Vyriausybė blokuoja kinų įrangos diegimą Lietuvos oro uostuose, Palangos – taip pat

"Delfi", 2021-02-01
Peržiūrėta
1563
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Vyriausybė blokuoja kinų įrangos diegimą Lietuvos oro uostuose, Palangos – taip pat

Lietuvos Vyriausybė ėmėsi žingsnių užkirsti kelią Kinijos valstybės valdomos įmonės „Nuctech“ siekiui įdiegti bagažo rentgeno patikros įrangą šalies oro uostuose dėl grėsmės nacionaliniam saugumui.

Neigiamą išvadą šią savaitę pateikė nacionaliniam saugumui svarbius sandorius tikrinanti vyriausybinė komisija, ši išvada bus teikiama Ministrų kabinetui. „Komisija remdamasi nacionalinio saugumo požiūriu įvertinto sandorį, priėmė išvadą, kad sandoris neatitinka nacionalinio saugumo interesų. Tokią išvadą komisija teiks Vyriausybei“, – BNS penktadienį patvirtino premjerės atstovė spaudai Rasa Jakilaitienė.

Ji sakė, kad Nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių objektų apsaugos koordinavimo komisija „remiasi institucijų pateikta informacija, kuri negali būti viešinama“. Valstybės įmonė „Lietuvos oro uostai“ BNS praeitą mėnesį patvirtino, kad „Nuctech“ dalyvavo konkurse įrengti bagažo tikrinimo sistemas. Į vyriausybinę komisiją dėl kinų investicijų kreipėsi patys oro uostai ir Seimo nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Laurynas Kasčiūnas.

L. Kasčiūnas tuomet perspėjo, kad „Nuctech“ rentgeno patikros įranga oro uostuose gali kaupti duomenis apie keleivius ir bagažą, kurie pagal Kinijos įstatymus būtų prieinami Kinijos žvalgybos ir saugumo tarnyboms. Pagal įstatymą, tarptautinius Vilniaus, Kauno ir Palangos oro uostus valdanti Lietuvos įmonė yra pirmos kategorijos nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių įmonių sąraše.

JAV laikraštis „Wall Street Journal“ pernai birželį pranešė, kad Jungtinių Valstijų agentūros ėmėsi aktyvios kampanijos prieš „Nuctech“ veiklą Europoje. Straipsnyje buvo rašoma, kad Nacionalinio saugumo taryba ir keletas kitų JAV agentūrų stengiasi įtikinti Europos vyriausybes atsisakyti „Nuctech“, kurios krovinių, bagažo ir keleivių tikrinimo sistemos tampa įprastos jūrų ir oro uostuose bei pasienio kontrolės punktuose visoje Europoje.

Kritikai sako, kad „Nuctech“ mažų kainų strategija leidžia kelti prielaidas, jog įmonė veikia ne komerciniais pagrindais, o siekia užsitikrinti strateginės infrastruktūros kontrolę. Lietuvos žvalgybos tarnybos pernai perspėjo, kad „Kinijos siekis įgyti technologinį pranašumą ir aktyvi investicijų skvarba didina kitų valstybių pažeidžiamumą ir infrastruktūros kontrolės praradimo riziką“.

L. Kasčiūnas praėjusį penktadienį pasveikino Vyriausybės sprendimą – politiko teigimu, jis rodo, kad ambicija per kelis metus pasiekti nepriklausomybę nuo nepatikimų technologijų tiekėjų grindžiama realiais darbais. „Šis sprendimas rodo, kad Lietuva apsisprendė nebūti Kinijos kuriamos ir kontroliuojamos technosferos dalimi. Investicijos ir pirkimai strateginiuose sektoriuose turi atitikti transatlantinius saugumo kriterijus“, – sakė L. Kasčiūnas.

BNS info

 

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Paskutinį kovo mėnesio sekmadienį prasidės naujasis aviacijos vasaros sezonas. Oro bendrovės šiemet Lietuvos oro uostuose keleiviams pasiūlys daugiau nei 80 tiesioginių reguliarių krypčių. 


Antrąjį šių metų mėnesį Lietuvos oro uostuose fiksuotas spartus aviacijos atsigavimas. Dviejuose oro uostuose – Kauno ir Palangos – keleivių skaičius viršijo priešpandeminius srautus. 


Moterys nori ne tik auginti vaikus, o vyrai – ne tik „daryti karjerą“. 


Šalies oro uostuose jau nuo kovo stebint didelį keleivių srautų augimą, juose neretai susidaro spūstys, todėl keleiviams rekomenduojama atvykti anksčiau nei įprastai.


Vilniuje atidarytas pirmasis Lietuvoje Neįgaliųjų įrangos centras. Unikalioje įstaigoje negalią turintys asmenys galės gauti visą reikalingą pagalbą – nuo konsultacijų iki individualaus įrangos parinkimo ir išbandymo. 


Lietuvos Vyriausybė ėmėsi žingsnių užkirsti kelią Kinijos valstybės valdomos įmonės „Nuctech“ siekiui įdiegti bagažo rentgeno patikros įrangą šalies oro uostuose dėl grėsmės nacionaliniam saugumui.


Vyriausybinė strateginius sandorius tikrinanti komisija pradėjo Lietuvos oro uostų paskelbtame aviacijos saugumo įrangos viešajame pirkime dalyvaujančios Kinijos įmonės „Nuctech“ patikrą. Pagal įstatymą, tarptautinius Vilniaus, Kauno ir Palangos oro uostus valdanti Lietuvos įmonė yra pirmos kategorijos nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių įmonių sąraše. JAV...


Palangos senoji gimnazija įgyvendina valstybės Sporto rėmimo fondo ir Palangos miesto savivaldybės lėšomis finansuojamą ir Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos bei Švietimo mainų paramos fondo administruojamą projektą Sporto inventoriaus ir įrangos įsigyjimas”.


Ką būrys kinų veikė pajūryje?

Alvydas ZIABKUS, „Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2010 06 18 | Rubrika: Miestas

Kai neseniai buvo suabejota, ar šiemet nuskurdusiame miesto biudžete kurorto valdžios reprezentacijos reikmėms skirti per 74 tūkstančius litų -- ne per didelė prabanga miestui, Palangos meras Vytautas Stalmokas aiškino, kad į Palangą atvykstančias oficialias delegacijas ir užsienio svečius privalome priimti padoriai, o vaišėms išleisti keli litai miestui vėliau sugrįžta dešimteriopai.


Ateinantį savaitgalį visai Palangai ūžiant nuo švenčių maratono, tarp gausybės svečių bus ir atvykusių iš Kinijos. Su jais pabendrauti ir savus prisiminimus atgaivinti panoro penkerius metus Taivane gyvenusi palangiškė Vaida Piekutė. Daug įspūdžių palikusi ir nuolat nostalgiją žadinanti šalis traukia sugrįžti, tačiau kol kas miestelėnė pasiryžusi pasilikti gimtinėje. Jos įgytos žinios ir...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius