Birželio 3-iosios vidurnaktį Palangos gyventojai ir svečiai pirmieji pamatys misteriją „Vilniaus sapnas“

Palangos tiltas, 2022-05-30
Peržiūrėta
1614
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Birželio 3-iosios vidurnaktį Palangos gyventojai ir svečiai pirmieji pamatys misteriją „Vilniaus sapnas“

Į vasaros sezono atidarymo festivalį „Myliu Palangą“ kviečianti ir kasmet vasaros sostine virstanti Palanga gyventojams bei svečiams žada neužmirštamą savaitgalį prie jūros. Birželio 3 d. vidurnaktį ji sulauks ypatingų svečių iš 700 m. jubiliejų pasitinkančio Vilniaus, kuris padovanos šiuolaikinių technologijų reginį-misteriją „Vilniaus sapnas“.  Nemokamas įspūdingas šou kvies kartu paminėti Lietuvos sostinės gimtadienį, pasiūlydamas šviesų, vizualizacijų, teatro ir šokio elementų kupiną reginį, žavintį įspūdingomis projekcijomis, įkvepiančiais pasirodymais ir užburiančia muzika.

Palanga ir Vilnius  didžiuojasi savo istorija

Palangos gyventojai ir miesto svečiai pirmieji išvys „Viniaus sapną“, kuriame atgims visa sostinės istorija – nuo Geležinio vilko kauksmo, svarbiausių įvykių, paveikusių visos šalies likimą, iki meilės istorijų, kultūros šviesulių ir šiuolaikinio miesto veido. 

„Prieš beveik 700 metų, 1323-iaisias Lietuvos didysis kunigaikštis Gediminas išsiuntė laiškus į Europą, kviesdamas kitų miestų gyventojus atvykti į Vilnių. Šiandien Vilnius į Lietuvos miestus siunčia „Vilniaus sapną“, kviesdamas svarbią šalies datą paminėti drauge, nes sostinės gimtadienis – tai visos Lietuvos jubiliejus“, – sako renginį inicijuojančios miesto plėtros agentūros „Go Vilnius“ vadovė I. Romanovskienė.

O Palanga taip pat turi kuo didžiuotis – ji viena seniausių Lietuvos gyvenviečių, pirmąkart paminėta Vokiečių ordino šaltiniuose dar 1253 m. balandžio 5 dieną, taigi, net senesnė už Vilnių. Dar XV-XVII amžiais Palanga buvo svarbiausias Lietuvos uostas, nuo 1547 minima jau ne kaip žvejų kaimelis, o kaip miestelis. XIX amžiaus pradžioje ji jau garsėjo kaip vasarvietė, tokia liko iki šiol. 

 

Jau daugybę metų nebeįsivaizduojame vasaros be Palangos ir atostogų prie Baltijos jūros, poilsiautojų pamėgtų paplūdimių ir Birutės parko, istorinio Kurhauzo, niekada nemiegančios garsiosios J. Basanavičiaus gatvės, muzikos vakarų, koncertų ir daugybės kitų išskirtinių kultūrinių reiškinių. Tad birželio 3-iosios vidurnaktį  prie 1961-aisias Roberto Antinio sukurtos skulptūros „Jūratė ir Kastytis“ išvysime dviejų didingų miestų kultūrų susidūrimą.

Vilnius – nuo sapno iki realybės

Lygiai vidurnaktį prie Palangos tilto pasigirs miesto varpų dūžiai ir užkauks geležinis vilkas. Taip kadaise prasidėjo Gedimino sapnas, tapęs idėja įkurti miestą. Jis išsipildė prieš 700 metų – laiškais, kurie skelbė apie tolerantišką, lygų ir visiems svetingą miestą, kviečiantį amatininkus ir pirklius iš visos Europos atvykti bei savo akimis pamatyti, kaip nuostabi idėja virto kūnu.

„Norime atvežti žmonėms dalį šventės, priminti, kokia įspūdinga mūsų sostinės istorija, kokie iškilūs žmonės joje gyveno, kūrė, tikėjo šviesia jos ateitimi, kokie Vilnių garsinantys menininkai dabar gražina modernų miesto veidą. Minėdami įspūdingą sostinės sukaktį kitų metų pradžioje lauksime svečių iš visos Lietuvos, kad kartu galėtume paliudyti, jog Vilnius yra garsus, gyvas ir nenustojantis stebinti“, – kviečia „Go Vilnius“ vadovė.

Per beveik 700 metų Vilniuje įvyko galybė įvykių, tad kaip per 20 minučių papasakoti miesto istoriją? Vienas iš misterijos kūrėjų, žurnalistas ir prodiuseris Edmundas Jakilaitis, kuris kartu su profesoriumi Alfredu Bumblausku ruošė istorinį pasakojimą, sako, kad atrinkti visiems žinomus ir Vilnių garsinančius istorijos akcentus nebuvo paprasta. „Norėjome išryškinti tiek istoriniu požiūriu svarbiausius, tiek įdomiausius, patraukliausius įvykius – tikimės, kad jie padarys didelį įspūdį žiūrovams“, – sako E. Jakilaitis.

„Vilniaus sapnas“ susideda iš 16 epizodų. Viskas prasideda nuo Vilniaus įkūrimo ir garsiųjų Gedimino laiškų, o toliau istorija nukelia mus į Algirdo laikus, krikščionybės pradžią, Aušros vartus, Žygimanto Augusto ir Barboros istoriją, Vilniaus universiteto įkūrimą, didįjį gaisrą ir Vilniaus pakilimą iš pelenų, tampant baroko perlu, Napoleono kariauną Vilniuje. Tačiau „Vilniaus sapnas“ – tai ne tik istorija, bet ir iškiliausi jo žmonės, tarp kurių Adomas Mickevičius, M.K. Čiurlionis ir kiti. 

„Vilniaus sapną“ pristato iškiliausi kūrėjai 

Miesto istorijos pasakojimas pavirs šiuolaikinio meno ir teatro reginiu, įgaunančiu kūną futurizmo vizualizacijose. Įspūdingą misteriją kūrė daugybė profesionalų. Istorinį pasakojimą parengė profesorius A. Bumblauskas. „Kadangi tai Vilniaus žinia Lietuvai, o misterijos bus rengiamos skirtingose Lietuvos vietose, pirmiausia rinkome kūrėjus, kurie būtų tiesiogiai susiję su Vilniumi ir neštų miesto reprezentavimo idėją“, – pasakoja E. Jakilaitis.

Muzikinę atmosferą misterijoje kurs Vilniaus Šv. Kristoforo orkestras, diriguojamas Modesto Barkausko, o muziką specialiai šiam renginiui sukūrė kompozitorius Mantautas Krukauskas. Istorijai gaivaus gūsio suteiks „Low Air“ šokėjai, kuriems choreografiją kūrė Paulius Tamolė. 

„Pirmąjį renginį birželio 3 d. vidurnaktį žiūrovai išvys Palangoje, Jūratės ir Kastyčio skvere, kur bus sumontuotas daugiau kaip 40 metrų ilgio ekranas, įrengta platforma modernaus šokio šokėjams, scena orkestrui, o susirinkusius į misteriją stebins daugybė specialių efektų. „Vilniaus sapnas“ – įspūdingas nemokamas kūrinys, tačiau įspūdis yra tik būdas perteikti pasakojimą ir pasidžiaugti, kad Gedimino sapnas išsipildė ir gandas apie Vilnių iki šiol sklinda po visą pasaulį“, –  kartu pasidžiaugti įspūdinga sostinės istorija kviečia E. Jakilaitis.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Šiemet Jurginių festivalis Palangos 770 m. jubiliejaus proga pirmą kartą dovanos įspūdingą teatralizuotą šviesų misteriją „Yr didis kalnas“. 


Į vasaros sezono atidarymo festivalį „Myliu Palangą“ kviečianti ir kasmet vasaros sostine virstanti Palanga gyventojams bei svečiams žada neužmirštamą savaitgalį prie jūros.


Šventosios aikštėje netrūko mielinių blynų, šokių, muzikos ir puikios nuotaikos. Tokios triukšmingos ir galingos eisenos miestas dar nebuvo matęs. Kanapinis su šventojiškių pagalba nugalėjo lašininį ir pakvietė pavasarį į mūsų širdis ir kiemus. 


Palangos miesto baseinas jau pildomas vandeniu, o nuo birželio 1 d. bus atidarytas. Jo lankytojus vilios ir nauja kavinukė baseino viduje bei lauko terasoje. Sporto klubas baseine taip pat veiks nuo birželio 1 d.


Bendrovės „Šilkas“ poilsio namai Palangoje iškilo 1992 metais ir veikė vos kelis metus, po to buvo apleisti ir gamtos bei žmonių niokojami daugiau nei du dešimtmečius. Praėjusiais metais į pastatą vaiduoklį ryžosi investuoti nekilnojamo turto vystytojai „Reefo“ ir jau šią vasarą buvę poilsio namai taps prabangiu apartamentų projektu...


Palanga pradeda spinduliuoti kalėdinę nuotaiką – kurortas puošiamas šventinėmis dekoracijomis, o pirmieji pasirengimo bene jaukiausioms metų šventėms renginiai pakvies jau šį savaitgalį.  


Rinkimų karuselę Palangoje pirmieji įsuka Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS–LKD) Palangos skyrius: lapkričio 3 ir 4 dienomis, nuo 13 iki 17 valandos, skyriaus rinkimų štabe Vytauto g. 85 (jį lengva rasti, nes šiuo adresu yra įsikūrusi ir laikraščio „Palangos tiltas“ redakcija) kurorto konservatoriai galės balsuoti net dėl trijų...


Palanga iki šių metų birželio 1-osios numačiusi atlikti du didelius darbus: perimti iš „Litesko“ visą miesto šilumos ūkį ir paleisti naująją 5 megavatų biokuro katilinę. UAB „Palangos šilumos tinklai“ sutartis dėl šilumos tinklų nuomos su „Litesko“ baigiasi birželio 15 dieną, bet siekiant supaprastinti buhalterinius...


Kurorto Savivaldybės biudžetą pasiekė pirmieji pinigai, kurie buvo sumokėti už nustatytus ir atitinkamai užfiksuotus reklamos naudojimo reikalavimų pažeidimus. Rugsėjo 4-ąją Palangos miesto apylinkės teismui pranešta, kad pažeidėjai atsiskaitė ir paprašyta nutraukti bylą, dėl kurios iškėlimo kreiptasi rugpjūčio 10-ąją.


Pernai lapkričio 14 dieną dramos sambūrio „M“ – 3-iosios kartos jaunieji aktoriai bei kiti mokyklos moksleiviai su vadove Alma Pronckūniene ir istorijos mokytoja Daiva Latožiene, įgyvendindami tarptautinį projektą „Tau, brangi šalie“, svečiavosi Kaliningrado Liudviko Rėzos lietuvių kultūros draugijoje. Iš šios kelionės jie grįžo ne tik kupini gerų emocijų, bet ir atlikę nuostabią misiją –...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius