TOP 5 išskirtinės vietos Palangoje, kurias tikrai verta aplankyti ir žiemos metu

Palangos tiltas, 2022-12-27
Peržiūrėta
1364
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Shutterstock nuotr.
Shutterstock nuotr.

Ne vienam kyla klausimas, o ką veikti, kai jau išvaikščiotas pajūris ir Palangos kurorto pušynai, įkvėpta gaivaus oro, mintys sudėliotos ir norisi kažko naujo ir nepažinto. Norime Jums pasiūlyti pažintį su 5-iomis išskirtinėmis vietomis, kurias tikrai verta aplankyti svečiuojantis Palangoje.

Palangos kurorto muziejus 

Grafienės Sofijos Tiškevičienės arba „Anapilio" viloje įsikūręs Palangos kurorto muziejus – tai daugiafunkcinis kultūros centras, saugantis ir reprezentuojantis pajūrio muziejines vertybes, reikšmingą Palangos vizualiojo paveldo rinkinį bei archeologinių tyrimų metu Palangos mieste rastas kultūros vertybes. 

Muziejuje sukauptos didelės archeologijos, fotografijos, dailės ir kitų meno šakų ekspozicijos, privačių asmenų padovanoti rinkiniai, atspindintys Palangos krašto istoriją ir unikalumą. Ištisus metus čia veikia per dešimtį Lietuvos ir užsienio menininkų parodų, pristatomos unikalios ekspozicijos, organizuojami smagūs renginiai, šventės, konferencijos bei interaktyvios pramogos.

„Ekspozicijoje lankytojai yra kviečiami išbandyti atkurtą maudymosi vežimą, interaktyviai pasimatuoti XX a. pr. maudymosi kostiumus, patiems reguliuojant vėjo kryptį ir stiprumą pasiklausyti vėjo vargonų garsų, susipažinti su interaktyviame albume pristatomais žymiais žmonėmis, kūrusiais ir gyvenusiais Palangoje, interaktyvios instaliacijos pagalba sužinoti apie Palangoje buvusį arklinį siaurąjį geležinkelį, taip pat išbandyti pasieniečio, žvejo ir poilsiautojo uniformas. Ekspozicijoje lankytojų laukia veidrodžių kambarys, įvairūs audiovizualiniai sprendimai ir galimybė įsiamžinti retro fotografijose", – pasakoja muziejaus direktorė Virginija Paluckienė.

Viena naujausių parodų, kurią šią žiemą būtina pamatyti muziejuje – Lietuvos ir Latvijos menininkų sukurta stiklo meno ekspozicija „(Ne) funkcionalu". Pristatomuose kūriniuose kūrėjai, nepaisydami jokių apribojimų, per stiklą atskleidžia jiems rūpimas ir nagrinėjamas temas. Tokie meno kūriniai – tai tarsi patirčių refleksijos, medžiagos suvokimo ženklai, nagrinėjami per asmeninį diskursą ir atskleidžiantys savitas temas, medžiagiškumo ir tarpusavio jungčių problemas ir idėjas.

Dar viena paroda, kurią nuo gruodžio 10 d. gali išvysti Palangos gyventojai ir miesto svečiai – vietinio menininko Tomo Daukšos instaliacija. Šioje parodoje apmąstomas tvarumas, perteklius, harmonija ir triukšmas kultūroje ir kasdieniame gyvenime bei meno ir dizaino santykis. Instaliacija sudaryta iš miške rastų bebrų apgraužtų pagalių, surištų augalinio pluošto suyrančiomis virvelėmis, o viršuje įtaisytos sunkiai perdirbamos LED disko lemputės. Pagaliams surišti menininkas naudoja rišimo techniką, dažnai naudojamą amatuose. Šioje instaliacijoje meno kūrinys interpretuojamas kaip vizualios kultūros produktas, kuriame susipina kūrėjo ir kitų kultūros veikėjų požiūriai.

A. Mončio namai-muziejus 

Vieno žymiausių XX a. modernisto, skulptoriaus, išeivijos lietuvio A. Mončio namai-muziejus Palangoje buvo įsteigtas 1998 m. ir šiandien yra didžiausią šio įstabaus kūrėjo ekspoziciją turintis muziejus pasaulyje. Didžiąją dalį kolekcijos, kurią menininkas padovanojo 1992 m., sudaro unikalios skulptūros iš skirtingų medžiagų: marmuro, medžio, alebastro, metalo, kaulo bei įvairiausių atliekų.

„Skulptūros yra unikalios savo mobilumu, jas parodų rengėjai gali perkomponuoti, perdėlioti, keisti jų formas, o lankytojai gali liesti. Jei šiandien interakcija su meno kūriniais nėra naujiena, tai prieš 50 ir daugiau metų, kai kūrė A. Mončys, buvo kažkas neįtikėtino ir visiškai naujo meno pasaulyje", – pasakoja A. Mončio namų-muziejaus direktorė Loreta Turauskaitė. 

Būtent laikui nepaklusnus menininko stilius yra tai, kas, pasak muziejaus direktorės, labiausiai stebina lankytojus. 

„Mūsų turimoje menininko kolekcijoje esantys kūriniai buvo kuriami 1953-1987 m. laikotarpyje, tačiau lankytojai, pirmą kartą pamatę šiuos kūrinius, dažnai pagalvoja, kad tai šiuolaikinis menas, kuris, kaip mes juokaujame, niekada neišeina į mados. Nors A. Mončys didžiąją dalį savo gyvenimo praleido užsienyje, jo kūryboje puikiai matoma ir jaučiama lietuviška dvasia", – sako L. Turauskaitė.

Pastaruoju laikotarpiu lankytojai ypač domisi skulptoriaus sukurtomis švilpynėmis. 

„Tai įvairių formų skulptūros-instrumentai, kurių kūrybai menininkas skirdavo labai daug dėmesio. Švilpių gaminimo procesą A. Mončys taip ištobulino, kad su daugeliu jų galima sugroti gamą, kas šiaip yra labai sudėtinga. Praėjusiais metais minint skulptoriaus šimtmetį, buvo išleista vinilinė plokštelė su Donato Bielkausko kurta muzika, panaudojant švilpius", – pasakoja muziejaus direktorė.

Be interaktyvių skulptūrų muziejuje eksponuojami ir menininko tapybos darbai, kaukės, dienoraščio fragmentai, kurie nepalieka abejingų. Muziejaus galerijoje vyksta ir šiuolaikinių menininkų parodos, organizuojami įvairūs renginiai. Štai nuo gruodžio 9 d. muziejuje atidaryta vizualaus meno kūrėjos Lauros Guokės paroda „Pasirinkimas II".

Gintaro muziejus 

Atvykus į Palangą, neapsilankyti gintaro muziejuje būtų didelė klaida. Vienas populiariausių muziejų ne tik pajūryje, bet ir visoje Lietuvoje kiekvienais metais Palangos svečius vis naujai nustebina įspūdingo dydžio ekspozicija. Čia muziejaus lankytojai yra supažindinami su gintaro susidarymo procesu, eksponuojamos įvairios gintaro morfologinės formos – lašai, varvekliai, kamieninio ir gruntinio gintaro gniutulai. Vitrinose – daugiau negu 70 unikalių gintaro gabalų, vertinamų ne tik dėl įspūdingo jų dydžio, bet ir dėl formų, spalvų, gintaro paviršiuje esančių atspaudų.

Palangos gintaro muziejuje yra surinkta viena iš didžiausių ir moksliniu požiūriu vertingiausių inkliuzų kolekcijų pasaulyje – iš viso apie 15 tūkst. objektų. Vitrinose, kuriose eksponatus galima apžiūrėti pro padidinamuosius stiklus, yra pristatomi patys įdomiausi muziejaus turimi gintaro inkliuzų pavyzdžiai, tarp jų ir vienas rečiausių pasaulyje eksponatų – prieš daugelį milijonų metų į gintarmedžio sakus patekęs driežas.

Ekspozicijoje rodomi ir unikalūs muziejaus archeologinio rinkinio eksponatai: neolito laikotarpio gintaro žaliava, gintaro dirbiniai, kuriuos archeologė dr. R. Rimantienė rado tyrinėdama Šventosios neolito laikotarpio stovyklų kompleksą. Eksponuojamos ir Juodkrantės gintaro dirbinių kopijos – vadinamoji Richardo Klebso kolekcija, surinkta 1862–1899 m. Kuršių marių įlankoje. 

Be parodų ir kolekcijų, Palangos gintaro muziejuje organizuojamos ir kitos įdomios veiklos. Visą gruodžio mėnesį muziejuje vyksta individualūs užsiėmimai bei kūrybinės veiklos šeimoms su vaikais. Gruodžio 11 ir 29 dienos skirtos „Prūsų mėliui" – vyks ekskursijos N. Poškutės-Jukumienės parodoje bei Kalėdų atviruko kūrimas, o gruodžio 30 d. muziejus kviečia į ekskursiją „Istorija, prasidėjusi prieš 60 metų". Tai preliudija į jubiliejinius 2023-uosius metus, kadangi Palangos gintaro muziejui sukaks 60 metų.

Šunų muziejus 

Palangoje esantis Šunų muziejus – tai vienintelė tokia Baltijos šalyse suvenyrinių šunų kolekcija, priklausanti Kusų šeimai. Muziejuje eksponuojami daugiau nei 8500 suvenyrų iš 42 pasaulio šalių. Kaip pasakoja šio muziejaus įkūrėjas Vytautas Kusas, idėja kolekcionuoti suvenyrinius šunis gimė prieš 22 metus, lankantis šunų parodoje.

„Žmona labai norėjo šuniuko, tačiau tuo metu galimybių augintiniui neturėjome, todėl vienos šunų parodos metu vietoje gyvo šuniuko Vidai padovanojau mažytę jo figūrėlę. Nuo to laiko, galima sakyti, susirgome kolekcionavimo liga, kuria vėliau užsikrėtė ir mūsų vaikai, ir draugai, ir net nepažįstami žmonės, per visus šiuos metus padovanoję mums arti 2000 tūkstančių suvenyrų", – pasakoja V. Kusas. 

Šiuo metu didžiausias muziejuje esantis eksponatas – 80 cm aukščio rankų darbo „Replica Saint Laurent Handbags" medinis šuo, mažiausias – 5 mm aukščio sidabriniai šuns formos auskarai. Daugelis eksponatų šiame muziejuje turi ir praktinę paskirtį: žvakidės, dantų šepetėliai, indai, rašikliai, šukos, laikrodžiai ar net naktipuodis.

Puikų laiką šunų muziejuje garantuoja ne tik įspūdingas žaismingų eksponatų, pagamintų iš 22 skirtingų medžiagų, skaičius, bet ir visada su lankytojais bendraujantis ir geros nuotaikos nestokojantis muziejaus įkūrėjas, kuris savo svečiams siūlo ir nuotaikingus žaidimus.

„Man kiekvienas lankytojas yra svarbus, todėl stengiuosi visiems skirti vienodai laiko, papasakoti apie muziejų, eksponatus, jų istoriją. Kas mėgsta azartą, pasiūlau sudalyvauti įvairiuose žaidimuose, kurie nustebina ne tik vaikus, bet ir suaugusius. Esu sugalvojęs ir vieną labai nelengvą ir intriguojantį pasižaidimą, tad atvykite ir pabandykite jį įveikti" – kviečia V. Kusas. 

Jono Šliūpo muziejus 

Vienas išskirtiniausių Lietuvos nacionalinio muziejaus padalinių – Palangoje įsikūręs šio miesto burmistro Jono Šliūpo muziejus. Medinėje, XIX a. grafams Tiškevičiams priklausiusioje viloje veikiantis muziejus – tai galimybė pažvelgti į tarpukario inteligento namus bei tuo pačiu susipažinti su intensyviu, įvykių kupinu politiniu, visuomeniniu ir privačiu J. Šliūpo gyvenimu.

Muziejuje didelė erdvė skiriama J. Šliūpo veiklai JAV, kur jis gyveno ir dirbo daugiau nei tris dešimtmečius. Čia įsikūrusiose lietuvių bendruomenėse burmistras skleidė lietuvybės, mokslo svarbos, laisvės idėjas, o įtakinguose politiniuose sluoksniuose mėgino įkvėpti mintį apie nepriklausomą Lietuvą.

Išskirtinis dėmesys muziejuje skiriamas ir paskutiniam J. Šliupo gyvenimo etapui, praleistam Palangoje, anuomet vadintoje „svieto pabaiga". J. Šliūpas tapo pirmuoju Palangos burmistru, miestą pavertė populiariu kurortu, vietos žmonėms sukūrė jaukią aplinką gyventi, prisidėjo atstatant Palangą po didžiąją miesto dalį sunaikinusio gaisro. 

Ekspozicijoje taip pat pasakojamos dviejų moterų – Liudvikos Malinauskaitės-Šliūpienės ir Grasildos Grauslytės-Šliūpienės, lydėjusių Palangos burmistrą skirtingais gyvenimo tarpsniais, istorijos. Jų veikla ar poelgiai tais laikais buvo tokie pat drąsūs ir prieštaringi, kaip ir pačio J. Šliūpo. 

Be šios iškilios asmenybės gyvenimą menančios ekspozicijos, muziejus organizuoja ir įvairias edukacines veiklas tiek vaikams, tiek ir suaugusiems. Čia vyksta bendruomenės vakarai, koncertai, veikia dirbtuvės, organizuojamos parodos ir kitos veiklos, kuriose gali sudalyvauti visi norintys.

Palangos turizmo informacijos centras

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

2023 metai Lietuvos turizmui – net labai sėkmingi. Keliautojai gali džiaugtis atnaujintais pažintiniais takais, įspūdingais apžvalgos bokštais, lankytis išskirtiniuose muziejuose bei laiką leisti žmogaus rankos nepaliestose gamtos oazėse. 


Kultūrinė ir pramoginė veikla Palangoje vasaros atostogų metu

"Palangos tilto", LiJOT informacija, 2023 05 19 | Rubrika: Miestas

Palanga – populiarus pajūrio kurortas, įsikūręs prie Baltijos jūros Lietuvoje, siūlo daugybę kultūrinių ir pramoginių renginių, kurie padarys jūsų vasaros atostogas įsimintinomis. Šioje gyvybingoje pajūrio vietovėje kiekvienas ras ką veikti – nuo muziejų tyrinėjimo iki pasimėgavimo lauko pramogomis. Štai kelios vietos, kurias būtina aplankyti, ir veikla, kurią verta apsvarstyti viešnagės...


Ne vienam kyla klausimas, o ką veikti, kai jau išvaikščiotas pajūris ir Palangos kurorto pušynai, įkvėpta gaivaus oro, mintys sudėliotos ir norisi kažko naujo ir nepažinto. 


Trečiąjį sezoną TV3 žiūrovus džiuginanti kelionių laida „Sveiki atvykę“ priartėjo prie pabaigos.


Jeigu miestas nori būti populiarus – jis turi nuolat keistis, pataikyti į vyraujančias tendencijas – tą puikiai supranta Palangos verslininkai, todėl Lietuvos pajūrio sostinėje kiekvieną vasaros sezoną pristato naujienų.


Artėjanti vasara visus sukviečia atvykti prie jūros. Dažniausia žmonės renkasi Palangos, Šventosios ar Nidos kurortus, bet įdomių bei gražių vietų turi ir Klaipėda.


Tikriausiai esate pastebėję, kad apšvietimas namuose ženkliai pakoreguoja bendrą atmosferą ir gali suteikti daugiau jaukumo – tas pats pasakytina ir apie kiemą ar sodą. Jei dažnai vakarus leidžiate lauke ar tiesiog norite, kad grįžtant namo tamsoje Jus pasitiktų malonesnis vaizdas, pravartu pagalvoti apie kiemo apšvietimą. Siūlome susipažinti su dažniausiai šiai erdvei pasirenkamomis idėjomis.


Visada atostogų metu norisi stipriai išlaidauti, bet ir sukiotis prie puodų dažnai pritingime. Interneto platybės ošia nuo poilsiautojų komentarų apie tai, kaip Palangoje brangu pietauti, tad nusprendėme pažiūrėti, ar tikrai, rašo delfi.lt žurnalistė Justina Asakavičiūtė.


Žodis „atostogos“ dažniausiai asocijuojasi su poilsiu ir malonumu, tačiau dažnas turintis vaikų sutiks, kad suplanuoti šeimos laisvalaikį nėra jau tokia paprasta užduotis. 


Populiari miesto interneto svetainė www.palangoje.info ieško pirkėjo - parduodama už 2 500 eurų.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius