Tarybos narė Svetlana Grigorian inicijavo diskusiją kaip apsisaugoti nuo telefoninių sukčių

Palangos tiltas, 2020-03-02
Peržiūrėta
1736
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Ko ne pusė šalies gyventojų yra susidūrę su internetiniais ar telefoniniais sukčiais, ir kas šeštas dėl to patyrė finansinių nuostolių, rodo visuomenės apklausos. Todėl kalbėti apie tai, neužsisklęsti savyje ir ieškoti teisinės pagalbos – kiekvieno mūsų pareiga. Vasario 28 d. Palangos miesto viešojoje bibliotekoje, Palangos miesto savivaldybės tarybos narės Svetlanos Grigorian iniciatyva, įvyko diskusija kaip apsisaugoti nuo telefoninių sukčių. Tiesa, palangiškių į ją susirinko nedaug.

Aukomis tampa ir palangiškiai

Telefoninė žinutė „mama gelbėk“, meilės laiškas, žinia apie testamentą ar gražus, įtaigus sukčiaus balsas kitame telefono gale iš palangiškių per pastaruosius metus išviliojo dideles pinigų sumas. Miesto laikraščio „Palangos tiltas“ skaičiavimu, virš 45 tūkstančių eurų. O vien šiemet, anot Palangos policijos komisariato, beveik 19 tūkstančių eurų.
Palangos miesto savivaldybės Tarybos narė Svetlana Grigorian sukvietė į biblioteką profesionalus: Klaipėdos AVPK Palangos miesto policijos komisariato bendruomenės pareigūnę Jurgitą Rinkevičienę bei teisininką Maurą Urbanavičių.
Pristatydama palangiškiams pranešėjus, politikė vylėsi, kad jų pagalba, mintys ir įspėjimai padės apsisaugoti nuo nepageidaujamų skambučių ar net neprašytų svečių į namus.
Specialistai ragino miestiečius nelikti nuošalyje, imtis visų galimų veiksmų, kad užkirsti kelią masiškai plintančiam reiškiniui – telefoniniams sukčiams. Juk įvardinta problema – jau pusė darbo.
„Pastaruoju metu viešojoje erdvėje vis dažniau pranešama apie atvejus, kai sukčiai apgaulės būdu išvilioja Palangos senjorų santaupas, aukomis tampa ir jauni žmonės. Sukčių aukomis praėjusiais metais tapo per 20 žmonių. Paskutinė auka – 87 metų palangiškė, iš kurios išviliota didelė pinigų suma. Baisu ir liūdna. Ir apie tai reikia kalbėti“, – minėjo renginio moderatorė S. Grigorian.

Daugiau aukų nuo telefoninių sukčių

„Nuostata, kad aš niekada netapsiu sukčių auka, yra labai neteisinga. Į šias žabangas gali pakliūti bet kas, mat sudėtingas sukčiavimo schemas vykdo geri psichologai, jie iš anksto turi surinkę gan nemažai informacijos apie potencialią auką“,– perspėjo visuomenę policijos pareigūnė J. Rinkevičienė.
Anot jos, masinio sukčiavimų protrūkio nėra, bet bendra tendencija – auganti. Šiemet Palangos m. PK užregistruoti 4 atvejai dėl sukčiavimo, gyventojams padaryta 18 660 Eur žala. Šių nusikalstamų veikų židinys – įkalinimo įstaigos. Jose sėdintys asmenys geba bendrauti, psichologiškai paveikti žmogų, kuris vėliau gali tapti apgaulės auka.

Dažnesni atvejai

Anot pareigūnės, pastaruoju metu skambučių pranešančių apie šeimos narių eismo nelaimes mažėja. Gan dažni pranešimai apie netikrus, padirbtus pinigus, neva pareigūnai atvyks jų patikrinti. Dažnai analogiškoms provokacijoms pasiduoda ir jaunesnio amžiaus žmonės. Taip pat atsiranda netikrų prekiautojų ar pirkėjų internetu. Labai dažni apgaulės atvejai – pranešimai apie loterijos laimėjimus. Žmonės apsigauna net nenusipirkę jokio loterijos bilieto. Pasitaiko, kuomet į namus veržiasi pareigūnais apsimetę asmenys, kurie telefonu informuoja apie kratą. Tikri policijos pareigūnai niekada iš anksto apie planuojamas kratas nepraneša. Populiarėja tapatybės vagystės – kuomet prašoma suvesti asmeninius duomenis, ar SMS žinutėmis prisijungti prie nuorodų.
„Netgi stambiausių įmonių vadovai, patenka į sukčių žabangas, išgirdę apie problemas banke, ir paaukoja nusikaltėliams gan nemažas pinigų sumas.“, – kalbėjo apie nusikaltimų pobūdį policijos pareigūnė J. Rinkevičienė. Asmenų, be skiriamųjų ženklų, pareigūno uniformos, į savo namus reikėtų neįleisti, vos pajutus, kad skambina nepažįstami asmenys reikėtų kuo greičiau nutraukti pokalbį.

Pinigus susigrąžinti galima
Advokatas Mauras Urbanavičius akcentavo, kad pagrindinė priežastis dėl ko žmonės atiduoda savo gyvenimo santaupas sukčiams, yra šokas. Netikėtas policijos pareigūno, mokesčių inspektoriaus ar banko skambutis pribloškia, šokiruoja žmones. Jie nebegali mąstyti šaltai, adekvačiai vertinti situacijos. Advokatas pažymėjo, kad nustačius, jog pinigus iš Jūsų viliojo įkalinimo įstaigoje bausmę atliekantis asmuo, skambinta iš laisvės atėmimo įstaigos teritorijoje esančio telefono, teismo keliu galima reikalauti nuostolių kompensavimo iš valstybės. Tokia yra teisminė praktika.

Kvietė nepasiduoti gėdos jausmui

Apibendrindama renginį, tarybos narė S. Grigorian akcentavo, jog gėdintis tapus telefoninių sukčių aukomis tikrai nevertėtų. „Svarbiausia, kad žmonės išdrįstų kalbėti, kreiptis į pareigūnus, rastų laiko surašyti pareiškimą. Tad neužsisklęskime savyje, ieškokime teisingumo, kad visuomenė apsivalytų nuo nusikalstamų veikų apraiškų“, – kvietė S. Grigorian.

 

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Ginti Palangos baseiną nuo Konkurencijos Tarybos, kuri rekomendavo Palangos miesto savivaldybės administracijai per vienerius metus paskelbti jos valdomo miesto baseino koncesininko konkursą, Palangos miesto savivaldybės Tarybos narė Svetlana Grigorian nusprendė inicijuodama peticiją, kurią peticijų puslapy www.peticijos.lt gali pasirašyti visi.


Klaipėdos apskrities pareigūnai gyventojus ragina neprarasti budrumo – pastebima, kad pastaruoju metu pagausėjo pranešimų apie galimas telefoninių sukčių atakas.


Telefoninių sukčių pinklės nuolat keičiasi ir tobulėja, tad sulaukę netikėto skambučio pasimesti gali net ir budriausi. Ekspertai atkreipia dėmesį į svarbiausias taisykles, kurios kritiniu metu padės išlikti budriems ir vėjais nepaleisti didžiulių pinigų sumų. Linas Marcinkevičius, „Tele2“ kredito ir rizikos kontrolės vadovas, dalinasi patarimais, kaip nepakliūti į telefonines apgaules.


Palangos miesto savivaldybės tarybos narė Svetlana Grigorian nepažeidė iki 2019-12-31 galiojusio Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo reikalavimų vengti interesų konflikto, o jam kilus – nusišalinti. Tokį sprendimą vienbalsiai priėmė Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK).


Klaipėdos apskrities pareigūnai dar kartą ragina neprarasti budrumo – sukčiai nesiliauja naudotis žmonių patiklumu. Paguodos žinia telefoninių sukčių apgautiems palangiškiams – vyksta ikiteisminiai tyrimai. Vadinasi, yra įtariamieji.


Vasario 28 d. Palangos miesto viešojoje bibliotekoje, Palangos miesto savivaldybės tarybos narės Svetlanos Grigorian iniciatyva, įvyko diskusija kaip apsisaugoti nuo telefoninių sukčių.


Pastaruoju metu viešojoje erdvėje vis dažniau pranešama apie atvejus, kai sukčiai apgaulės būdu išvilioja Palangos senjorų santaupas.


Naudodamiesi mobiliojo ar fiksuotojo ryšio telefonais, sukčiai aktyviai ieško patiklių asmenų, iš kurių išvilioja nemažas pinigų sumas. Nusikaltėlių aukomis dažnai tampa vaikai ir senyvo amžiaus asmenys. Telefoninių sukčių užvaldomos materialinės vertybės siekia ne vieną tūkstantį eurų. Tai dažniausiai priklauso nuo to, kaip sukčius sugeba psichologiškai...


Kaip apsisaugoti nuo telefoninių sukčių

Klaipėdos apskr. VPK Palangos m. policijos komisariatas, 2013 04 29 | Rubrika: Kriminalai

Kad apgautų žmones, sukčiai imasi vis naujų gudravimo būdų. Sulaukiama telefoninių skambučių iš tariamos Lietuvos ambasados užsienyje dėl giminaičio susižalojimo užsienyje, apie tariamą mobiliojo telefono, piniginio ar daiktinio prizo laimėjimą ar apie vykdomą FNTT tyrimą. Apsimetę banko darbuotojais arba įvairių teisėsaugos institucijų pareigūnais, telefonu prašo sutikrinti...


Kaip apsisaugoti nuo telefoninių sukčių  1

Klaipėdos apskr. VPK Palangos m. policijos komisariatas, 2013 01 21 | Rubrika: Miestas

Kad apgautų žmones, sukčiai imasi vis naujų gudravimo būdų. Sulaukiama telefoninių skambučių iš tariamos Lietuvos ambasados užsienyje dėl giminaičio susižalojimo užsienyje, apie tariamą mobiliojo telefono, piniginio ar daiktinio prizo laimėjimą ar apie vykdomą FNTT tyrimą. Apsimetę banko darbuotojais arba įvairių teisėsaugos institucijų pareigūnais, telefonu prašo sutikrinti...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius