Pasklidus žiniai, kad ukrainiečiai Palangoje genami į gatvę, Svetlana Grigorian siūlo jiems užleisti „Auską“, o Savivaldybė atsako: „Karo pabėgėlių apgyvendinimo problema buvo akivaizdi iš anksto“

Linas JEGELEVIČIUS, 2022-04-29
Peržiūrėta
1518
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

15min.lt nuotr.
15min.lt nuotr.

Palangiškiui lrytas.lt apžvalgininkui Alvydui Ziabkui paskelbus šią savaitę straipsnį „Ukrainiečiai Lietuvos kurorte genami į gatvę: nugarą atsuko ir valdžia, ir savanoriai“, populizmu vėl dvelktelėjo Palangos miesto savivaldybės Tarybos narė Svetlana Grigorian – ji siūlo problemą spręsti ukrainiečiams leidžiant įsikurti legendinėje vilohe „Auska“, kuri pernai buvo išnuomota 21-erių verslininkui Rokui Galvonui, įmonės „Roko virtuvė“ savininkui. Tačiau nuomos sutartis buvo nutraukta, pastate šiuo metu nevykdoma jokia veikla.

Anot A. Ziabkaus, daugiau nei šimtui ukrainiečių moterų su vaikais iš laikiną prieglobstį suteikusių namų bus paprašyta išsikelti jau kitą savaitę. Tokią sutartį pasirašė būstų savininkai, kurie įspėjo, kad pabėgėlius priima tik iki gegužės. Dar apie 200 atvykėlių iš Ukrainos į kitus namus privalo persikraustyti iki birželio 1 dienos.

 Žinomas žurnalistas teigia, kad Palangos savivaldybė jau balandžio pradžioje kreipėsi į keletą ministerijų ir paprašė kurorte turimose savo poilsinėse ar bendrabučiuose priimti iš laikinų būstų iškeliamus pabėgėlius. Tačiau iki šiol jokių pasiūlymų nesulaukta. 

Apie tai, kad ukrainiečius palangiškiai priėmė tik iki sezono pradžios, karo pabėgėliai buvo įspėti vos tik įsikūrę Palangoje, todėl jie jau seniai žvalgosi kito prieglobsčio vasarai. Tačiau paaiškėjo, kad susirasti naują būstą beveik neįmanoma – visi vietos gyventojai, kurie turi laisvą kampą, laukia poilsiautojų arba įsileistiems ukrainiečiams sezono metu siūlo nuomotis gyvenamąją vietą už neįkandamą kainą.

 Pabėgėliai pasakojo A. Ziabkui, kad pradėjus skambinti pagal skelbimus telefonu atsiliepę būstų savininkai dažniausiai iš karto nutraukia pokalbį vos išgirdę, kad nuomotis pageidauja ukrainiečiai. Vietos gyventojai žino, kad Palangoje tik menkai apmokamus darbus gaunantys pabėgėliai negali mokėti tiek, kiek būstų savininkai tikisi užsidirbti per sezoną. 

„O ukrainiečius įsileisti pusvelčiui ir prarasti šios vasaros pajamas palangiškiai nenori. Pavyzdžiui, dvi moterys su dviem vaikais gavo pasiūlymą vasarą nuomotis 2 kambarių butą, bet už 700 eurų per mėnesį. Tačiau darbą gavusi ukrainietė tiek iš viso galėtų uždirbti neatskaičiavus mokesčių,“ – rašoma straipsnyje.

Sunkumus, su kuriais Palangoje susiduria ukrainietės, bene geriausiai žino kovo viduryje į kurortą iš Kijevo atvykusi 33 metų Ana Stupak-Zemliauskas. Moteris prieš trejus metus ištekėjo už lietuvio, kuris kilęs iš Palangos. Kurorte gyvena ir vyro tėvai, pas kuriuos ukrainietė dabar apsistojusi.

 „Dėl būsto ir pragyvenimo aš jokių sunkumų nejaučiu, tačiau noriu padėti savo tautiečiams. Juo labiau kad Ukrainoje dirbu tokį darbą, kuris reikalauja organizacinių sugebėjimų“, – lrytas.lt pasakojo Ana, kuri yra Kijevo mero Vitalijaus Klycko asistentė.

Į straipsnį paskubėjo reaguoti Svetlana Grigorian, kuri siūlo problemą spręsti ukrainiečiams leidžiant įsikurti legendinėje viloje „Auska“.

„Jeigu yra taip, kaip teigiama portale, situacija švelniai tariant neeilinė. Ir natūralu, kad svarbu ieškoti būdų, kaip žmonėms padėti. 

Mano supratimu, artimiausią savaitę turi būti šaukiamas neeilinis Palangos m. sav. posėdis (atliepiant į aplinkybes - vėliausiai pirmadienį, antradienį), kuriame būtų svarstomas šis klausimas bei sudaromas galimas veiksmų planas situacijai suvaldyti. 

Vienas iš galimų operatyvių sprendimų – pasinaudoti „Auskos“ patalpomis. Nuomos sutartis su nuomininku nutraukta, „Auskoje“ veikla nevykdoma, todėl galimybė svarstytina. Apgyvendintume bent dalį iškraustomų ukrainiečių, tuo pačiu būtų laiko svarstymams ir atsakymams iš ministerijos gauti, kaip padėti ir kitiems,“ – sako S. Grigorian,

Į jos siūlymą paskubėjo atsakyti ir Savivaldybė. Jos ukrainiečių apgyvendinimo Palangoje koordinatorės Reda Kairienė ir Jūratė Mitkevičiūtė išplatino tokį pareiškimą, kurį „Palangos tiltas“ skelbia visą:

„Apie tai, kad artėjant vasarai iškils Ukrainos karo pabėgėlių apgyvendinimo problema, buvo akivaizdu iš anksto, tik pradėjus ukrainiečiams vykti į Palangą. Karo pabėgėlių apgyvendinimu rūpinosi bei tebesirūpina nevyriausybinė asociacija „Stiprūs kartu“. Kadangi visos šalies mastu nebuvo reguliuojami karo pabėgėlių srautai savivaldybėse Palangoje, kaip žinome, kurorte gyvenamąją vietą pasirinko nemaža dalis atvykstančiųjų.  Šiuo metu pagal apsigyvenusių Ukrainos karo pabėgėlių skaičių Palanga yra 9 vietoje šalyje, čia apsistoję 888 Ukrainos piliečiai, t. y. Palangoje gyvenančiųjų skaičius išaugo 5% ir šis skaičius kasdien vis auga šiuo metu.

Palangos miesto savivaldybės administracija skubiai sprendžia problemas, susijusias su karo pabėgėliais iš Ukrainos. Natūralu, kad Palangos miesto savivaldybė negali pasiūlyti jiems visiems būsto, ypač turistinio sezono metu. Savivaldybė jau iš anksto raštu kreipėsi į Vidaus reikalų, Sveikatos apsaugos, Švietimo, mokslo ir sporto, Socialinės ir darbo apsaugos ministerijas su prašymu jų pavaldžių įstaigų bendrabučiuose, poilsio namuose skirti patalpas, kuriose yra visi būtiniausi patogumai, reikalingi šeimos su mažamečiais vaikais (virtuvėlės, atskiri vonios kambariai ir t. t.) Remiantis Lietuvos Respublikos statistikos departamento duomenimis Lietuvoje šiuo metu yra 3993  laisvų ukrainiečių apgyvendinimui tinkamų patalpų valstybės valdomose įstaigose.

Palangos miesto savivaldybės administracijos specialistai betarpiškai bendrauja su į Palangą atvykusiais Ukrainos piliečiais bei, atsižvelgdami į jų poreikius, sprendžia kylančias problemas, taip pat ir apgyvendinimo. Per paskutines 2 paras 18 karo pabėgėlių buvo apgyvendinti Kauno technologijos universiteto poilsio namuose, dar 35 pasiūlytos apgyvendinimo vietos mūsų savivaldybės įmonių valdomose patalpose (tame tarpe ir „Auskoje“) bei gretimose savivaldybėse. Tarpininkaujant miesto merui Šarūnui Vaitkui, 10 ukrainiečių laikinai apsistos Kretingos technologijos ir verslo mokyklos bendrabutyje, dar 30 apsigyvens Rusnėje, Šilutės rajone. Šiai dienai visiems ukrainiečiams, turintiems užimamus būstus palikti iki gegužės 15 d., yra pasiūlytos apgyvendinimo vietos. Savivaldybė administracija bei jos kuruojamos įstaigos deda maksimalias pastangas, siekiant padėti karo pabėgėliams bei suteikti jiems reikiamą pagalbą.

Šiuo metu situacija yra valdoma, o Palangos miesto savivaldybės administracijos specialistai susitvarko su kasdien iškylančiais vis naujais iššūkiais. Atsižvelgiant į tai, darytina išvada, kad neeilinio Palangos miesto savivaldybės tarybos posėdžio organizavimas būtų kol kas perteklinė priemonė. Tikėtina, kad didesnės naudos karo pabėgėliams suteiktume pasiūlydami turimus laisvus/nenaudojamus būstus ukrainiečiams apsistoti bei juos registruotume sistemoje „Stiprūs kartu“.

Sužinojusi, kad valstybei priklausoma prezidentinė vila „Auska“ gali būti privatizuojama, Palangos valdžia prieš kelis metus ėmėsi nemažų žygių, kad tai neįvyktų, ir pasiekė savo: objektas buvo išbrauktas iš privatizuojamųjų sąrašo ir Sauliaus Skvernelio Vyriausybės sprendimu perduotas Palangos savivaldybei nuosavybėn. 

Pasiekusi, kad Turto banko žinioje buvusi prezidentinė vila „Auska“ nebūtų privatizuojama ir atitektų Palangai, kurorto valdžia savo naująjį turtą išnuomavo pernai  21-erių verslininkui Rokui Galvonui, įmonės „Roko virtuvė“ savininkui, tačiau nuomos sutartis buvo nutraukta, nesutarus, kas turi pasirūpinti šių metų pradžioje netikėtai įgriuvusia „Auska“ pastato dalimi.

Savivaldybė neigė, kad pastatas įgriuvo, o verslininkas žiniasklaidai teigė, kad patyrė didelių nuostolių.

 

Jūsų komentaras:

Specialistas 2022-04-29 18:13 (londoncyti@eu / IP: 162.158.222.177)
"PUŠYNAS " pati geriausia vieta Ukrainos karo PABĖGIALIAMS!!!!!

Taip pat skaitykite

Migracijos departamento birželio 17 d. duomenimis, šiuo metu Palangoje yra apsistoję 950 karo pabėgėlių iš Ukrainos.


Nepaisant prasidedančio vasaros sezono, nė vienas į Palangą atvykęs ukrainietis karo pabėgėlis neliks gatvėje, sako kurorto meras Šarūnas Vaitkus.


Lietuvos mokyklose mokosi per 7 tūkst. ukrainiečių moksleivių, užimta apie penktadalis nuo karo pabėgusiems Ukrainos vaikams turimų vietų, informuoja švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė.


Palangiškiui lrytas.lt apžvalgininkui Alvydui Ziabkui paskelbus šią savaitę straipsnį „Ukrainiečiai Lietuvos kurorte genami į gatvę: nugarą atsuko ir valdžia, ir savanoriai“, populizmu vėl dvelktelėjo Palangos miesto savivaldybės Tarybos narė Svetlana Grigorian – ji siūlo problemą spręsti ukrainiečiams leidžiant įsikurti legendinėje vilohe „Auska“, kuri pernai buvo išnuomota 21-erių...


Migracijos departamento balandžio 22 d. duomenimis, šiuo metu Palangoje yra apsistoję 820 karo pabėgėlių iš Ukrainos.


Paramos vaikams centro psichologų rekomendacijos, ką svarbu žinoti prieš priimant ukrainiečius ir kaip kartu gyventi.


Šeštadienį, kovo 26 dieną, Palangos meras Šarūnas Vaitkus su žmona Vilma ir vaikais  pakvietė 40 karo pabėgėlių iš Ukrainos į popietę Palangoje –  pavakarieniauti ir pabendrauti. 


Palangos miesto savivaldybėje kasdien registruojasi mūsų miestą pasiekę ir čia apsigyvenę karo Ukrainoje pabėgėliai. Šio ryto duomenimis, Palangoje jau apsigyveno beveik 200 pabėgėlių, Migracijos departamento Klaipėdos skyriuje, o dabar –  Klaipėdos pabėgėlių registracijos centre visus reikiamus formalumus susitvarkė ir savo gyvenimą Palangoje jau legalizavo 118 Ukrainos piliečių.


Savivaldybių asociacijos prezidentas Mindaugas Sinkevičius teigia, kad šiuo metu, jei būtų poreikis, Lietuvoje būtų galima apgyvendinti virš 8 tūkst. iš Ukrainos nuo karo bėgančių asmenų. M. Sinkevičius akcentuoja, kad taip pat yra tariamasi dėl galimybės į šalį atvykusiems ukrainiečiams nedelsiant įsidarbinti.


Populiari miesto interneto svetainė www.palangoje.info ieško pirkėjo - parduodama už 2 500 eurų.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius