Iš Seimo pašalintas Linas Karalius įtartiną gūžtą susisuko valstybei priklausančioje žemėje Palangoje

„Lietuvos rytas“, Alvydas Ziabkus, 2011-07-11
Peržiūrėta
1904
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Iš Seimo pašalintas Linas Karalius įtartiną gūžtą susisuko valstybei priklausančioje žemėje Palangoje

Palangoje, ant jūros kranto, esančioje stovyklavietėje, kurioje turėtų ilsėtis ir pramogauti vaikai, trečią vasarą šeimininkauja Seimo nario mandato netekęs Linas Karalius su savo artimaisiais. Daugiau nei dešimt metų Palangoje, Užkanavės gatvėje, veikusioje Kunigiškių vaikų stovykloje mažųjų poilsiautojų nebėra jau seniai. Iki 2008 metų čia vasarodavo fondo „Klotilda” ir kunigo Romualdo Ramašausko atvežami vaikai iš socialiai remtinų šeimų. Tačiau prieš trejus metus Klaipėdos apskrities administracija nutraukė stovyklavietės panaudos sutartis su vaikų fondais, tad mažieji poilsiautojai buvo priversti išsikraustyti. „Stovyklavietę rengiama privatizuoti”, – į prašymus pratęsti sutartis atšaudavo apskrities valdininkai.

 

Vaikai tapo nepageidaujami

Vos 100 metrų nuo paplūdimio esančios stovyklavietės pastatai su jai priklausančiu beveik penkių hektarų ploto žemės sklypu tuomet traukė daugelio kotedžus statančių verslininkų akį.

Nuo statybų šią pajūrio vietą pavyko apsaugoti.

Trumpam pabuvusi Susisiekimo ministerijos rankose, 2009-ųjų pavasarį stovyklavietė atiteko Švietimo ir mokslo ministerijai.

Prieš pusantrų metų valstybės turtas pagal panaudos sutartį dešimčiai metų buvo perduotas viešajai įstaigai „Vaikų poilsis”, kurios pagrindinė funkcija yra rengti vaikų ir šeimų poilsį.

Tačiau vaikų Kunigiškėse taip ir neatsirado. Maža to, vaikai čia tapo nepageidaujami.

Kitoje vietoje netoli Kunigiškių įsikūrę fondo „Klotilda” į pajūrį atvežti Marijampolės globos namų vaikai kartą atėjo pažaisti į buvusią stovyklavietę, bet iš čia buvo išvaryti.

Vaikų grupės vadovei kažkokie jaunuoliai paaiškino, kad stovykla perduota jėgos aitvarų klubui, todėl pašaliniams čia draudžiama pasirodyti.

Naujieji stovyklavietės šeimininkai vaikams neleido būti ir ties stovykla esančiame paplūdimyje – esą jėgos aitvarai gali juos sužeisti.

 

Mynė ministerijos slenkstį

Tuomet paaiškėjo, kad buvusioje vaikų stovyklavietėje šeimininkauja jėgos aitvarų sportu užsiimantis tuomečio Seimo nario L.Karaliaus draugės Gintarės Gurevičiūtės brolis Kęstutis Gurevičius.

Švietimo ir mokslo ministerijos atstovai prisiminė, kad perėmus Kunigiškių stovyklą ministerijos slenkstį pradėjo minti Seimo narys L.Karalius – prašė stovyklavietę pagal panaudos sutartį perduoti jėgos aitvarų sporto mėgėjams.

„Paprašėme jų pateikti savo veiklos programą, tačiau nieko taip ir nesulaukėme.

Po pusmečio Vyriausybės nutarimu stovyklaviete dešimt metų buvo leista naudotis „Vaikų poilsiui”, – prisiminė Švietimo ir mokslo ministerijos turto valdymo ir viešųjų pirkimų skyriaus vedėjo pavaduotojas Gintaras Vaskela.

 

Vis tiek rado kelią į pajūrį

Nors L.Karalius ministerijoje nieko nepešė, 2009 metų vasarą į stovyklavietę vis tiek įsikraustė jėgos aitvarų mėgėjai.

Ant jūros kranto esantį valstybės turtą perdavus „Vaikų poilsiui”, tuomečio Seimo nario L.Karaliaus globojami jo artimieji stovyklavietėje įsitvirtino šeimininkų teisėmis.

Pernai gegužės pabaigoje „Vaikų poilsis” sudarė bendrą veiklos sutartį su Šiaulių asociacija „Vėjūnai”.

Sutartį su „Vaikų poilsiu” pasirašė asociacijos prezidento pavaduotojas Artūras Dudėnas, tačiau atsakingu už stovyklavietę buvo paskirtas asociacijos narys 22 metų K.Gurevičius iš Marijampolės.

Asociacijai per vasarą buvo leista naudotis stovyklavietės teritorija bei pastatais ir čia vykdyti savo veiklą.

Už tai jėgos aitvarų, burlenčių sporto entuziastus vienijanti asociacija įsipareigojo prižiūrėti statinius, savo lėšomis valyti teritoriją.

„Čia jaunimas sportuoja, kartu prižiūri mūsų turtą ir juo rūpinasi”, – teigė „Vaikų poilsis” direktorė Galina Andrejevskaja, taip ir negalėjusi paaiškinti, kodėl stovyklavietėje sportininkai sargauja ne ištisus metus, o tik tuomet, kai jiems tai naudinga.

 

Stovykloje pridygo palapinių

Nors asociacijai „Vėjūnai” čia nebuvo leista užsiimti komercija, stovyklavietėje beregint išaugo palapinių miestelis.

Praėjusią vasarą poilsiautoju apsimetusiam „Lietuvos ryto” korespondentui K.Gurevičius atvirai išdėstė, už kokią kainą čia galima išmokti valdyti jėgos aitvarus ir burlentes.

K.Gurevičius neslėpė, kad už tam tikrą kainą stovyklavietėje galima įsikurti, jeigu čia norima tik poilsiauti.

A.Dudėnas „Lietuvos rytui” pasakojo ne kartą prašęs K.Gurevičiaus pateikti čia atvykstančių žmonių sąrašą, tačiau jo taip ir nesulaukė.

Tikruoju stovyklavietės šeimininku šalia gyvenantys žmonės įvardijo tuometį Seimo narį L.Karalių, kuris vasarą nuolat čia sukinėdavosi.

Jam buvo reiškiami priekaištai ir dėl naktimis sklindančio triukšmo.

„Vaikų poilsis” pernai sulaukė žmonių skundų, kad per stovyklavietę poilsiautojams neleidžiama nueiti iki paplūdimio.

 

Siekia didesnės naudos

Šiemet „Vaikų poilsis” tokią pačią bendros veiklos sutartį sudarė jau su asociacija Sveikatos ugdymo klubu.

Šią sutartį pasirašė vos prieš kelis mėnesius įkurtos įmonės vadovas K.Gurevičius.

Iš Seimo pašalintas L.Karalius nutarė šią vasarą iš stovyklavietės gauti dar daugiau naudos.

Pliaže prie stovyklos L.Karaliaus draugės G.Gurevičiūtės įmonė „Sėkmingi projektai” laimėjo konkursą įrengti paplūdimio kavinę

Viešuoju maitinimu užsiimanti kavinė neturi savo tualeto, tačiau baro lankytojams buvo atvertas stovyklavietės tualetas. Kavinėje naudojamas stovyklavietės gręžinio vanduo.

Internete pasirodė skelbimų apie stovyklavietėje veikiantį kempingą, kurio poilsiautojams siūlomas ir maitinimas.

Nurodyta ir nakvynės kaina – nuo 10 iki 30 litų. Atskirai reikia mokėti už automobilio stovėjimą.

Tačiau šiai teritorijai nėra suteiktas ne tik kempingo, bet net ir minimalius higienos ir priešgaisrinius reikalavimus turinčios atitikti poilsio stovyklos statusas.

 

Už poilsį – klubo narystė

Praėjusią savaitę stovyklavietėje užtikti poilsiautojai neslėpė, kad už dviem paroms čia pastatytą automobilį ir palapinę sumokėjo 80 litų.

Tačiau L.Karalius ir K.Gurevičius iš karto puolė neigti, kad stovyklavietėje verčiamasi komercija.

„Čia atvažiuoja tik jėgos aitvarų sportu užsiimantys klubo nariai, jie sumoka ne už nakvynę, o klubo nario mokestį – 20 litų per dieną”, – sakė L.Karalius.

Negi klubo nariu galima tapti vos dienai?

„Visi, kurie nori išbandyti jėgos aitvarus, tampa klubo nariais.

Jei orų sąlygos leidžia pramogauti tik kelias valandas, mokestį galima mokėti tik už šį laikotarpį”, – painiai dėstė klubo nariu prisistatęs L.Karalius.

K.Gurevičius nepamiršo pabrėžti, kad jiems „Vaikų poilsis” stovyklavietėje yra suteikęs teisę vykdyti klubo veiklą – užsiimti jėgos aitvarų sportu.

Tačiau akivaizdu, kad jaunuolis jau seniai pasijuto visateisiu valstybės turto šeimininku.

Kai liepos pradžioje Palangos savivaldybės atstovai pasidomėjo, kodėl kavinė naudojasi „Vaikų poilsiui” priklausančios stovyklavietės turtu, paaiškėjo, kad tai daryti G.Gurevičiūtės įmonei leido jos brolis.

 

Prieštarauja įstatymui

Abejonių kelia ir „Vaikų poilsio” pasirašytos bendros veiklos sutarties su K.Gurevičiaus įmone teisėtumas.

Įstatymas draudžia neatlygintinai perduotą valstybės turtą išnuomoti ar kitaip perduoti naudotis tretiesiems asmenims.

Valstybės turtas negali būti perduodamas kitiems juridiniams ar fiziniams asmenims ar kitaip susiejamas su turtu jungtinės veiklos sutarties pagrindu.

Teisės aktus pažeidė ne tiktai K.Gurevičiaus įmonei valstybės turtą už dyką atidavusi viešoji įstaiga „Vaikų poilsis”, bet ir pati Švietimo ir mokslo ministerija.

Įstatymas įpareigoja panaudos davėją nutraukti panaudos sutartį, jei panaudos gavėjas nesiverčia veikla, dėl kurios buvo perduotas valstybės turtas, ar šis turtas naudojamas ne pagal paskirtį.

„Vaikų poilsio” direktorė G.Andrejevskaja pripažino, kad Kunigiškių stovykloje organizuoti vaikų poilsio neįmanoma, nes poilsio pastatai yra apleisti, stovyklavietė neatitinka higienos sąlygų: „Mums ta stovykla – kaip akmuo po kaklu. Naudoti vaikų poilsiui jos negalime, o lėšų rekonstruoti nėra.

Vien žemės mokesčio pernai už ją sumokėjome 65 tūkstančius litų – beveik viską, ką uždirbome kitose vaikų stovyklose.”

 

Kurortas pasirūpintų geriau

Šarūnas Vaitkus Palangos miesto meras:

„Prieš trejus metus Švietimo ir mokslo ministerijai perduota stovyklavietė tebėra apleista, pastatai griūva.

Stovykloje šeimininkauja kas tik nori, vasara joje atsiranda nelegalus kempingas, o žiemomis ji tampa benamių prieglauda.

Paprašėme Vyriausybės šią stovyklavietę grąžinti Palangos miestui. Esame nusiteikę čia investuoti savivaldybės lėšų ir ją sugrąžinti vaikų poilsiui.

Pastačius elektra šildomų rąstinių namelių, vasarą čia galėtų stovyklauti socialiai remtini vaikai, o žiemomis stovykla naudotųsi slidinėjimo mėgėjai.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Jurgos Šeduikytės ir Kęstučio Pavalkio patyriminis koncertas „Aš – savo gyvenimo karalius““


Per dešimt metų Palangoje registruota beveik 12 milijonų nakvynių, ir, jei ne pandeminiai 2020 ir 2021 metai, šis skaičius būtų buvęs dar didesnis.  Anot Palangos mero Šarūno Vaitkaus, pernai buvo pasiektas nakvynių rekordas:  Statistikos departamento duomenimis, praėjusiais metais tie, kurie turėjo prievolę deklaruoti duomenis (viešbučiai, poilsio namai ir kiti juridiniai asmenys)...


„Tikriausiai suprantate, kaip aš, trijų vaikų tėvas, jaučiuosi šiandien (liepos 5 d.), kai Kunigiškių vaikų stovykloje ant jūros kranto vėl krykštauja vaikų balsai. Čia, ant paties jūros kranto, greta balto kaip sniegas Palangos paplūdimio smėlio, išdygo ne prabangūs kotedžai visuomenės išrinktiesiems, ne vilos, kurių savininkai puikuotųsi savo išskirtine nuosavybe, o iš pagrindų rekonstruota...


Vieni vasarą  užuodžia, kiti pajunta ar pamato, o dar kiti – įgyvendinę savo  svajones, tampa išties laimingais žmonėmis.  Prabėgus pusšimčiui metų, šiandien aš įgyvendinau seniai puoselėtą mintį ir didžiulį norą apsilankyti bočių žemėje ir surasti jų kapavietes. 


Buvusi Kunigiškių vaikų poilsio stovykla pradėjo kilti naujam gyvenimui – rekonstruojamas Švietimo ir mokslo ministerijai priklausantis ir pagal panaudos sutartį nacionalinės M. K. Čiurlionio meno mokyklos valdomas turtas. Tad netrukus šiame poilsio pastatų komplekse, skirtame edukacijai, ir vėl bus priimami vaikai.


Populiari miesto interneto svetainė www.palangoje.info ieško pirkėjo - parduodama už 2 500 eurų.


Palangos gintaro muziejaus vyriausioji muziejininkė, nacionalinių ir tarptautinių projektų koordinatorė, laikinai einanti vedėjos pareigas Regina Makauskienė džiaugėsi, jog atsinaujinęs muziejus sulaukia kur kas didesnio lankytojų susidomėjimo nei iki jo renovacijos. Muziejumi žavėjosi ir čia apsilankę Švedijos karalius Karlas XVI Gustavas ir karalienė Silvija. „Nors pagal...


Socialdemokratų ir „darbiečių“ vadų skelbiamos draugystės ir paramos vieni kitiems Seimo rinkimų antrajame – ten, kur „nesikerta“ abejų partijų keliai, nė su žiburiu nerasi Palangoje, kurioje sekmadienį susikaus „darbietė“ Genoveita Krasauskienė ir konservatorius Pranas Žeimys. O kai kurie socialdemokratai neslepia, kad balsuosią už konservatorių P....


Praėjusį ketvirtadienį miesto Taryba patvirtino žemės sklypo, esančio Vytauto g. 155, detaliojo plano koncepciją. „Palangos lino“ direktorius Algirdas Jonaitis džiaugiasi gavęs detaliojo plano patvirtinimą: „Su šiuo projektu vargstame nuo 2006 metų. Žinoma, kad džiaugiamės tarybos sprendimu, tačiau kada prasidės „Palangos lino“ plėtros darbai, prognozuoti...


Palangoje, ant jūros kranto, esančioje stovyklavietėje, kurioje turėtų ilsėtis ir pramogauti vaikai, trečią vasarą šeimininkauja Seimo nario mandato netekęs Linas Karalius su savo artimaisiais. Daugiau nei dešimt metų Palangoje, Užkanavės gatvėje, veikusioje Kunigiškių vaikų stovykloje mažųjų poilsiautojų nebėra jau seniai. Iki 2008 metų čia vasarodavo fondo „Klotilda” ir kunigo Romualdo...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius