Praktinė paveldo priežiūra: pustrečių metų įdirbis skaičiais

Palangos tiltas, 2022-06-16
Peržiūrėta
11741
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Praktinė paveldo priežiūra: pustrečių metų įdirbis skaičiais

Prevencinės paveldo stebėsenos ir priežiūros projektas „FIXUS Mobilis“ jau trečius metus vertina būklę ir atlieka smulkius darbus bažnyčiose, sodybose, malūnuose, gyvenamuosiuose ir kituose pastatuose visoje Lietuvoje. Birželį baigsis nemokamų konsultacijų regionuose maratonas ir suintensyvės praktiniai mobiliųjų komandų darbai. Vasara – pats palankiausias metas prevencinei paveldo priežiūrai.

Kaip dirba FIXUS komandos

Birželio pradžioje projekto vadovės ir mobiliųjų komandų nariai lankėsi Rokiškyje ir Panevėžyje, vėliau vyks į Kretingą ir Palangą, kur bus surengtos vienos iš paskutinių numatytų atvirų konsultacijų prieš vasaros darbų įkarštį.

Per visą projekto laikotarpį įvyko beveik dvidešimt konsultacijų, į renginius miestuose ir miesteliuose buvo kviečiami istorinių ir paveldo pastatų savininkai bei valdytojai (toliau valdytojai). Būtent ši visuomenės grupė yra „FIXUS Mobilis“ akiratyje, jai skirta prevencinės priežiūros specialistų pagalba. Šviečiant valdytojus, ugdant jų įgūdžius, teikiant nemokamas ir lengvai prieinamas paslaugas, po truputį gerėja visos Lietuvos paveldo statinių būklė. Gera paveldo būklė – svarbiausias FIXUS ir kitų panašių prevencinių programų Vakarų Europoje bei Skandinavijoje tikslas.

FIXUS žmonės dalinasi žiniomis ir patarimais apie pastatų apžiūrą bei dažniausiai pasitaikančius istorinių statinių pažeidimus ne tik per bendras konsultacijas. Apie apžiūrą, konkrečias problemas, medžiagas ir darbus specialistai kalbasi su kiekvienu atrinkto objekto valdytoju. Kai apžiūra ir darbai pastate baigti, statinio šeimininkai gauna ataskaitą su detaliu paveldo objekto būklės aprašymu, atliktų darbų ataskaita, priežiūros rekomendacijomis ir kalendoriniu priežiūros darbų planu. Dažniausiai aptinkami drėgmės, parazitų, atmosferos poveikio pastatams padaryti pažeidimai.

Mokosi prevencinės priežiūros

FIXUS paslaugų gali tikėtis Kultūros vertybių registro pastatų valdytojai, iki šiol patvirtintos paraiškos dėl 171 paveldo objektų. Trys „FIXUS Mobilis“ komandos jau atliko darbus daugiau nei 100 statinių, parengė 70 ataskaitų paveldo statinių valdytojams. Tik dabar su prevencinės paveldo priežiūros projektu susipažįstantys paveldo objektų valdytojai vis dar gali pildyti paraišką paslaugoms gauti.

Istorinių bei paveldo namų šeimininkai rugsėjį turės progą dalyvauti dar vienuose praktiniuose mokymuose. Pernai Nidoje vykusiose praktinėse dirbtuvėse dalyviai buvo mokomi taisyti ir atnaujinti medinius pastato elementus, festivalyje „Heritas“ ir FIXUS renginyje – tvarkyti lietvamzdžius, o ką tik įvykusiose praktinėse dirbtuvės Joniškyje – apžiūrėti pastatus ir imtis tinko priežiūros darbų.

Taip pat šią vasarą vyks dar vienas „FIXUS Mobilis“ viešas renginys: prevencinės priežiūros specialistai prisistatys ir savo mobiliąsias dirbtuves aprodys per Palangos kultūros naktį. Palangoje FIXUS objektų kol kas neturi, tačiau Neringos kurortuose yra ne viena medinė vila, jau apžiūrėta ar dar laukianti „FIXUS Mobilis“ vizito.

Apskritai FIXUS kultūros paveldo statinių sąrašas margas, o pastatai išsibarstę po visą Lietuvą. Kultūros vertybių registre esančių statinių valdytojai į jų valdas atvykusius prevencinės priežiūros specialistus sutinka svetingai ir noriai stebi jų darbą per apžiūras. „Apžiūrose paveldo pastatų savininkai mokosi pastebėti ankstyvuosius ženklus, rodančius tam tikras pastato problemas. Svarbu į jas atkreipti dėmesį laiku, atrasti jų priežastis bei žinoti, kaip tokiais atvejais elgtis“, – sako projekto vadovė E.Kielė.

Apie „FIXUS Mobilis“

Kultūros paveldo centro ir Kultūros infrastruktūros centro įgyvendinamas projektas „FIXUS Mobilis“ teikia prevencinės priežiūros paslaugas paveldo objektų valdytojams. Projektą vykdo 11 prevencinės priežiūros specialistų. FIXUS finansuojamas iš 2014-2021 m. Europos ekonominės erdvės finansinio mechanizmo programos „Kultūra“ lėšų. Daugiau informacijos: www.fixusmobilis.lt

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite


Prevencinės paveldo stebėsenos ir priežiūros projektas „FIXUS Mobilis“ jau trečius metus vertina būklę ir atlieka smulkius darbus bažnyčiose, sodybose, malūnuose, gyvenamuosiuose ir kituose pastatuose visoje Lietuvoje.


Rugsėjo 17 – 18 dienomis „Palangos gintaro“ sanatorijoje vyko konferencija „Vaikų ligų aktualijos Covid-19 epidemijos fone“. Konferenciją organizavo vaikų reabilitacijos sanatorija „Palangos gintaras“ kartu su Klaipėdos universitetu. Konferencija skirta visų specialybių vaikų ir šeimos gydytojams. Konferencijos tikslas buvo supažindinti gydytojus su šių dienų vaikų ligų aktualijomis ir...


 „Mamos, labai prašau, pasimokykite iš mano klaidos pasitikint „Mini zoo“, – socialiniame tinkle „Facebook“ kreipėsi nukentėjusios mergaitės motina.  Pasak jos, pustrečių metų mergaitę, HBH restorane Žibininkuose (Kretingos raj.), nuo aptvaro stovėjusią metro atstumu, staiga užpuolė per tvorą skylėje išlindęs buivolas.


Kovo 21 dieną į Palangą atvyko gausi kultūros bei istorinio paveldo specialistų ir Seimo narių komanda. Tai buvo planinė Valstybinės kultūros paveldo komisijos išvyka, siekusi susipažinti su kurorto paveldo objektų šiandienine būkle, numatyti priemones jų apsaugai nuo galimų negatyvių objektų savininkų veiksmų, taip pat ir savivaldybės ar jai pavaldžių įstaigų bei įmonių...


Vakar, pirmadienį, kurorte vyko Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto ir Valstybinės kultūros paveldo komisijos išvažiuojamasis posėdis, kurio metu buvo apžiūrėti Palangos kultūros paveldo objektai. Išvažiuojamojo posėdžio metu kurorte lankėsi LR Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto pirmininkas Raimundas Paliukas, komiteto narė Marija Aušrinė...


2015 metai – jau istorija, o kokie praėjusieji metai buvo Palangai skaičiais? Kiek sulaukėme naujų palangiškių, kiek įdarbinome bedarbių, kiek sulaukėme turistų ar kur paskirstėme per metus surinktas lėšas? „Palangos tiltas“ pažvelgė į 2015-uosius Palangai per statistikos skaičių virtinę.


Per pustrečių metų vietoj žadėtų sporto bazių - gardelį primenanti futbolo aikštelė

Alvydas ZIABKUS, “Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2010 10 24 | Rubrika: Miestas

Prieš daugiau nei dvejus metus Palangą sportininkų rojumi žadėjusiam paversti miesto merui Vytautui Stalmokui savo vizijoms įgyvendinti liko vos keturi mėnesiai, o kurortas tegali pasigirti šalia V.Jurgučio vidurinės mokyklos atsiradusia dirbtinės žolės futbolo aikštele.


Bus vertinami pasiūlyti paveldo objektai

Dalia JURGAITYTĖ, 2009 08 28 | Rubrika: Miestas

Liepos pabaigoje posėdžiavusi Palangos nekilnojamo kultūros paveldo vertinimo taryba ketina atlikti penkių pasiūlytų kultūros paveldo objektų istorinius ir fizinius tyrimus.


Naujausi kurorto kultūros paveldo istorijos tyrimai

„Palangos tilto“ informacija, 2009 05 29 | Rubrika: Miestas

Palangos miesto viešojoje bibliotekoje įvyko antroji konferencija, skirta kurorto kultūros paveldo klausimams aptarti. Gausiai susirinkusius forumo dalyvius pasveikinęs miesto vadovas Vytautas Stalmokas teigė, kad žinant Palangos kultūros paveldo priešistorę ir jos naujausių tyrinėjimų duomenis, stiprėja tikėjimas, jog pajūrio kurortas bus išsaugotas.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius