Palangos nusikaltimų statistika stebina: „girdyklos“, kruvinos muštynės ir kurortiniai romanai tapo atgyvena?

"Delfi", 2021-07-10
Peržiūrėta
2117
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Delfi.lt Ritos Gečiūnaitės nuotr.
Delfi.lt Ritos Gečiūnaitės nuotr.

Dešimtis metų Palanga skambėjo, kaip audringų poilsiautojų traukos centras. Dar nuo sovietmečio sovietmečiu pigią nakvynę siūlė pakelėje stovinčios moterėlės, baruose jaunimas linksmindavosi iki kruvinų muštynių, o atvykę vienišiai megzdavo kurortinius romanus. Kas privertė Palangą keistis ir kur dingo kurortinių romanų, „močiučių“ ir „budulių“ Palanga? Apie tai rašo delfi.lt žurnalistė Rita Gečiūnaitė.

Vien apžvelgus statistiką, viešosios tvarkos pažeidimų, chuliganizmo atvejų Palangoje per metus sumažėjo kone per pus. Praėjusiais metais viešose vietose padarytų nusikalstamų veikų registruotos 56, viešosios tvaros pažeidimų – 14,eismo įvykiai – 8. Palangos policijos komisariato viršininkas Algirdas Budginas sako, ne tik statistika rodo pakitimus, bet kinta ir atvykstančių poilsiautojų kontingentas. Jei anksčiau daugiau atvykdavo iki paryčių linksmintis norintis jaunimas, tai pastaruoju metu auga nekilnojamo turto paklausa, daugėja Palangoje nekilnojamą turtą įsigyjančių šeimų, kurių poilsio poreikiai jau kitokie. Be to, neliko anksčiau „girdykla“ vadinto klubo „Laukinių vakarų salūnas“. 

Be abejo, poilsiautojų srautus pakoregavo ir pasaulinė pandemija.

 „Tai kompleksinis reikalas, negalime pokyčių nurašyti vienam dalykui, tai visų reiškinių kompleksas. Aišku, neatmestina, kad ir koronos virusas prisidėjo. Žmonių judėjimas per metus tapo šiek tiek mažesnis per suvaržymus. Keičiasi ir žmonių mentalitetas. Žmonės pabuvojo Europoje, pabuvojo gražiose kitose pasaulio šalyse su aukštu kultūros lygiu, tai parsiveža tas gerąsias savybes, gerus pavyzdžius čia“, – sako Palangos policijos komisariato viršininkas. 

„Laukinių vakarų salūnas“ anksčiau buvo kone populiariausia ir policijos lankymosi vieta. 

A.Budginas sako, kad dabar į barus jei ir tenka vykti – tai būna nedideli incidentai.

 „Daugiausia pranešimai vyrauja dėl keliamo triukšmo. Aišku, mes informuojame tam tikras įstaigas, netylime, jei pranešimai pasitvirtina ir ieškome priemonių, kaip pašalinti ir šios rūšies pažeidimų skaičių, ar bent sumažinti. Jei ir būna kokie incidentai, daugiausia jie būna viešose erdvėse. Baruose galima suskaičiuoti ant pirštų, ar yra buvę rimtos muštynės. Jau net nepamenu, kada buvo išties rimtos muštynės – jei būna, būna apsistumdymai. Šią vasarą buvo konfliktų, mūsų pareigūnai į tokius pranešimus reaguoja žaibiškai, po minutės atvažiuoja ir praktiškai pranešimo vietoje nieko nebebūna. Sunku tokius įvykius įvardyti rimtomis muštynėmis, kai pareigūnai jų nė nematė. Statistika rodo, kad konfliktų vis dar būna, bet su rimtomis pasekmėmis per šią vasarą dar nebuvo“, – dalijasi ir pats po Palangą neretai patruliuojantis A. Buginas. 

Palangos pareigūnų vadovas neslepia, kad ramesniam pajūrio kurorto gyvenimui pasitarnauja ir didžiulės patruliuojančių pareigūnų pajėgos. Dalis teisėtvarkos atstovų patruliuoja pėsčiomis, dalis – riedžiais, o naujausias „transportas“ šiais metais – žirgai. 

„Kuo daugiau uniformuotų pareigūnų, kurie turi teisę sudrausminti pažeidėją, daro teigiamą įtaką. Ten, kur apsilankė pareigūnas, pažeidimo tikimybė sumažėja iki minimumo. Taip pat turime daug policijos rėmėjų, jie atvažiavę iš visos Lietuvos. Mes jiems suteikiame gyvenamą vietą policijos komisariate ir galimybę pavalgyti. Policijos rėmėjai savanoriškai talkina pareigūnams, atliekantiems pareigas. Rėmėjai patruliuoja dieną ir naktį, jie labai noriai prisideda prie viešosios tvarkos užtikrinimo. Noriu pasidžiaugti, kad tokių žmonių yra ir jie tą neatlygintiną darbą daro su tokiu užsidegimu. Miela tiesiog žiūrėti ir klausyti teigiamų jų darbo atsiliepimų. Jei tai ir toliau Palangoje apsilankę svečiai elgsis, mes einame išties gera linkme. Aišku, negalima iš anksto dar vasarai nesibaigus, bet kol kas nebuvo susidūrė su rimtais iššūkiais. Be to, žirgais patruliuojantys pareigūnai sulaukia daug poilsiautojų dėmesio, žmonės fotografuojasi su jais, Birutės parke tikrai ne vienas pamatė mūsų žirgus“, – sako Palangos policijos komisariato viršininkas ir priduria, kad toks ekologiškas transportas taip pat parodo, kad pareigūnai noriai prisideda prie gamtos tausojimo. 

Pašnekovas dalijasi, kad jis kasdien sulaukia žinių apie tai, kad vyksta Palangoje – kiekvieną rytą susirinkime su pavaldiniais sudėliojamas dienos planas, aptariama praėjusi para, o ir pats nevengia patruliuoti pajūryje ir prižiūrėti tvarką. 

„Stengiamės aplankyti taškus, kur alkoholis prekiaujamas nuo 10-tos valandos, kad pamatyti, kokia situacija, ar nereikalinga didesnė priežiūra eismo priežiūros srityje. Patruliai lankosi ir atokesnėse vietose nuo centro, be to, prižiūrima ir kad nevažinėtų po senamiestį be reikalo krovininis transportas. Be to, vasarą tenka ir dažniau dirbti su gelbėtojais. Mūsų žmonės dirba su miesto kameromis – mes turime 28 kameras. Aš pats stengiuosi 2-3 kartus per savaitę pravažiuoti pajūriu visą ruožą nuo Palangos iki Šventosios, tad drąsiai galiu pasakyti, kad situacija labai pakitusi į gerąją pusę. Anksčiau, prieš keletą metų, poilsiautojai, atėję prie jūros, apsistatydavo alkoholinių gėrimų buteliais, nevengdavo atsinešti stipriųjų gėrimų, jų vartoti viešoje vietoje. Dabar tokio vaizdo nebėra, būna, kad eilę dienų važiuoju ir jau nematau, kad būtų bent kažkokio alkoholio demonstratyviai pasistatę ir vartojantys žmonės. Jau yra kitas lygis, kita kultūra. Žmonės supranta, kad reikia laikytis tvarkos“, – sako pašnekovas.

 Vakare pareigūnų pajėgos pagausėja jau arčiau kavinių ir barų. Patruliuojantys riedžiais, elektriniais triračiais, žirgais pareigūnai bei savanoriai stebi, kaip linksminasi žmonės. Pareigūnas pastebi, kad Palanga išaugo ir trumpalaikių linksmybių vietos.

 „Daugėja žmonių, kurie renkasi būstą Palangos mieste, jau nebėra tokių, kurie atvažiuodavo vakare ir išvažiuodavo paryčiais. Miestas tapo šeimos poilsio vieta. Palanga jau nebėra trumpalaikio nuotykio vieta. Nestebiu pagausėjimo ir automobiliuose miegančių žmonių. Pavieniai tokie atvejai gal ir yra, bet gal žmogui iš tikrųjų reikia pailsėti, o ne iš blogos valios jis ten miega. Rytais, kai išvažiuoju su dviračiu, teko ir pačiam nekartą matyti į asocialius panašius asmenis, kurie renka depozitinę tarą. Tai yra žmogaus pasirinkimas, jo gyvenimas ir manau, kad jie užsidirba nemažą sumą. Turėjome pačiame centre keletą pranešimų, kad viešoje vartoja alkoholinius gėrimus tokie asocialūs asmenys, bet jie žino, kad su policija nepajuokaus. Tvarkomės, kaip ir kiekviename mieste – fiksuojame pažeidimus ir dirbame prevenciškai su poilsiautojai“, – sako A. Budginas. 

Pakitęs Palangos vaizdas, tiems, kurie lankėsi senokai, pasitinka jau nuo įvažiavimo į miestą. Pertvarkytos gatvės, atsirado daugiau žiedinių sankryžų, „Palangos močiutės“ jau nepasitinka su plakatais, siūlančiais pigią nakvynę. Išliko gal tik baruose „vizitinę kortelę“ išlaikanti garsiai grojanti muzika. Tad norintiems triukšmingo poilsio, tik jau be kruvinų muštynių – J. Basanavičiaus gatvė vis dar išlieka didžiausia traukos vieta.

Delfi.lt žurnalistė Rita Gečiūnaitė

Jūsų komentaras:

Juozas 2021-07-12 18:34 ([email protected] / IP: 162.158.183.192)
Tai kad Palangos policija nereaguoja į 112 pranešimus dėl garso. Reikia pasidomėti išklotinėmis ir paaiškės kitokia statistika

Taip pat skaitykite

„Palangoje daug laiko išeina dejavimams. Kiekviena proga čia žmonės mėgsta padejuoti. Visas Palangos oras pilnas dejavimų, neįskaitant čia Meilės alėjos dūsavimų“, – tokia tema buvo gvildenama 1934 m. išspaudintame „Lietuvos aido“ numeryje.


16 eurų už karštą patiekalą. Tokiomis kainomis stebina kurortinė Palanga.


Dešimtis metų Palanga skambėjo, kaip audringų poilsiautojų traukos centras. Dar nuo sovietmečio sovietmečiu pigią nakvynę siūlė pakelėje stovinčios moterėlės, baruose jaunimas linksmindavosi iki kruvinų muštynių, o atvykę vienišiai megzdavo kurortinius romanus. Kas privertė Palangą keistis ir kur dingo kurortinių romanų, „močiučių“ ir „budulių“ Palanga? Apie tai rašo delfi.lt žurnalistė...


Meilės romanai visais laikais turėjo ištikimą skaitytojų būrį. Šios knygos sužadina jausmus ir padeda pabėgti nuo kasdienių rūpesčių bei darbų. Atėjęs pavasaris dar stipriau sužadina norą nerti į aistrų sūkurį, tad rekomenduojame tris lietuvių autorių knygas, kurios nestokoja nei meilės, nei erotikos!


Kaip informavo "Palangos tiltą" Palangos miesto policijos komisariatas, 2019 m. kovo mėnesį gauta 12 pranešimų apie smurtą artimoje aplinkoje, pradėti 3 ikiteisminiai tyrimai, 2020 m. kovą - 14 pranešimų, pradėtas vienas ikiteisminis tyrima.Apie tai - "Palangos tito" straipsnyje.


Palangoje Naujametė naktis buvo tokia, kaip ir kasmet. Tūkstančiai žmonių atvyko pasigėrėti fejerverkais nuo jūros tilto. Po keliolikos minučių tie patys tūkstančiai skubėjo atgal prie šventinių stalų. O ištuštėjusiam kurortui gyvybės suteikė tik įsiaudrinęs jaunimas ir Naujųjų sutikti grįžę emigrantai.


Palangos oro uoste bei Klaipėdos jūrų uoste pasieniečiai sulaikė du Lietuvos piliečius, kurie buvo ieškomi dėl nusikaltimų. Trečiadienį, lapkričio 27 d., Palangos oro uoste VSAT pareigūnai atliko pasirinktinį kelių reisu Ryga – Palanga atskridusių keleivių patikrinimą. Tai yra Šengeno vidaus reisas, kuriuo keliaujančių asmenų nuolatinė kontrolė neatliekama, tačiau...


Nuo 2012 metų vasario Palangos miesto savivaldybės administracijoje įsteigto Viešosios tvarkos skyriaus darbo rezultatai stebina net kitų miestų vadovus bei viešąja tvarka besirūpinančių institucijų atstovus. Taip trečiadienį žurnalistams sakė Palangos miesto meras Šarūnas Vaitkus, perdavęs Lietuvos kurortų vadovų vertinimus. O Viešosios tvarkos skyriaus...


„Negalima būtų teigti, jog tautinės organizacijos mokyklose – atgyvena. Tačiau tikrai nėra būtina kurti specialią organizaciją, kad galėtum diegti jaunimui tautines vertybes, skatinti Tėvynės meilę, pagarbą gimtajai kalbai ir papročiams, pilietiškumą, iniciatyvumą ir aktyvumą visuomeninėje, socialinėje bei kultūrinėse srityse“, – teigia „Palangos...


Turbūt tik kiek vyresnio amžiaus žmonėms atmintyje yra įstrigęs konduktoriaus atvaizdas: krepšelis su barškančiais pinigėliais ant kaklo, šiek tiek suteptos rankos, bilietėlių rulonas ant piršto. Iš šių darbuotojų rankų į keliautojų rankas pakliūdavo kelionės bilietai. Tiesa, pakliūna iki šiol.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius