Vasario 16-ąją įkurta Šventosios Respublika

Livija GRAJAUSKIENĖ , 2014-02-17
Peržiūrėta
1354
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Šventojiškiai Vasario 16-ąją šventė išties netradiciškai.
Šventojiškiai Vasario 16-ąją šventė išties netradiciškai.

Į jūrą žvelgiančios ir grįžtančių žvejų besidairančios trys skulptorės Z. Pranaitytės sukurtosios žvejo dukros vasario 16 dieną su nuostaba bei džiugesiu žvelgė nebe į jūrą, o į jos pakrantę: čia, Šventosios seniūnijos bendruomenės sukviesti, Lietuvos, Žemaitijos ir Šventosios vėliavomis, balionais, termosais su karšta arbata bei kraitelėmis su vaišėmis nešini rinkosi miestelio gyventojai, nusprendę netradiciškai atšvęsti Lietuvos valstybės atkūrimo dieną.
Mintis ne oficialiai, o išties nuoširdžiai atšvęsti Vasario 16-ąją šventojiškiams kilo po to, kai prezidentė Dalia Grybauskaitė pakvietė visą Lietuvą netradiciškai paminėti valstybės gimtadienį. Kaip sakė viena iš susibūrimo organizatorių Audronė Bukauskienė, Nepriklausomos Lietuvos laikais visa Lietuva entuziastingai statė Šventosios jūrų uostą. Sovietinės okupacijos metais, nunykus uostui, jūroje tarp molų susiformavęs smėlio kyšulys gavo „Ubagų terbos“ pavadinimą. Jis dabar mums savo forma primena Lietuvos žemėlapį, į kurį jūra prineša smėlio – padidėja sausuma, po audros vėl pasiimanti duoklę: taip kinta ir Lietuvos teritorija keičiantis amžiams. Šiomis dienomis uosto statytojai sukasa ten didžiausias kopas – jūra išplauna jų pinigus į savo gelmes.
„Čia – mėgstama pasivaikščiojimų ir susibūrimų vieta, o pavadinimas dabar siejasi ir su ubagiška Šventosios padėtimi „Didžiosios Palangos“ sudėtyje. Šventojiškiai ir didžiulė dalis Lietuvos gyventojų, mylinčių šią vietovę nori, kad čia būtų gera gyventi bei poilsiauti. Lietuva turi nedidelį priėjimą prie jūros, tad kviečiame saugoti kiekvieną vietovę, vystyti ir puoselėti jos grožį ir unikalumą“, – tokie žodžiai buvo įrašyti kvietime, į kurį, nepaisydami gan stipraus vėjo, atsiliepė šventojiškiai.
Jau prieš vidurdienį pakrantėje skambėjo muzika ir dainos, dideli ir maži šventojiškiai vieni kitus sveikino su Vasario 16-ąja ir dairėsi, kur gražiau įkomponuoti atsineštas vėliavas. Keli vyrai rimtais veidais triūsė bandydami įkurti laužą, kuris vis nenorėjo įsidegti. Užtai kai įsidegė, jo šiluma pasiekė visus susirinkusiuosius.
Kelios minutės po vidurdienio, tuo pačiu laiku, kai 1918-ųjų vasario 16-ąją buvo perskaitytas ir pasirašytas Nepriklausomybės aktas, virš Šventosios uosto įplaukos ir kopų suskambo Lietuvos himnas. Nepriklausomybės akto tekstą susirinkusiesiems perskaitė šventojiškė Dalia Mikalauskaitė, priminusi, jog tada visi signatarai buvo vieningi. Tokio pat vieningumo linkėta ir Šventosios gyventojams.
„Šiandien mes, švęsdami Vasario 16-ąją, prisimename Aktą, kuris Lietuvą prikėlė iš nebūties ir užmaršties, – sakė A. Bukauskienė. – Man šiame mūsų susibūrime, kuriame mes tokie vieningi, kyla viltis, kad ir Šventoji pamažu prisikels iš užmaršties. Juk ir tada tautą suvienijo bendras reikalas ir bendras darbas, kaip vienija mus tikėjimas Šventosios ateitimi ir noras bendrai siekti jos atsigavimo“.
Degant laužui ir plėvesuojant vėliavoms, šventojiškiai prisiminė prieš kelias dienas vykusiame Šventosios seniūnijos bendruomenės susirinkime nuskambėjusį pasiūlymą įsteigti Šventosios Respubliką. „Herbą turime, vėliavą turime. Net himną turime. Belieka sukurti savo valiutą ir priimti konstituciją“, – juokavo šventojiškiai. O vėliau, jau visiškai rimtai, balsuodami tiek rankos pakėlimu, tiek griausmingais aplodismentais, patvirtino savo apsisprendimą vis dėlto įkurti Šventosios Respubliką. Apsisprendimas užtvirtintas sugiedojus Šventosios himną.
Ilgai dar pajūry netilo dainos ir kalbos, ilgai apie liepsnojantį laužą sukosi rateliai. D. Mikalauskaitė, A. Bukauskienė, M. Balčius ir D. Jurevičius užsirašinėjo šventojiškių mintis, kokius punktus privalu įtraukti į Šventosios Respublikos Konstituciją. Ir rimtai pakalbėdami, ir išties smagiai pajuokaudami Šventosios gyventojai šildėsi arbata ir skanavo pačių atsineštas vaišes. O trys žvejo dukros su pasigėrėjimu ir pasididžiavimu – bent jau taip atrodė šių eilučių autorei – žvelgė į taip nuoširdžiai, kaip dar neteko matyti, švenčiamą Lietuvos valstybės atkūrimo dieną. 

Jūsų komentaras:

puiku! -kad Jums nepailstų sparnai"... 2014-02-18 10:46 (. / IP: 86.100.63.40)
Nuostabu! Garbė Šventojiškiams! Ainiai dainuodavo tokią dainelę: "-Jūra Motinėlė tur dukrelių būrį, - Tėvui VĖJUI liepus , visos šokti turi"... Sekmės!

Taip pat skaitykite

UAB "Palangos vandenys" informuoja, kad vasario 19 d. nuo 9 val. iki 13 val. dėl tinklų remonto bus laikinai nutrauktas vandens tiekimas Taikos g. 68A.


Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 17 straipsnio 9 ir 12 dalimis, Palangos miesto savivaldybės tarybos veiklos reglamento, patvirtinto Palangos miesto savivaldybės tarybos 2023 m. kovo 29 d. sprendimo Nr. T2-41 „Dėl Palangos miesto savivaldybės tarybos veiklos reglamento patvirtinimo“ 1 punktu, 47.1 ir 48.1 punktais, sušaukiu 10-ojo šaukimo Palangos miesto...


Kaip ir kasmet, vasario 1 d. įsigalioja draudimas žvejoti lydekas, jis tęsis iki balandžio 30 d. Taip pat iki balandžio 30 d. draudžiama žvejoti masalui naudojant žuvelę (išskyrus žvejybą Kuršių mariose ir žvejybą žuvies gabalėliu).


Informuojame, kad pradedami platinti Pranešimai apie rinkimus. Jie bus išnešioti po namus iki vasario 25 d.


Buvusio premjero Sauliaus  Skvernelio  su bendražygiais įkurta Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos” jau turi tvirtų sąjungininkų Palangoje.


Antradienį, vasario 1 dieną, palangiškis Seimo narys Mindaugas Skritulskas šventė 47-ąją gimtadienį. Ta proga Palangos meras ir M. Skritulsko bičiulis Šarūnas Vaitkus paliko žaismingą įrašą-gimtadienio sveikinimą savo Facebook.


UAB „Palangos šilumos tinklai“ informuoja, kad sąskaitos už gautas paslaugas vasario mėnesį vėluos dėl AB „Lietuvos paštas“ vykdomų darbų diegiant automatizuotą siuntų skirstymą.


Į jūrą žvelgiančios ir grįžtančių žvejų besidairančios trys skulptorės Z. Pranaitytės sukurtosios žvejo dukros vasario 16 dieną su nuostaba bei džiugesiu žvelgė nebe į jūrą, o į jos pakrantę: čia, Šventosios seniūnijos bendruomenės sukviesti, Lietuvos, Žemaitijos ir Šventosios vėliavomis, balionais, termosais su karšta arbata bei kraitelėmis su vaišėmis...


Šventosios uoste vyksta valymo darbai

Ugnė RAUDYTĖ, 2011 04 12 | Rubrika: Miestas

Šventosios uosto direktorė Airida Čėsnienė informavo, kad nuo balandžio pirmosios dienos prasidėjo uosto valymo darbai. Konkursą laimėjusi Latvijos kompanija „BGS“ jau kurį laiką valo Šventosios uostelio įplaukos kanalą. Iš viso planuojama iškasti per 66 tūkstančius kubinių metrų grunto. Jis nebus plukdomas į jūrą, o liks formuoti būsimo Šventosios uosto teritorijai. Nuo 20-30 centimetrų...


Renginys ,,Kinijos Liaudies Respublikos poezija, fotografija ir kinofilmai Palangoje 2010“, skirtas KLR 60-mečiui paminėti ir Kinų Naujiesiems metams pasitikti 2010 m. vasario 12 d.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius