Hipertenzija – aukštas kraujospūdis – viena pagrindinių mirties priežasčių pasaulyje, profesorius rekomenduoja, kaip pastebėti ligą kol nevėlu

Palangos tiltas, 2023-05-17
Peržiūrėta
1008
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Hipertenzija – aukštas kraujospūdis – viena pagrindinių mirties priežasčių pasaulyje, profesorius rekomenduoja, kaip pastebėti ligą kol nevėlu

Gegužės 17-oji – pasaulinė hipertenzijos diena, skirta atkreipti dėmesį į šią ligą bei jos prevenciją. Pasaulyje hipertenzija serga daugiau nei 1,2 milijardo žmonių, o Lietuvoje šią diagnozę išgirsta net 4 iš 10 žmonių. Ši liga paliečia daugybę žmonių, bet ji neturi ryškių simptomų, dėl to yra sunkiai pastebima ir būtent dėl šios priežasties kartais yra pavadinama „nematoma liga“. Santaros klinikų profesorius, Nefrologijos centro vadovas dr. Marius Miglinas dalinasi patarimais, kaip galima šią ligą pastebėti laiku.

Gyvena pilnavertį gyvenimą ir… serga

Skaičiuojama, kad tik kas antras žmogus, turintis aukštą kraujo spaudimą, apie tai žino. Remiantis tyrimų duomenimis, didžioji dalis nediagnozuotų pacientų yra jaunesni nei 60 metų asmenys, kurie yra aktyvūs, vis dar esantys darbo rinkoje ir per daug užsiėmę, kad galėtų apsilankyti pas sveikatos priežiūros specialistą.

Profesorius Marius Miglinas perspėja, kad hipertenzija neturi beveik jokių požymių ar simptomų, tad žmogus gali gyventi sau įprastą ir pilnavertį gyvenimą ir nė neįtarti, kad jau turi šią grėsmingą ligą. Tiesą sakant, daugiau nei pusė žmonių, turinčių aukštą kraujospūdį, to nežino. Hipertenzijos pavojingumą iliustruoja ir 2021 metais pasirodęs tyrimas, kuriame apžvelgiami 1990-2019 metų duomenys, susiję net su 104 milijonų pacientų duomenimis, kurie atskleidė, kad hipertenzija yra pagrindinė mirtingumo priežastis.

Aukštas kraujo spaudimas nejučia veikia visą organizmą

Nesukeldama jokių požymių ar simptomų, hipertenzija žmogaus organizmą žaloja pamažu, bet reikšmingai. Pavojingiausia yra tai, kad liga gali ilgai veikti nepastebėta,  o kai pajuntami pirmieji ligos požymiai – taisyti situaciją gali būti per vėlu.

„Aukštas kraujo spaudimas yra pagrindinis širdies ligų ir insulto rizikos veiksnys. Kitos komplikacijos gali būti širdies nepakankamumas, periferinių kraujagyslių liga, inkstų funkcijos sutrikimas, tinklainės kraujavimas, regėjimo sutrikimai“, – perspėja profesorius M. Miglinas.

Nematomą ligą pamatyti galima kraujospūdžio matuoklyje

Vienintelis būdas sužinoti, ar kraujospūdis yra per aukštas kraujospūdžio tyrimas. Dažniausiai kraujospūdį matuoja gydytojas ar slaugytoja, pavyzdžiui, įprasto vizito metu. Tam jie naudoja sfigmomanometrą. Tai slėgio matavimo įtaisas (manometras), sujungtas su pripučiamu rankogaliu, vyniojamu aplink žastą. Gydytojas pripučia manžetę ranka stipriai suspaudžiama, tuomet manžetės oras lėtai išleidžiamas, ir gydytojas užfiksuoja rezultatus.

Matuotis kraujospūdi galima ir namuose, tam tinka įprasti, tiek žastiniai, tiek riešiniai matuokliai. Tik svarbu mokėti patį matavimą atlikti teisingai. Iniciatyva „Nematoma liga“ dalinasi šiais patarimais:

Bent 30 minučių iki matavimo nerūkykite, negerkite kavos, nevalgykite;Prieš matavimą venkite fizinės veiklos;Pasirinkite ramią aplinką bei komfortišką kambario temperatūrą;Sėdėkite nugarą atrėmę į kėdės atlošą;Nelaikykite kojos ant kojos, patogiai remkitės pėdomis į grindisPasėdėkite ramiai bent 3-5 minutes;Nekalbėkite nei prieš, nei matavimo metu

„Atlikus matavimus, svarbu suprasti ir rezultatus. Svarbiausia žinoti skaičius: jei kraujospūdis lygus ar didesnis nei 140/90 mmHg, patenkama į rizikos grupę ir būtina kreiptis į medikus“, – sako profesorius M. Miglinas.

Svarbu ne tik pastebėti, bet ir nuosekliai gydyti

Deja, nemaža dalis žmonių ne tik reguliariai nesitikrina kraujospūdžio, tačiau ir nesiima hipertenzijos kontrolės išgirdę apie diagnozę. Tai – didelė bėda ne tik Lietuvoje, tačiau ir visame pasaulyje. Maždaug pusės pacientų turinčių aukštą kraujospūdį rodmenys ir toliau viršija normos ribas, nors hipertenzijos gydymo gairės teigia, kad aukštas kraujo spaudimas turi būti sureguliuotas per 3 mėn. nuo diagnozės nustatymo.

Pagrindinė taisyklė - gydytojo paskirtus medikamentus būtina išgerti laiku ir laikytis gydymo režimo. Gydymo režimo bus lengviau laikytis vartojant vienos tabletės derinius kaip rekomenduoja tarptautinės hipertenzijos gydymo gairės. Kilus su gydymu susijusiems klausimams, visuomet tarkitės su specialistu – tik taip pavyks sukontroliuoti aukštą kraujo spaudimą.

Gegužės 17-ąją Vilniaus Akropolyje aukšti kojūkininkai kviečia pastebėti aukštą kraujospūdį 

Minint pasaulinę hipertenzijos dieną, gegužės 17-ąją, Vilniaus Akropolyje nuo 16 iki 19 valandos vyksta kraujospūdžio matavimų akciją, kurios metu medikai profesionaliai atliks matavimus, kartu apžvelgs rezultatus ir pasidalins patarimais dėl nuoseklaus kraujo spaudimo stebėjimo. 

Matavimai Akropolyje vyks greta pagrindinio „Maxima“ įėjimo ir „Eurovaistinės“. Matavimų vietą pastebėti padės aukšti kojūkininkai, skatinantys pastebėti ir aukštą kraujo spaudimą. 

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite


Vasario 11-ąją minima Pasaulinė ligonių diena. Šią dieną Vilniaus universiteto profesorius, Širdies ir kraujagyslių klinikos kardiologas Pranas Šerpytis nori atkreipti dėmesį į vieną dažniausių mirties priežasčių Lietuvoje – širdies ir kraujagyslių ligas.


Higienos instituto išankstiniais duomenimis, pernai Lietuvoje mirė 47 746 žmonės (22,9 tūkst. vyrų ir 24,9 tūkst. moterų), t. y. 4 199 asmenimis daugiau negu 2020 metais. COVID-19 liga pateko į pagrindinių trijų mirties priežasčių trejetuką – nusinešė daugiausia gyvybių po kraujotakos sistemos ligų ir piktybinių navikų.


„Palangos tiltas“ jau rašė šiandien, kovo 4 d., kad Lietuvos Statistikos Departamento (LSD) siunčiamose infografose statistika apie mirtis nuo koronoviruso Palangoje tiesiog dingo nieko nepaaiškinus. Palangos miesto savivaldybės mero patarėja Jurgita Vanagė, kuri persiunčia tokią LSD statistiką „Palangos tiltui“, negalėjo paaiškinti, kodėl...


Nacionalinio vėžio instituto duomenimis, Lietuvoje kasmet yra užfiksuojama apie 300 naujų burnos vėžio atvejų, o daugiausiai – jau paskutinėje stadijoje, kai tikimybė išgyti – yra ypač maža. Todėl sveikatos priežiūros specialistai atkreipia dėmesį į tai, kodėl svarbu atpažinti ir neignoruoti pirmųjų simptomų.


Žurnalui „Reitingas“ analizuojant šalies pagrindinių mokyklų rezultatus, pastebėta, jog pasiekimų rezultatai skiriasi net penkis kartus. Pastaruoju metu vertintojų pliekiamos mokyklos sulaukia itin aštrios kritikos: kaip taip gali būti, jog mokiniai savo žiniomis atsilieka net dvejais metais. Kurorto pagrindinės mokyklos, paaiškėjo, nėra jau tokios prastos...


Išgirdus vėžio diagnozę ne vienam nusvyra rankos, nes ji neretai prilyginama mirties nuosprendžiui. Šios diagnozės baimė, o neretai ir tai, jog ligos pradžioje pacientas nejaučia jokių simptomų, yra viena iš priežasčių, kodėl žmonės vengia laiku kreiptis į medikus, pasitikrinti. Tačiau neretai šią klastingą ligą galima įveikti. Medikai tvirtina, jog laiku...


  27 -erių metų alytiškis Martynas Kaškonas, sveikos gyvensenos guru, atletinės gimnastikos ir fitneso treneris bei modelis, liepą Kanarijoje filmuotame TV3 realybės šou „Meilė ar pinigai?“ nužengė labai toli (Martyno įsipareigojimai šiai televizijai dar neleidžia atskleisti detalių), bet pripažinimas Martyno galvos neapsuko. „Pastebėjo...


    Dažnas lietuvis dažnai nesiryžta kalbėti apie savo ligas, o kai prasideda problemos „su antru galu“, gėdijamasi ne tik jas minėti, bet ir kreiptis pas gydytojus – pasirenkamas ignoravimo kelias. Tačiau tai yra blogiausia, ką tokiu atveju galima daryti.   Apie pilvo ir išeinamosios angos ligas „Palangos...


Vakar buvo minima Pasaulinė hepatito diena, būtent šią dieną būna kreipiamas didžiausias dėmesys į šią užkrečiamąją ligą ir jos keliamus pavojus. Nustatyta, jog kas 12 pasaulio gyventojas serga lėtiniu hepatitu C arba B, tačiau, kaip paminėjo ir Šventosios bendrosios praktikos gydytojo kabinete dirbanti šeimos gydytoja Nelia Macienė, dažnai hepatito viruso nešiotojai būna išaiškinami...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius