Galūnės nusilpimas ar nutirpimas gali taip pat būti ir insulto požymis

Agnė LEKAVIČIENĖ, 2012-03-15
Peržiūrėta
2736
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Galūnės nusilpimas ar nutirpimas gali taip pat būti ir insulto požymis

Prieš porą savaičių Lietuvą sukrėtė žinia apie iškilios šalies politikės, pirmosios nepriklausomos Lietuvos premjerės Kazimiros Danutės Prunskienės patirtą insultą. Moteris, grūmusis dėl gyvenimo, tik pastarosiomis dienomis parodė atsigavimo požymių, nors medikai kol kas nelinkę prognozuoti politikę užklupusios ligos padarinių.

 

Moteris insultas ištinka dažniau

„Nežiūrint taikomų profilaktinių priemonių, mūsų šalyje insultų kiekis nemažėja. Lietuva – padidintos insulto rizikos šalis. Viena iš svarbių priežasčių – visuomenės senėjimas, nes insultas – vyresnio amžiaus žmonių liga“, – sakė Klaipėdos universitetinės ligoninės Insultų skyriaus vedėjas doc. dr. Henrikas Kazlauskas.

H. Kazlausko teigimu, galvos smegenų insultas yra ūmus galvos smegenų kraujotakos sutrikimas sukeliantis organinį smegenų audinio pakenkimą. Dažniausia jo priežastis stambiųjų kaklo ir galvos smegenų arterijų aterosklerozė, kuri turi įtakos kraujagyslės užsikimšimui (išeminis insultas arba smegenų infarktas) ar trūkimą (hemoraginis insultas). Insultui išsivystyti turi reikšmės ir įgimta galvos smegenų arterijų patologija (susiaurėjimas arba išsiplėtimas).

„Dažniausi veiksniai, didinantys galvos smegenų insulto riziką, yra padidėjęs arterinis kraujo spaudimas, rūkymas, nesaikingas alkoholio vartojimas, riebalinių medžiagų (lipidų) padidėjimas kraujyje, kai kurios širdies ligos (lėtinis prieširdžių virpėjimas, miokardo infarktas), psichinis stresas, depresija, viršsvoris ir kt. Sergamumas insultu yra aukštas tiek vyrų, tiek moterų tarpe, tačiau moterų sergamumas yra didesnis. Šis skirtumas ypač išryškėja vyresniame amžiuje, kai insultas ypač dažnai pakenkia moterims. Klaipėdos mieste atlikti tyrimai ypač verčia sunerimti, kadangi didėja vidutinio amžiaus vyrų mirtingumas nuo insulto“, – kalbėjo pašnekovas.

 

Nedelsiant vykti į ligoninę

Ūmaus galimo galvos smegenų insulto požymiai, anot pašnekovo, yra vienos pusės galūnių ar vienos galūnės nusilpimas ar užtirpimas, staigus regėjimo sutrikimas viena ar abejomis akimis, staigus kalbos sutrikimas – gebėjimas tarti žodžius ar juos suprasti, staigus pusiausvyros sutrikimas, kartu pasireiškiant rijimo sutrikimui, staigus iki tol nepatirtas galvos skausmas, neretai lydimas pykinimo ir vėmimo, kartais staigus sąmonės sutrikimas.

„Insultą rekomenduoja gydyti tik specializuotame stacionare, kur galima šiuolaikinė pagalba. Atsiradus pirmiesiems insulto požymiams, būtina atsiminti kuo tikslesnį susirgimo pradžios laiką ir nedelsiant kviesti greitąją pagalbą. Atvykę ir apžiūrėję ligonį medikai nuspręs, kokia bus tolimesnė gydymo taktika“, – sakė docentas.

Anot jo, insultą patyrusį ligonį būtina paguldyti artimiausiame specializuotame neurologiniame stacionare, kur galima ir specializuota neurochirurginė pagalba – dalis tokių ligonių yra operuojami. Klaipėdos krašte kol kas tai atlieka tik Klaipėdos universitetinė ligoninė.

Į stacionarą, anot specialisto, būtina atvykti kuo anksčiau nuo galimo insulto pradžios. Išeminio insulto metu, kai kuriems ligoniams atliekamas trombo, esamo galvos smegenų arterijose, tirpdymas specialiais vaistais.

Toks gydymas trombolyze galimas tik tuomet, kai pacientas atvyksta praėjus ne daugiau nei trims, keturioms valandoms nuo simptomų pradžios. Atvykus vėliau, dėl įvairių galimų komplikacijų, šio gana efektyvaus gydymo pritaikyti jau nebegalima. Įrodyta, kad anksti pradėto gydyti išeminio galvos smegenų insulto rezultatai trombolytiniu vaistu yra geresni, palyginti su tradiciniu gydymu“, – tvirtino daktaras.

 

Kompleksinis gydymas

Anot H. Kazlausko, itin daug pacientų sulaukiama nuo vėlyvo rudens iki pavasario. Insulto atvejų padaugėja augant virusinių infekcijų skaičiui. Gydytojas taip pat pabrėžė, kad vos atvežus insulto ištiktą pacientą kuo greičiau atliekama galvos kraujagyslių tomografija siekiant nustatyti, ar galima atlikti trombų tirpdymo procedūrą.

„Šiandien ypač trūksta pačių ligonių bei jų artimųjų sąmoningumo. Ištikus insultui į ligoninę būtina atvykti ne vėliau nei per dvi valandas, dar valandą paliekant būtiniems tyrimams“, – aiškino gydytojas.

Jis sako, kad ištirpdyti trombus galima tik per pirmąsias tris valandas nuo insulto, bet žmonės pas juos atvyksta prabėgus penkioms, šešioms ir dar daugiau valandų.

„Žmonėms trūksta švietimo. Dalis jų apskritai nenori patekti į ligoninę, kiti tikisi, kad viskas praeis. Kai trombų nebegalima tirpinti, pacientai gydomi kitais klasikiniais metodais – vaistais, mankšta, masažais, galvos pratybomis, bet gydymo rezultatai, be abejo, gerokai geresni tų, kuriems buvo ištirpdyti kraujagyslėse susidarę trombai“, – sakė gydytojas.

„Ištikus galvos smegenų insultui, nedelsiant pradedamas kompleksinis gydymas. Tai reiškia, kad gydymo procese dalyvauja specialistų komanda: gydantis gydytojas, slaugytojas, kineziterapeutas, psichologas, logopedas, gydomojo masažo specialistas ir kiti profesionalai. Kiekvienas iš jų gydant vaidina labai svarbų vaidmenį. Siekiant atgaivinti paralyžiuotas galūnes, tiek ūmiu, tiek vėlesniu ligos periodu ypač didelis vaidmuo tenka gydomajai mankštai (kineziterapijai) ir gydomajam masažui. Vėlesniame gydymo laikotarpyje, be medikamentų, taikomi kiti įvairūs gydymo metodai – elektrostimuliacija, akupunktūra ir kt. Kurios iš šių priemonių efektyviausios, nėra vienos nuomonės“, – sakė H. Kazlauskas

 

Atsikratykite žalingų įpročių

Laikraščio pašnekovas sakė, kad pakartotinio galvos smegenų insulto riziką galima sumažinti laikantis gydančio gydyto rekomendacijų: „Rūpestingai gydykitės arterinį kraujospūdį ir kitas širdies ligas, meskite rūkyti, saikingai vartokite alkoholinius gėrimus, sureguliuokite padidintą cholesterolio kiekį kraujyje, jeigu sergate cukralige, būtina atidi gliukozės kraujyje kontrolė (sureguliavimas), taip pat venkite streso ir daugiau judėkite“, – patarė Klaipėdos universitetinės ligoninės Insultų skyriaus vedėjas.

Nuotraukoje Henrikas Kazlauskas. Nuotrauka iš  vlmedicina.lt 

 

Jūsų komentaras:

DUDU 2013-03-04 06:16 ([email protected] / IP: 78.61.132.139)
Geras gydytojas kaip gauna kisi,o taip nori dvesk zemen.

lipskiene 2012-07-06 12:45 ([email protected] / IP: 86.100.102.68)
as noriu padekoti insultu skyriaus vedejui uz laiku suteikta teisinga pagalba mano vyrui.tai puikus savo sryties specialistas.sekmes jums brangus gydytojau!

popas 2012-03-21 09:11 (IP: 77.90.99.206)
Gydytojui reikėtų v e n g t i pedagoginio darbo,nes jo studentės rizikuoja gauti insultą.Vien doc. šypsena ko v e r t a ?

Taip pat skaitykite

Lapkričio 25 dieną minima Tarptautinė kovos su smurtu prieš moteris diena. Šią dieną pažangioji pasaulio bendruomenė kasmet rengia tarptautinę akciją „16 aktyvizmo dienų prieš smurtą prieš moteris“ .


Elektros tiekėjams jau ne pirmą mėnesį mažinant siūlomas kainas, galimybe sudaryti naują tiekimo sutartį susidomėjo 42 proc. Lietuvos gyventojų, atskleidė reprezentatyvi bendrovės „Spinter tyrimai“ apklausa.


Praėję metai net tik Vilniaus, bet ir Palangos, Šventosios NT rinkoms nebuvo patys geriausi ir svajojantys apie būstą pajūryje jau trina rankomis – šie metai gali būti lemtingi.


Klaipėdos apskrities pareigūnai gyventojus ragina neprarasti budrumo – pastebima, kad pastaruoju metu pagausėjo pranešimų apie galimas telefoninių sukčių atakas.


Moterys nori ne tik auginti vaikus, o vyrai – ne tik „daryti karjerą“. 


Palangos miesto savivaldybė purtosi minties leisti jūroje ar Botanikos parke barstyti mirusio žmogaus kremuotų palaikų pelenus, tačiau Valdas Pakusas sakė „Palangos tiltui“: „„O kas gali užtikrinti, kad ir dabar kur nors parke nėra išbarstyti kieno nors pelenai?“ Skaitykite visą straipsnį penktadienį „Palangos tilte“.


Šią savaitę Palangos vaikų parke atidaryta neišnešiotų kūdikių asociacijos „Neišnešiotukas“ nuotraukų paroda „Gimę su genijaus žyme“. Fotografės Jūratės Karkauskienės nuotraukose 13 ankstukų įkūnijo 13 žymių, anksčiau laiko gimusių istorinių asmenybių, kurių gyvenimai įrodo, jog per anksti gimę kūdikiai yra kovotojai nuo pirmosios savo...


Praėjusią savaitę, sausio 22 dieną, Biliūno g. esančiame daugiabučio bute buvo rasta negyva garbaus amžiaus moteris ir leisgyvis vyras, taip pat senjoras, kuris kitą dieną ligoninėje taip pat mirė. Tačiau šios istorijos priešistorė kur kas senesnė. Kaimynai ne kartą kreipėsi į atitinkamas miesto įstaigas, kad į mirtį žvelgiantiems senukams reikalinga pagalba, bet reakcijos...


Prieš porą savaičių Lietuvą sukrėtė žinia apie iškilios šalies politikės, pirmosios nepriklausomos Lietuvos premjerės Kazimiros Danutės Prunskienės patirtą insultą. Moteris, grūmusis dėl gyvenimo, tik pastarosiomis dienomis parodė atsigavimo požymių, nors medikai kol kas nelinkę prognozuoti politikę užklupusios ligos padarinių.


Vakar ir šiandien Palangoje, „Gabijos“ viešbutyje, teisėjų, prokurorų ir policijos pareigūnų mokymus kaip kovoti prieš vyrų smurtą prieš moteris šeimose surengė šios srities specialistė, JAV teisininkė Cheryl Tomas. Ji šių metų kovo mėnesį žurnalo „Newsweek“ buvo tituluota nominacija „Moterys, kurios sukrėtė pasaulį“.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius