Teisininko komentaras

Palangos tiltas, 2013-09-02
Peržiūrėta
2157
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

V. Korsakas.
V. Korsakas.

Laikraščio skaitytojas klausia: esu išsituokęs, teismas dukros gyvenamąją vietą nustatė su mama.  Ar gali buvusi sutuoktinė, neturėdama vaiko tėvo sutikimo, išsivežti vaiką gyventi į užsienį?
Teisininkas Vytautas Korsakas atsako:
Jei mama išsiveža vaiką į užsienį, turėdama tikslą įsikurti, dirbti (nors ir vieneriems metams), yra būtinas tėvo sutikimas išvežti vaiką, nepaisant to, kad teismas vaiko gyvenamąją vietą yra nustatęs su motina.  
Situacija sudėtinga. Pagal Mastrichto sutartį, kiekvienas bet kurios ES valstybės narės pilietis kartu yra ir ES pilietis. Nepaisant to, ES pilietė, net ir turėdama teismo sprendimą dėl vaiko gyvenamosios vietos su motina, esant judėjimo laisvei, neturi teisės išvažiuoti gyventi su vaiku į kitą valstybę, jei neturi vaiko tėvo sutikimo. Vaiką išvežus neturint tėvo sutikimo, vaiko išvežimas laikomas neteisėtu. Konstatuojamas vaiko pagrobimas.
Mamai išvykus su vaiku nuolatiniam gyvenimui į užsienio valstybę, Lietuvoje likęs tėvas turi teisę kreiptis dėl išvežto vaiko grąžinimo į Lietuvą bei prašyti taikyti 1980 m. Hagos konvenciją „Dėl tarptautinio vaikų grobimo civilinių aspektų“. Minėta Konvencija siekiama, kad neteisėtai kitoje valstybėje laikomas vaikas būtų kuo sparčiau grąžintas į valstybę, iš kurios buvo išvežtas.  
Negerai tai, kad dažnai, esą rūpindamiesi vaiku, tėvai pradeda piktnaudžiauti savo teisėmis ir suvedinėti tarpusavio sąskaitas.  
Pavyzdžiui, Utenos r. gyventoja V.T. 2007 m. rugsėjo 18 d. Londone, pagimdė sūnų. Berniuko tėvas – Rumunijos pilietis, su kuriuo lietuvė nebuvo susituokusi. Vaikui buvo suteikta Lietuvos pilietybė.  Po vaiko gimimo pora ėmė nesutarti. Daugiausia nesutarimų kilo dėl sunkios finansinės padėties, varganos buities ir vaiko tėvo visiško nenoro dirbti. Pagrindinės šeimos pajamos buvo tik lietuvės Londone gaunamos motinystės išmokos. Lietuvės sugyventinis, Rumunijos pilietis, darbo neturėjo ir neieškojo, o visiems reikėjo gyventi 14 kv. m kambaryje. Lietuvei su vaiku grįžus gyventi į Lietuvą pas tėvus, Rumunijos pilietis pranešė apie vaiko pagrobimą Forest Gate vietos policijai ir pateikė prašymą dėl vaiko grąžinimo Jungtinės Karalystės centrinei įstaigai, o 2009 m. sausio 28 d. kreipėsi į Vilniaus apygardos teismą su prašymu išduoti leidimą grąžinti jo sūnų į Jungtinę Karalystę (byla Nr. N2-2189-520/2009). Nenorėdama grąžinti vaiko, lietuvė nurodė, kad ji savo bei vaiko gyvenamąją vietą deklaravo Lietuvoje, kad ją išlaiko tėvai bei brolis. Moteriškė teigė, kad su sugyventiniu nuolat konfliktuodavo, todėl gyvenimas kartu yra neįmanomas. Vaiko teisių apsaugos skyriaus specialistai patvirtino, kad vaiko tėvas apskritai nelabai suvokia, koks turėtų būti pilnavertis bendravimas su vaiku. Po ilgų teisminių procesų vaikas nebuvo grąžintas atgal į Londoną.  
Į panašią situaciją papuolė ir Akmenės r. gyventoja D. V., kuri susituokė ir Londone gyveno su Albanijos piliečiu. Albanijos pilietis kreipėsi į Vilniaus apygardos teismą su prašymu grąžinti jo dukrą į Jungtinę Karalystę. Albanas nurodė, kad 2012 m. kovo 24 d. tarp pareiškėjo ir jo sutuoktinės įvyko konfliktas, kurio metu pareiškėjas sudavė ranka savo sutuoktinei lietuvei, kuri po konflikto 2012 m. balandžio 5 d. išsivežė dukrą į Lietuvą be pareiškėjo žinios ar sutikimo. Lietuvė, mindama teismų slenksčius, teigė, kad albanas prieš ją naudojo psichologinį ir fizinį smurtą mažametės dukters akivaizdoje. Tam, kad sutuoktinė nesikreiptų į policiją, vyras ją persekiodavo, tikrindavo darbe, rašė žinutes, pasikvietė bendrame sutuoktinių bute kartu apsigyventi savo brolį. Tėvas, anot moters, niekada faktiškai nesirūpino dukra, neskirdavo lėšų dukrai išlaikyti.  
Lietuvos apeliacinis teismas, įvertinęs Jungtinės Karalystės klinikos Skubios chirurgijos skyriaus 2012 m. kovo 26 d. pažymą, kurioje nurodyta, kad dėl pareiškėjo panaudotų smurtinių veiksmų lietuvei buvo prakirstas ir kraujavo kairysis antakis ties smilkiniu, nubrozdinta nosis bei ant kairės akies matėsi mėlynė, negrąžino dukters tėvui (byla Nr. 2-753/2013).

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Šiomis dienomis socialinius tinklus apskriejo vaiko paėmimo iš motinos vaizdo įrašas. Nors nepilnamečio paėmimo operacijos vaizdai internete išplito tik dabar, aiškėja, kad veiksmai vykdyti prieš maždaug kelis mėnesius. 


Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) primena, kad artėjančiuose savivaldybių tarybų ir merų rinkimuose balsuoti už savivaldybių tarybas ir merus teisę turės tik nuolatiniai savivaldybės gyventojai, savo gyvenamąją vietą konkrečioje savivaldybėje deklaravę ne vėliau kaip likus 60 dienų iki rinkimų. 


2021 m. Valstybės įmonei Registrų centrui atliekant Gyventojų registro modernizavimo bei Metrikacijos ir gyvenamosios vietos deklaravimo informacinės sistemos (MGVDIS) paleidimo darbus, buvo sulyginti visi asmenų deklaruotos gyvenamosios vietos duomenys, siekiant užtikrinti tinkamą sąveiką su Adresų registru, ir kiekvienam adresui suteikti unikalų adreso kodą, naudojamą Adresų...


Vienos dideles politines ambicijas Palangoje puoselėjančios karjeros valstybės tarnautojos gyvenimo draugas galimai pakėlė ranką prieš jųdviejų vaiką. Ne niekam nematant, o per vaiko pamoką nuotoliniu būdu. Palangos pradinė mokykla dėl smurto prieš vaiką praėjusią savaitę kreipėsi į policiją. Policijos ir vaikų teisių atstovai jau apklausė vaiką, jo tėvą ir mamą.


Prieš metus laiko amžinybėn iškeliavo Palangos turizmo informacijos centro direktorė Alla Valužienė. Nustojus tiksėti gyvenimo laikrodžiui, žmogaus ateitis,pasislėpusi už horizonto, suspindi kitoje – sakralinėje šviesoje. Jos paslapčių mes neįminsime. Tai – ne žmogaus prerogatyva. Tačiau,kalbėdami apie didžio žmogaus gyvenimą,mes galime didžiuotis tomis...


Į redakciją užėjusi sudėtingo likimo jauna moteris guodėsi, kad jos penkiametę dukrą Palangos vaiko teisių apsaugos darbuotojos, padedant policijos pareigūnams, „atėmė“ jai socialinę darbuotoją negražiai pavadinus. „Nesusilaikiau, pripažįstu. Paskui man daug kas sakė, kodėl aš nepatylėjau. Bet negalėjau. Mano nuomone, ji to buvo verta“, – įsitikinusi...


Artėjant vienai iš pačių gražiausių pavasario švenčių – Motinos dienai – mintys skrieja pas mamas. Būti motina – neabejotinai prasmingas ir pasiaukojimo reikalaujantis kelias, tačiau džiaugsmo ir ašarų kiekvienai mamai Dievulis atseikėja skirtingai. Vienintelė palangiškės Inos Sudimtienės dukra Danielė – ypatingas vaikas. Nors supantį...


Teisininko komentaras

2013 09 23 | Rubrika: Miestas

Laikraščio skaitytojas klausia: neturėdamas kitame mieste gyvenančio bendraturčio sutikimo ir statybos leidimo atlikau gyvenamojo namo stogo rekonstrukcijos darbus. Ar galima įteisinti savavališką statybą, jei bendraturtis neduoda sutikimo gauti statybos leidimą.


Teisininko komentaras

2013 09 02 | Rubrika: Miestas

Laikraščio skaitytojas klausia: esu išsituokęs, teismas dukros gyvenamąją vietą nustatė su mama.  Ar gali buvusi sutuoktinė, neturėdama vaiko tėvo sutikimo, išsivežti vaiką gyventi į užsienį?


Nori būti gera mama? Įsiklausyk į vaiką!

Psichologė Jelena BACHLINA, 2013 04 15 | Rubrika: Sveikata

Mieli skaitytojai, kaip manote, ar motinos požiūris į motinystę turi įtakos motinos-vaiko santykiams? Kadangi imliausi asmenybės raidos laikotarpiai yra iki šešerių metų ir šiais raidos periodais šeimos įtaka yra didžiausia, todėl apklausėme Palangos darželius „Nykštukas“, „Pasaka“, „Ąžuoliukas“ lankančių vaikų mamas.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius