„Meno avilio“ instaliacijoje – Palangos, Klaipėdos, Gargždų ir Salantų kino teatrai pro specialų žiūroną

"Palangos tilto" redakcija, 2021-03-15
Peržiūrėta
2054
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

„Meno avilio“ instaliacijoje – Palangos, Klaipėdos, Gargždų ir Salantų kino teatrai pro specialų žiūroną

„Po geležinės uždangos griūties Lietuva paveldėjo vieną tankiausių Europoje kino rodymo erdvių tinklą, kuris šiandien intensyviai nyksta“, – sako kino istorikė dr. Lina Kaminskaitė, kartu su kolegomis šiuo metu tyrinėjanti šalies regionų kino kultūrą. Pirmasis šio tyrimo etapas – instaliacija „Projektorinė. Kino teatras regione“, kviečianti apžiūrėti Lietuvos miestų ir miestelių kino teatrų pastatus.

Pažiūrėję pro kino ir medijų erdvės „Planeta“ (Goštauto g. 2, Vilnius) lange įrengtą žiūroną praeiviai pamatys 16-kos Lietuvos regionuose esančių kino teatrų nuotraukas, sužinos apie pastatų architektūrinį stilių, pastatymo metus, dabartinę jų paskirtį. Medijų edukacijos ir tyrimų centras „Meno avilys“ šiuo projektu siekia suskaičiuoti ir savotiškai inventorizuoti šalies miestuose ir miesteliuose išlikusius kino teatrus. Organizatorių teigimu, šiandien kaip niekad svarbu atkreipti dėmesį į mąžtantį jų skaičių, būklę bei aktualizuoti kultūrinį ir architektūrinį jų paveldą.

„Analizuojant archyvinę informaciją radome 1988 m. dokumentą, kuriame suskaičiuotos 260 tuo metu Lietuvoje veikusios kino rodymo erdvės. Apytikriai 160 iš jų buvo kino teatrai, kurių beveik absoliuti dauguma – apie 140 buvo pasklidę po šalies regionus, t.y. stovėjo ne Vilniuje ar Kaune. Šiandien iš pastarojo skaičiaus aptikome tik 16-ika pirminės architektūrinės išvaizdos pernelyg nepakeitusių, daugiausia sovietmečiu statytų kino teatro pastatų, kuriuos nusprendėme uždokumentuoti“, – pasakoja L. Kaminskaitė.

Iš fotografo Simono Linkevičiaus (Simo Lin) praėjusių metų rudenį užfiksuotų senųjų kino teatrų pagal pirminę kino rodymo paskirtį veikė 5: „Spindulys“ Marijampolėje, „Dainava“ Alytuje, „Minija“ Gargžduose, „Virinta“ Alantoje ir „Garsas“ Panevėžyje. Pastarąjį planuojama griauti. Visuose kituose įsikūrė baldų komisai ir parduotuvės, dienos ir jaunimo centrai, veterinarijos klinika, kazino, muziejus. Dalis jų apleisti ir nenaudojami arba renovuojami. Dokumentinėse nuotraukose šių pastatų fasadai ir interjerai atrodo kaip sustabdyti filmo kadrai. Juose juntamą ano meto nostalgiją papildo ironiškai kontrastingi šiandienos ženklai.

Į šiuos kino teatrus instaliacijos organizatoriai siūlo pažvelgti kaip į svarbią kino kultūros ir infrastruktūros grandį. Visi šie pastatai liudija ne tik technologines ar ideologines kino permainas, bet ir pačių vietovių bei jų bendruomenių pokyčius. Būtent todėl „Meno avilio“ atstovai kviečia prisidėti prie atliekamo tyrimo ir su tyrėjais pasidalinti savo prisiminimais, nuotraukomis ar kitais artefaktais iš kino teatrų Lietuvos regionuose. Tuo metu visą parą „Planetos“ lange veiksiančią instaliaciją, su kaukėmis ir laikantis visų saugumo reikalavimų, praeiviai kviečiami aplankyti iki gegužės pabaigos. Be jos organizatoriai paruošė specialius pokalbius su buvusiais ir esamais kino teatrų darbuotojais, o atsinaujinusioje „Meno avilio“ svetainėje patalpintas išsamus fotografo Simo Lin fotopasakojimas.

„Meno avilio“ info

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Nuo gruodžio 1 d. Palangos kino teatras „Naglis“ perduodamas Lietuvos kino centrui, šis etapas leidžia pereiti prie pastato rekonstrukcijos darbų, paskutinės Regioninės filmotekos steigimo dalies. 


Netrukus kino teatruose pasirodys naujas lietuviškas filmas „Tu mano deimantas“, kurio kūrėjai, gyvenantys Palangoje, Lietuvos kino užkulisiuose jau spėjo skandalingai pagarsėti kaip „išsišokėliai“.


Europos šalių kino forumas „Scanorama“, antrą kartą rengiantis mažuosius festivalius Lietuvos miestuose ir siūlantis europietiško kino atostogas su „Scanoramos vasara“, atkeliauja į Palangos pajūrį.


Leistino greičio viršijimas – viena didžiausių problemų su kuriomis tenka susidurti policijos pareigūnams. Todėl atsižvelgiant į statistiškai nemažėjančius atvejus, kai vairuotojai keliuose vairuodami transporto priemones naudoja mobiliojo ryšio įrenginius ir viršija leistiną važiavimo greitį, 2022 metų vasario 15 dieną vykdyta tikslinė policinė priemonė, skirta Kelių eismo taisyklių...


Po metų pertraukos prancūziško kino seansai vėl vyks LNDM Palangos gintaro muziejuje bei Palangos kurorto muziejuje sausio 28 d.– vasario 12 d. „Žiemos ekranai“ – tai nuo 2004 m. Prancūzų instituto Lietuvoje rengiamas festivalis, vykstantis keliolikoje Lietuvos miestų. Siekiama pristatyti naujausias autorinio prancūziško kino tendencijas ir supažindinti žiūrovus su kino istorijoje svarbiais...


„Po geležinės uždangos griūties Lietuva paveldėjo vieną tankiausių Europoje kino rodymo erdvių tinklą, kuris šiandien intensyviai nyksta“, – sako kino istorikė dr. Lina Kaminskaitė, kartu su kolegomis šiuo metu tyrinėjanti šalies regionų kino kultūrą. Pirmasis šio tyrimo etapas – instaliacija „Projektorinė. Kino teatras regione“...


Prieš daugiau nei 60 metų pastatytas ir iš esmės neremontuotas Palangos kino teatras „Naglis“ iki 2024-ųjų turėtų gerokai praplėsti savo funkcijas bei tapti Vakarų Lietuvos regiono kino centru.


Atidarytas Prancūzų vasaros kino festivalis

Rasa GEDVILAITĖ, 2018 06 29 | Rubrika: Kultūra

Penktadienį Palangos kurorto muziejuje atidarytas Prancūzų vasaros kino festivalis 2018 „Palanga – mano meilė“. Renginio metu taip pat pristatyta ir garsaus prancūzų fotografo AndréPerlstein fotografijų paroda „8-asis dešimtmetis kino ekrane“.


Kiek daugiau nei prieš metus valstybės valdomos bendrovės „Lietuvos kinas“ vadovai pranešė, jog jau šiemet kurorto gyventojai ir svečiai galės lankytis gerokai pasikeitusiame vieninteliame kurorto kino teatre „Naglis“, tačiau, kaip paaiškėjo, atnaujinto kino teatro reiks dar palaukti iki 2018-ųjų vasaros. Beje, atnaujinimo planus koreguoja ne...


Šeštadienį į Senosios gimnazijos salę kviečiami visi, kas neabejingi mūsų grožinės literatūros pradininko Kristijono Donelaičio, kurio 300-iasis jubiliejus minimas šiemet, kalbos grožiui. Čia 18 valandą Palangos „Grubusis“ teatras ir svečiai – Skapiškio mėgėjų teatras „Stebulė“, – kvies dar kartą prisiminti poemą...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius