Palangoje – apie Visagino atominę elektrinę

Palangos tiltas, 2012-07-09
Peržiūrėta
1780
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Palangoje – apie Visagino atominę elektrinę

Justinas ARLAUSKAS

Birželio mėnesį kelionę aplink Lietuvą pradėjęs mobilusis Visagino atominės elektrinės (VAE) infocentras liepos 6-ąją aplankė Palangą. Prie Palangos senosios gimnazijos įsikūręs centras kvietė gyventojus ir kurorto svečius susipažinti su projektu iš arčiau, konsultantai atsakinėjo į lankytojams rūpimus klausimus, ragino įsitraukti į diskusiją su specialistais. Palanga tapo septintuoju miestu, kurį aplankė šis infocentras. Per vasarą VAE infocentras planuoja aplankyti 25 Lietuvos miestus ir miestelius. 

 

Domisi investicijomis ir kainomis

Kiek mokėsime už elektrą, kas finansuos atominės elektrinės statybas, kurioms, kaip planuojama reikės 17mlrd. litų, – vieni populiariausių klausimų, kurių sulaukia mobiliajame infocentre gyventojus konsultuojantys specialistai. „VAE projekte dalyvauja ir investuoja ne tik Lietuva, bet ir mūsų kaimyninės šalys Latvija, Estija bei strateginis investuotojas Japonijos kompanija „Hitachi“. Tai padeda atverti kelius norint pasinaudoti Japonijos ir JAV eksporto kredito agentūromis, kurios suteikia paskolas ilgesniems laikotarpiams nei komerciniai bankai“, – aiškino VAE infocentro konsultantas, VU branduolinės energetikos fizikos studijų studentas Paulius Butkus. Planuojama, jog Lietuva į projektą investuos apie 6mlrd. litų. Pasak P. Butkaus, prie VAE projekto dirbančių specialistų skaičiavimais elektra 2020 m. vidutiniškai turėtų kainuoti nuo 18 iki 25 centų už kilovatvalandę. Šiuo metu elektra buitiniam vienos laiko juostos vartotojui vidutiniškai kainuoja 46 centus už kilovatvalandę.

 

Nerimą kelią ir saugumas

Praeiviams, užsukusiems į mobilųjį infocentrą, taip pat rūpėjo ir atominės elektrinės saugumas. Žmonės baiminasi, kokia tikimybė, jog Japonijos Fukušimos atominės elektrinės tragedija gali pasikartoti ir Lietuvoje.

P. Butkus pasakojo, kad Lietuvos geografinė padėtis labai skiriasi nuo Japonijos ir ten įvykusi katastrofa yra labai specifinė. Lietuvoje bus statomas III+ kartos reaktorius, kuris, anot pašnekovo, laikomas pačiu moderniausiu ir saugiausiu visame pasaulyje. „Yra trys re­ak­to­rių kar­tos. Pir­mo­sios ir pa­čios se­niau­sios kar­tos re­ak­to­riai bu­vo su­kur­ti 1950-1960 me­tais. Jų veik­la yra nu­trauk­ta, išskyrus ke­lis at­ve­jus Di­džio­jo­je Bri­ta­ni­jo­je. Ant­ro­ji kar­ta – tai ti­pi­niai, šiuo me­tu eks­plo­a­tuo­ja­mi lengvo­jo ir sun­kio­jo van­dens re­ak­to­riai, ku­rių di­džiau­sia da­lis pa­sta­ty­ta 1970-1990 me­tais. Šiai kartai pri­klau­sė ir Fu­ku­ši­mos ato­mi­nės elek­tri­nės re­ak­to­riai. Tre­čio­sios kar­tos re­ak­to­riai – šiuo metu patys naujausi ir atitinkantys griežtus saugumo reikalavimus. Jie buvo kuriami at­si­žvel­giant į daugelio me­tų pa­tir­tį ir to­bu­li­nant anks­tes­nių kar­tų pa­sie­ki­mus”, – aiškino P. Butkus.

 

Sutinka ne visi

Jau nuo vakar į Palangą yra atvykę privalomo referendumo dėl atominės elektrinės iniciatyvinės grupės nariai. Kurorte jie bus visą savaitę ir čia tikisi surinkti trūkstamus piliečių parašus, tam kad būtų surengtas referendumas, kuriame visi Lietuvos gyventojai, turintys balsavimo teisę, nuspręstų, ar reikalinga Lietuvai atominė elektrinė. „Pirmą kartą istorijoje Lietuvos piliečiai gauna stiprų demokratinį įrankį, kuriuo galės naudotis nepaisant politinių partijų interesų ir rinkimų rezultatų. Privalomo referendumo sprendimas yra aukščiau Seimo ir Vyriausybės valios, todėl sulaukus piliečių pritarimo iškart nustos galioti dabartinis LR Atominės elektrinės įstatymas, o Vyriausybė per keturis mėnesius privalės parengti ir priimti visus draudimui reikalingus poįstatyminius aktus“, – pasakojo Lietuvos valstiečių ir žalųjų sąjungos pirmininko pavaduotojas Tomas Tomilinas. „Mūsų iniciatyvinės grupės narius galėsite sutikti visoje Palangoje. Nemanome, kad yra tikslinga nuomotis tokią palapinę, kokioje yra įsikūrę VAE infocentras. Mano žiniomis, vien juos nuoma kainuoja apie 2 tūkst. litų“, – tęsė pašnekovas.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Planuojate kelionę į Palangą? Į svečius jus kviečia viešbutis „Gabija“, įsikūręs vienoje iš gražiausių miesto vietų – priešais pagrindinius vartus į Birutės parką.


Gruodžio 27 dieną Palangos meras Šarūnas Vaitkus aplankė Palangos baseino darbuotojus, kuriems pranešė gerą žinią, kad baseino jokiems privatininkams atiduoti nebereikės, o jie galės ir toliau sėkmingai darbuotis. 


Lietuvos švietimo būklę stebiantis ir analizuojantis žurnalas „Reitingai” prieš savaitę paskelbė, kad Palangos miesto savivaldybė pagal 2022 m. abiturientų stojimo į aukštąsias mokyklas rezultatus didžiausiu nuošimčiu išsiskiria iš Lietuvos savaivaldybių. 


Palangą pasiekė puiki žinia iš Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos –  Palangos senosios gimnazijos geografijos mokytojas ekspertas Nerijus Vaišvilas tapo Metų mokytojo premijos laureatu.


Klaipėda tapo penktuoju šalies miestu, kur yra bent viena budinti vaistinė – čia nuo spalio 3 d. duris atvėrė visą parą veiksianti „Gintarinė vaistinė“, rašoma pranešime žiniasklaidai.


Šių metų rugsėjo 15 dieną pensininkų bendrija ,,Bočiai” aplankė Jurbarko miestą ir jo apylinkes.


Palangą aplankė Ukrainos ambasadorius Lietuvoje

"Palangos tilto" informacija, 2022 07 10 | Rubrika: Miestas

Palangą šeštadienį, liepos 9 d., aplankė Ukrainos ambasadorius Lietuvoje Petro Bešta su žmona. „Ambasadorius padėkojo palangiškiams už visokeriopą pagalbą,“ – savo Facebook paskyroje paskelbė Palangos meras Šarūnas Vaitkus. Dešinėje – Ukrainos garbės konsulas, palangiškis Vygantas Genius.  #SlavaUkraine


Trečiadienį, rugsėjo 22 d., policijos bičiulis Amsis, tarnybinis šuo Soli ir Palangos policijos pareigūnai aplankė lopšelio-darželio „Gintarėlis“ auklėtinius.  


Daugelio pensininkų bendrijos „Bočiai” narių pageidavimu, Savivaldybei suteikus autobusą, buvo suorganizuota išvyka į Pakruojo dvaro gėlių festivalį „Vasarvidžio nakties sapnas 2020”. Važiavome maršrutu Palanga, Kretinga, Plungė, Telšiai, Šiauliai, Pakruojis. Kelionės metu gido neturėjome, todėl patys senjorai, kurie turėjo žinių apie...


Justinas ARLAUSKAS Birželio mėnesį kelionę aplink Lietuvą pradėjęs mobilusis Visagino atominės elektrinės (VAE) infocentras liepos 6-ąją aplankė Palangą. Prie Palangos senosios gimnazijos įsikūręs centras kvietė gyventojus ir kurorto svečius susipažinti su projektu iš arčiau, konsultantai atsakinėjo į lankytojams rūpimus klausimus, ragino įsitraukti į diskusiją su specialistais....


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius