Hommage à Serge Lifar: sukomponuotas, sukonstruotas ir suvaldytas meno judesys Antano Mončio namuose-muziejuje

Palangos tiltas, 2021-09-30
Peržiūrėta
1643
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Hommage à Serge Lifar: sukomponuotas, sukonstruotas ir suvaldytas meno judesys Antano Mončio namuose-muziejuje

Antano Mončio namai-muziejus spalio 1 d. 15 val. kviečia atvykti į naujos parodos atidarymą. Joje – prancūzo Hommage à Serge Lifar darbai.

Šokėjas, choreografas, Paryžiaus nacionalinio baleto (Ballet de L'Opera National de Paris) direktorius visai neturėjo tapti šokėju. Gimė 1905 m. Kijeve, aukštesniojo vidurinio sluoksnio šeimoje (jo tėvas buvo armijos karininkas). Paaugęs vos ne per atsitiktinumą Seržas tapo Bronislavos Nižinskajos (garsaus šokėjo Vaslavo Nižinskio sesers) šokių studijos mokiniu. Pasak jos, Sergejus, arba vėliau Seržas, nebuvo daug žadantis mokinys, bet, sulaukus brandžios paauglystės, jam nusišypsojo sėkmė. 

Rusų baleto vadovas S. Diagilevas Nižinskajai atsiuntė žinutę iš Paryžiaus, kad jam reikia penkių geriausių šokėjų. Tačiau po to sekė gana dramatiška istorija: bilietas į Varšuvą kainavo net 30 mln. rublių, nes po 1917 m. dėl infliacijos rubliai buvo neįtikėtinai nuvertėję, be to, prie Lenkijos sienos Lifaras buvo suimtas, nepadėjo nė bolševikų kovotojo drabužiai, kuriais jam buvo liepta apsirengti. Tačiau Lifaras sugebėjo pasprukti, ir po kelių savaičių, jam jau būnant Varšuvoje, S. Diagilevas pervedė pinigų bilietui į Paryžių. Diagilevas visokeriopai rūpinosi Lifaru - jis buvo vežiojamas po daugelį pagrindinių Prancūzijos ir Italijos muziejų, jam sakoma, kad, būdamas šokėju, turės suprasti menus.

O vėliau Lifaras rūpinosi Diagilevu jo paskutiniais metais ir paskutiniais rusų baleto metais. O jo, kaip šokėjo ir choreografo, reputacija vis augo - jis tapo žvaigžde. Šis titulas įprastai skiriamas šokėjoms moterims, bet Lifaro dėka baleto šokėjai vyrai tapo lygiaverčiai balerinoms moterims. Tiesa, Vaslavas Nižinskis taip pat buvo išskirtinis savo srityje, jis daugiausia atliko solo vaidmenis. Beje, "Fauno popietė", kuriame jis šoko, išgarsino ir Lifarą, kai jis pateikė savo interpretaciją. Nuo ankstyvojo XX a. 3 deš. Lifaras atliko nemažai darbo kaip choreografo pagalbininkas, kuris išliks šokio istorijoje.

Švedijos karaliaus Lifaras buvo apdovanotas Vazos ordinu, Šarlis de Golis suteikė Lifarui Legiono garbės kavalieriaus titulą, Raidžių meno komandoro, Premiere Chanson d'Or apdovanojimą, jam skirti Paryžiaus, vėliau ir Lozanos miesto (kai po Antrojo pasaulinio karo dėl bendradarbiavimo su naciais jam teko palikti Prancūziją) garbės medaliai.

Monte Karle Lifaras sukūrė vadinamąjį naujajį rusų baletą. Vėliau buvo išsiaiškinta, kad kai jis priimdavo nacistus per priekinį Paryžiaus operos įėjimą, tuo pat metu per galinį iėjimą išvesdavo keletą šimtų žydų ir kitų "netinkamų tautybių" šokėjų, muzikantų ir darbininkų.

Vėlesniu gyvenimo laikotarpiu Lifaras buvo labai susijęs su Madame la Comtessa Lillian Amfledetev-Laurvig, kuri po jo mirties 1986 m. gruodžio 18 d. Lozanoje, Šveicarijoje, taip pat Vaduce, Lichtenšteine ir Kijeve, Ukrainoje, sukūrė fondus, skirtus rūpintis Lifaro paveldu.

Ši paroda yra Lifaro darbų meninis atvaizdavimas. Ji neseka jo gyvenimo chronologinio vystymosi - ji nerodo jo paties darbų, bet bando atvaizduoti galimas idėjas už tų darbų, kuriuos Lifaras sukūrė ne tokius "tolerantiškus". Dauguma darbų parodo fragmentus darbų, kurių choreografiją Lifaras kūrė ar perkūrė, istorijas bei darbus kitų menininkų, kurie iš dalies buvo įkvėpti Lifaro kūrinių.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Antano Mončio namuose-muziejuje (S. Daukanto g. 16, Palanga) 2022 m. gruodžio 9 d., penktadienį, 15 val. atidaroma vizualaus meno kūrėjos Lauros Guokės paroda Pasirinkimas II .


Dovilės Tomkutės ir Jūratės Kalvaitienės darbų parodos A. Mončio namuose-muziejuje Palangoje


Antano Mončio namuose-muziejuje (S. Daukanto g. 16, Palanga) 2021 m. gruodžio 17 d., penktadienį, 15 val. pristatoma tarpdisciplininio meno kūrėjos Lauros Guokės portretinė instaliacija „Antanas Mončys (1921–1993)“. Naujausias autorės kūrinys skirtas skulptoriaus modernisto Antano Mončio (1921–1993) 100-osioms gimimo metinėms pažymėti ir kartu priminti apie pasaulinio garso menininko svarbą...


Antano Mončio namai-muziejus spalio 1 d. 15 val. kviečia atvykti į naujos parodos atidarymą. Joje – prancūzo Hommage à Serge Lifar darbai.


Nutapyti aplinkos atspindžiai ir žmogaus egzistencija, begalybėje atsiveriantys peizažai, žvilgsnis ir horizonto gilumas, spalvos ir šviesa. Štai taip galima pristatyti Antano Mončio namuose-muziejuje atidarytą tapytojos Kristinos Mažeikaitės (g. 1987) kūrybos parodą „ Saudade “, kurioje žiūrovo laukia ne tik meditatyvūs potyriai, bet ir galimybė atsigręžti į patį save.


Rugsėjo 18 d., penktadienį, 17 val. Antano Mončio namuose-muziejuje (S. Daukanto g. 16, Palanga) atidaroma menininko, tapytojo Lino Liandzbergio kūrybos paroda „Following Myself“ (iš angl. k. „Savo paties pėdsakais“).  


Gruodžio 6 d. 16 val. Antano Mončio namuose-muziejuje (S. Daukanto g. 16, Palanga) atidaroma jaunos menininkės Augustės Santockytės tapybos darbų paroda „Pojūtis“.


Visą liepos mėnesį Antano Mončio namuose-muziejuje veiks tiesiog išskirtinė paroda: čia, po vienu stogu, muziejaus direktorės Loretos Birutės Turauskaitės ir parodų kuratoriaus fotomenininko Gyčio Skudžinsko pakviesti, susitiko iš Palangos kilę ir kylantys kūrėjai: jau pripažinti, laukiantys pripažinimo ir dar tik -engiantys pačius pirmuosius žingsnius į meno pasaulį.


Nuo rugpjūčio vidurio iki rugsėjo 10-osios Antano Mončio namuose-muziejuje veikia dvi Lietuvos jūrų muziejaus parodos, kurių lankytojai galės pasijusti tikrais kapitonais bei išvysti... delfinų piešinius.


A. Mončio namuose – muziejuje pristatyti danų menininkų darbai

„Palangos tilto” informacija, 2011 07 11 | Rubrika: Kultūra

A. Mončio namuose-muziejuje šeštadienį atidaryta penkių Danijos menininkų darbų paroda. Kurorto publikai pristatyta 120 tapybos, litografijos bei keramikos darbų, kurių autoriai – Tage Storup, Gerd Baarstrom, Henriette Duckert, Hans Christian Thomsen bei Peter Lundberg.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius