Susidorojimo su FNTT vadovais užkulisiai ir pasekmės. Valstybės užvaldymas: atsitraukti, persigrupuoti, pulti

Palangos tiltas, 2012-03-15
Peržiūrėta
1972
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Susidorojimo su FNTT vadovais užkulisiai ir pasekmės. Valstybės užvaldymas: atsitraukti, persigrupuoti, pulti

„Lietuvos žinios“, Mindaugas Velička

Prezidentės nesudomino informacija nei apie vidaus reikalų ministro klastotus dokumentus,

nei apie ministro R.Palaičio ir jo viceministro Mindaugo Ladigos spaudimą teisėsaugai netirti Algio Čapliko vadovaujamos politinės partijos rėmėjų, nei liberalcentristų ryšiai su reikšmingiausiu tarptautinio nusikalstamo susivienijimo vadeiva Šviniumi.

„Lietuvos žinioms“ pavyko sužinoti, kad jėgos, organizavusios susidorojimą su Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) vadovais Vitalijumi Gailiumi ir Vytautu Giržadu, į FNTT direktoriaus postą numačiusios FNTT Specialiųjų užduočių valdybos Operatyvinės veiklos skyriaus viršininką Kęstutį Jucevičių, FNTT direktoriaus pavaduotojo – FNTT Analizės ir prevencijos valdybos viršininką Igorį Kržeckovskį. Kas tai per žmonės?

Neatleisdama susikompromitavusio vidaus reikalų ministro liberalcentristo Raimundo Palaičio prezidentė Dalia Grybauskaitė sutrypė savo pažadus Lietuvos piliečiams kovoti su korupcija, organizuotu nusikalstamumu ir oligarchija.

 

Ministras ir Švinius 

Seimo Antikorupcijos komisija šeštadienį dar bandė įspėti prezidentę neišduoti teisinės valstybės principų, raštu informuodama, jog „komisija turi medžiagos, kad vidaus reikalų ministras R.Palaitis galimai priekaištavo tuometiniam FNTT direktoriui generolui Vitalijui Gailiui už atliktą tyrimą, susijusį su ministro bendrapartiečiais. Todėl darytina išvada, kad ministras galėjo būti suinteresuotas atleisti FNTT vadovus iš užimamų pareigų už jų atliktus ar atliekamus tyrimus. Komisija šį klausimą prašo ištirti Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT)“.

Prezidentė privalėjo pasidomėti šia informacija. Jei tai būtų padariusi, būtų nesunkiai gavusi informaciją, kad šis partijos kolega yra Tauragės rajono liberalcentristas Jonas Dungveckis, Šviniaus parankinis, kursuojantis tarp vidaus reikalų ministro ir tarptautinės mafijos vadeivos.

Maža to, valstybės vadovė būtų lengvai sužinojusi ir tai, kad Švinius atstovauja ekonominiams paskutinio diktatoriaus Europoje, Baltarusijos prezidento Aleksandro Lukašenkos šeimos interesams. Vakarų Europos slaptosios tarnybos turi nenuginčijamų įrodymų, kad Baltarusijos diktatoriaus jaunesnysis sūnus Dimitrijus „Dima“ Lukašenka palaiko glaudžius ryšius su Šviniumi ir derina naftos produktų ir cigarečių importo į Europą klausimus. Prezidentė būtų nesunkiai gavusi informaciją ir apie tai, kad sklandžiam šių ir kitų prekių įvežimui į Europos Sąjungą per išorinę Bendrijos sieną būtinas „glaudus bendradarbiavimas“ su Lietuvos valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT) ir FNTT abejingumas mūsų šalies viduje. VSAT ir FNTT yra vidaus reikalų ministrui pavaldžios institucijos.

 

STT nuolatiniai klientai

Seimo vicepirmininko A.Čapliko vadovaujama partija yra nuolatinė STT „klientė“. STT Vilniaus valdyba neseniai atliko kratas R.Palaičio vadovaujamoje Vidaus reikalų ministerijoje (VRM). Manoma, kad STT tyrimas gali būti susijęs su dokumentų klastojimu. Spėjama, kad vidaus reikalų ministro potvarkis, kuriuo R.Palaitis iš pareigų atleido savo patarėją Arūną Armalį, gali būti suklastotas, tai yra, jis atleistas atgaline data. A.Armalis per vieną naktį net kelis sykius visiškai girtas įkliuvo policijai siautėjantis naktiniame klube. Tai nenustebintų nei STT, nei visuomenės, nes R.Palaitis gerai žinomas teisėsaugos pareigūnams: kartą jau buvo įkliuvęs STT Klaipėdos valdybai, kai suklastojo dokumentus ir pasisavino šiaulietės pensininkės turimas akcijas, tačiau baudžiamosios atsakomybės išvengė.

STT Vilniaus valdyboje saugomi verslininko Andriaus Janukonio telefoniniai pokalbiai, kuriuose šis teigia, kad R.Palaitis reikalauja pinigų už tarpininkavimą Palangoje ir kad reikalaujamą sumą A.Janukonis ketina duoti R.Palaičiui.

2010 vasario mėnesį A.Čaplikas buvo priverstas strimgalviais atsistatydinti iš sveikatos apsaugos ministro pareigų po to, kai STT Vilniaus valdyba darbo vietoje suėmė jo viceministrą ir jo partijos kolegą Artūrą Skiką. Būdamas sveikatos apsaugos viceministru A.Skikas kuravo Nacionalinį kraujo centrą ir administravo kraujo donorystės sritį. Po Valstybės kontrolės atlikto audito paaiškėjo milžiniškos aferos kraujo donorystės srityje ir galimai neteisėta tarptautinė prekyba Lietuvos gyventojų krauju. Liberalcentristas pažadėjo Kraujo centro direktoriui Vyteniui Kalibatui, kad pastarasis išvengs atsakomybės, jei duos kyšį. Vilniaus miesto 3-iasis apylinkės teismas pripažino A.Čapliko pavaduotoją kaltu „savo ir kitų, tai yra Liberalų ir centro sąjungos (...) naudai tiesiogiai iš V.Kalibato reikalavus ir provokavus duoti nuo 20 tūkst. iki 30 tūkst. litų kyšį“.

Po šio teismo nuosprendžio iš Liberalų ir centro sąjungos turėjo būti atimta valstybės politinėms partijoms skiriama dotacija, bet tai buvo užglaistyta. STT buvo rengiamas įtarimų projektas ir pačiam A.Čaplikui bei kitiems Sveikatos apsaugos ministerijos vadovams, bet jiems pasitraukus iš pareigų tyrimai taip pat nutrūko. Atkreiptinas dėmesys, kad STT direktoriaus pirmuoju pavaduotoju tuo metu dirbo artimas Liberalų ir centro sąjungos lyderio A.Čapliko patarėjo, buvusio ilgamečio Valstybės saugumo departamento (VSD) generalinio direktoriaus pavaduotojo Dainiaus Dabašinsko bendražygis, „valstybininkų“ grupuotės vienas narių Aidenas Karpus, dabar perkeltas į gerai mokamą tarnybą Lietuvos banke.

Neatsakytas klausimas: kodėl ministras „ne prie ko“?

 

R. Palaitį remia D. Grybauskaitė

Vis dėlto Seimo Antikorupcijos komisija naiviai tikisi, kad STT ištirs ant vidaus reikalų ministro R.Palaičio ir viceministro M.Ladigos krintančius įtarimus dėl įstatymus pažeidžiančio spaudimo FNTT tirti liberalcentristų finansinių rėmėjų įmones. R.Palaitis gali jaustis ramus kaip niekada: jį visa savo jėga remia prezidentė D.Grybauskaitė ir VSD. Nors STT Vilniaus valdyba iš pradžių intensyviai tyrė galimą dokumentų klastojimą ir kitas nusikalstamas veikas VRM, į apklausas buvo kviečiami net keli buvę R.Palaičio patarėjai, atlikti poėmiai, tyrimas įstrigo. Teisėsaugos bendruomenėje vieša paslaptimi laikoma, kad sulaukta isteriško nurodymo neliesti R.Palaičio.

Seimo Antikorupcijos komisija, remdamasi liudijusių vidaus reikalų ministro R.Palaičio ir V.Gailiaus viešais teiginiais, konstatavo, kad prezidentės ar jos atstovų (patarėjų ir prezidentūros klerkų) duodami konkretūs nurodymai personalijų klausimais prezidentei tiesiogiai nepavaldžioms institucijoms galimai pažeidžia Konstitucijos įtvirtintą valdžių padalijimo principą ir demokratinės valstybės pagrindus. VRM vadovai R.Palaitis ir M.Ladiga, siekdami pašalinti iš pareigų neįtikusius FNTT vadovus, išvien veikė ne tik su Liberalų ir centro sąjungos lyderio A.Čapliko patarėju, buvusiu ilgamečiu VSD generalinio direktoriaus pavaduotoju D.Dabašinsku, bet ir su prezidentės vyriausiuoju patarėju nacionalinio saugumo klausimais Jonu Markevičiumi, prezidentės patarėja Daiva Ulbinaite, kitais prezidentūros politinio pasitikėjimo tarnautojais, VSD generaliniu direktoriumi Gediminu Grina, faktiniu VSD vadovu Romualdu Vaišnoru, VSD valdybos viršininku Aidžiu Meželiu, generalinio prokuroro pavaduotoju Dariumi Raulušaičiu ir kitais prezidentūrai artimais pareigūnais.

D.Grybauskaitė pati yra viešai pareiškusi, kad „ministras čia ne prie ko“. Seimo Antikorupcijos komisija prašo prezidentės paaiškinti, ką reiškia šis jos teiginys. Jei ministras būtų atleistas, R.Palaitis nesunkiai galėtų atsakyti už prezidentę. Tokiu būdu padėtis prezidento institucijai taptų itin kebli. Akivaizdu, kad iš esmės „politiniu lavonu“ jau esantis R.Palaitis tėra žaislas kitų asmenų rankose, galintis padaryti žalos aukščiausiems krašto vadovams.

 

„Mažas sraigtelis“ dideliame žaidime

„Vidaus reikalų ministras tėra mažas sraigtelis šioje tamsioje istorijoje“, – tiksliai komentavo savo atleidimą FNTT direktoriaus pavaduotojas majoras V.Giržadas. (....)

 

„Sveikas sugrįžęs, Dainiau“

Vidaus reikalų ministro poste R.Palaitis laikomas dar ir dėl to, kad būtina operaciją pabaigti iki galo. FNTT vadovų generolo V.Gailiaus ir majoro V.Giržado atleidimas tebuvo pirmoji stadija. Operacija bus baigta tik paskyrus naujuosius FNTT vadovus, kurie būtų lojalūs nurodymų „iš aukščiau“ vykdytojai, kaip G.Grina ir generalinis prokuroras Darius Valys.

Yra sutarta, kad FNTT direktoriumi skiriamas D.Dabašinsko ir R.Vaišnoro bendramokslis, FNTT Specialiųjų užduočių valdybos Operatyvinės veiklos skyriaus viršininkas Kęstutis Jucevičius, kurio kandidatūrą remia ir prezidentės patarėjas J.Markevičius, o FNTT direktoriaus pavaduotoju – FNTT Analizės ir prevencijos valdybos viršininkas I.Kržeckovskis.

Pastarasis palaiko itin intensyvius santykius su buvusio teisingumo ministro Vytauto Markevičiaus ir jo partnerio Vlado Gerasičkino advokatų kontora. Tai yra fiksuota tiek STT, tiek FNTT operatyvinių padalinių. Tad I.Kržeckovskis turi ir dar vieną užtarėją prezidentūroje – vyriausiąjį patarėją ekonomikos klausimais Nerijų Udrėną, su kuriuo V.Gerasičkinas ir N.Udrėnas prestižiniame Vilniaus privačių vilų rajone yra kaimynai. Dar neseniai FNTT darė kratas šioje advokatų kontoroje.

Vieną iš žuvusio pulkininko V.Pociūno pomirtinio šmeižto organizatorių D.Dabašinską atšaukus iš ministro patarėjo pareigų Lietuvos ambasadoje Ukrainoje, jis tapo Seimo vicepirmininko A.Čapliko patarėju. „Valstybininkų“ grupuotės vyresnysis A.Januška tuo metu savo bendražygiams pasakė: „Turėsime mažą, bet efektyvų instrumentą, per kurį bus galima daug padaryti“.

Prezidentės vyriausiasis patarėjas nacionalinio saugumo klausimais ir Valstybės gynybos tarybos sekretorius J.Markevičius iš savo tarnybinio mobiliojo telefono parašė tokio turinio trumpąją žinutę D.Dabašinskui: „Sveikas sugrįžęs, Dainiau“. J.Markevičius ir D.Dabašinskas sutarė bendradarbiauti...

Valstybės saugumo departamento (VSD) pulkininkas Vytautas Pociūnas ketino padaryti ką tik įmanoma, kad visi viską apie juos sužinotų. Pulkininkas buvo pirmasis, bandęs juos išvilkti į dienos šviesą. Todėl jam atkirtis ir buvo žiauriausias: Lietuvos karininką žiauriai nužudė, šmeižė po mirties, niekino.

 

Politikai karininkus pardavė

VSD kontržvalgybos pulkininkas Vytautas Damulis ir pulkininkas leitenantas Kastytis Braziulis tęsė V.Pociūno kovą ir savo tyrimu atskleidė jų priešišką Lietuvai veiklą, kurią finansuoja Rusija ir jos žvalgyba, taip pat ir nužudyto pareigūno V.Pociūno pomirtinį šmeižtą.

Kontržvalgybos karininkai buvo ištrenkti į gatvę, apšmeižti, iki šiol trukdoma jiems įsidarbinti ir laisvai gyventi. Nors ir buvo pasakyta daug gražių žodžių, valdančioji Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai nė piršto nepakrutino, kad būtų atkurta teisybė.

Vidaus tarnybos generolas Vitalijus Gailius ir jo bendražygis majoras Vytautas Giržadas, dirbdami Kriminalinės policijos biure ir vėliau vadovaudami Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybai (FNTT), tirdami nužudyto tarnybines pareigas einančio saugumo karininko V.Pociūno ir muitinės bei policijos pareigūnų, gynusių Lietuvos valstybės sieną ir jos nepriklausomybę Medininkuose, žudynių bylas, atlikdami korupcijos ir finansinių aferų, padariusių beveik milijardo litų vertės žalą valstybės biudžetui, tyrimus smogė šios grupuotės ir jos rėmėjų Rusijoje interesams, užčiuopė ir identifikavo šį tinklą bei jo koloborantus valstybės ir teisėsaugos institucijose.

Ir šie karininkai krito nelygioje kovoje su korumpuotu klanu, su kuriuo jie bandė kovoti ir nuo jo ginti valstybę bei jos piliečius. Ir vėl konservatoriai lojalius duotai priesaikai ir valstybei karininkus gins tik žodžiais, ar šį kartą – iki galo.

Kriminalinės policijos biuras, kuris per dešimtmetį įveikė visus pavojingiausius ir žiauriausius krašto nusikalstamus susivienijimus, ištyrė šimtus nužudymų, išgelbėjo daugybę gyvybių, šio klano marionečių naujojoje Policijos departamento vadovybėje įsakymu šiuo metu yra išformuojamas ir išvis likviduojamas.

Tik kelios dienos liko, kol bus paskirta nauja, klanui lojali FNTT vadovybė, ir teisėsauga bus galutinai užvaldyta. Nors jų pusėje – didžiulė jėga, milžiniški pinigai. Ir net pati prezidentūra, tačiau atleistų ir net nužudytų Lietuvos karininkų pusėje – tiesa ir garbė.

 

Nepradėtos svarbiausios pertvarkos

Save „valstybininkų“ klanu vadinanti organizuota grupė asmenų, užvaldžiusių Valdo Adamkaus prezidentūrą, VSD ir Užsienio reikalų ministeriją (URM), daug metų plėtė savo įtaką įvairiose valstybės valdžios įstaigose ir institucijose. Po pulkininko V.Pociūno nužudymo Breste pradėtas parlamentinis Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto bei kiti tyrimai atskleidė šią jų sukurtą sistemą.

Po Seimo ir prezidento rinkimų šis slaptas tinklas patyrė nemenkų nuostolių, tačiau sugebėjo atsitraukti, pergrupuoti jėgas ir vėl puola Lietuvą. Andriaus Kubiliaus vadovaujama politinė dauguma ėmėsi ekonominių ir finansinių reformų, tačiau, nors ir žadėjo, nepradėjo jokių pertvarkų teismų, teisėtvarkos ir nacionalinio saugumo srityse. Už tai dabar moka valstybė ir visuomenė. „Valstybininkų“ grupuotė sugebėjo infiltruoti į Dalios Grybauskaitės patarėjų komandą ir į svarbiausius postus nacionalinio saugumo srityje delegavo savo bendrininkus. Prezidentė D.Grybauskaitė tapo apsupta ir jų valdoma įkaite. „Sustrateguota“ partnerystė su prezidento institucija leido pasiekti stulbinamų rezultatų užvaldant teisėsaugą, žiniasklaidą, teismus ir kitas valstybės institucijas, tuo „valstybininkai“ negalėjo pasigirti net valdant prezidentui V.Adamkui.

 

Teisėsaugos užvaldymas

Ypač pavojingas valstybės ateičiai – visiškas teisėsaugos užvaldymas.

Kaip ir anksčiau, „motininė“ institucija išlieka VSD ir prezidentūros nacionalinio saugumo patarėjų grupė, kuriai vadovauja Jonas Markevičius. Nuo „gaidžio sindromo“, pakartojant žinomo gydytojo Gedimino Degučio „diagnozę“, kenčiantis VSD generalinis direktorius Gediminas Grina nėra tikrasis departamento vadovas. VSD faktiškai vadovauja Romualdas Vaišnoras, Seimo vicepirmininko Algio Čapliko patarėjo ir vieną reikšmingiausių vaidmenų „valstybininkų“ klane turinčio Dainiaus Dabašinsko ilgametis parankinis.

Po vadinamųjų pertvarkų VSD „valstybininkų“ įtaka tik sustiprėjo. VSD Koordinacinės valdybos, kuruojančios visus operatyvinius padalinius, viršininku paskirtas Aidis Meželis, pasižymėjęs vykdant įvairias neteisėtas operacijas prieš V.Pociūno išsiuntimą tyrusį Seimą, VSD korupciją viešinusius žurnalistus, politines partijas ir visuomenines organizacijas. Per A.Meželį palaikomi ir kontaktai su kitomis teisėsaugos bei teisėtvarkos institucijomis.

„Valstybininkų“ grupuotė į savo neteisėtą įtaką perėmė ne tik prezidento institucijos skiriamas institucijas (VSD, Specialiųjų tyrimų tarnybą, Generalinę prokuratūrą), bet ir Vyriausybės reguliavimo srityje esančius operatyvinės veiklos subjektus. Tai vykdoma per susikompromitavusį ir pažeidžiamą liberalcentristų vidaus reikalų ministrą Raimundą Palaitį ir D.Dabašinsko deleguotą vidaus reikalų viceministrą, kuruojantį visas Vidaus reikalų ministerijai (VRM) pavaldžias teisėsaugos institucijas, Mindaugą Ladigą.

Pašalinus FNTT vadovus, sutarta jos direktoriumi skirti D.Dabašinsko ir R.Vaišnoro bendramokslį FNTT Specialiųjų užduočių valdybos Operatyvinės veiklos skyriaus viršininką Kęstutį Jucevičių, kurio kandidatūrą remia ir prezidentės patarėjas J.Markevičius. FNTT direktoriaus pavaduotoju - FNTT Analizės ir prevencijos valdybos viršininką Igorį Kržeckovskį. Gal VSD galėtų visuomenei atskleisti, kokiu tikslu I.Kržeckovskis nuolat skraido į Maskvą ir kur dirba jauna moteris, romantiškai priimanti NATO valstybės būsimą FNTT vadovą savo bute?

 

 

Jūsų komentaras:

dadi 2012-04-17 17:46 ([email protected] / IP: 37.14.82.247)
Na atrodo kaip ir filmo sis straipsnis...ir tai vyksta toj mazoj Lietuvelej...:-/

ai,jai,jai 2012-04-09 09:51 (IP: 86.100.56.103)
Korumpuoti zmogeliai dirba,o kas driso su jais kovoti metami is darbo,o tai kova su korupcija.............

Idomu 2012-03-27 12:53 (IP: 81.7.78.48)
Kol niekas nepaneigė šios info, vadinasi viskas tiesa...

Sos 2012-03-17 16:38 (IP: 78.61.214.75)
Jeigu tai tiesa ką rašo šiame straipnyje Lietuvos žinių žurnalistas nu tikrai gyventi Lietuvoje darosi baisu.

Taip pat skaitykite

Lietuvos kariuomenės karinių jūrų pajėgų Uosto ir priekrantės gynybos tarnyba informuoja apie vykstančias pratybas pajūryje.


Kovotoja su korupcija prisistatanti vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė pati turi aiškintis dėl įtarimų keliančio sprendimo. A. Bilotaitės vadovaujama Vidaus reikalų ministerija nusprendė Turto fondui perduoti sanatoriją „Pušynas" Palangoje.


Tėvynės Sąjungos - Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) kandidatė į vidaus reikalų ministrus Agnė Bilotaitė, pirmadienio (lapkričio 30-osios) vakarą paklausta LRT LT žurnalisto Raigardo Musnicko, ką ji mananti apie Palangos "Pušyną", kurio steigėjas yra Vidaus reikalų ministerija, išgirdo tiesmuką kandidatės į ministrus atsakymą.


Viešoji įstaiga „Palangos orkestras“ Kultūros ministro Mindaugo Kvietkausko įsakymu pripažintas profesionaliojo scenos meno įstaiga.


Vakar vakare, apie 21 valandą, Palangos miesto savivaldybė, kaip ir kitos šalyje, gavo Sveikatos apsaugos ministro Valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo Aurelijaus Verygos sprendimą dėl asmenų izoliavimo savivaldybių administracijų numatytose patalpose. Šį sprendimą privaloma įgyvendinti nedelsiant, bet ar įmanoma padaryti tai, kam valstybė yra...


Visa reikalinga informacija Palangoje apie koronavirusą. Svarbūs kontaktai, kuriuos reikia žinoti.


Palangai – vidaus reikalų ministro D. A. Barakausko dėmesys

"Palangos tilto" informacija, 2014 03 13 | Rubrika: Miestas

Praėjusį penktadienį Palangoje lankėsi bei su miesto meru Šarūnu Vaitkumi, kurorto policijos komisariato bei Priešgaisrinės gelbėjimo valdybos vadovais susitiko vidaus reikalų ministras Dailis Alfonsas Barakauskas.


Už neteisėtą buvusio Valstybės tarnybos departamento (VTD) direktoriaus Osvaldo Šarmavičiaus atleidimą iš pareigų iš buvusio vidaus reikalų ministro Raimundo Palaičio siekiama valstybės naudai priteisti per 200 tūkst. litų.


Desperatiškai į seimūno kėdę bandantis kabintis buvęs finansinės kontoros makleris, vėliau tapęs Vidaus reikalų ministru ir skandalingai lėkęs iš posto Raimundas Palaitis savo įtakos teisėsaugai gijomis praėjusią savaitę apraizgė ir Palangos miesto apylinkės teismo teisėją ir laikiną teismo pirmininkę Liuciją Paulauskaitę. Teisėja neatsilaikė buvusio ministro blėstančiam...


Prezidentės nesudomino informacija nei apie vidaus reikalų ministro klastotus dokumentus, nei apie ministro R.Palaičio ir jo viceministro Mindaugo Ladigos spaudimą teisėsaugai netirti Algio Čapliko vadovaujamos politinės partijos rėmėjų, nei liberalcentristų ryšiai su reikšmingiausiu tarptautinio nusikalstamo susivienijimo vadeiva Šviniumi.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius