Vaikų sveikatos pažymomis reiktų rūpintis iš anksto

Vytenis MIŠKINIS, 2012-08-30
Peržiūrėta
1850
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Vaikų sveikatos pažymomis reiktų rūpintis iš anksto

Tik artėjant mokslo metams tėvai dažniausiai susigriebia, jog jų atžalos vis dar neturi profilaktinio sveikatos patikrinimo pažymėjimo, kurią mokykloms būtina pateikti iki rugsėjo 15 dienos. Tada jie būna priversti tvarkyti viską paskutinėmis minutėmis, dažniausiai bendrosios praktikos gydytojų kabinetuose dėl to nusidriekia eilės.

Pažymą galima gauti visus metus
Pažymos forma bei jos pridavimo terminai jau daug metų išlieka tokie patys, tačiau Palangos šeimos gydytoja Sondra Kulikauskienė, to paties vardo pirminės sveikatos priežiūros centro vadovė, sakė, kad pastebima tendencija, jog tėvai net ir žinodami šį faktą suskumba vaikus sveikatos patikrinimui atvesti tik paskutiniu momentu.
Nors Palangoje tai ir nėra tokia didelė problema kaip didmiesčiuose, kur šeimos gydytojui tenka aptarnauti gerokai daugiau gyventojų, tačiau problemų dėl tokio neatsakingo tėvų elgesio vis tiek iškyla.
„Yra dalis labai tvarkingų tėvų, kurie tik prasidėjus vasaros atostogoms atveda savo vaikučius pasitikrinti sveikatą, bet tokių, be abejo, yra mažuma. Iš tikrųjų beveik visi tėvai sumano atvesti savo atžalas paskutinę dieną“, – sakė S. Kulikauskienė.
Šeimos gydytoja taip pat priminė, kad vaiko sveikatą pasitikrinti galima ne tik vasarą arba rugsėjo pradžioje, tačiau tą padaryti galima bet kuriuo metų laiku, kadangi sveikatos pažyma galioja visus metus.
Todėl geriausia šį reikalą sutvarkyti kuo greičiau, taip bus galima išvengti eilių, o šeimos gydytojui teks mažesnis krūvis. Problema, kad rugpjūtį, kai dauguma žmonių sumano atvesti vaikus tikrintis sveikatos, nemažai gydytojų atostogauja.
Prieš eidami pasitikrinti sveikatos pas šeimos gydytoją, tėvai taip pat neturėtų pamiršti, jog būtina apsilankyti ir pas odontologą, jis įvertins vaiko dantų būklę, taip bus išvengta rimtesnių problemų. Be jo įrašo sveikatos pažyma nėra išduodama.
Labai svarbu nepamiršti, jog pats vienas vaikas negali ateiti pasitikrinti sveikatos. Jį privalo lydėti bent vienas iš tėvų, tik su jo leidimu gydytojas turi teisę tikrinti vaiką.
Šeimos gydytojas patikrinimo metu pamatuoja vaiko ūgį, svorį, patikriną regėjimą, klausą, kraujo spaudimą, įvertina stuburo bei kvėpavimo takų būklę.
Be to S. Kulikauskienė priminė, kad kraują taip pat reikia pasitikrinti bent kartą per metus, taip bus išvengta rimtesnių susirgimų lėtinėmis ligomis.

Dažniausios ligos – suprastėjusi rega ir laikysena
S. Kulikauskienė pastebėjo, jog dažniausiai profilaktinių patikrinimų metu aptinkamos vaikų ligos yra per metus suprastėjusi rega, vaikams nuo dažniausiai per ilgo sėdėjimo prie kompiuterio ar televizoriaus išsivysto trumparegystė.
Kitas dažniausiai patikrinimų metu aptinkamas sutrikimas yra pablogėjusi laikysena, iškrypęs stuburas.
„Jeigu randame kokių nors regos sutrikimų, siunčiame pas okulistą, dėl visokių laikysenos sutrikimų dažniausiai pas ortopedą. Tai dažniausiai pasitaikantys sutrikimai“, – sakė S. Kulikauskienė.
Vaikams, turintiems laikysenos problemų, rekomenduojama mažiau laiko praleisti prie kompiuterio ir televizoriaus ekranų, daugiau vaikščioti, judėti, aktyviai sportuoti, atlikti specialias mankštas, masažus, labai padeda plaukimas, vertėtų lankyti baseiną.

Sveikatos patikrinimas – svarbus
Nors kai kam gali pasirodyti, kad privalomas kasmetinis vaiko sveikatos patikrinimas tėra formalumas, kuriuo yra gaištamas ir gydytojo, ir tėvų, ir vaikų laikas, S. Kulikauskienė įsitikinusi, kad jis yra tikrai naudingas ir reikalingas.
Taip pat pažyma yra labai svarbi mokykloms. Mokyklose dirbantys visuomenės sveikatos specialistai nežinodami vaiko sveikatos būklės, nelaimės atveju negalės suteikti tinkamos medicininės pagalbos, užtikrinti mokinių gerovės.
Be sveikatos pažymos vaikai taip pat negali dalyvauti fizinio lavinimo pamokose, kadangi mokytojai nežino kuriai grupei, pagrindinei, parengiamajai ar specialiajai priklauso mokinys, taigi nežinos, kokį fizinį krūvį jis gali atlaikyti, ar jis gali atlikti visus pratimus pagal normatyvus nepakenkdamas savo sveikatai.
 

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Visuomenės sveikatos stiprinimą bendruomenėse ir šalies ugdymo įstaigose užtikrinančių biurų specialistai ruošiasi artėjantiems mokslo metams ir kviečia mokinių tėvelius bendradarbiauti su visuomenės sveikatos specialistais ugdymo įstaigose.


Klaipėdos apskr. VPK pareigūnai prasidedant naujiems mokslo metams, kaip ir kasmet, vaikų saugumui skirs ypatingą dėmesį.


Vadovaudamosi Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro įsakymu dėl ambulatorinių slaugos paslaugų namuose teikimo bei naujais reikalavimais Palangos miesto pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigos (toliau – ASPĮ) nuo 2022 m. sausio 3 d.  pradėjo teikti slaugos paslaugas namuose su nauja komanda, kurią sudaro 2 slaugytojai, 2 slaugytojo padėjėjai, kineziterapeutas. Palangos...


VšĮ Palangos asmens sveikatos priežiūros centrobudintys šeimos gydytojai teiks nuotolines konsultacijas pacientams, prisirašiusiems prie VšĮ Palangos asmens sveikatos priežiūros centro bei Šventosios bendrosios praktikos gydytojo kabineto, nuo 9 val. iki 13 val. ir, esant poreikiui, budinčio šeimos gydytojo paskirtu laiku kontaktines konsultacijas nuo 13.00 val. iki 17.00 val. pagal grafiką.


Jei paklaustume, kas labiau mėgsta apsipirkti, moterys ar vyrai, tai, atsakymo tikrai nereikėtų ilgai ieškoti – daugelis sakytų kad ši veikla labiau patinka moterims ir taip atsakiusieji neabejotinai būtų teisūs. Dar daugiau, kai kalbame apie apsipirkimą internetu, čia taip pat lyderiauja dailiosios lyties atstovės. Taigi, belieka tik sužinoti, kokius pirkinius jos įsigyja...


Prezervatyvai – neabejotinai viena pačių populiariausių apsaugos nuo nepageidaujamo nėštumo ir LPL priemonė. Tačiau kad ir kaip dažnai jie naudojami, vis pasitaiko klaidų. Neretai viskas prasideda dar tik perkant šią apsaugos priemonę. Prezervatyvai internetu – tobulas pasirinkimas taupantiems laiką ir norintiems konfidencialumo. Visgi net ir čia nederamai paskubama....


Praėjusią savaitę palangiškiai tėveliai sukėlė diskusiją apie tai, kad Palangoje nėra vaikų gydytojo, o sergančiam vaikui iškvietus medikus, jie neva, atvykę iš Klaipėdos, to ir nežinojo. Medikai patikino, kad tikrai visi viską žino, tačiau vaikas, jeigu jo būklė yra prasta, vis tiek vežamas į artimiausią gydymo įstaigą.


Iki rugsėjo vidurio ikimokyklinukų bei mokyklą jau lankančių vaikų tėvai privalo pasirūpinti vaiko sveikatos pažyma, kuri nuo šių metų gegužės mėnesio papildyta nauju punktu – odontologo įvertinimu. Pasak Palangos gydytojų, toks įvertinimas yra išties reikalingas, nors jaunieji pacientai dėl pažymos sugaišta daugiau laiko. Tačiau, kaip ir kasmet, pastebima, jog...


Vasarą rankomis trina ne tik prekybininkai, bet ir dviračių nuomotojai. Anot jų, žmonės itin aktyviai leidžia laisvalaikį, negailėdami pinigų pramogoms bei pasivažinėjimams dviračiu ar velomobiliu. O dviračius dažniausiai nuomojasi užsieniečiai, ypač rusai.


Tik artėjant mokslo metams tėvai dažniausiai susigriebia, jog jų atžalos vis dar neturi profilaktinio sveikatos patikrinimo pažymėjimo, kurią mokykloms būtina pateikti iki rugsėjo 15 dienos. Tada jie būna priversti tvarkyti viską paskutinėmis minutėmis, dažniausiai bendrosios praktikos gydytojų kabinetuose dėl to nusidriekia eilės.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius