Nemokamu meduoliu viliojantis politikas apsijuokė

Alvydas ZIABKUS, „Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2013-04-18
Peržiūrėta
633
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Alvydas ZIABKUS „Lietuvos ryto“ apžvalgininkas
Alvydas ZIABKUS „Lietuvos ryto“ apžvalgininkas

Dar senovės romėnai iš savo valdžios reikalaudavo: „Panem et circenes“ (duonos ir žaidimų). Kitaip tariant, nemokamo maisto ir nemokamų pasilinksminimų. Tokį paprastų Romos gyventojų reikalavimą įvykdę valdantieji vėliau tikėdavosi ir sulaukdavo prastuomenės politinės paramos.
Dar senovės Romos valdovų išbandytu keliu patraukė ir kai kurie Palangos politikai. Liberalų sąjūdžio atstovai miesto taryboje Eimutis Židanavičius ir Arvydas Dočkus nemokamą meduolį, tai yra, visiems privalomos rinkliavos lengvatą nusprendė pametėti miesto biudžeto sąskaita.
Šią idėją seniai generuojantis E. Židanavičius siūlo automobilius turintiems Palangos gyventojams vasaros metu visose parkomatais sergimose vietose savo mašinas leisti statyti nemokamai. Mintis paprasta – už automobilių stovėjimą moka visi, bet ne palangiškiai.
Tokį radikalų pasiūlymą politikas apgaubia demagoginių argumentų rūku. Girdi, automobilių stovėjimo rinkliava buvo įvesta ne tiek dėl noro į miesto biudžetą surinkti kuo daugiau pinigų, kiek vasarą siekiant sureguliuoti miestą užplūstantį transporto srautą. Kuo arčiau jūros norintys privažiuoti poilsiautojai turi mokėti už mašinų stovėjimą. Tuomet automobiliais norinčių pasiekti jūrą bus mažiau. Tačiau, anot E. Židanavičiaus, dėl to neturėtų nukentėti palangiškiai, kurie už savo mašinos stovėjimą priversti mokėti tuomet, kai atvažiuoja į parduotuvę produktų, ar miesto įstaigose tvarko savo reikalus.
Privilegijų išsiilgę Palangos gyventojai reaguoja žaibiškai: „Teisingai siūlo. Seniai laikas. Šaunuolis Židanavičius“. Saldų jauką visuomenei numetęs ir visų palangiškių tariamu globėju tapęs gudrus politikas iš karto pašauna kelis zuikius: tokį pasiūlymą atmetusi miesto valdžia gyventojams bus bloga, jei šis pasiūlymas bus priimtas – visi nuopelnai atiteks politiniam intrigantui E. Židanavičiui, kuris jau dabar puse lūpų leidžia suprasti, kad jo esą gerą idėją kai kurie atmeta iš pavydo, vien todėl, kad ne jie pirmieji tai pasiūlė.
Tačiau ką iš tiesų reiškia toks E. Židanavičiaus pasiūlymas?
Jei miesto taryba balandžio pradžioje būtų priėmusi tokį sprendimą, tektų skubiai organizuoti Palangos gyventojų leidimų spausdinimą. Jų pasiimti į savivaldybę vienu metu užplūstų daugiau nei 5 tūkstančiai automobilius turinčių gyventojų. Juos turėtų aptarnauti papildomi darbuotojai, kuriuos reiktų atitraukti nuo tiesioginių darbų. Leidimų dalinimą reiktų baigti iki gegužės 15 dienos, nes nuo tada kurorte apmokestinamas automobilių stovėjimas.
Be organizacinių sunkumų atsirastų ir techninių. Automobilių viduje už stiklo padedamas leidimas turėtų būti apsaugotas nuo klastojimo. Nesunku būtų tokiu pačiu šriftu atsispausdinti savo mašinos valstybinius numerius, o leidimo pačiupinėti negalintis kontrolierius nesupras, ar jis yra tikras. Patikrinti kiekvieną tokį automobilį, ar jis yra leidimą gavusių Palangos gyventojų sąraše, būtų neįmanoma, arba toks patikrinimas taptų itin sudėtingas.
Vadinasi, leidimas turėtų būti modernesnis, su kažkokiu nuskaitomu brūkšniniu kodu. Kiek kainuotų tokių leidimų spausdinimas, kontrolieriams reikalingos kodų nuskaitymo įrangos pirkimas? Iš kokių lėšų tai reiktų pirkti, nes biudžete šios išlaidos nėra numatytos?
Be to, kas kompensuos prarastas biudžeto pajamas už nemokamą palangiškių automobilių stovėjimą? Juk ši mašina užims vietą, už kurią mokėtų miesto svečias. Jei dabar vasarą palangiškiai stengiasi savo automobiliu be reikalo nesinaudoti, turėdami galimybę mašiną statyti nemokamai vietos gyventojai, ko gero, sėstų prie vairo net užsimanę nuvykti prie jūros.
E. Židanavičius įsitikinęs, kad norėdami pasinaudoti šia lengvata, Palangoje savo gyvenamąją vietą deklaruos čia poilsio būstą turintys kitų miestų gyventojai, o kurorto biudžetas esą gaus papildomas pajamas iš gyventojų pajamų mokesčio. Tačiau kas bus, jei siekdami privilegijos jie mūsų mieste gyvenamąją vietą deklaruos tik kelioms dienoms, kol gaus leidimą? Sukontroliuoti, ar jie vėl nepasikeitė gyvenamosios vietos, savivaldybės tarnautojai neturi galimybių.
Visam miestui problemą numetantis E. Židanavičius apie tai nesuka galvos. Tegu galvoja kiti. Tačiau atsakingas ir rimtas politikas prieš siūlydamas turėtų pasidomėti, ar jo oficialiai pateiktas tarybos sprendimo projektas yra bent teisėtas? Ar jis nepažeidžia elementarių teisės aktų reikalavimų?
Apie palangiškiams ruošiamą privilegiją išgirdę teisininkai vienu balsu teigia – tokia atskiros savivaldybės gyventojams taikoma visuotinės rinkliavos išimtis pažeistų Lietuvos piliečių lygiateisiškumo principą ir būtų neteisėta. Tokį tarybos sprendimą teismas panaikintų iš karto.
Anot teisininkų, nuo automobilių stovėjimo rinkliavos galėtų būti atleisti tik tie palangiškiai, kurie gyvena šalia apmokestintų vietų ir, skirtingai nei kiti miesto gyventojai, neturi galimybės nemokamai statyti savo mašinos. Tačiau ši lengvata negali būti taikoma visiems Palangos gyventojams, nes ji nebūtų susijusi su poreikiu grįžti namo ir nemokamai statyti mašiną šalia savo būsto.
Ar politiko sugalvota privilegija būtų teisėta, Palangos turgų valdančios įmonės vyriausiasis buhalteris E. Židanavičius galėtų išsiaiškinti labai paprastai – nuo mokesčio atleisti visus turguje prekiaujančius Palangos gyventojus.

Jūsų komentaras:

idomu 2013-04-24 23:11 (IP: 78.61.104.50)
kur ponas Autorius laikys savo masinike ??? tikrai kazkuriame namo kieme, bet ne prie darbovietes . O gal tures slapta leidima buti neapmokestintam... Na taaaip, juk savi kontroliuos . Bet pakontroliuosim ir mes, paprasti ir nesuprasti miesto zmones...

parsidavei 2013-04-24 20:15 (IP: 85.206.6.68)
jau ir tu ziabkau parsidavei .... Nepamiršiu kaip tu stovėjai visą rytą sušalęs ir laukiai uniformuotų vyrų išvedant vyr. architektą. Nors tai buvo didžiausia paslaptis visiems... Visi turi savo kainą, o koservatoriai daug pinigų.

Objektyvus 2013-04-22 21:16 (IP: 86.100.150.167)
A.Ziabkus šaunuolis, tikras plunksnos ir minties virtuozas.

agaaa 2013-04-21 09:30 (IP: 109.128.44.142)
o kas cia blogo, teisingai/ o tai mokek arba waiksciok kaip vaitkus pazymu, kad esi ne martinkus

Geda 2013-04-19 22:53 (geda / IP: 78.61.214.75)
židanavičiau nebekomentuok man Geda kad reketininkus į Tarybą!!!!!

to Nesupratau 2013-04-19 20:33 (IP: 78.61.175.229)
Taip ir nesupratau, ką norėjote pasakyti? Jūsų teiginys, kad Meras dirba Palangai, o ne palangiškiams yra prieštaringas. Kas būtų Palanga be palangiškių? O kas dėl apsipirkimo, tai šie metai yra paskelbti Sveikatingumo metais ir labai sveika į Maximą nueiti savimis kojomis. Sąžiningi žmonės nepamiršta gerų darbų ir nekvarkšina sau galvos dėl "blogų darbų".

Palangietis 2013-04-19 17:36 (IP: 78.61.114.17)
Labai jau kvepia ušsakomuoju straipsniu.

Nesupratau 2013-04-19 09:30 (IP: 88.119.253.63)
Ko čia puolat ant Židanavičiaus. Gerai, meras pastovaiai garsiai eskaluoja, kad dirba Palangai ir palangiškiams. Na kad Palangai dirba, tai kaip ir matosi. O ką tam paprasam palangiškiui gero padarė. Ogi nieko. Tai nors norėtūsi prie Maximos atvykus apsipirkti, kad nereiktų 2 litus kaskart miestui „aukoti". Jei per ketvirtadienio posėdį nepritars šitam siūlymui, gali tik pasvajoti apie kažkokio žurnalisto planuojamas kitoj tarybos 8 vietas konservatoriams.Žmonės gerus darbus pamiršta, bet blogų darbų - niekada.

pradek nuo savęs 2013-04-18 23:23 (nuo / IP: 78.61.214.75)
Ar politiko sugalvota privilegija būtų teisėta, Palangos turgų valdančios įmonės vyriausiasis buhalteris E. Židanavičius galėtų išsiaiškinti labai paprastai – nuo mokesčio atleisti visus turguje prekiaujančius Palangos gyventojus

Viktoras 2013-04-18 22:22 (Sos / IP: 78.61.214.75)
Šios popuistinės propagandos iniciatorius buvo židanavičius. Tik va jis moka pakišti visai nieko dėtus žmones ir visai nesvarbu ar tai partietis ar tai kitas bičiulis. Labai skaudu kai matai kai yra monipuliuojama gerais ir sąžiningais žmonėmis turiu omenyje Tarybos narį A. Dočkų. Labai doras žmogus.

Algis 2013-04-18 21:14 ([email protected] / IP: 78.61.51.119)
Kiek prisimenu šios privilegijos iniciatorius buvo ne Židanavičius, o Makauskas

Taip pat skaitykite

Šią savaitę Palangos miesto savivaldybės meras Šarūnas Vaitkus gali pelnytai švęsti – sukanka 10 metų, kai jis stovi prie Palangos, didžiausio šalies kurorto, vairo. Galima Š. Vaitkumi žavėtis ar nemėgti, tačiau sunku paneigti tai, ką mato dauguma kurorto gyventojų bei miesto svečių: 10 paskutinių Palangos metų primena svaiginantį skrydį –...


Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) informuoja, jog pirmadienį, lapkričio 9 d., pervedė pirmąją gyventojų skirtą paramą nuo pernai sumokėto GPM, apie 4 mln. eurų, organizacijoms, meno kūrėjams, profsąjungoms ir jų susivienijimams bei politinėms partijoms. O kas daugiausiai paramos gavo Palangoje? To „Palangos tiltas“ pasiteiravo Laimos Domarkienės, Klaipėdos AVMI atstovės spaudai.


Startavo „Maisto banko“ projektas, kviečiantis žmones peržiūrėti savo maisto atsargų spinteles. Maisto surinkimo dėžės jau įrengtos ir iki birželio 18 dienos geradarių Palangos gyventojų laukia Palangos savivaldybės Socialinių paslaugų skyriuje (Vytauto g. 112) .Birželio 10 d. šios iniciatyvos autobusiukas lankysis Palangoje. Nuo 15 iki 16:30 val. maistu pasidalinti galinčių...


Spalio 25-26 dienomis labdaros ir paramos fondas „Maisto bankas“ vykdys tradicinę maisto produktų rinkimo nepasiturintiems akciją.  


Prasidedant naujiems mokslo metams, mokiniams iš mažesnes pajamas gaunančių šeimų skiriamas nemokamas maitinimas mokykloje ir 57 eurų dydžio parama mokinio reikmenims įsigyti.


Kaip politikas geradariu virto ne savo sąskaita  1

Alvydas ZIABKUS, „Lietuvos ryto“ apžvalgininkas, 2017 10 13 | Rubrika: PT redaktoriaus skiltis

Smalsumo dėlei kartais įsijungiu Rusijos kanalus ir stebiu ten vykstančias politinių debatų laidas, kurios leidžia aiškiau suvokti, kaip toli Lietuva yra pažengusi savo politine ir net bendražmogiška kultūra.


Mažiesiems palangiškiams ir kurorto svečiams Palangoje šiais metais įrengtos keturios naujos, modernios vaikų žaidimų aikštelės daugiabučių kiemuose dėmesį vilioja ryškiaspalviais žaidimų įrenginiais. Jie, beje, yra įrengti ir kurorto vaikų darželiuose, o spalį naujomis atrakcijomis praturtėjo ir Vaikų parkas, esantis visai šalia jūros. Dar du sklypai...


Nemokamu meduoliu viliojantis politikas apsijuokė  11

Alvydas ZIABKUS, „Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2013 04 18 | Rubrika: PT redaktoriaus skiltis

Dar senovės romėnai iš savo valdžios reikalaudavo: „Panem et circenes“ (duonos ir žaidimų). Kitaip tariant, nemokamo maisto ir nemokamų pasilinksminimų. Tokį paprastų Romos gyventojų reikalavimą įvykdę valdantieji vėliau tikėdavosi ir sulaukdavo prastuomenės politinės paramos.


Tradiciniame ketvirtajame praėjusių metų gruodį Palangos moterų klubo „Lions“ surengtame labdaros vakare „Sapnuok baltai“, kuriame rinktos lėšos palangiškių šeimoms, auginančioms vaikus su negalia, svečiai buvo itin dosnūs: paaukota apie 10 tūkst. Lt. Dosnių aukotojų ir „Lions“ moterų dėka Deividas Kavalskis ir jo mama gali gyventi savo...


Tai būtų trečiasis palaiminimas, pasakytas Arkivyskupo L. Bonazi liepos 8 dieną Žemaičių Kalvarijos atlaiduose. Jei nori pajusti širdyje džiaugsmą, padaryk gerą kitam. Kodėl dabar žmonės vaikšto liūdni, kiti net pikti, vengia šypsotis?


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius