„B. Mar monospektaklyje „Poetė“ – ne tik S. Nėries lemties mitas

Palangos tiltas, 2013-07-11
Peržiūrėta
1902
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Birutė Mar monospektaklyje „Poetė“.
Birutė Mar monospektaklyje „Poetė“.

Šeštadienį, liepos 13 d., Gintaro muziejus atvers duris teatro meno mėgėjams – 20 val. čia pristatomas Birutės Mar monospektaklis „Poetė“. Scenarijaus autorė ir atlikėja – Birutė Mar, režisierė – Regina Garuolytė, kompozitorius – Antanas Kučinskas, dailininkė – Jolanta Rimkutė.

Tragiškos lemties mitas
Birutės Mar monospektaklis „Poetė“ pasakoja apie ryškiausios praėjusio amžiaus lietuvių poetės Salomėjos Nėries likimą, jau virtusį universaliu XX a. menininko tragiškos lemties mitu. 
Nors po S. Nėries mirties jau praėję šešiasdešimt metų, iki šiol netyla kaltinimai dėl jos politinių klaidų, neva nuvertinančių jos talentingą kūrybą. Vos prieš gerą dešimtmetį pasirodė paskutinis S. Nėries karo metų poezijos rinkinys „Prie didelio kelio“, atspindintis jos tragiškas būsenas ir išgyvenimus emigracijoje Rusijoje paskutiniais trumpo poetės gyvenimo metais… Kalbama, jog kažkam perduoti ir jos karo metų dienoraščiai, kurie galbūt kada nors irgi išvys dienos šviesą.
Tačiau net skaitant S. Nėries dienoraščių įrašus, kuriuos poetė rašė visą laiką, nuo keturiolikos metų, yra sunku atsakyti į daugelį jos  asmeninio gyvenimo klausimų (tikriausiai ir nebūtina), nes tai – kibirkščiuojantis menininko likimo dokumentas, paliudijantis, jog egzistuoja didžiulis atotrūkis tarp Kūrėjo sprendžiamų ir realiame žmogaus gyvenime iškylančių problemų.

„Poetės teismas“
Spektakliui pasirinkta dokumentiška „Poetės teismo“ forma: iš salės skamba S. Nėrį kaltinančių ir ginančių straipsnių ištraukos, nuskamba net teiginys (pasirodė „Šiaurės Atėnuose“, minint S. Nėries šimtąsias gimimo metines), jog Poetei vertėję skirti mirties bausmę. Lygiai taip teisiamas kiekvienas kūrėjas ir kiekvienas žmogus. Mėginta atsekti, kaip nuo jaunystės džiaugsmu spinduliuojančių eilėraščių S.Nėris priėjo iki „Poemos apie Staliną“, kaip įvyko šis lūžis, kas į tai pastūmėjo (atsakymų ieškota jos kūryboje ir dienoraštyje, kurį S. Nėris rašė nuo keturiolikos metų). Tai – mėginimas reabilituoti Poetę, kuriai kūryba ir buvo tikrasis ir laimingasis gyvenimas…
„Poetė“ – taip pat pretekstas ir galimybė prabilti apie nūdieną, apie Kūrėją ir visuomenės požiūrį į jį, kuris neretai būna priešiškas. Tai itin aktuali ir šiuolaikiška tema. 
Spektaklio trukmė - 1,10 val., pradžia – 20 val.

Menininko likimas
Pasak B. Mar, šis spektaklis yra skirtas visiems – ir tiems, kuriems patinka S. Nėries kūryba, ir tiems, kurie šiai poezijai yra abejingi, netgi tiems, kurie S. Nėries nemėgsta. „Mes labai nedaug žinome apie S. Nėrį, mažai kas skaitė jos dienoraščius, o tai, ką mokėmės mokykloje, daugelis jau yra pamiršę. Tad nekeista, jog po spektaklio „Poetė“ prie manęs prieina žiūrovai ir sako: „Tai štai kokia buvo S. Nėris“, – kalbėjo spektaklio autorė ir atlikėja.
Dienoraščiai, kuriuos S. Nėris rašė nuo keturiolikos metų, pasak B. Mar, - pats intymiausias žanras, todėl spektaklyje „Poetė“ stengiamasi išvengti bet kokio teatro. „Stengiausi per S. Nėries dienoraščius bei kūrybą suprasti, kaip ji priėjo iki „Poemos apie Staliną“. Prieš akis iškilo tragiškas menininkės gyvenimas. Ši tema pasirodė labai aktuali, todėl spektaklis „Poetė“ kalba apie menininko likimą apskritai, nebūtinai tos epochos“, – sakė B. Mar.

Palangoje svajojo
Palanga, Gintaro muziejus, aktorės teigimu, yra puiki vieta pristatyti spektaklį „Poetė“. Juk būtent šiame kurorte S. Nėris išgyveno savo meilę Juozui Eretui, čia praleido su juo savo romantiškas atostogas. „Palangoje ji svajojo, rašė savo, dvidešimtmetės dienoraštį, turbūt vaikščiojo Birutės parku, buvo nuėjusi ir prie grafų Tiškevičių rūmų. Palanga S. Nėriai buvo tikrai svarbi“, – kalbėjo B. Mar.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Aktyvi visuomenininkė, poetė Nijolė Fultinavičienė, o ir buvusi Palangos duonos gamyklos ilgametė vadovė prisipažįsta, kad sėdėti be veiklos net ir sulaukus garbingo aštuoniasdešimtmečio – ne jos būdui. Visą gyvenimą buvusi itin energinga, reikli tiek sau, tiek kitiems ji nenustygsta vietoje ir dabar, kai galėtų skirti visą savo laiką tiesiog poilsiui. Vietoj to ji leidžia savo poezijos...


Gegužės 31 d., 18 val. Trakuose vyks interaktyvaus ir spalvingo Klimato muziejus atidarymo šventė.


Liepos 25 d. 18 val., pirmą kartą po renovacijos, žiūrovams atvers duris Palangos Kurhauzo teatro salė su muzikiniu operetės spektakliu „Išsipildžiusios svajonės istorija."


Penktadienį, balandžio 30 d., duris atvėręs Palangos gintaro muziejus lankytojus pasitiko su atnaujintomis ekspozicijomis ir kviečia užeiti pro pagrindinį grafų Tiškevičių rūmų įėjimą. Atnaujintoje ir praturtintoje gintaro ekspozicijos salėje, be kitų, pristatomi ir dar niekad lankytojams nerodyti eksponatai, įrengta nauja apšvietimo sistema. Atnaujintą ekspoziciją sudarė...


Palangos baseinas savo socialiniame tinkle pranešė, džiugią žinią skaičiuojant paskutines dienas iki vasaros – Palangos baseinas vėl atvers duris jau birželio 12 dieną.


Palangos miesto baseinas su sveikatingumo centru jau netrukus – kovo 1 d. – atvers duris lankytojams. Modernus, kurorto visuomenės ilgai lauktas objektas yra puikiai pritaikytas sporto reikmėms – čia bus rengiamos ne tik kūno kultūros pamokos bei plaukimo treniruotės Palangos miesto mokiniams, bet ir galės vykti įvairaus lygio plaukimo varžybos, taip pat – ir...


Vasario 21-ąją prasidėję ilgai laukti naujos Palangos autobusų stoties statybų darbai artėja prie finišo. Naujasis kompleksas – moderni autobusų stotis bei prekybos centras – lankytojus nustebinsiantis ne tik patogumu, bet ir neįprastais sprendimais, tokiais kaip „bangomis“ puoštas fasadas ir išskirtinis pastato apšvietimas, duris atvers...


Palangos gintaro muziejus šį šeštadienį švenčia 50 metų jubiliejų

LDM Ryšių su visuomene centro inf., 2013 08 01 | Rubrika: Kultūra

Lietuvos dailės muziejus rugpjūčio 3 d., šeštadienį, 17 val. kviečia į Palangos gintaro muziejaus 50 metų jubiliejaus renginius Palangoje (Vytauto g. 17): simbolinį žibinto prie naujojo Gintaro muziejaus įėjimo įžiebimą, susitikimą su Gintaro muziejaus kūrėjais ir puoselėtojais rūmų Didžiajame salone, parodos „Palangos gintaro muziejui – 50“ atidarymą rūmų...


Šeštadienį, liepos 13 d., Gintaro muziejus atvers duris teatro meno mėgėjams – 20 val. čia pristatomas Birutės Mar monospektaklis „Poetė“. Scenarijaus autorė ir atlikėja – Birutė Mar, režisierė – Regina Garuolytė, kompozitorius – Antanas Kučinskas, dailininkė – Jolanta Rimkutė.


„ Palangą prisimenu nuo pat vaikystės“ , – pradėjus pokalbį pripažino Jadvyga Giedraitė Godunavičienė, savo gyvenimo kelią būtent pajūryje ir pradėjusi. Jūra dovanoja, suteikia daug emocionalių akimirkų, dar labiau jos įsimena, kai ji būna tiesiog išplėšiama iš gyvenimo. Taip nutiko ir žymiai Lietuvos žurnalistei, poetei Jadvygai, kai iš Palangos...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius