Neįgalus vaikas - mažas žmogus su dideliais poreikiais

Lopšelio-darželio ,,Žilvinas“ specialios ,,Drebulėlių“ grupės auklėtoja Sandra Kavaliauskaitė , 2013-11-28
Peržiūrėta
2011
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Kompleksinė ugdomoji veikla kartu su tėveliais.
Kompleksinė ugdomoji veikla kartu su tėveliais.

...Gimė vaikelis ir Dievas jam skyrė jo angelą sargą: Gabrieliui – šv. Gabrieliaus, Marijai – šv. Mariją, kai gimė neįgaliukas, tai Dievas jo neskyrė. Angelai paklausė kodėl? Dievas atsakė: ,,Geresnio angelo sargo kaip mama neįgaliukui aš neturiu“.

Tėvų jausmus galime geriau suprasti, jei bandysime peržvelgti įprastus jausmus ir mintis laukiant naujo žmogučio atėjimo į šeimą. Laukdami vaikelio būsimi tėvai nevalingai ima svajoti ir tikisi, kad vaikai gyvenime išpildys jų pačių lūkesčius (pasiekimai, karjera, meniniai gabumai). Didžiausia baimė, kurią išgyvena nėštumo metu būsimi tėvai, yra galimas vaiko neįgalumas. Šiai baimei tapus realybe, tėvai susiduria su sudėtinga užduotimi – prisitaikyti prie neįgalaus vaiko priežiūros, tuo pačiu metu gedint įsivaizduoto ir laukto naujagimio. Dažnai tai tampa iššūkiu – priimti vaiką emociškai ir fiziškai. Negalios sunkumo suvokimas taip pat tam turi įtakos. Kartais gali būti sunku net matyti savo vaiką, liesti jį, emociškai labiau susitelkiant į vaiko negalią negu į jį patį. Žinia, kad naujagimis neįgalus, sukelia šoką. Nepalanki diagnozė daugeliui yra nepriimtina, todėl tėvai neretai ieško bet ko, kas galėtų paneigti tą diagnozę. Rūpinimasis nesveiku vaiku yra didžiulis išbandymas, kurį svarbu įveikti.
Privalu visuomenėje suvokti, kad sergantis vaikas – tai mažas žmogus, kuriam pasisekė mažiau negu kitiems vaikams, tačiau dėl to jie neturi prarasti savo teisių: į tai, kad jį mylėtų tokį, koks jis yra, į jo vystymąsi pagal savo galimybes.
Mums, Palangos miesto lopšelio-darželio „Žilvinas“ pedagogams, kiekvieną dieną tenka paliesti ypatingus vaikus, kuriems reikia šiek tiek daugiau dėmesio, globos, pagalbos. Mes skubame į pagalbą vaikui, stebime jo pastangas, džiaugiamės net ir minimaliais rezultatais. Negalią turinčio vaiko ugdymas (ikimokyklinio ugdymo grupei, darželiui) yra didelis iššūkis, reikalaujantis taikyti naujas didaktines technologijas, priderinti ugdymo aplinką ir turėti žinių. Todėl, specialiuosius poreikius turinčių vaikų grupėje sukūrėme saugią, jaukią, palankią emocinę ir funkcionalią aplinką. Šiems vaikams yra sudarytos individualios programos, ugdymas yra diferencijuojamas ir individualizuojamas, jo laikantis užtikrinamos palankiausios ugdymo ir raidos sąlygos, atsižvelgiama į individualius unikalius kiekvieno vaiko ypatumus, tiek į specifinius specialiuosius ugdymosi poreikius. Todėl tikslingai atrenkame ir pritaikome kiekvienu konkrečiu atveju ugdymo metodus bei priemones. Specialiuosius poreikius turintiems vaikams teikiamos logopedo, specialiojo pedagogo, judesio korekcijos pedagogo pagalba, garantuojama konstruktyvi sąveika: pagalbos specialistų, auklėtojų ir tėvų. Ugdydami kitokius vaikus, suvokiame ir gerbiame kiekvieno grupėje esančio vaiko individualias skirtybes, jo patirties kaupimo būdą, padedame realizuoti specialiųjų poreikių vaikų galimybes ir gebėjimus jiems priimtinu būdu. Žinome, kad juk mažoj širdelėj daug gerumo esama.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

azaris Gutmanas (1875–1957), Kauno universiteto Nervų ir psichikos ligų katedros profesorius, nuo 1945 m. – katedros vedėjas, yra vienas iš žymių žydų akademinės inteligentijos atstovų, kuris šį pasaulį išvydo 1875 m. rugsėjo 11 d. Palangoje. 


Pristatome jums dar vieną be galo jautrią „Išsipildymo akcijos“ istoriją, kurios herojė – 9-metė Sofija. Vos pažvelgus į plačią mergaitės šypseną veide net negalėtumėte įtarti, kiek sveikatos sunkumų jau teko iškentėti šiai mokyklinukei iš Palangos. 


Ar žinojote, kad vos keli kilometrai už Palangos galite rasti tai, kas yra tikras rojus gėrybių ieškoti mėgstančiam turistui, o kartu ir galimybė tam, kuris nori šį bei tą parduoti.


Šiandien, gegužės 8 d., sukanka lygiai 75-eri metai, kaip 1946 m. gegužės 8 d. Klaipėdoje gimė istorikas, muziejininkas, kolekcininkas Jūratis Viktoras Liachovičius.


„Buvo ankstus 2013-ųjų metų Kūčių rytas...Mano sūnus Lukas jau gyveno ir studijavo Londone. Aš – Briuselyje ir laukiau Luko atvažiuojant pas mane Kalėdoms. Tačiau jo nesulaukiau...“ – Jūratė Ardour, Luko mama, prisiminė „Palangos tiltui“. Mamą netrukus pribloškė baisi žinia: sūnus pakliuvo į kraupią auto avariją ir jo gyvybė – ant...


Šiandien, spalio 5 d., mirė 35-erių metų palangiškė Rasa Rojienė, kurios kovos su ketvirtos stadijos vėžiu istorija buvo visiems tapusi ištvermės ir tikėjimo pavyzdžiu. Kalbėdamas su „Palangos tiltu“ rugsėjo viduryje, Rasos 37-erių metų vyras Paulius užsiminė, kad žmona gęsta: „Pastaruoju metu daugiausia laiko dėl silpnesnės sveikatos žmona praleidžia...


37 metų Paulius Rojus, žinomas Palangos verslininkas, kaip jis pats sako, „nuverkė“ du kartus. Pirmąkart prieš aštuonerius metus, kai sužinojo, kad 27 metų žmona Rasa serga itin pavojinga sarkoma – diagnozavę šio vėžio ketvirtą stadiją, gydytojai jai davė kelis mėnesius gyventi. O antrąkart – šį rugpjūtį, prieš savo kelionę į Indiją...



Aš esu ateistas. Labiau, tikriau – panteistas. Tas, kuriam būna labai gera ir maloniai smagu, kur švelnu, neužgaulu, logiška, mandagiai etiška, o žvilgsniui, tad ir sielai – meniškai erdvu, žaisminga. Čia ir valtis virsta skraidykle. Agresyvus grubakalbių pranašumas erzina, jau veda iš kantrybės, skatina kuprine nešioti...


Neįgalus vaikas - mažas žmogus su dideliais poreikiais

Lopšelio-darželio ,,Žilvinas“ specialios ,,Drebulėlių“ grupės auklėtoja Sandra Kavaliauskaitė , 2013 11 28 | Rubrika: Jūros vaikai

...Gimė vaikelis ir Dievas jam skyrė jo angelą sargą: Gabrieliui – šv. Gabrieliaus, Marijai – šv. Mariją, kai gimė neįgaliukas, tai Dievas jo neskyrė. Angelai paklausė kodėl? Dievas atsakė: ,,Geresnio angelo sargo kaip mama neįgaliukui aš neturiu“.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius