Dėl „Eldijos“ pardavimo ir politinių spekuliacijų: šventojiškius bandoma įtikinti, kad iš surūdijusio žiguliuko galima padaryti „Teslą“

Palangos tiltas, 2022-04-07
Peržiūrėta
1951
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Taip šiandien atrodo "Eldijos" pastatas, kurio rekonstrukcija kainuotų apie 5 mln. eurų
Taip šiandien atrodo "Eldijos" pastatas, kurio rekonstrukcija kainuotų apie 5 mln. eurų

Kitaip nei politikavimu ir rinkėjų mulkinimu artėjančių rinkimų į savivaldą išvakarėse nebūtų  galima pavadinti tą situaciją, kurią dabar bandoma rutulioti bei eskaluoti dėl „Eldijos“ pastato Šventojoje ir jo privatizavimo. 

Sovietinę gigantomaniją iliustruojantis statinys Šventojoje, Šventosios g.1, buvo pastatytas 1987 metais. Dabar būtų sunku paaiškinti, kokių tikslų siekta ir kokiais motyvais vadovautasi, jog anuomet tokiame nedideliame miestelyje buvo pastatytas 1770 kv. m pastatas su aiškia paskirtimi – kino teatras. Pažymėtina, kad šiame pastate pagrindinei veiklai vykdyti, t.y. filmams rodyti ir žiūrėti, buvo numatyta 640 kv. m, o likusieji kvadratai buvo savotiškas priedas prie filmo juostos – gal bibliotekai, gal kavinei, gal parduotuvei.

Suprantama, kad 1987 metais dar gyvenome sovietinės santvarkos sąlygomis, kuomet skaičiuoti nebuvo svarbiausias pastato atsiradimo ir eksploatavimo kriterijus. Bet visai netrukus skaičiuoti vis dėlto teko: ir dėl to, kad ne sezono metu į kino seansus Šventojoje praktiškai niekas nesirinko, o ir kitokie renginiai taip pat nebuvo skaitlingi žiūrovų; ir todėl, kad tokiam pastatui, kurio bendras tūris 9200 kub. m, eksploatuoti, jį prižiūrėti ir šildyti žiemomis reikalingos išties nemažos lėšos, ir jas tektų skirti iš vietos savivaldos biudžeto, t.y. mūsų visų pinigų.

2011 metais, kai Palangos rinkėjai vadovavimą miestui patikėjo mums, tuomet prieš 24 metus statytą pastatą jau radome nutriušusį, nubyrėjusiomis plytomis, kiauru stogu, seniai nebešildomą, iki juodumo apipelijusiomis sienomis viduje.

Daug ką pasako ir tas faktas, kad jau ankstesnės valdžios, praėjus tik kiek daugiau kaip penkiolikai metų po kino teatro Šventojoje atidarymo, galvojo, ką su juo daryti, kaip ir kam pritaikyti jo nefunkcionalias erdves, tuos beveik du tūkstančius kvadratinių metrų, tą pačią kino salę, kuri netinkama kitiems renginiams, nes čia tiesiog nėra užkulisių. 2005 metais buvo parengtas pastato rekonstrukcijos projektas, kainavęs beveik 23 tūkst. eurų. 

Negaliu pasakyti, kodėl šis projektas nebuvo realizuotas, bet mes tai padaryti bandėme kelis kartus.

Štai 2016 m. balandžio 5 d. Palangos miesto savivaldybės administracija teikė Kultūros ministerijai prašymą dėl investicijų projekto „Bendruomenės  – kultūros centro Šventojoje įkūrimas“ įtraukimo į Valstybės investicijų programą (toliau – VIP), tačiau jis į VIP nebuvo įtrauktas, nes prioritetas buvo teikiamas tęstiniams investicijų projektams.

Po metų, 2017 m. balandžio 7 d., projektas buvo teikiamas pakartotinai, tačiau paraiška dėl tos pačios priežasties kaip ir 2016 m.  į VIP nepateko.

Abiem atvejais „Eldijai“ rekonstruoti ir pritaikyti bendruomenės reikmėms prašėme 1 mln. 740 tūkst. eurų. Tiek būtų kainavę įgyvendinti 2005 m. parengtą rekonstrukcijos projektą. Akivaizdu, jog dabar būtų reikalingas ir naujas, šiuolaikius poreikius ir standartus atitinkantis projektas, ir bent tris kartus didesnės lėšos, t.y. apie 5 mln. eurų.

Nepaisant to, laikotarpiu nuo 2014 metų iki 2022 metų „Eldijoje“ buvo vykdomi paprastojo remonto darbai. Palangos miesto savivaldybės viešosios bibliotekos Šventosios skyriaus patalpos per minėtą laikotarpį buvo remontuojamas du kartus. 2014 m. atliktas remontas abonemente ir laiptinėje, o 2016 m. suremontuota 188 kv. m stogo (paklota nauja danga, sutvarkyti stogo pakraščiai), skaityklos lubos (52 kv. m), sienos (60 kv. m), grindys (57 kv. m). 

Manau, kiekvienam racionaliai mąstančiam žmogui yra aišku, kad tuomet, jei nėra lėšų rekonstrukcijai vykdyti, reikia ieškoti kitų sprendimo būdų, kad „Eldija“ Šventojoje netaptų toks pat šašas, kaip Palangoje akis badę Kurhauzo degėsiai.

Įrašyti „Eldijos“ pastatą į Aukcione parduodamo Palangos miesto savivaldybės nekilnojamojo turto ir kitų nekilnojamųjų daiktų sąrašą pasiūlė darbo grupė Išvadoms dėl Palangos miesto savivaldybei nuosavybės teise priklausančio nekilnojamojo turto racionalaus naudojimo. Argumentai – „Eldijos“ pastatas yra nusidėvėjęs, nefunkcionalus, neekonomiškas, naudojama tik nedidelė jo dalis, pastato būklė vis blogėja. Be to, tai nėra nei kultūros, nei juolab architektūros paveldo statinys, kurį trūks plyš reikia išsaugoti.

Išklausiusi šiuos argumentus, Palangos miesto savivaldybės taryba 2020 m. vasario 27 d. sprendimu Nr. T2 – 32  į Viešame aukcione parduodamo Palangos miesto savivaldybės nekilnojamojo turto ir kitų nekilnojamųjų daiktų sąrašą įtraukė ir pastatą Šventosios g. 1, Palangoje. 

Pažymėtina, kad UŽ šį sprendimą balsuota vienbalsiai, t.y. už tai, kad pastatas būtų parduotas aukcione, pasisakė visi posėdyje dalyvavę tarybos nariai – tiek priklausantys valdančiajai daugumai, tiek ir atstovaujantys opozicijai. 

2021 m. rugpjūčio 26 d. sprendimu Nr.T3 – 6 Palangos miesto savivaldybės taryba nusprendė nurašyti ir 2005 m. parengtą „Eldijos“ kino teatro rekonstrukcijos projektą – kaip funkciškai pasenusį. Sprendimo projekto svarstymas tarybos posėdyje truko lygiai... 50 sekundžių, o rankas ar mandatus „už“ ir vėl kėlė visi dalyvavusieji posėdyje.

Dabar, artėjant rinkimams, keli kai kurie balsuotojai nusprendė, kad tas „už“, kaip pasakytų maži vaikai, nesiskaito. Neva tereikia atsiprašyti ir gali vėl šokti ant balto žirgo bei demonstruoti savo neva politinę brandą.

„Atsiprašau, nepagalvojau, o dabar nusprendžiau pagalvoti“ , – tikriausiai taip turėtume suprasti, pavyzdžiui, Svetlanos Grigorian, Eugenijaus Simučio, kurie solidariai balsavo už „Eldijos“ pardavimą ir racionalų požiūrį į šventojiškių poreikius, logiką? Tiesa, tokiu atveju jiems reikėtų atsiprašyti ir antrąjį kartą – juk pritarė, kad 2005 m. parengtas „Eldijos“ rekonstrukcijos projektas jau nebetinkamas.

„Eldijos“ tema spekuliuojantys nekurie politikai, dabar ne tik patys žaidžia vaikiškus žaidimus, bet ir kursto šventojiškius, visai rimtai teigdami, kad neva savivaldybė privalo iš surūdijusio sovietinio žiguliuko padaryti „Teslą“, ir tai bus faina. 

Ne, mielieji, faina nebus. Ir ne tik todėl, kad rekonstruoti seną ne tik fiziškai, bet ir morališkai nusidėvėjusį pastatą yra kur kas brangiau nei pastatyti naują. Nefaina ypač todėl, kad politiniai spekuliantai bando įtikinti šventojiškius, jog tuo metu, kai Palangoje, analogiškai pardavus neracionalų ar neekonomišką savivaldybės turtą, dygsta nauji, šuolaikiai funkcionalūs ir modernūs objektai, kuriais džiaugiasi ir miestiečiai, ir kurorto svečiai, Šventosios gyventojai tėra verti tenkintis paremontuota architektūrine atgyvena.

Štai pardavus senąjį Savivaldybės administracijos, Švietimo skyriaus ir kitus pastatus, gautos lėšos buvo panaudotos Palangos koncertų salei rekonstruoti, gražuoliui Kurhauzui atkurti, poilsio namams pertvarkyti į ekonomišką Palangos miesto savivaldybės administracijos pastatą, kuriame po vienu stogu įsikūrė visi anksčiau po visą miestą išsibarstę administracijos skyriai. Šiuo metu už lėšas, gautas pardavus kitus Savivaldybei priklausiusius pastatus Palangoje, rekonstruojama buvusi „Smilčių“ pradinė mokykla, čia dalis patalpų bus skirta neįgaliesiems, meno kolektyvams, šiame pastate taip pat įsikurs Švietimo pagalbos tarnyba, Trečiojo amžiaus universitetas. Pačiame Palangos centre, šalia Savivaldybės, jau statomas Jaunimo užimtumo ir savanorystės centras.

Palangos miesto savivaldybė neturi ir neturės lėšų kino teatrui Šventojoje modernizuoti. Būtent todėl buvo apsispręsta jį parduoti, o gautas lėšas panaudoti Šventosios reikmėms. Tai, miesto Tarybos nario, Šventosios bendruomenės pirmininko D.Jurevičiaus siūlymu, įrašyta juodu ant balto – visos lėšos, kurios bus gautos pardavus „Eldiją“ ir jai priklausantį žemės sklypą ir kurios pateks į Palangos savivaldybės biudžetą, bus panaudotos konkrečiai ir tik Šventosios seniūnijos pastatui rekonstruoti bei išplėsti. Čia būtų perkelta biblioteka, atsirastų salė bendruomenės susirinkimams, patalpos kultūrinėms reikmėms – tai, kas tikrai reikalinga šventojiškiams, o ne kvadratiniai metrai, kuriuos „iš principo“ kažkaip reikia „įdarbinti“. Jau rengiamas žemės sklypo prie Šventosios seniūnijos pastato detalusis projektas.

Pradinė kino teatro „Eldija“ ir 0,47 ha sklypo pardavimo kaina – 1 mln. 80 tūkst. eurų. Planuojama, kad Šventosios seniūnijos pastato rekonstrukcija bus įgyvendina per dvejus metus nuo „Eldijos“ pardavimo dienos. 

Dėkoju Palangos miesto savivaldybė tarybos nariams, kurie pastarajame, balandžio 7 d., posėdyje nepasidavė Svetlanos Grigorian ir Eugenijaus Simučio politiniams būsimų rinkimų šūkiams ir darsyk balsavo už tai, kad jau netolimoje ateityje šventojiškiai turėtų galimybę džiaugtis naujais Bendruomenės namais.

Šarūnas Vaitkus,

Palangos meras

Jūsų komentaras:

hssj 2022-04-08 16:24 ([email protected] / IP: 197.234.242.13)
Tipo sio straipsnio rasytojas nepolitikuoja?! ")) Jis ukininkauja, tarnauja sventojiskiams ir skleidzia is aukstybiu jam nuleista tiesa!

Taip pat skaitykite

Profesines mokyklas baigusių specialistai šalies darbo rinkoje graibstomi, tačiau profesinis mokymas vis dar nėra toks populiarus, koks galėtų būti.


Teisingumo atkūrimo laukusiam Vaidotui Jankauskui po Aukščiausiojo teismo (AT) nutarties pakirto kojas – verslininkas nieko nelaimėjo, negana to, jo bylinėjimosi išlaidos dar labiau padidėjo.


Sausio 11 d. (trečiadienį) 12 val. Seimo Vitražo galerijoje Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) organizuoja politinių partijų rinkimų numerių traukimą. 


Seime priimtas Politinių organizacijų įstatymas kartu su kitais politinių organizacijų veiklą reglamentuojančiais aspektais įtvirtino ir pakeistą politinių komitetų registravimo tvarką.


Kitaip nei politikavimu ir rinkėjų mulkinimu artėjančių rinkimų į savivaldą išvakarėse nebūtų  galima pavadinti tą situaciją, kurią dabar bandoma rutulioti bei eskaluoti dėl „Eldijos“ pastato Šventojoje ir jo privatizavimo. 


Pagal pilną schemą nuo COVID-19 ligos paskiepyti ir šia liga persirgę gyventojai nuo šiol taip pat galės pasiskiepyti sustiprinančiąja vakcinos doze. Atnaujinta skiepijimo tvarka taip pat numato galimybę „Janssen“ vakcina pasiskiepijusiems gyventojams anksčiau gauti sustiprinančiąją tos pačios vakcinos dozę – tai padaryti jau galima ne po 120, o po 60 dienų.


Tradicinis, jau 27-asis Lietuvos politinių kalinių, tremtinių ir Laisvės kovų dalyvių sąskrydis, kuriame dalyvavo ir 18 buvusių politinių kalinių ir tremtinių bei jų artimųjų iš Palangos, rugpjūčio 5 dieną įvyko Ariogaloje, Dubysos slėnyje.


Lietuvos valstybės atkūrimo proga Palangos sporto arenoje vyko Palangos politinių partijų turnyras, kurį organizavo krepšinio klubas „Palanga“ ir Palangos sporto centras.


Artėja gražiausia pavasario šventė – Šv. Velykos. Vis dažniau imame galvoti, kaip nustebinti bei pradžiuginti artimuosius Velykų bobutės dovanomis. Kaip ir per kitas metų šventes sukame galveles: dovaną nupirkti, ar pačiam ją padaryti? „Padaryti. Juk paties rankomis padaryta dovana daug mielesnė, šiltesnė ir nuoširdesnė“, – tiki...


Vis aktyvesnės politikų, siekiančių patekti į Tarybą, agitacijos praėjusį antradienį persikėlė ir į Senąją gimnaziją, kur susirinkusių partijų atstovų nekantriai laukė būrys vyriausiųjų gimnazistų, troškusių gauti atsakymus į jų pateiktus klausimus. Nedrąsiai prasidėjęs pokalbis netruko peraugti į karštą diskusiją.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius