 Biblioteka– šviesos skleidėja

Bronislava SPEVAKOVIENĖ, 2012-08-13
Peržiūrėta
1711
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Vytautas Strikas
Vytautas Strikas

Vytautas Strikas – muzikos pedagogas, visuomenės ir kultūros veikėjas, ilgametis Palangos muzikos mokyklos vadovas, LTSR nusipelnęs mokytojas.

V.Strikas gimė 1937 m. rugpjūčio 10 d. Telšių rajone, netoli Alsėdžių. Tėvams persikėlus gyventi į Klaipėdą, jis mokėsi Klaipėdos vaikų muzikos mokykloje mokytojo V. Balkaičio smuiko klasėje, vėliau muzikos studijas tęsė Klaipėdos muzikos mokykloje (dab. S.Šimkaus konservatorija) smuiko pedagogo K. Gaidėno klasėje. Čia mokydamasis susipažino su būsima žmona Kostancija. Baigęs šią mokyklą, buvo paskirtas dirbti smuiko mokytoju Klaipėdos vaikų muzikos mokykloje. 1956 m. lapkričio 24 d. jis sukūrė šeimą. Jaunas pedagogas gilinti muzikos žinias įstojo į Vilniaus konservatorijos (dab. Muzikos akademija) neakivaizdinį skyrių. Jo pedagogai buvo garsūs Lietuvos smuikininkai E. Paulauskas ir P. Juodišius. 1958 m. V. Strikas paskirtas Palangos ir Kretingos  muzikos mokyklų smuiko mokytoju.

1958 m. rugsėjo 1 d. Palangoje atidaryta septynmetė muzikos mokykla. Ji įsikūrė nedideliame mediniame name Birutės alėjoje 18. Įkurtos fortepijono, smuiko, kanklių, akordeono, trimito, klarneto specialybės. Šešių šios mokyklos mokytojų gretose – Vytautas Strikas su žmona Kostancija Strikiene, kuri dėstė vokalą. Darbo ir gyvenimo sąlygos pradžioje buvo blogos – kol suremontavo mokytojams gyventi skirtas patalpas, nuo rudens iki Naujų metų reikėjo gyventi mokyklos antrame aukšte esančiose nešildomose patalpose, maistą gaminti ant žibalinės viryklėlės. Bet pedagogų tai neliūdino – tikėjimas, viltis ir meilė, mėgstamas darbas bei jaunystė atpirko visus buitinius nesklandumus. Muzikos mokyklai vadovavo B. Zubrickas (1958-1963), B. Normantas (1963-1966). 1959 m. mokyklai paskirtos naujai suremontuotos erdvesnės patalpos P.Aksionaičio g. (dabar – J.Simpsono g. 5). 1961 m. Palangos miesto valdžia Strikų šeimai paskyrė butą Jūratės gatvėje, po to sutuoktiniai persikėlė į erdvesnį butą Kretingos gatvėje. 1962 m. mokyklos smuiko klasę baigė pirmieji V.Striko mokiniai. Į 1964 m. vykusią Respublikinę dainų šventę važiavo  styginių ansamblis, kuriam vadovavo mokytojas Vytautas Strikas.

Baigęs Lietuvos konservatoriją, V. Strikas grojo Lietuvos respublikiniame muzikos mokytojų styginiame orkestre. Vasaromis ir moksleivių žiemos atostogų metu šio orkestro muzikantai rinkdavosi iš visos Lietuvos muzikos mokyklų įvairiuose miestuose, repetuodavo ir koncertuodavo.

Nuo 1966 m. prie Palangos muzikos mokyklos vairo stojo Vytautas Strikas, dirbęs joje nuo pat įkūrimo iki netikėtos savo mirties. 1975 m. V. Strikui suteiktas LTSR nusipelniusio mokytojo vardas. 1982 m. mokyklos direktoriui ir visam kolektyvui didelis džiaugsmas – mokykla persikėlė į Gintaro-Maironio gatvių sankryžoje architektės I. Likšienės suprojektuotus naujus rūmus. Direktoriaus V. Striko didelio sumanumo ir pastangų dėka mokykla savo 25-uosius mokslo metus pradėjo erdviose patalpose, kur užteko vietos ir mokymo klasėms, ir koncertų salei. Naujos mokyklos idėjai pritarė miesto Vykdomojo komiteto pirmininkas D. Puodžius. Mokyklos direktoriui teko pačiam ieškoti statybinių medžiagų, panaudoti pažintis, kad tik sklandžiai vyktų statybos darbai. Tai buvo didelės įtampos metai, bet rezultatas akivaizdus – mokykla pastatyta per rekordiškai trumpą laiką. 1983 m. muzikos mokykloje atidarytas dailės skyrius. 1984 m. V. Striko vadovaujamai muzikos mokyklai suteiktas Stasio Vainiūno vardas.

Direktorius džiaugėsi, kad jo vadovaujamos mokyklos mokiniai sėkmingai tęsė muzikos mokslus aukštesniosiose ir aukštosiose muzikos mokyklose. Vadovaujant V. Strikui, suaktyvėjo mokyklos koncertinis gyvenimas – pedagogai ir mokiniai surengė daug koncertų  Palangos miesto bendruomenei, bendradarbiavo su radiju ir televizija, mokiniai nuolat dalyvavo ir laimėjo prizus respublikinėse apžiūrose, dainų šventėse. Mokykla tapo aktyviu kultūros židiniu Palangoje. Įstaigos vadovas kartu su pedagogais sustiprino muzikos mokyklos ne tik kaip švietimo, bet ir kultūros institucijos įvaizdį mieste. Mokyklos direktoriaus iniciatyva užsimezgė draugystė su kitų Lietuvos miestų muzikos mokyklomis, taip pat Latvijos respublikos Liepojos miesto antrąja, Vengrijos respublikos Debreceno miesto Zoltano Koday muzikos mokyklomis. Susitikimų metu buvo dalijamasi pedagogine patirtimi, rengiami bendri ugdytinių koncertai. Palangos muzikos mokykla buvo žinoma respublikoje, nes buvo veikli, turėjo darbštų kolektyvą ir gabius mokinius. Akordeonistų orkestras ir kiti mokyklos kolektyvai respublikiniuose konkursuose laimėdavo prizines vietas.

1960 m. V.Strikas subūrė kaimo kapelą ir jai vadovavo. Vėliau šis kolektyvas pavadintas „Atgaja“. Tai buvo Kultūros namų kaimo kapela, vėliau – „Jūratės“ sanatorijos kolektyvas. Iš pradžių kapeloje grojo tik instrumentalistai, vėliau prisijungė ir vokalistai: K. Strikienė, J. Žalimienė, N. Steponavičienė, J. Tubinas, R. Pupelis, V. Piparas. Šią kapelą pamėgo visi miestiečiai, be jos buvo neįsivaizduojamos miesto bendruomenės šventės. Vėliau kapela plėtėsi, prisijungė nauji nariai. Atgaivą širdžiai muzikuodami jautė ir patys dalyviai, ir klausytojai. Šio kolektyvo nariai daug koncertavo, dalyvavo visose respublikinėse dainų šventėse.

V.Strikas buvo aktyvus Palangos kultūros gyvenimo dalyvis. Jis dalyvavo miesto Kultūros ir meno taryboje, respublikiniuose dainų ir šokių konkursuose, vasaros šventėse, buvo meno saviveiklos kolektyvų apžiūrų komisijos pirmininkas ir kt. Jį kvietė visur, kur buvo reikalingas atidus, profesionalus vertinimas, taiklios pastabos, pagarba žmogui ir menui.

Per visą gyvenimą šalia Vytauto petys petin ėjo jo bendražygė, draugė, žmona Kostancija, kuri gyveno jo džiaugsmais ir rūpesčiais.

V.Strikas mėgo keliauti. Jis visada turėdavo pasiėmęs fotoaparatą. Daug fotografavo, pats darė nuotraukas. Muzikos mokyklos metraščiuose daug panaudota jo paties darytų nuotraukų, kuriose užfiksuoti mokyklos moksleivių pasiekti laimėjimai, apdovanojimai, koncertai. O ponios Kostancijos namuose – albumų stirtos su įamžintomis prasmingo darbo, draugų ir artimųjų šypsenų, laimingo poros gyvenimo akimirkomis. K. ir V. Strikai buvo entuziastingi giminaičių ir draugų švenčių dalyviai, todėl dažnai jiems tekdavo piršlių, krikštatėvių pareigos...

 

1988 m. vasario 24 d. ilgametis S.Vainiūno muzikos mokyklos direktorius Vytautas Strikas netikėtai mirė. Jis palaidotas senosiose Palangos kapinėse. „Atmintis yra nemari. Prasmingi gyvenimo metai nepasimiršta. Vaikystėje pradėta groti melodija tebeaidi žemiečiams net ir nelauktai nutrūkus smuiko stygai“, – tai tuometės Kultūros skyriaus vedėjos B. Aleknaitės žodžiai, pasakyti atsisveikinant su V. Striku. Į paskutinę kelionę jį lydėjo didžiulis miestelėnų, mokinių, draugų muzikų iš visos Lietuvos būrys. 

 

V. Strikas buvo rūpestingas, nuoširdus, darbštus, draugiškas, paprastas žmogus. Savo kruopščiu darbu, nenuilstančia energija V.Strikas ugdė kultūros, meno, gėrio, tarpusavio šilumos suvokimą. Palangos žmonės ir muzikų visuomenė prisimena jį kaip profesionalų muziką, gabų pedagogą, reiklų vadovą, draugišką, atviraširdį kolegą.

 

Straipsnis skelbiamas „Palangos tiltui" vykdant Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo (SRTRF) projektą „Jūros mūšos aidai kurorto kūrėjų meninėje raiškoje ir gyvenime".

Jūsų komentaras:

Meile Sposmanyte 2012-08-17 10:18 (IP: 62.107.37.230)
Absoliučiai fantastiškas žmogus. Man pasisekė, kad buvau jo mokinė nuo savo 7 metų iki pat jo mirties. Tai buvo labai didelė netektis ne tik artimiesiems, mokiniams, bet ir visai Palangai. Labai labai jo trūksta.

Taip pat skaitykite

Kaip sakė „Palangos tiltui“ Palangos Stasio Vainiūno meno mokyklos direktorė Rasa Daukšienė, 2022-2023 mokslo metais Palangos Stasio Vainiūno meno mokykloje dailės ir muzikos mokysis 370 mokinių.  „Skaičius bus tikslinamas rugsėjo pirmąją savaitę pasibaigus papildomam mokinių priėmimui. Šiuo metu mokytis muzikos klasėse (muzikuoti muzikos instrumentais, dainuoti) apsisprendė 47 mokiniai...


V Tarpautinis Kretingos senosios muzikos festivalis pirmą kartą kviečia klausytojus į koncertą Palangoje – rugpjūčio 19 d. 19 val. Palangos Švč. Mergelės Ėmimo į dangų bažnyčioje pasirodys senosios muzikos legenda, argentiniečių kilmės dainininkė Maria Cristina Kiehr su kolega Arieliu Abramovičium.


Švęsdami penkių metų sukaktį Tarptautinio Kretingos senosios muzikos festivalio organizatoriai džiaugiasi galėdami pakviesti klausytojus net į septynis pasaulinio lygio atlikėjų koncertus. 


2019 m. gruodžio 25 d. sukako 140 metų, kai Kumetiškiuose (Kalvarijos apskrityje), gimė būsimas agronomas, sociologas, ekonomistas, publicistas, filosofas, Pirmosios Lietuvos Respublikos žemės ūkio didysis architektas, lietuvių pilietinės visuomenės, ūkininkų savivaldos ir moderniosios strateginio valdymo metodologijos pradininkas, 1920–1923 m. Lietuvos žemės ūkio ir valstybės...


Prieš dvylika metų Palangoje įvyko paskutinis koncertas „Anapilio” muzikos klube. Stebėję jį verslininkai Kęstutis ir Loreta Gecai ilgai netrukus tapo„Vandenio“ viešbučio savininkais. Dėka atsitiktinumo, suvedusio daugiametį „Anapilio” muzikos vadovą Romą Kisielį su viešbučio šeimininkais („jų perfekcionizmas ir mano...


Praėjusį savaitgalį Palangoje nuskambėjęs Tarptautinis pučiamųjų muzikos festivalis „Amber Wind 2017“ dar kartą įrodė, kad Palanga verta būti Europos pučiamųjų muzikos žemėlapyje.


Ar matėte, kaip muzikos klausosi ir bando pamėgdžioti girdimas melodijas kūdikiai? Ar matėte, kaip laisvai scenoje jaučiasi dar ketverių neturintys vaikučiai? Ar matėte, kaip blizga ikimokyklinukų akys, kai jie sugroja pirmą kūrinėlį? Jeigu nematėte – pažiūrėkite 60 metų Europoje, 20 metų Lietuvoje ir jau aštunti metai Palangoje gyvuojančios YAMAHA muzikos mokyklos...


Nusipelnęs mokytojas – girtuoklis?...

Vitalius Bernardas LITVAITIS, 2013 07 18 | Rubrika: Miestas

Šią žmogaus orumą žeminančią istoriją beveik prieš tris dešimtmečius pasipasakojo pagrindinis jos personažas – šviesaus atminimo buvęs Vaikų muzikos mokyklos direktorius, Lietuvos nusipelnęs mokytojas Vytautas Strikas (1937-1988).


Vytautas Strikas – muzikos pedagogas, visuomenės ir kultūros veikėjas, ilgametis Palangos muzikos mokyklos vadovas, LTSR nusipelnęs mokytojas.


Antanas Vireliūnas (1887-1925) – pedagogas, gamtininkas, visuomenės veikėjas, spaudos bendradarbis, kraštotyrininkas, kalbininkas, palikęs savo ryškų pėdsaką ir Palangoje. Šiemet minime jo gimimo 125-metį.   Dėstė lietuvių kalbą A.Vireliūnas gimė 1887  m. birželio 20 d. Vėžionyse (Kupiškio vls., Panevėžio aps.). Pradinę mokyklą baigė...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius