Ar praėjusi vasara taps pamoka valdžiai?

Alvydas ZIABKUS, „Lietuvos ryto“ apžvalgininkas, 2013-08-29
Peržiūrėta
648
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Alvydas ZIABKUS „Lietuvos ryto“ apžvalgininkas
Alvydas ZIABKUS „Lietuvos ryto“ apžvalgininkas

Besibaigianti vasara skaičiuoja paskutines dienas. Dienomis dar pakaitinanti saulė prie jūros turėtų vilioti žmones, tačiau tai tebus savaitgaliniai pramogautojai. Kurortas tuštėja beregint, o miesto gatvėmis nerūpestingai vaikštinėjusius poilsiautojus jau kitą savaitę pakeis į mokyklas zujantys būriai mokinių.
Kiekviena praėjusi vasara turėtų tapti gera nemokama pamoka kurorto valdžiai: ką reiktų patobulinti, ko atsisakyti, ką kuo skubiau taisyti, kad po 9 mėnesių nebereiktų susidurti su tomis pačiomis problemomis. Deja, kiekvieną vasarą kartojasi tos pačios bėdos, kurių savivaldybė net nemato reikalo taisyti. Anksčiau rudenį būdavo organizuojami nors formalūs vasaros sezono aptarimai. Tiesa, po jų iš esmės niekas nepasikeisdavo, tačiau taip bent būdavo pripažįstama, kad sezono metu.
Palangoje nėra viskas gerai.
Praėjus jau trečiai vasarai šios kadencijos valdžia nė karto nebuvo susėdusi viešam sezono aptarimui. Jokių problemų nėra? Vasarą kurorte viskas puiku?
Tik šiomis dienomis miesto gatvės atsikratė nuo didmiesčiui būdingo automobilių srauto. Palangiškiai, sukandę dantis, kentė mašinų antplūdį ir transporto spūstis vakarais. Automobiliais buvo nusėtos visos pakelės, užgriozdinti gyventojų kiemai, žolynai. Rankas nuleidę policijos pareigūnai dažnai net nebematė reikalo drausminti šimtus ne vietoje mašinas palikusių pažeidėjų, nes tai buvo tolygu kovai su vėjo malūnais.
Savivaldybė ne kartą viešai yra deklaravusi siekį mieste pastatyti daugiaaukštes automobilių stovėjimo aikšteles. Kur jos? Tokia aikštelė nėra pradėta projektuoti net Rąžės gatvėje, kur jai numatyta vieta niekam nekelia abejonių.
Dviratininkams draugišku miestu save vadinanti Palanga iš tikro kenkia jiems. Esant dabartinei eismo schemai pagrindinėse kurorto gatvėse dviračių takų įrengti neįmanoma, o poilsiautojai saugiai važinėti dviračiais tegali tik mindami šaligatviais. Taip pažeidinėjant kelių eismo taisykles ir piktinant pėsčiuosius. Savivaldybei ne kartą buvo siūlyti eismo schemos pakeitimai, kurie vasarą išspręstų ir dviratininkų bėdas, ir eismo saugumo problemą. Tačiau valdžia nei pernai, nei šiemet šių pasiūlymų nematė reikalo bent aptarti.
Kaip ir ankstesniais metais, Palanga nepajėgia atsikratyti triukšmo sostinės įvaizdžio. Iki vėlyvos nakties iš kavinių, nuo paplūdimių sklindantis muzikinis triukšmas vargino ne tik poilsiautojus, bet ir pačius palangiškius. Dar nesibaigus vasarai nuo birželio mėnesio policija yra gavusi 629 pranešimus dėl naktinio triukšmo. Vidutiniškai po 7 pranešimus per vieną parą. Ar to mažai, kad savivaldybė rimtai imtųsi šios problemos?
Matydamas, kad miesto valdžia į triukšmadarius gatvėse žiūri pro pirštus, būstą poilsiui išsinuomojęs jaunimas orgijas ėmė kelti ir gyvenamuosiuose kvartaluose – čia juk kurortas, čia galima siausti ir per naktis. Tokiam požiūriui pritaria net ir kai kurie tarybos nariai. Gal keletą naktų trunkančius koncertus reiktų organizuoti po jų langais? Gal tada politikai suprastų, kad net ir poilsiaujantiems žmonėms naktis yra reikalinga miegui.
Niekas nėra atšaukęs tarybos sprendimo, kuris viešose vietose draudžia muzikuoti ar kitaip skleisti triukšmą su garso stiprinimo aparatūra. Iki vidurnakčio tai leidžiama daryti tik uždarose patalpose. Tai, kad šio tarybos sprendimo jau seniai nepaisoma, kad „uždaromis patalpomis“ stebuklingai virto įstiklintos kavinių terasos, kad ant grindinio atvirai pasidėję garso kolonėles groja net gatvių muzikantai, miesto valdžiai net nebado akių.
Per vasarą kurortas vis dar išlieka didele girdykla, kurioje iki paryčių bet kur gausi prisigerti iki žemės graibymo. Naktimis tokių žąsis varinėjančių poilsiautojų – nors vežimu vežk. Per vasarą į policijos komisariatą pristatyta beveik 670 neblaivių asmenų.
Jei jie girti tik „plavinėtų“ miesto gatvėmis – dar pusė bėdos. Tačiau drąsos įgavę jaunuoliai tuoj vienas kitam kimba į atlapus. Ar savivaldybė, miesto meras gauna policijos fiksuojamų įvykių suvestines? Tuomet jie sužinotų, kad reta naktis vasarą apsieina be muštynių, apiplėšimų, atvirų vagysčių.
Sutemus mieste viešpatauja būriai girtų jaunuolių, kurių Viešojo saugumo tarnybos vyrai nespėja tramdyti. Padoresni poilsiautojai iš miesto gatvių stengiasi dingti tuoj po vidurnakčio ir saugūs jaučiasi tik užsirakinę savo kambariuose. Paryčiais pamatę miegoti šlitiniuojančias pergėrusias žmogystas, gatves šluojantys ir kraujo dėmes nuo grindinio plaunantys komunalininkai nudelbia akis į žemę. Kitaip jie rizikuoja susilaukti nieko gero nežadančio klausimo: „A ko čia žiūri?“
Gal laikas keisti požiūrį, kad pilnavertis poilsis galimas tik girtaujant naktimis. Kavinėse kultūringai pavakaroti norintiems tikriems poilsiautojams laiko iki pirmos ar bent jau antros valandos būtų per akis. Kodėl naktine girdykla virtęs kurortas pataikauja kai kurioms kavinėms, po kurias chuliganiškai nusiteikę jaunuoliai bastosi iki paryčių?
Vaistą nuo šios bėdos buvo pasiūlę patys į valdžią atėję konservatoriai, kurie rinkiminėje programoje buvo įsipareigoję po vidurnakčio prekybą alkoholiu uždrausti visame mieste. Galima diskutuoti po vidurnakčio, ar valanda, kita vėliau, tačiau miesto valdžiai ryžto neužteko net tokiai diskusijai.
Po kiekvieno straipsnio apie Palangą internete skaitome begalę mūsų kurortą plūstančių komentarų. Ar valdžia bandė įsigilinti, kodėl jie nepatenkinti mūsų kurortu? 

Jūsų komentaras:

to palanga 2013-09-02 18:35 (IP: 78.61.43.164)
Esate tipinis provinicialaus mastymo pavyzdys. Kaip sakant, anot jusu,- visi verslininkai - sukciai ir gobsuoliai, jaunimas- "bezdelnikai" ir narkomanai, valdzia- korupcijos, vidutinybiu ir neveiksnumo kratinys, emigrantai- isdavikai ir t.t. ir pan, o jus esate sventasis, kuris tiesiog jautriai miega ir nieko kito gyvenime nemato, kaip skustis ir skusti. Ar esate gyvenime kazka padare? sukure? Turiu nuojauta, kad nelabai.

t molciat 2013-09-02 13:12 (; / IP: 79.133.225.75)
brawo kurortas, beweik susizlugde...be valdzios pagalbos

taip zenonui 2013-08-31 20:37 (IP: 78.61.104.50)
isaiskinkit man kokios valstybines svarbos yra Kapsu gatve - paciame miesto pakrastyje, minimalus eismo judejimas, o zenklai - abipus gatves: stoveti draudziama, sustoti draudziama.O stovi neeeet autobusas kartais . Del ko taip persistengta. O sako, kad vienas zenklas 300 lt. Gal kokiai gatvei truksta butent tokio zenklo ?

zenonas 2013-08-31 09:00 ([email protected] / IP: 85.60.46.210)
BEREIKALO KEIKIAME VIENI KITUS TAIP ZENKLU PRISTATYTA NEREIKALINGU LABAI DAUG .GIRTI POILSEUTOJAI VAZINEJO DIENA NAKTI POLICIJOS DARBUOTOJU BUVO MAZOKA.

dede Vytas_tikrasis 2013-08-30 23:28 (IP: 78.61.224.46)
Kol Palangos eismui vadovaus Sime su simuciu, tol tvarkos palangos gatvese nebus. Jie suinteresuoti tik didinti kelio zenklu skaiciu gatvese (ko gero ju daugiausia Lietuvoje). Tokius specialistus jau senai laikas ismesti is eismo komisijos.

palanga 2013-08-30 21:35 (IP: 78.61.48.182)
Mane žiauriai erzina nesiliaujantis,laukinis triukšmas.Aš manau,kad sutramdyti kavines,kuriose prisigeria jaunimas,galima. O kaip sutramdyti godžius savininkus,kurie pataikauja girtiems poilsiautojams ir leidžia jiems gerti per naktis jų namuose,o paskui terorizuoti visus aplinkinius gyventojus?

Lina 2013-08-30 21:07 (IP: 78.61.175.229)
Neklysta tas, kas nedirba - byloja liaudies išmintis.

aloha 2013-08-30 18:36 ([email protected] / IP: 188.69.224.175)
to cha... nelabai sutikciau su tuo, kad nera, kas neisakytu kritikos, pasiulymu savivaldybes atzvilgiu ir panasiai. nebutinai, tie komentarai turi buti issakomi virtualiai. As pazistu daug zmoniu, kurie diskutuoja ir kritikuoja Palangos valdzia ir pakankamai konstruktyviai. Ta pati darau ir as. Zurnalistas Ziabkus savo straipsnio pradzioje teisingai atkreipe demesi i metai is metu esancias problemas, kurios nejuda po sezono is vietos. Pirma problema- visi sprendimai nukeliami i kito sezono pradzia. Tos problemos pagrindas- subiurokratejes valdininku mastymas (jiems neskauda, o gal net duoda pasitenkinimo, kai zmones paskui juos turi begioti, klausineti vis nauju taisykliu isaiskinimo (daznai nesamoningu)) . Antra problema- nekalba su zmonemis, nediskutuoja, neiesko bendru sprendimu, sunkiai leidziasi i kompromisus (ten kur jie butini). Trecia problema- tai beribes, provincialios ambicijos (ach, jus musu vietos karaliuku neklausot, tai mes jums parodysim). Ne tokiu tonu reikia su zmonemis dirbti. Toliau galeciau vardinti ir vardinti, bet tiek to. P.s. beje, p.Ziabkau, komsomolui yprastais draudimais, kumsciu grumojimais ir panasiai- tikrai nieko nepasieksit, taciau su Jumis sutinku- Palangoje problemu aibes ir nemaza dalimi ju yra ne gatvese, o pacioje savivaldybeje. Uzsiduokit klausima, kas yra Palanga? Daznai, sakoma, kad ji turi buti panasesne i Nida, kartais i Druskininkus. sutinku, Palanga turi perimti geriausia tu kurortu patirti, taciau faktas, jus niekada neatkartosit tu kurortu savasties, to ir nereikia. Palangos vienas is veidu- tai jaunimo "tuso vieta". ir tegul buna, to nedrauskim, bet galvokim, kaip turetu buti, kad tie tusai nebutu pavojingi kitiems, nekeltu kitu diskomforto jausmu.. ir taip reiktu imti kiekviena problema ir gvildenti, ziureti, ka gali duoti verslas, ka gali daryti savivaldybe, kokios informacines priemones turetu buti pasitelktos ir t..t.

cha 2013-08-29 23:53 (IP: 78.61.104.50)
..."begale musu kurorta plustanciu komentaru" - reikia atskirti kritikuojancius, pasiulymus ar nusivylima reiskiancius komentarus, bet pagrindine dauguma komentatoriu matomai diena nakti sedi prie visu straipsniu ir pila visokias nesvankybes bet kokia tema...Tai ka i tokius reaguoti ?!?

Taip pat skaitykite

Kai kiekvienos Palangos močiutės ar kiekvieno pyplio saujoje pūpso mobilus telefonas, kalbėti apie taksofonus tolygu Palangos paplūdimyje kasinėti dinozaurų skeletų. Bet nustebsite: Lietuvoje šiuo metu vis dar veikia daugiau nei du šimtai taksofonų, o septyni iš jų yra Palangoje. Tiesa, iš vieno jų, esančio Klaipėdos plente, pernai nebuvo nėkart paskambinta....


Kai kuriems Nidos verslininkams ši vasara buvo auksinė. Jų pelnas buvo tris kartus didesnis nei pernai. Bet buvo ir tokių, kurie nesulaukę vokiečių turistų liko be pajamų. Tuo tarpu Palangos verslininkai taip pat ploja rankomis, nes šią vasarą pajamos išaugo ir kurortas tikrai negalėjo skųstis poilsiautojų stygiumi.


Šiandien dėl koronaviruso pandemijos, net ir jai atslūgstant, vis dar lieka daug nežinomųjų. Ar neatsiris jos antroji banga? Ar kelionių suvaržymai neatbaidys net ir drąsiausių užsienio turistų? Ko Palanga gali tikėtis iš šio sezono, kurį dar prieš pusantro mėnesio ne vienas buvo „palaidojęs“? Tačiau Palangos meras Šarūnas Vaitkus niūraus...


Vasara, kuri šiemet savo gerais orais džiugino tiek poilsiautojus, tiek ir verslininkus, jau suskaičiavo paskutines savo dienas. Jau daug metų tokios vasaros nebūta, – džiaugėsi visi, ir teliko ja tik mėgautis. Beje, puikūs orai lepina iki šiol. Ir nors vasara oficialiai jau baigėsi, palangiškiai pastebi, jog būtent prasidėjus rudeniui poilsiauti mėgsta mūsų...


Jau netrukus Vytauto gatve automobiliai važiuos tik viena kryptimi – iš šiaurės į pietus. Dalis gatvės (dvipusiam eismui skirta juosta) bus atiduota dviratininkams. Neabejojama, jog įsigaliojus naujajai eismo tvarkai miesto centrinėje gatvėje, kurortas taps ekologiškesnis, o eismas vienoje iš pagrindinių Palangos gatvių – saugesnis ir patogesnis....


Su visais atsisveikinanti vasara nedžiugino gerais, saulėtais orais nei Palangos verslininkų, nei poilsiautojų. Liepa ir rugpjūtis buvo drėgni ir lietingi. Tik ir tebuvo girdėti: „Tokios šaltos vasaros dar nėra buvę!“ Bet ar yra pagrindo taip dūsauti? Meteorologai sako, kad ši vasara kuo nors kitokia nebuvo. „Ji buvo normali, tipiškai lietuviška...


Pats mačiau, Europos Parlamentare Valentinas Mazuronis, naujasis Darbo partijos vedlys, vaikšto gunktelėjęs, nejaunatviškai- kaip 60-etį perkopęs vyras. Bet ko nepadarysi vardan Šventosios ir Palangos- atvažiavęs į pajūrį praėjusį sekmadienį protestuoti dėl įvažiavimo mokesčio Palangoje įvedimo, politikas pasigriebė vietinę moteriškę ir ėmė trypti šokio...


Ar praėjusi vasara taps pamoka valdžiai?  9

Alvydas ZIABKUS, „Lietuvos ryto“ apžvalgininkas, 2013 08 29 | Rubrika: PT redaktoriaus skiltis

Besibaigianti vasara skaičiuoja paskutines dienas. Dienomis dar pakaitinanti saulė prie jūros turėtų vilioti žmones, tačiau tai tebus savaitgaliniai pramogautojai. Kurortas tuštėja beregint, o miesto gatvėmis nerūpestingai vaikštinėjusius poilsiautojus jau kitą savaitę pakeis į mokyklas zujantys būriai mokinių.


Trečiadienį Palangoje prasidės tradicinis, jau devintasis tarptautinis festivalis „Palangos vasara“, dovanosiantis nepamirštamas akimirkas tiek teatro meno, tiek klasikinės muzikos gerbėjams. Festivalis vyks rugpjūčio 7-11 dienomis.


Jeigu nesate abejingi vasaros teikiamiems džiaugsmams ir privalumams, šiandien turėtumėte liūdnai atsidusti: baigiasi kalendorinė vasara. Vadinasi, verslininkų būriui – ir kurorto svečių pinigų byrėjimas į kišenę, moksleivijai – atostogos, mėgstantiems lepintis saule paskutinė mėnesio diena reiškia, kad jos šilumos mažės. Kokia buvo vasara...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius