Dovilė Tamoševičiūtė: „Šiandienos protezavimas – nebe dantys stiklinėje, o dantų restauracija“

Rengėjai, 2022-05-19
Peržiūrėta
6819
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Dovilė Tamoševičiūtė, Laimono Tamošiūno nuotr.
Dovilė Tamoševičiūtė, Laimono Tamošiūno nuotr.

„Man visuomet didžiausia paslaptis buvo žmogaus kūnas, – sako Palangos asmens sveikatos priežiūros centro (PASPC, poliklinikos) gydytoja odontologė Dovilė Tamoševičiūtė, nuo vaikystės žinojusi savo gyvenimo kelio kryptį ir jau vienuolikti metai praktikuojanti dantų protezavimą. – Save įsivaizdavau vilkinčią tik baltą kaip sniegas medicininę aprangą“.

PASPC dirba su Valstybinėmis ligonių kasomis – kompensacija teikiama dantų protezų laukiantiems vaikams, senjorams ir negalią turintiems pacientams. Beje, be protezavimo poliklinikoje atliekama profesionali burnos higiena, dantų gydymas, rovimas. 

– Kodėl būtent odontologija?

– Odontologiją pasirinkau kryptingai, nes tai buvo viena iš siauresnių ir nuo pirmojo kurso orientuotų studijų krypčių. Čia persipina ir moteriškumas, reikalaujantis estetikos kruopštumo, ir vyriškumas – ryžtas, aštrus protas bei strateginis mąstymas. Visos šios savybės reikalingos tiek chirurgijoje, tiek protezavime. Mūsų visuomenė turi labai daug burnos sveikatos problemų, kadangi  nebuvo skiepijami burnos higienos įgūdžiai, nepraktikuotas profilaktinis apsilankymas pas gydytoją odontologą. Net neturėjome burnos higienos specialistų, kurie atlieka pagrindinį darbą, šalindami burnoje esančias bakterijų sankaupas, O šios nepašalintos virsta dantų akmenimis, ir taip kyla gydymo bei dantų funkcijos atstatymo problemų.

– Kiek laiko dirbate Palangoje?

– Į Palangos PSPC kolektyvą įsiliejau nuo rudens – į kurortą važinėju iš Klaipėdos. Nuo lapkričio čia pradėjau teikti protezavimo paslaugas, kurios buvo labai reikalingos, kad gydymo įstaiga galėtų pasiūlyti visapusišką odontologinių paslaugų spektrą.

– Rodos, kad visi žinome, kas yra protezavimas. O kaip tai paaiškintumėte Jūs, specialistė?

– Protezai daugeliui vis dar asocijuojasi su „dantimis stiklinėje“, bet šiandienos dantų atstatymo būdus labiau tiktų vadinti ne protezavimu, o dantų restauravimu. Dantų protezavimas – procesas, kurio metu atkuriami žmogaus dantys. Pirminis protezavimo tikslas – grąžinti visavertę dantų kramtymo funkciją, o toliau svarbi ir estetinė dalis. Prarastus dantis gali pakeisti nuolatiniai, patvarūs, patogūs ir puikiai atrodantys dirbtiniai dantys, kuriais atkuriama kramtymo funkcija. Su jais žmogus gali vėl valgyti mėgstamą maistą bei plačiai šypsotis. O silpnus, patamsėjusius dantis šiandien galima sustiprinti bei apsaugoti nuo dėvėjimosi ar nuskilimo keramikos laminatėmis, bemetalės keramikos vainikėliais, niekuo nesiskiriančiomis nuo likusių dantų ar net padedančiomis sukurti nuostabią šypseną bei sutvirtinti žmogaus pasitikėjimą savimi.

– Kam labiausiai rekomenduojamas protezavimas?

Protezavimas – tinkamiausia procedūra dėl karieso pažeidimų, didelių nehermetiškų plombų, dantų nudilimo praradus didelę dalį sveikų kietųjų dantų audinių. Ši procedūra taip pat rekomenduojama po endodontinio danties gydymo – praradus danties gyvybingumą padidėja danties sienelių ar šaknų lūžių, skilimų tikimybė. Netekus danties pilnas danties vainikas gali būti atkuriamas, protezuojant ant implantų.

– Kodėl taip svarbu atkurti prarastus dantis? 

– Dantis – nors ir mažas, bet labai svarbus mūsų organas. Dantų netekimas gali lemti įvairias sveikatos bei psichologines problemas. Pasunkėjus galimybei atsikąsti ar sukramtyti maistą patiriamas pasikartojantis diskomfortas, nes maistas stringa prarastų dantų ertmėse, valgymas nebeteikia malonumo, nekokybiškai sukramtytas maistas gali sukelti virškinimo sutrikimus. Keičiasi ir žmogaus išvaizda, pakinta veidas, nyksta neapkraunamas žandikaulio kaulas, žmogus vengia šypsotis, nejaukiai jaučiasi bendraudamas su aplinkiniais.

– Kokių ya dantų restauracijos būdų?

– Dantis restauruoti galima dviejų rūšių protezais – neišimamais (fiksuotais) ir išimamais. Neišimamiems protezams priskiriami protezai tvirtinami ant implantų, yra pavieniai vainikėliai. Jie gali būti kelių rūšių: bemetalės keramikos, cirkonio oksido, metalo keramikos arba lieti. Dantų protezų tiltai, atstatinėjant didesnės apimties defektus, tvirtinami ant nušlifuotų, greta tuščios ertmės esančių dantų. Taipogi, norint atstatyti didelės apimties ertmes, rekomenduojama dėti užklotus ir atkurti danties anatomiją bei funkciją, nušlifuojant minimalų kiekį danties audinio. Tokiu būdu išlaikomas danties gyvybingumas.

Išimami protezai – lanko atraminiai protezai („biugeliai“) bei standartinės plokštelės ir „walplast“, minkštesnę bazę turintys bei didesnį komforto jausmą nei standartinės plokštelės suteikiantys protezai.

Į ką būtina atkreipti dėmesį, renkantis dantų restauraciją?

– Labai svarbu pasirinkti vainiko medžiagiškumą. Pasirinkimą lemia paciento lūkesčiai, bei kaina. Visa tai labai svarbu aptarti su savo odontologu, kad pacientas galėtų išsirinkti tinkama variantą ir netektų nusivilti.

Tad kokios yra dantų vainikėlių rūšys?

– Šiuo metu pati moderniausia vainikėlių rūšis – cirkonio oksido vainikėlis. Toks vainikėlis puikiai dera su žmogaus organizmo audiniais, nesukelia alergijų. Šiuolaikės technologijos suteikia galimybę iš cirkonio oksido gaminti labai tikslius protezus – dirbtinius dantis.

Pagrindinis cirkonio oksido vainikėlio privalumas – skaidrumas kaip natūralaus danties. Net ir neoninėje šviesoje cirkonio oksido dantis atrodo natūraliai. Atskirti tokį dantį nuo kitų Jūsų dantų bus labai sunku. Tai itin svarbu atkuriant priekinius dantis, ypač gaminant jų tiltus. Toks vainikėlis nesukelia dantenų uždegimo aplink restauruojamą dantį, nes jį apgaubia labai tiksliai, todėl sumažėja karieso tikimybė vainikėlio pakraščiuose.

Kita vainikėlio rūšis – bemetalės keramikos, gaminamas vien iš patvarios keramikos masės (porceliano), kurio sudėtyje nėra metalo. Porceliano masė atspindi šviesą ir yra iš dalies skaidri, todėl šiuo vainikėliu atkurtas dantis savo išvaizda labai artimas natūraliems dantims.

Pagrindiniai bemetalės keramikos vainikėlio privalumai: puikus estetinis vaizdas, biologinis suderinamumas su burnos ertmės audiniais, nesukelia alergijos.

Bemetalės keramikos vainikėliu dažniausiai siūloma atkurti pavienius priekinius dantis, kai šie nuskyla, yra silpni ar praranda sveiko danties spalvą. Jei pacientas laikosi visų gydytojo nurodymų ir prižiūri bemetalės keramikos dantis, jie tarnauja maksimaliai ilgai. Atliekant protezavimo procedūrą, svarbu padaryti laikinus vainikėlius, kurie tvirtinami tik trumpam laikui – kol vyksta gijimo procesas. Pagrindinė šių vainikėlių paskirtis – apsaugoti nušlifuotą dantį ir dantenas nuo galimo aplinkos poveikio bei laikinai atkurti estetinį vaizdą.

Kokiais atvejais patartumėte rinktis dantų vainikėlius?

– Restauruoti dantis vainikėliais rekomenduojama dėl daugybės plombavimų dantims praradus savo spalvą ir formą bei siekiant apsaugoti dantį nuo lūžio ar siekiant atkurti jau nulūžusį dantį.

Dantų vainikėlių privalumai:  padeda atkurti natūralią danties formą, sustiprina ir apsaugo nuo galimo lūžimo silpną dantį, padeda atkurti prastai atrodančio danties estetinį vaizdą, sukuria atramą gretimiems dantims.

Pakalbėkime apie tuos atvejus, kai dantų nebėra

– Norint atkurti dantis siūlomi išimami protezai, tai yra, taikoma dantų atkūrimo lanko atramos protezais ar plokštele procedūra. Lanko atramos protezai – nuimami protezai, sudaryti iš metalinės jungties ir dirbtinių dantų. Kitaip nei restauruojant dantis protezų tiltais, naudojant lanko atramos protezus neprireikia šlifuoti greta kiaurymės esančių dantų. Tai itin svarbu, kai šie dantys visiškai sveiki. Tačiau, nepaisant šių privalumų, lanko atramos protezai – vis dėlto „išimami dantys“. Lanko atramos protezai kur kas pranašesni už plokšteles: jie patikimiau pritvirtinami burnoje, prie jų lengviau prisitaikyti, pacientas jaučiasi komfortiškiau.

Plokštelė yra kelių milimetrų storio, todėl gali spausti, trinti, sutrikdyti skonio jutimą. Viršutinio lanko atramos protezo metalinė jungtis yra tik apie 0,2 mm storio, tad uždengiama mažesnė burnos dalis, geriau jaučiamas skonis, patiriama mažiau nemalonių pojūčių. Tai – vienas iš pigesnių gydymo būdų. Anksčiau kitokių ir nebuvo.

 

Dangirūta Budriūnaitė

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Grupė „Antikvariniai Kašpirovskio dantys“


Grupė „Antikvariniai Kašpirovskio dantys“


Grupė „Antikvariniai Kašpirovskio dantys“


Grupė „Antikvariniai Kašpirovskio dantys“


Grupė „Antikvariniai Kašpirovskio dantys”


„Man visuomet didžiausia paslaptis buvo žmogaus kūnas, – sako Palangos asmens sveikatos priežiūros centro (PASPC, poliklinikos) gydytoja odontologė Dovilė Tamoševičiūtė, nuo vaikystės žinojusi savo gyvenimo kelio kryptį ir jau vienuolikti metai praktikuojanti dantų protezavimą. – Save įsivaizdavau vilkinčią tik baltą kaip sniegas medicininę aprangą“.


Grupė „Antikvariniai Kašpirovskio dantys“


Susipažinti, kaip vyksta vilos „Anapilis“ restauracija, į Palangą praėjusį trečiadienį atvyko Norvegijos kultūros paveldo direktorato atstovės Anne Nyhamar bei Noelle Dahl-Poppe, Lietuvos Kultūros ministerijai atstovavo Eglė Saudargaitė ir Dalia Stabrauskaitė. Projekto „Palangos istorinės vilos „Anapilis“ restauravimas ir pritaikymas visuomenės...


Palangos kurhauzo restauracija – sparčiau nei planuota  1

„Palangos tilto“, Palangos m. sav. inf., 2012 06 21 | Rubrika: Miestas

Mažiau nei prieš mėnesį pradėta Palangos kurhauzo restauracija įsibėgėja. Pasak darbus atliekančio UAB „Pamario restauratorius“ direktoriaus Aldo Kliuko, darbai vyksta sparčiau nei planuota. „Dirbdami viršijame planą – naudojamės gerais orais“, – sakė A. Kliukas. Istoriniame  Palangos pastate kasdien darbuojasi maždaug 20 žmonių...


„Kuomet protezavimo paslaugos gyventojams buvo teikiamos nemokamai, mes tuomet aprūpinom tiek daug palangiškių“, - papasakojo odontologė Ligija Teresa Žliubienė, vadovaujanti VšĮ „Palangos odontologijos centras“. Pensininkams ir neįgaliesiems, sausio 13-osios dalyviams, vaikams iki 18 metų taikomos kompensacijos protezavimui, tačiau, kaip paminėjo L.T.Žliubienė, tai palyginti nėra tokia...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius