„Nepirkite šiandien būsto, nes jis tiesiog nebus pastatytas“ – paaiškino, kodėl tokiu pareiškimu neapsimoka tikėti

Palangos tiltas, 2022-03-17
Peržiūrėta
1636
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

„Nepirkite šiandien būsto, nes jis tiesiog nebus pastatytas“ – paaiškino, kodėl tokiu pareiškimu neapsimoka tikėti

Ekspertai ramina: nekilnojamojo turto rinka nesustojo, sandoriai vyksta, tačiau kartkartėmis pasirodančios naujienos apie vis labiau brangstančias statybines medžiagas, trūkinėjančias tiekimo grandines ar bendroves, informuojančias, jog stabdo statybas, išties gąsdina planuojančius įsigyti būstą. Mat klausimas: pirkti dabar ar palaukti kaip niekad aktualus.

„Šiandien nereikia pirkti nekilnojamojo turto (NT) iš projektų, nes jie nebus baigti, savikainos bus kosminės. Vadinasi, pasipils ir bankrotų banga. Nepirkčiau net automobilio, nes jis, kai bus pristatytas, pabrangs tūkstančiais. Jei vis dėlto perkama, tai geriau tuos automobilius, kurie yra sandėliuose, jei butus, tai tuos, kurie jau pastatyti“, – prieš kurį laiką „Žinių radijo“ laidoje svarstė ekonomistas Marius Dubnikovas.

Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos (LNTPA)  prezidentas Mindaugas Statulevičius mano, kad į panašias nuomones reikėtų reaguoti ramiai, nes prasidėjus koronaviruso pandemijai taip pat netrūko prognozių: esą pasipils bankrotai, NT kainos kris 30 proc. – bus blogai, visgi situacija buvo visai kitokia.

„Nesutinku, kad nereikėtų pirkti to, kas nepastatyta, nes, pirmiausia, kalbant apie projektus, kurie jau pradėti, didžiausia tikimybė, kad jie bus pabaigti, ir, tikėtina, pirkėjai, jau sumokėję avansus, brangiau nemokės. Gali brangti medžiagos, gali trūkti darbuotojų, galbūt, pasikeisti projekto įgyvendinimo terminai, bet išaugę kaštai nebus perkelti ant galutinio pirkėjo pečių, jie bus suvaldyti tarp rangovo ir NT plėtotojo.

Kažkas gaus mažesnį pelną, bet atsakingas verslas šią krizę valdys tokiu būdu. Galbūt bus pavienių atvejų, negaliu to paneigti, kuomet mažiau patyrę plėtotojai nutrauks sutartis, matydami, kad neįgyvendina projekto arba jis neatneš pelno. Tikėtina, kad tokių bus, bet kad didieji plėtotojai taip elgtųsi – nemanau. Apklausėme NT plėtotojus, jie į šią situaciją žiūri santūriai, laikosi tvirtai“, – portalui lrytas.lt komentavo M. Statulevičius.

Kalbant apie projektus, kurie dar tik bus pradedami statyti ir pasirašomos preliminariosios sutartys, anot M. Statulevičiaus, situacija analogiška. Jei NT plėtotojas šiuo metu jaučiasi stiprus ir galintis įgyvendinti projektą, todėl pradeda pardavimus, užfiksuoja kainas, kuriomis parduos objektą po metų ar pusantrų, tai yra tam tikros tvirtybės ir įsipareigojimo įrodymas.

Patarimas tik vienas: būtina įvertinti, kas tokį įsipareigojimą duoda: ar NT plėtotojas patikimas, jo istorija teigiama, jis turi pakankamai patirties, nėra pradėjęs veiklos prieš metus. „Pačių pirkėjų atsakomybė įsivertinti, iš ko perka būstą tokiu neįprastu metu“, – atkreipė dėmesį pašnekovas.

LNTPA prezidentas neabejoja: jei didieji NT plėtotojai pradeda projektus, tikėtina, kad jie juos ir užbaigs, ir tokia kaina, kurią skelbia. Dabar, galbūt, kaip tik galimybė įsigyti būstą. Tai – nėra skatinimas pirkti, tačiau atsakingai pagalvoti.

Daug projektų vėluojama pradėti ne dėl brangių statybinių medžiagų ar trūkinėjančių tiekimo grandinių, bet dėl užsitęsusių įvairių biurokratinių procedūrų. Situacija gali keistis artėjant vasarai, o jau tuomet projektai bus realizuojami įsivertinus visas rizikas ir galimybes. Didelė tikimybė, kad jie bus brangesni nei būtų buvę kitomis aplinkybėmis. 

„Karo Ukrainoje, uždraustų naudoti statybinių medžiagų, trūkinėjančių grandinių – to niekas negalėjo prognozuoti. Pasiūla šįmet bus mažesnė, manau, kad paklausa išliks panaši. Streso nėra, žmonės kovo mėnesį, maždaug iki vidurio, sostinėje įsigijo pusšimtį butų. 400–500 per mėnesį parduotų butų nebebus, bet 200 ar 300 – tikrai. Pandemijos pradžioje buvo daug daugiau neapibrėžtumo. 

Paaiškėjus situacijai Ukrainoje, galbūt, įvykus taikos deryboms, atsiradus daugiau aiškumo, situacija bus suvaldyta. Visame pasaulyje ekonomika nesustojo: taip, brangiau, medžiagų mažiau, bet sakyti, jog dabar nieko nepirkite, nes nebus pastatyta, manau, neatsakinga. Pesimizmo ar streso iš plėtotojų pusės nėra“, – paaiškino pašnekovas. 

Brokeriai jau kalba apie atvejus, kuomet sulaukia klausimų, ar šie žinantys, kas nori greitai ir pigiau parduoti NT. Viešojoje erdvėje taip pat pasitaiko gąsdinančių komentarų, jog neverta būsto pirkti dabar, nes NT kainos ateityje kris bent 30 proc. ar daugiau. M. Statulevičius pabrėžia: NT plėtotojai teikia atvirą ir teisingą informaciją, rodo, jog projektai įgyvendinami. Žmonės paveikūs jautriai informacijai, ypač neapibrėžtumo laikotarpiu, kuomet kaip tik norisi užtikrintumo. Galbūt kai kas tuo naudojasi, bando manipuliuoti situacija. Siūlo parduoti greičiau, pigiau, nes esą vėliau neparduos visai. 

„Lietuva yra NATO, Europos Sąjungos narė, turi investuotojų pasitikėjimą, žmonėms siūlyčiau laikytis ramiai, sekti oficialią, viešą informaciją, ieškoti patikimų šaltinių, o ne remtis pasakymu žmogaus, kuris nori pigiau nupirkti NT, o vėliau, pasibaigus karui, brangiau parduoti“, – tvirtino LNTPA prezidentas.

lrytas.lt

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Nors, kaip skelbia Lietuvos bankas, per pastaruosius dvylika mėnesių būsto pardavimų skaičius šalyje susitraukė daugiau nei dešimtadaliu, o būsto įperkamumo rodikliai mažiausi per pastaruosius dešimt metų, prognozuojama, kad jau greitu metu rinka turėtų atsigauti. 


Rusijos piliečiai, kad ir ne itin gausiai, bet noriai įsigyja nekilnojamojo turto (NT) Lietuvoje, ypač viename ypatingame gamtos kampelyje, kur kainos – bene didžiausios Lietuvoje, o pasirinkimas išties nedidelis, ir toli gražu ne kiekvienam įmanomas.


Ekspertai ramina: nekilnojamojo turto rinka nesustojo, sandoriai vyksta, tačiau kartkartėmis pasirodančios naujienos apie vis labiau brangstančias statybines medžiagas, trūkinėjančias tiekimo grandines ar bendroves, informuojančias, jog stabdo statybas, išties gąsdina planuojančius įsigyti būstą. Mat klausimas: pirkti dabar ar palaukti kaip niekad aktualus.


Nuo metų pradžios padvigubinus valstybės remiamų pajamų (VRP) dydį, taikomą būsto šildymo išlaidų kompensacijai apskaičiuoti, būsto šildymo kompensacijų gavėjų padaugėjo beveik 40 proc., praneša Socialinės apsaugos ir darbo ministerija. Labiausiai besikreipiančių dėl būsto šildymo kompensacijų skaičius augo Pagėgių r. (13,5 karto), Trakų r. (9 kartus), Palangos m. (8 kartus), Kėdainių r. (7,8...


Išaugus energetinių išteklių ir būsto šildymo kainoms, dalis žmonių susiduria su finansiniais sunkumais. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija primena, kad sunkiau besiverčiantys šalies gyventojai gali pasinaudoti būsto šildymo išlaidų kompensacijomis nepriklausomai nuo to, kokiu kuru jų būstas yra šildomas.


Lietuvos bankas, įvertinęs būsto rinkos kaitimą ir skolinimo būstui apimties didėjimą, nusprendė nuo kitų metų vasario 1 dienos iki 30 proc. didinti minimalų pradinio įnašo reikalavimą antrajai ir paskesnėms būsto paskoloms, taip pat jei bus didinama anksčiau paimtų būsto paskolų suma. 


Ketvirtadienį, rugsėjo 30 dieną, Palangos miesto savivaldybėje buvo pasirašyta paminklo Prezidentui Antanui Smetonai pastatymo Palangoje techninio projekto parengimo sutartis. 


Palangos dviračių takais važinėjanti ypatinga transporto priemonė traukia praeivių ir kitų dviratininkų dėmesį. Aukso spalvos dviratis su dviem vairais, daugybe žibintų ir atšvaitų, specialiu veidrodėliu ir komfortišką važiavimą užtikrinančia sėdyne su atlošu – vienintelis visoje Lietuvoje, rašo delfi.lt žurnalistas Mindaugas Milinis.


Projektui „Aš myliu Lietuvą“ didžiausio šalies kurorto meras Šarūnas Vaitkus papasakojo apie tai, kodėl jo gimtoji Palanga yra gražiausias miestas ir kodėl jam svarbus Vytautas Landsbergis.


Valdžia paaiškino, kodėl perkama vaistinė

Dalia JURGAITYTĖ, 2009 12 04 | Rubrika: Miestas

Palangos miesto savivaldybės taryba, atsižvelgusi į Vyriausybės atstovės Klaipėdos apskrityje Kristinos Vintilaitės teikimą dėl 33 kv. m patalpų ir kiemo statinių, priklausančių UAB „Palangos vaistinė“, pirkimo, papildė ankstesniame posėdyje priimtą sprendimą, nurodydama Vyriausybės nutarimą, kuriuo reglamentuojamas nekilnojamojo turto įsigijimas.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius